» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 

7X01

HUNGRY

()Görünüşe göre bu bölüm yamyamlık hakkında !

 

7X02

THE GOLDBERG VARIATION

(Goldberg Çeşitlemeleri)Bu isim 2 farklı Goldberg hakkında gibi görünüyor. İlk Goldberg, 1700'lerde J.S.Bach'ın özel bestelerini çalan, harika bir harpsikord sanatçısıydı. Bu besteler, Bach tarafından yazılmış olmasına rağmen, Goldberg Variations olarak anılıyordu. Diğer Goldberg, Pulitzer ödülü sahibi bir karikatürist,heykeltıraş ve yazar olan Rueben(Rube) Lucius Goldberg'tir (1888-1970). Eğitimli bir mühendis ve kendini kanıtlamış bir sanatçı olan Rube Goldberg'in “icatları” , onlarca kol, tekerlek, dişli takımı, tutacak, canlı hayvan gibi objeler eklenerek, portakal sıkmak veya camı kapatmak gibi en basit işleri akıl almaz derecede kompleks hale sokması ile ünlüydü. (“Mousetrap” oyununu hatırlayan var mı?) Rube Goldberg ismi, basit bir problemi çözmek için kullanılan karışık yöntemlerle birlikte anılır oldu. (http://www.rube-goldberg.com/ adresinde ne demek istediğimizi daha iyi görebilirsiniz.) The X Files bağlantısı? Bu bölümün özeti, Mulder ve Scully'nin “ şans ve tesadüf içeren, özenerek yaratılmış gerçek bir Rube Goldberg icadına yakalanmaları” tanımını içeriyor.

 

7X03

THE SIXTH EXTINCTION

(6. Yokoluş) Bu isim, 6. sezon finalinin başındaki Scully monoluğunun temasını referans ediyor. Scully bize, “440 million years ago, a great mass extinction would kill off nearly every species on the planet leaving the vast oceans decimated and empty. Slowly, plants began to evolve, then insects, only to be wiped out in the second great mass extinction upon the Earth. The cycle repeated again and again. Reptiles emerging, independent of the sea only to be killed off. Then dinosaurs, struggling to life along with the first birds, fish, and flowering plants - their decimations Earth's fourth and fifth great extinctions." ... "Will we pass, as those before us, into oblivion, into the sixth extinction that scientists warn is already in progress?” demişti. (440 milyon önce, büyük bir itfa gezendeki neredeyse her türü yok ederek, dev okyanusları cansız ve boş bırakacaktı. Ağır ağır, önce bitkiler sonrada böcekler evrim geçirmeye başladı, sadece Dünya'daki ikinci büyük itfa tarafından yeryüzünden silinmek için. Bu döngü tekrar tekrar yinelendi. Denizden bağımsız yaşamaya başlayan sürüngenler ortaya çıktı; sadece yok edilmek için. Sonra dinozorlar, ilk kuşlar, balıklar ve çiçek veren çiçeklerle birlikte hayatta kalma savaşı vermeye başladılar – yok oluşları Dünya'nın dördüncü ve beşinci itfalarıydı”…” Bizden öncekiler gibi, bilinçsizliğin, bilim adamlarının zaten şu anda gelişmekte olduğuna dair uyardığı 6. itfanın eline düşecek miyiz?”)

 

7X04

THE SIXTH EXTINCTION II - AMOR FATI

(6. Yokuluş 2 : Kader Sevgisi ) Amor Fati, Latince Kader Sevgisi demek. Dinsel bir terim olarak ta görülebilir – kutsal bir elin hayatımıza yön vermesi.(Dolayısıyla hayatlarımızı sevmeliyiz) Oldukça ünlü bir deyişi Nietzsche tarafından yazılmıştır. “Amor Fati: let that be my love henceforth” (Kader sevgisi: Bundan böyle benim aşkım olsun)

 

7X05

MILLENIUM

Uzun süredir beklenen The X Files/ Millenium crossover bölümü, bu nedenle adını Millenium dizisinden alıyor.

 

7X06

RUSH

(Hızlı Hareket) Hızlı hareket, koşma anlamına gelir ki, bölümün konusuyla doğrudan ilgilidir.

 

7X07

ORISON

(Dua) Orison, dua anlamına gelmektedir. Bölümde, papazın adı da Orison'dur.

 

7X08

THE AMAZING MALEENI

(Muhteşem Maleeni) Amazing, çoğunlukla sihirbaz veya sirk çalışanlarına verilen bir lakap olup, bu bölümdeki araştırmaya konu olan kişinin adı da Maleeni'dir.

 

7X09

SIGNS & WONDERS

İşaretler ve Harikalar) Oldukça sık rastlanan, Hz.İsa ve havarilerinin yolundan giden inananları tanımlamak için kullanılan bir İncil tabiridir. Örneğin;

Second Corinthians 12:12: "The signs of a true apostle were performed among you with all perseverance, by signs and wonders and miracles." ( Gerçek bir havarinin işaretleri, aranızda büyük bir azimle gösterdiği işaretler ve harikalar ve mucizelerdir.)

 

7X10

SEIN UND ZEIT

(Varoluş ve Zaman) “Sein und Zeit”, “Varoluş ve Zaman” anlamına gelir ve dünyaca ünlü filozof Martin Heidegger'ın 1927 yılında yazdığı, varoluşumuz hakkındaki ünlü filozofi kitabının adıdır.

 

7X11

CLOSURE

(Kapanış) Bu isim, Mulder'ın sonunda kız kardeşine olanları öğrenmesini referans eder.

 

7X12

X-COPS

(X-Polisler) Bu bölüm, “Cops” benzeri bir perspektif ile çekildiğinden X-Cops ismi uygun görülmüş. “Cops” , Amerika'da yayınlanan, TV ekiplerinin, gerçek polislerle birlikte devriyeye çıkarak onları işlerini yaparken görüntüleyen popüler bir TV şovudur.

 

7X13

FIRST PERSON SHOTER

(Birinci Kişi Atışı) “First Person Shooter”, Quake ve Doom, Tomb Raider gibi oyunlarda kullanılan bir deyim olup, aksiyonu oyun karakterinin gözlerinden gördüğünüz ve ana amacınızın silahınızı kullanarak rakiplerinizi ortadan kaldırmak olduğu oyunları tanımlar.(birinci kişi perspektifi)

 

7X14

THEEF

Thief(hırsız) kelimesinin yanlış yazılmış hali olan theef bölüm boyunca belirir.

 

7X15

EN AMI

(Arkadaş olarak) En Ami, Fransızca “ arkadaş olarak” anlamına gelmesine rağmen,
İngilizce okunuşu enemy'ye (düşman) benzer.

 

7X16

CHIMERA

(Keçi) 1) Yunan mitolojisinde, ateşe nefesli dişi-canavar, genellikle bir aslan, bir keçi ve bir yılandan oluşmuş şekilde tasvir edilir. 2) Aptalca bir hayal. 3) Genetik olarak uzak iki türden doğmuş bir organizma, özellikle bitki.

 

7X17

ALL THINGS

(her şey)Gillian'ın kendi açıklamasına göre, “ her şeyin içindeki doğallığı ve yaşam enerjisinin birliğini ve hepimizi, her şeyi, anlatır”

 

7X18

HOLLYWOOD A.D.

(Hollywood Müdür Yardımcısı) Bölümün adı, X Files'ın hikayesini Hollywood film yapımcısı arkadaşına anlatan A.D.(Assistant Director) Skinner'dan gelir. Aynı zamanda, hikaye dine ve Hz.İsa'ya çok fazla referans yaptığından, büyük ihtimalle, Latince “Lordumuzun yılı” anlamına gelen ve İngilizce Milattan Sonra için kullanılan A.D.'ye isim veren “Anno Domini” ‘ye de refere etmektedir.

 

7X19

BRAND X

(Marka X) Brand X, bir sigara markasını refere etmektedir. (Morleys) (Brand: marka)

 

7X20

FIGHT CLUB

(Dövüş Klubü) 1999 yapımı Brad Pitt, Edward Norton filmine gönderme.

 

7X21

JE SOUHAITE

(Dilerim ki) Je Souhaite, Fransızca “Dilerim ki..” anlamına gelmektedir.

 

7X22

REQUIEM

Requiem : (Ağıt) Ölen bir insan için tutulan söylenen ağıt veya bu ağıt için yapılan müzik kompozisyonu anlamına gelir.

 
 


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR