» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 

8X01

WITHIN

(İçeride) Within, içeride/içeriden anlamına gelip, büyük ihtimalle Scully'nin hamileliğini refere etmektedir.

 

8X02

WITHOUT

(Dışarıda) Without'un sözlük anlamı hariçte, dışarıda iken bölümde anlamı Mulder'ın ortadan yok olması ve Scully'nin onu bulamaması ile bağdaştırılabilir.

 

8X03

REDRUM

(Teyanic) Redrum, İngilizce Murder(Cinayet) kelimesinin tersten yazılışı olup, pop-kültürde en iyi Stephen King'in The Shining kitabı (ve Jack Nicholson'un başrolünde oynadığı aynı adlı filmi) ile bilinir. Bölümde ironik olarak, karısını öldürmekle suçlanan bir adamın aniden hayatını gün gün geriye doğru yaşamasını anlatır.

 

8X04

PATIENCE

(Sabır) Bu bölümün adı, haftanın canavarının intikam almak için bekleme yeteneğine adanmıştır.

 

8X05

ROADRUNNERS

Mexico, Teksas ve Kaliforniya civarında bulunan çoğunlukla karada yaşayan çok hızlı bir kuş türüne verilen isimdir. ( http://home.earthlink.net/~mjplagens/images/geococcyx.jpg ) En ünlüleri, Disney'in ünlü karakteri, Coyote'nin bir türlü yakalayamadığı “beep, beep” sesiyle ünlü olanıdır. ( http://www.acmeanimation.com/w00052.gif ) İlginç bir şekilde The Shining'de küçük çocuğun izleyip durduğu tek programda bu çizgi filmdir. Bölümün adı ile olan bağlantısı rock'n roll müziğin çok ünlü ve çok yorumlanmış Jonathan Richman'ın Roadrunner şarkısından geliyor olabilir ( http://www.joanjett.com/Lyrics/lyrics/RoadrunnerUR.htm ) Bölümde yolculuk sırasında bir yerde duran insanların başına gelebilecekler anlatılmaktadır, olayın geçtiği kasaba modern hayattan çok uzaktır ve otobüs şirketinin adı da Roadrunners'tır.

 

8X06

INVOCATION

(Dua) Invocation, yüce bir güce yakarış ve dua anlamına gelmektedir.

 

8X07

VIA NEGATIVA

Latince bir terim olup, aydınlanmaya giden en karanlık yolu refere eder.

 

8X08

PER MANUM

(Eliyle) Latince “Eli ile” anlamına gelir.

 

8X09

SUREKILL

(Kesin İmha) Bölümdeki imha şirketinin adı.

 

8X10

SALVAGE

(Kurtarılmış mal) Haftanın canavarı bir hurda şirketinde çalışmaktadır, hurdadan elde edilen yeni materyaller kurtarılmış mal olarak adlandırılır.

 

8X11

THE GIFT

(Hediye) The Gift İngilizcede hem hediye hem de yetenek/kabiliyet anlamına gelmektedir. Bölümde de iki anlamı vardır; haftanın canavarının inanılmaz yeteneği ve insanlara bu yeteneği karşılığında verdiği hediye.

 

8X12

BADLAA

(İntikam) Hint dilinde misilleme ve intikam anlamına gelmektedir.

 

8X13

MEDUSA

Yunan mitolojisinde üç Gorgon'dan biridir. Mite göre, insan olarak doğan Medusa'nın dillere destan güzelliğini kıskandığı için Athena onu bir Gorgon'a dönüştürmüş ve daha sonra Perseus'un onu öldürmesini sağlamıştır. Gorgon'a dönüştürüldükten sonra yılanlardan oluşan saçları ve tarif edilemez çirkinliğiyle kendisine bakanları taşa dönüştürdüğü rivayet edilir.

 

8X14

THIS IS NOT HAPPENING

(Bu Olmuyor) Bu isim, Darin Morgan'ın muhteşem 3. Sezon bölümü “Jose Chung's From Outer Space"'ten gelmektedir ve Scully'nin bölüm sonunda sarfettiği sözcüklerdir.

 

8X15

DEAD ALIVE

(Yaşayan ölü) Bölümün adı, uzun zamandır kayıp olan ana karakterlerimizden birinin bölüm boyunca olan durumunu anlatıyor.

 

8X16

VIENEN

(Geliyorlar) Vienen, İspanyolca'da “geliyorlar” anlamına gelip, bölüm boyunca yan karakterler tarafından tekrarlanmaktadır.

 

8X17

EMPEDOCLES

Empedocles M.Ö. 450'de yaşamış Yunanlı bir bilim adamı-filozof- şair olup, “4-element” teorisine olan inancı ile tanınırdı: Tüm varlıklar 4 ana elementten oluşur; ateş, toprak, hava ve su. Empedocles'e göre karşıt güçler (sevgi ve nefret) bu elementler üzerinde çalışarak onları birleştirir veya ayırırdı (nefret onları ayırır, sevgi onları birleştirir) Ayrıca, insan ve hayvanların kendilerinden önce gelen bir formdan evrim geçirerek oluştuklarına dair bir teoride ortaya atmıştır.

 

8X18

THREE WORDS

(Üç Kelime) Bazı hayranların, bu üç kelimenin ajanlarımız Mulder ve Scully arasında sarf edilmesini bekledikleri “I love you” olduğunu düşünmelerine rağmen, tipik bir 1013 manevrasıyla bu üç kelime “Fight the Future”'ı refere etmektedir.

 

8X19

ALONE

(Yalnız) Aslında tam anlamıyla bölüm boyunca yalnız olmamasına rağmen, bölümün adı Scully'nin doğum iznine ayrılması nedeni ile X Files'ı tek başına yönetecek olan Doggett'a refere etmektedir. Kahramanımız bölümün sonunda gerçektende yalnız görünmektedir.

 

8X20

ESSENCE

(Öz) Kelimenin sözlük anlamı, öz veya ruh anlamına gelip, Scully'nin bebeğine gönderme yapmaktadır.

 

8X21

EXISTENCE

(Varoluş) Yine Scully'nin bebeğine yapılan bir referans.

 
 


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR