» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


 

Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
Aşağıdaki bazı bilgiler, spoiler özelliği taşımaktadır. Bu nedenle söz konusu bölümleri hiç izlemediyseniz, izledikten sonra bu bilgileri okumanızı tavsiye ederiz..

 01x79 :: Pilot :...

 
 x
 Chris Carter'ın yazdığı orijinal senaryoda Scully'nin sevgilisi Ajan Ethan Minette ile birlikte görüldüğü bir sahne bulunmaktaydı. Ancak Chris Carter bu sahneyi televizyonlarda yayınlanan bölümde kullanmadı.

 x Bundan böyle her bölümün sonunda, jeneriğin ardından göreceğimiz TenThirteen logosu çıktığında duyulan "I Made This" cümlesini Ses Yönetmeni Thierry Courtier'in oğlu Nathan Courtier seslendirmiş.

 x Pilot bölümü Bellfleur, Oregon'da geçiyor... Chris Carter Bellflower, California doğumlu..

 x Uçaktaki sahnede Scully'nin arkasında oturan kişiyi David Duchovny'nin babası canlandırmış.

 x Bölümün sonunda Scully'nin başucu saatinde 11:21 yazmaktadır. 11/21/48, Chris Carter'ın karısı Dori Pierson 'un doğum günü oluyor. (Amerikan tarih sisteminde günün, aydan sonra belirtildiğini not olarak düşelim)

 x Bu bilgiyi de serinin ilk bölümünde belirtmemiz yerinde olur : Chris Carter'ın prodüksiyon şirketinin ismi TenThirteen Productions. TenThirteen : 1013 . 10/13/56; Chris Carter'ın doğum günü oluyor.

 x Bölümde, Chris Carter'ın doğum gününe 10/13 gibi olmasa da bir şekilde değinilmiş. Scully'nin otopsi yaptığı sahnede saat 10:56'yı gösteriyor. (CC'ın doğum günü 10/13/56)

 x FBI binasındaki birçok çalışanın masalarında bulunan isim levhalarının üzerinde X-Files yapım ekibinde görevli olan kişilerin adları vardır.

 x Serinin ilk bölümü ile ilgili konuşurken, belirtilmesini gerekli gibi gördüğümüz bir nokta daha var tabii, Mulder ve Scully'nin i simleri nereden geliyor? Mulder, CC'ın annesinin kızlık soyadı. Scully soyadı, spor spikeri olan Vin Scully'nin soyadından ileri geliyor. Fox adı, Chris Carter'ın çocukluk arkadaşlarından birinin adı. (Ve CC, bu ismi hep beğenirmiş). Chris Carter'ın babasının adı William, aynı zamanda David Duchovny'nin ikinci adı. Dizide ise Scully'nin babasının adı William, Mulder'ın babasının adı da William, Scully'nin kardeşlerinden birinin adı William, Mulder'ın ikinci adı da William.- bitti, rahatlayın :P- Chris Carter'ın annesinin adı Catherine; Scully'nin ikinci adı ise Katherine...

 01x01 :: Deep Throat :...

  x Mulder'ın bilgi kaynağı olan kişinin lakabı "Deep Throat - Derin Boğaz", Watergate Skandalı'nda hükümetten bilgi sızdıran gizemli kişinin lakabından ileri gelmekte..

  x Bu bölüm, Sanat Yönetmeni Asistanı Clyde Clotz'un çalışmaya başladığı ilk bölümdür. Klotz, 1994'te Gillian Anderson ile evlenmiştir ve kızları Piper dünyaya gelmiştir.

  x 1013 (Chris Carter'ın doğum günü): Bölümdeki olayın dosya numarası #DF101364.

  x 1121 (CC'ın karısının doğum günü): Albay Budahas, Mulder ve Scully'ye 10/13/48'de doğduğunu söylüyor.

  x 1056 (CC'ın doğum günü-ay/yıl-): Scully'nin hakkında telefonla bilgi aldığı plaka numarası CC1356

  x Bölümde görülen üzerinde "Abramowitz Plumping" yazısı bulunan kamyonet, gerçekte ses mikseri Michael Williamson'un kamyoneti.

 01x02 :: Squeeze :...

  x Uzaylı aktivitesi ile haşır neşir olan ilk iki bölümden sonra Chris Carter, şovun uzaylılardan daha fazlasını vaat ettiğini zileyicilere göstermek için, senaristler Glen Morgan ve James Wong'tan farklı ama yine de paranormal bir konusu olan bir bölüm yazmalarını istiyor. Böylece ortaya, X Files hayranları arasında büyük bir üne sahip olan Tooms adlı mutantla ilgili Squeeze bölümü çıkıyor.
 01x03 :: Conduit :...

  x Mulder ilk kez bu bölümde silahını kullanıyor.

  x "Tessa" karakterini oynayan aktris Shelly Owens, 4 ve 6 sezonlar arasında dizide rol alacak olan Chris Owens'in kız kardeşi. Spoiler olmaması için gerisini şu an yazmıyoruz.

  x Ruby'nin çizdiği büyük resim, aslında bilgisayar çıktısıymış. Ancak çok kusursuz olduğu belli olacağından sanat departmanı üyelerinden Viven Nishi, büyük bir özenle bütün 1 ve 0'ların üzerinden el yazısı ile geçerek, resme bir çocuğun elinden çıktığı izlenimini vermiş.

  x Kevin Morris'i oynayan Joel Palmer, 2. sezonda, Calusari bölümünde de rol almış.

  x Samantha Mulder'ın dosyasında yazılı olan adres, 2790 Vine Sokağı, Vancouver'da bulunan eski X Files prodüksiyon ofisinin adresi aynı zamanda...

  x Tessa'nın doktor randevusu 7 Ağustos olarak belirtilmiş, bu tarih David Duchovny'nin doğum günü...
 01x04 :: The Jersey Devil :...

  x "Jane Doe" hakkındaki otopsi raporunda, adli tıp uzmanının adı K.H. Hawryliw olarak geçer. Ken Hawryliw, X Files set
amirinin adı oluyor.
 01x05 :: Shadows :...

 x Park yerinde, önceden Howard Graves tarafından kullanılan alana yazılan isim Tom Braidwood'dur. Tom Braidwood yönetmen yardımcısı olmaktadır, biz ise onu Lone Gunmen üyesi Frohike olarak biliyoruz.

 x Mulder bu bölümde Elvis ile ilgili ilk şakasını yapar. Sonradan Mulder2ın bir Elvis fan'ı olduğunu anlayacağız.

 x Orijinal senaryoda, Mulder Scully'ye mezar taşında ne yazılmasını istediğini söyler: "Pişmanlık yok".
 01x06 :: Ghost in The Machine

  x Scully bu bölümde silahini ilk kez kullanır.

  x Ajan Jerry Lamana'yı canlandıran konuk oyuncu Wayne Duvall, aktör Robert Duvall'in yeğeni oluyor.

  x Bu bölüm, Deep Throat'ı canlandrıan Jerry Hardin'in göründüğü ikinci bölüm oluyor. Aslında sadece Deep Throat'ta oyanaması düşünülen Hardin'in karakterinin yinelenen bir karakter olmasına karar veriliyor.

  x Crystal City ismi, Silicon Valley (Silikon Vadisi, Amerika'da bilgisayar dünyasının merkezi sayılır) ismine gönderme olması için seçilmiştir. (Aslında Washington D.C.2nin güneyinde, Virginia eyaletinde, Crystal City adında bir yer vardır.)

  x Bölümdeki şirketin ismi olan Eurisko, aynı zamanda Stanford' da, insan gibi düşünme girişiminde bulunan ünlü bir yapay zeka programının adıdır. Bu program aynı zamanda bir savaş oyunu turnuvasını, tüm *insan* rakiplerini yenerek kazanmıştır.
 01x07 :: Ice :...

  x Bu bölümde Howard Hawk ve John Carpenter'ın versiyonlarına göre çekilmiş The Thing filminden ve bu filmlerin kaynağını oluşturan John W. Campbell Jr' ın "Who Goes There?" ("Oraya Kim Gider?") adlı romanından esinlenilmiştir.

  x Bölümde rol alan köpek, David Duchovny'nin köpeği Blue'nun babası oluyor.

  x Bölümdeki Denny Murphy karakteri, bölüm senaristleri Glen Morgan ve James Wong ile aynı Amerikan futbolu takımını tutmaktadır : San Diego Chargers
 01x08 :: Space :...
 
 01x09 :: Fallen Angel :...

 x Max'in UFO grubu olan NICAP'ın açılımı: National Investigative Committee of Aerial Phenomena (Hava Fenomenleri Ulusal Araştırma Komitesi). Aynı zamanda söz ettiği başka bir grup ta MUFON'dur ki 3. sezonda bu grubu daha yakından tanıyacağız. MUFON : Mutual UFO Network (Ortak UFO Ağı). Bir diğer grup ise CSICOP : Committee for the Scientific Investigation of Claims the Paranormal (Paranormal İddiaları Bilimsel
Araştırma Komitesi)

  x Bu bölüm, Mulder'ın FBI'daki düşmanları hakkında biraz fikir edinebilmemizi sağlıyor. Bu düşmanlar, O'nun eylemlerinden duydukları sıkıntı yerine, Büro'dan atılmasını yeğleyen insanlar.

  x Deep Throat'ın McGrath'a söylediği "Arkadaşlarını yakınında tut, ama düşmanlarını daha da yakınında tut" cümlesini The Godfather (Baba) filminde Don Carleone söylemiştir.
 01x10 :: Eve :...

  x Küçük kızların isimleri Cindy ve Teena, aynı zamanda senaristler Glen Morgan ve James Wong'un eşlerinin isimleri oluyor(du). (Glen Morgan, şimdi aktrist Kristen Cloke ile evli; Cloke, Millenium dizisinin unutulmaz karakterlerinden biri olan Lara Means'i canlandırmış olan aktristtir.)
 
  x Eve6 adlı müzik grubunun ismi, bu bölümden esinlenmeleri sonucunda ortaya çıkmıştır.

  x Bölümdeki ikizleri oynaması için tercih edilen oyuncular aslında "Olsen" ikizleriydi. Full House = Bizim Ev dizisinde rol alan ikizler, evet :). Ancak çocuk işçi çalıştırma yasaları yüzünden bu ikizlerin bölümde rol alması mümkün olmadı.

  x *SPOILER* Bu bölüm Amerika'da yayınlandıktan 1 ay sonra (Ocak 1994'te), bölümde Eve 7 adlı karakteri canlandıran oyuncu Harriet Harris, ünlü dizi Frasier'daki sürekli rollerden birini, Bebe Glazer adlı *garip* halkla ilişkiler temsilcisi rolünü üstlendi. İşin ilginç yanı, Frasier'in 4. sezon bölümlerinden "Roz's Turn" de; Bebe , Frasier'in sempatisini kazanmak için kendisini hasta gibi gösterip yüksükotu haplarından içiyordu. X Files bölümünde, canlandırdığı karakter Eve 7 ise bu bitkiden çıkarılan zehirden aşırı dozda almak suretiyle ölüyordu.

  x Mulder ve Scully anne Ellen Reardon'la konuşurken, kızı Cindy Reardon, bir süre televizyonda "Eek The Cat" adlı çizgi filmi izledi. Bu çizgi filmin ileriki bölümlerinden birinde, Mulder ve Scully çizgi karakterler olarak göründü.
 01x11 :: Fire :...

  x Karakterlerden biri olan Malcolm Marsden ismi, şovun kuaförünin isminden ileri geliyor

  x 1121 (Chris Carter'ın karısının doğum günü): Scully'nin söylediği dosya numarası şu şekilde: "11214893"
 01x12 :: Beyond The Sea :...

 x Bölümdeki iki katilin isimleri Luther Lee Boggs ve Lucas Jackson Henry; gerçekte bir seri katil olan Henry Lee Lucas'ın ismi esas alınarak türetilmiş.

  x Scully'nin babasının dairesinde belirdiği sahnede, babasının dudaklarının kıpırdadığını görürsünüz. Burada aktör Don Davis, İncil'den bir duayı okumaktadır.

  x Fallen Angel bölümünden hatırladığımız Max'in NICAP şapkasını X Files ofisindeki askıda görebilirsiniz.

  x Mulder'ın Scully'ye uzattığı gazetede "Gaz Odası Boggs için Test Edildi" manşetli haberi, Glen Morgan yazmış.

  x Scully'nin annesi Margaret Scully'yi canlandıran aktrist Sheila Larken, yardımcı yapımcı R.W. Goodwin'in karısı oluyor.
 01x13 :: Genderbender :...
 
  x Nicholas Lea bu bölümde yardımcı oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. 2. sezonda kendisini tekrar gördüğümüzde, birçok phile'ın hayranı olduğu kötü adam Alex Krycek'i canlandrıyor olacak.

  x Dişi-Marty rolündeki Kate Twa, 2. sezonda Soft Light bölümünde de rol aldı.

  x Bölümde çalan disko müziği Mark Snow'a ait. Bu aynı zamanda "In The Line of Duty - Street War" adlı filmin tema müziği oluyor.

  x Marty'yi ilk gördüğümüzde yanında durduğu büyük resim, ünlü ressam ve tasarımcı H.R.Giger tarafından yapılmış. Giger, Alien ve Species filmlerindeki yaratıkları tasarlamıştır.

  x 1013 (Chris Carter'ın doğum günü) : Dedektif Horton'un söylediğine böre kurbanın odaya giriş saati 10:13'müş.

  x Kindred'lerin söylediği ilahi, yardımcı yapımcı Paul Rabwin tarafından yazılmıştır, ve kendisi dahil 7 şarkıcı tarafından seslendirilmiştir.
 01x14 :: Lazarus :...

  x *SPOILER* Orijinal senaryoda Dupre'nin ruhu Mulder'ın bedenine giriyormuş. Ancak yapımcılar, dizinin temelinin Mulder'ın paranomal fenomenleri devamlı kovaladığı halde, kanıta bir türlü erişememesi üzerine kurulu olduğunu düşündüklerinden bu olaya karşı çıkmışlar. Eğer Mulder direkt olarak paranormal bir olay yaşarsa bu dizinin ana temasına aykırı düşecekmiş onlara göre..
 01x15 :: Young at Heart :...
 
 01x16 :: E.B.E. :...

  x Mulder ve Scully'nin kullandıkları takma adlar Tom Braidwood ve Val Stefoff olup, bu isimler aynı zamanda dizinin yönetmen yardımcılarından ikisinin ismidir. Tom Braidwood'u da Lone Gunmen üyesi Frohike rolünde, ilk defa bu bölümde göreceğiz.

  x Bu bölüm, Lone Gunmen'in ilk defa göründüğü bölümdür.
 01x17 :: Miracle Man :...

  x Bölümde Samuel Hartley karakterini canlandıran Scott Bairstow , Chris Carter'ın kısa süreli bilimkurgu dizisi HARSH REALM'de ana karakter Thomas Hobbes'u canlandırmıştır.

  x *SPOILER*(Gelecek sezonlarla ilgili!!!!) Samuel Hartley tarafından iyileştirilen hastalıklarla ilgili bir listeyi okuyan Scully'nin adını verdiği hastalıklardan biri "Spontaneous Remission of Metastatic Cancer"'dir. Tıp bilgim olmadığı için Metastatik Kanser olarak adlandırabileceğim bu kanser türü, ileride Scully'nin yakalanacağı kanserin türünün aynısıdır.

  x 1121 (Chris Carter'ın karısının doğum günü): Bölümde otopsi zamanı 11:21'dir.
 01x18 :: Shapes :...

  x Şerif Charley Tskany'yi canlandıran aktör Michael Horse, Twin Peaks (İkiz Tepeler) adlı dizide Şerif Yardımcısı Tommy Hill'i canlandırmıştır. David Duchovny de aynı dizide bir polis memurunu canlandırmıştı.
 01x19 :: Darkness Falls :...

  x Bölümde korucu Larry Moore'u canlandrıan aktör Jason Beghe, David Duchovny'nin çocukluğundan beri arkadaşı olup, bir süre onunla barmen olarak birlikte çalışmış ve aktör olma yolunda David'i teşvik etmiştir.
 01x20 :: Tooms :...


  x Bölümde ilk defa Siagara İçen Adam (CSM)'in konuştuğuna tanık oluyoruz.

  x Müdür Yardımcısı Skinner ile de ilk defa bu bölümde karşılaşıyoruz.

  x Üçüncü bir ilk daha yaşanıyor ki; bir seri katilin ilk defa geri döndüğünü görüyoruz. Normalde XF mitolojisinden bağımsız olan stand alone bölümlerinde konu bir kerede işlenir ve kapanır (XF'ta herhangi bir davanın *tam olarak* kapandığı görülmemiştir ancak söylemek istediğimizi anladınız herhalde...) Squeeze bölümünde karşımıza çıkmış olan katil mutant Eugene Tooms, bu bölümde tekrar ajanlarımızın başına musallat olur. hikayesi bir bölümle sonlanmayan iki karakter daha vardır: Robert Modell (namı diğer Pusher) ve Donny Pfaster...

  x Tooms'un hücresinin yanında bulunan kapıda L. Robbie Maier ismi göze çarpar. Rob Maier, dizi ekibindeki inşaat koordinatörünün ismidir.

 01x21 :: Born Again :...

  x Detektif Sharon Lazard rolündeki aktrist Maggie Wheeler, "New Year's Day" adlı filmde David Duchovny ile birlikte rol almış. Filmin çekildiği zamanlarda David ile Sharon'un çıktıkları söyleniyor.

  x Dizide Charlie Morris'e verilmiş olan bir plaket görülür. Plakette aynı zamanda ödülü önceden kazananların ismi de bulunur ki bunlar aslında X Files yapım ekibinde çalışanların isimleridir. 1985'te ödülü alan kişi Ken Hawryliw (XF set amiri); 1986'da Rober Maier (inşaat koordinatörü); 1989'da Judy Fairly (senaryo koordinatörü); 1992'de Jim Pate (Set yöneticisi yardımcısı)' tir.

 01x22 :: Roland :...

x
 01x23 :: The Erlenmayer Flask :...


  x 1. sezon finali, sezonun ilk bölümü olan Pilot bölümü ile hemen hemen aynı şekilde sona erir. Scully uyandığında başucu saati 11:21'i gösterirken 11:22 olur. Ardından telefonu çalar, arayan Mulder'dır. Son sahnede CSM yaratık fetüsünü Pentagon'daki gizli depoda bir kutuya yerleştirir. (Pilot bölümünde implant'ı yerleştirmişti hatırlarsanız.

  x 1121 (CC'ın karısının doğum günü): Mulder Scully'yi aradığında başucu saati 11:21'i göstermektedir.

  x 1056 (CC'ın doğduğu ay ve yıl): Mulder'ın sıvı dolu tanklar içinde bulduğu insanların bulunduğu deponun kapı numarası 1056'dır.

  x Deep Throat'ın Mulder ile değiş tokuş yapmak için kullandığı yaratık fetüsünün tutulduğu yer Marlene Kalesi'dir. Gerçekte Marlene Kalesi dye bir yer yoktur ancak Maryland'de Dietrich Kalesi bulunur. Burada biyolojik silah deneylerinin yapıldığı bilinmektedir. XF yapımcıları ünlü aktrist Marlene Dietrich'in adını kullanarak güzel bir şekilde Detrich Kalesi'nin adına gönderme yapmıştırbüyük ihtimalle...

 x Erlenmayer Flask'te ilk defa tag line'ın (açılış jeneriğindeki yazı) değiştiğini görüyoruz. "The truth is out there" ("Gerçek orada bir yerde") deyişi "Trust no one" ("Kimseye güvenme") olarak değiştirilmiş. Bu deyiş, bölümde Deep Throat tarafından kullanılıyor.


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR