» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 

4X01

HERRENVOLK

Nazi Almanca'sında “üstün ırk” anlamına geliyor. “Üstün ırk” Hitler'in sarışın mavi gözlü mükemmel insanlardan oluşan bir ırk yaratma planıydı.

 

4X02

UNRUHE

Bölümde açıklandığı gibi “unruhe” almanca da “huzursuzluk”(unrest) demek

 

4X03

HOME

(Ev) Bu başlık birkaç anlam taşıyor olabilir. Bu bölüm yazarlar Glen Morgan&James Wong'un diziye dönüşlerinin ardından yazdıkları ilk bölüm (bir çeşit eve dönüş bölümü denebilir). Ya da sadece hikayenin merkezindeki insanların evlerini (Home,Pennysilvania) ima eden bir başlık olabilir.

 

4X04

TELIKO

Bu kelimenin bölümde açıklananların dışında bir anlamı olup olmadığı tamamen kesinleşmedi. Bölüme göre “teliko” Afrika'daki hayalet ruhlara verilen admış. Ancak Yunanca'da “teliko”, “son” demek...

 

4X05

THE FIELD WHERE I DIED

(Öldüğüm Çayır) Kendini açıklayan bir bölüm adı-Mulder'ın bakış açısından söylenen bir cümle.

 

4X06

SANGUINARIUM

Bu kelimenin kökü olabilecek “sanguinary” kandan ibaret,kana susamış,kanlı demek. “Sanguinaria” ise kan otu denilen bir bitki. Ancak Latince “Sanguinarium” “kanın yeri” demek.

 

4X07

MUSINGS OF A CIGARETTE-SMOKING MAN

(Bir Sigara İçen Adam'ın Konuşmaları)Bu başlık bölümde ne olduğunu açıklayan dosdoğru bir analiz.

 

4X08

PAPER HEARTS

(Kağıt Kalpler)Katilin sakladıkları.(Gerçi onun kalpleri kağıttan değildi) belki de bu başlık insan anlamının zayıflığını mecazi bir şekilde anlatıyor.

 

4X09

TUNGUSKA

Tunguska,1908'de uzaydan gelen bir cismin(meteor? UFO?) Sibirya'da çarptığı yerin adı. Çarpışmanın yarattığı patlama yarım milyon hektarlık alana yayılmış ve atom bombasından yüzlerce kat daha etkili olmuştu.

 

4X10

TERMA

“Tyurma” (terma okunur) Rusça'da “hapis” anlamına geliyor, Latince “ölüm” kelimesiyle de benzerlik taşıyor. Ayrıca bu başlığın Tibet Budistlerinin “Terma” terimiyle aynı anlama geldiği de öne sürüldü,yani “saklanmış yada gömülmüş gerçek”. Ama bu bölümde Kuzey Dakota'daki bir yerin adı olarak kullanıldı.

 

4X11

EL MUNDO GIRA

İspanyolca “Dünya dönüyor” anlamına geliyor. Muhtemelen pembe dizi “Dünya Döndükçe” ye sataşan bir bölüm adı çünkü Scully bu bölümü bir “Meksika pembe dizisi”ne benzetmişti

 

4X12

KADDISH

Musevilikte, ölen bir yakın akrabanın ardından yaslı kişilerin okuduğu bir dua.

 

4X13

NEVER AGAIN

(Bir daha Asla)Söylentilere göre bu başlık Morgan&Wong'un bir daha asla X-Files için yazamayacakları için uygun görülmüştü.(Bu onların son bölümüydü çünkü “The Notorious” adlı yeni bir dizi hazırlamak için ayrılıyorlardı) Bu cümle aynı zamanda bölümdeki dövme “Betty” tarafından da söylenmişti.

 

4X14

LEONARD BETTS

Bu bölümün muhasımının adı

 

4X15

MEMENTO MORI

Latince “ölümün hatırlatıcısı” demek.

 

4X16

UNREQUITED

(Karşılıksız)Bu bölümde “intikamı alınmamış” demek.

 

4X17

TEMPUS FUGIT

Latince “Zaman geçer” anlamına geliyor-muhtemelen bölümde bir şekilde sürekli kaybolan 9 dakikayı anlatıyor.

 

4X18

MAX

Bariz bir bölüm adı-ilk kez “Fallen Angel” bölümünde tanıdığımız Max Fenig karakterinin adı.

 

4X19

SYNCHRONY

(Senkroni)Aynı zamanda gerçekleşen olaylar-Muhtemelen genç ve yaşlı Jason'ın birkaç defa karşılaşmalarını anlatıyor.

 

4X20

SMALL POTATOES

Amerikan argosunda “önemsiz kimse veya şey” anlamında kullanılıyor. Eddie kendini böyle hissediyordu(Ve babası da onu böyle tanımlıyordu)

 

4X21

ZERO SUM

(Elde Var Sıfır)Karşındakinin kaybıyla kazandığın bir oyun. Örneğin başlangıçta iki kişinin de 10'ar milyonu var. Biri kazandığında diğeri ona 1 milyon verir,ve karşı tarafın tüm parası bittiğinde diğer taraf oyunu kazanır.

 

4X22

ELEGY(önceden TULPA,sonra REVENANT)

Elegy=Ağıt

Tulpa=Tibet mistik eğitimlerinde beyin tarafından yaratılan “düşünce-biçimi”nin gözle görünmesi.

Revenant=Geri dönen kimse veya şey ; hayalet.

Bölümün adı önce Revenant,daha sonra Tulpa düşünülmüş,ancak son olarak Elegy'de karar kılınmış...

 

4X23

DEMONS

(Şeytanlar) İlk anlamının dışında “Şeytan” aynı zamanda “sürekli acı çektiren tutkular” anlamına geliyor. Mulder bu bölümde, şeytanlarını defetmek istediğini söylemişti.

 

4X24

GETHSEMANE

(Getsemani)Yahuda'nın İsa'ya ihanet ettiği yer. Muhtemelen Scully'nin Mulder'a (açıkça) ihanet etmesini açıklıyor.

 
 


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR