» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 

3X01

THE BLESSING WAY

(Nimetli Yol)Kızılderililerin Ajan Mulder'a uyguladıkları ayinin adı.

 

3X02

PAPER CLIP

(Kağıt Tutacağı)Bölümde de anlatıldığı gibi 2.Dünya Savaşı'ndan sonra İtilaf Kuvvetlerinin bilim adamlarını Amerika'ya getirtmek için yapılan operasyonun kod adı.

 

3X03

D.P.O.

Mulder ve Scully'nin muhasımının adının-Darin Peter Oswald- baş harfleri. Video oyununda ki bu kısaltma ajanlarımızı ona götürür.

 

3X04

CLYDE BRUCKMAN'S FINAL REPOSE

(Clyde Bruckman'ın Son İstirahatı)Daha fazla açıklamaya gerek yok...

 

3X05

THE LIST

(Liste) Bölümün esas odak noktası.

 

3X06

2SHY

(Çok Utangaç) “Kötü adamın” internetteki adı. (Yani nicki :) )

 

3X07

THE WALK

(Yürüyüş)Muhasımın yapamadığı faaliyet.

 

3X08

OUBLIETTE

(Zindan)Sadece çatısındaki kapaktan giriş-çıkışı olan bir tür ortaçağ zindanı. Fransızca “oublier”-unutmak kelimesinden türetilmiş.

 

3X09

NISEI

“Nisei” Japonca'da ailesi Japon ama kendisi Amerika veya Kanada'da doğmuş kişiye verilen ad. Tam çevirirsek “İkinci Nesil” anlamına geliyor.

 

3X10

731

Kamp 731 Manchukuo'da (Japonlar Manchuria'yı işgal etmişti)ufak bir savaş araştırma kampıydı. Burada Amerikalılar dahil tüm savaş mahkumlarına General Shiro Ishii önderliğinde dehşet verici deneyler yapılıyordu. Savaştan sonra Ishii ve ekibi Amerikan bio-savaş araştırma heyetine getirilmişti.

 

3X11

REVELATIONS

(Tanrısal İlham) En iyisi bunu herkesin kendi yorumuna bırakmak olur...

 

3X12

WAR OF THE COPROPHAGES

(Hamamböceklerinin Savaşı)Orson Welles'in 1939 yılındaki ünlü radyo oyunu “Dünyaların Savaşı”na bir gönderme.(War of the Worlds-H.G. Wells'in aynı adlı romanından uyarlama)

 

3X13

SYZYGY

Sizıci okunur. Gezegenlerin bir çizgi üstünde belirli bir şekilde sıralanması anlamına geliyor.

 

3X14

GROTESQUE

(Grotesk)Grotesk,bölümde geçen olaylar ve bölümdeki resimler gibi “garip” veya “kaba” anlamına geliyor. Ancak örneğin Notré-Dame Kilisesindeki gibi kullanılmayan garip insan veya yaratık şeklindeki oluk ağızlarına da grotesk denir.

 

3X15

PIPER MARU

Gillian Anderson'un kızı Piper Maru Anderson'un ilk ve orta isimlerine ithafen konulmuş bir bölüm adı. Maru,bu bölüm için ayrıca uygundu,çünkü Japonca “maru” gemi anlamına geliyor.(Gillian kızına bir gemi adı vermedi-Maru aynı zamanda Polinezyaca çiçek demek :) )

 

3X16

APOCRYPHA

(Apokrifa) “Şüpheli güvenilirliği olan yazılar.” Apokrifa aynı zamanda Eski Ahit'te yer alan ancak Protestan ve Yahudi Kiliselerince İncil'den çıkartılan kitaplardır.

 

3X17

PUSHER

(İtici)Ana karakterin adı,daha doğrusu ana karakterin kendisine hitap edilmesini istediği ad.

 

3X18

TESO DOS BICHOS

Teso Portekizce “mezarlık” anlamına geliyor. “Bichos” ise “küçük hayvanlar” demek.

 

3X19

HELL MONEY

(Cehennem Parası) Bölümde de anlatıldığı gibi Cehennem Parası,Çinlilerin Aç Hayaletler festivalinde hayaletlerle ödeşmek için kullanılıyordu.

 

3X20

JOSE CHUNG'S “FROM OUTER SPACE”

(Jose Chung-“Dış Uzaydan Gelenler”)Bu başlık röportajı yapan kişinin,yani Jose Chung'ın yazdığı kitabın adını taşıyor.

 

3X21

AVATAR

Bir “avatar”,bir ilahın insan halinde görünmesine denir. Bu kelime son zamanlarda “bir kişinin on-line grafik resmi” anlamına gelen bir bilgisayar terimi olarak popüler olmaya başladı.

 

3X22

QUAGMIRE

(Batak) Hem bildiğimiz bataklık,hem de zor bir durum anlamına geliyor.

 

3X23

WETWIRED

(Islakbağlantı)Bazı bilgilere göre bu terim ilk kez William Gibson'ın “Johnny Mnemonic” aslı kısa öyküsünde kullanılmış.(William Gibson aynı zamanda “Kill Switch” ve “First Person Shooter” bölümlerinin de yazarı.)Hikayede Johnny'nin beyni bir bilgisayarın harddiskine “ıslakbağlantı” yapılıyor. Bu terim “canlı ve mekanik parçalardan oluşan beyinler”i anlatmak için kullanılıyor olabilir.

 

3X24

TALITHA CUMI

Arami dilinde “diril küçük kız!” anlamına geliyor. Bu cümle İncil'de yer alıyor(Markos 5:41) İsa,bir Yahudi liderin küçük kızını yeniden diriltirken bu sözleri kullanıyor.


 


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR