» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


 

Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
Aşağıdaki bazı bilgiler, spoiler özelliği taşımaktadır. Bu nedenle söz konusu bölümleri hiç izlemediyseniz, izledikten sonra bu bilgileri okumanızı tavsiye ederiz..

İsminin yanında * işareti bulunan bölümler mitoloji bölümleridir. Birden fazla bölüm halinde devamlılık gösteren bölümler "(1/2) (2/2)" şeklinde belirtilmiştir.

 01x79 :: Pilot :...


  Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra FBI Quantico Akademisi’nde eğitmen olarak 2 yıl boyunca görev yapmış olan Ajan Dana Scully, fizik derecesi ve tıp doktorluğu geçmişi ile gizemli CSM (Sigara İçen Adam)’in de hazır bulunduğu bir görüşme sonrasında, Sektör Şefi Scott Blevins tarafından Ajan Fox Mulder’ın araştırmalarının geçerliliğini değerlendirmek üzere Washington Bürosu’na atanır. Ajan Fox ‘Spooky(Tuhaf)’ Mulder, Oxford Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuş, FBI’ın Şiddetli Suçlar Bölümü’nün en iyi analisti olarak Davranış Psikolojisi alanında önemi başarılara imza atarak sivrilmiş bir kariyere sahipken, Büro'nun ana görüşlerine uymayan bir içeriğe sahip olduğundan tasvip edilmeyen bir projeye kendisini adaması nedeniyle “FBI’ın En Aranmayan Kişisi” olarak görülmeye başlamıştır. Proje X-Dosyaları olarak bilinmekte ve görünüşe göre FBI, bu dosyaları araştırmak yerine görmezden gelmeyi yeğlemektedir. FBI Washington Binası’nın bodrum katındaki küçük ofiste bir arada çalışmaya başlayan iki ajan ilk görevlerinde bir lise öğrencisi olan Karen Swenson’un ölümünü araştırmak üzere Bellefleur, Oregon’a giderler. Swenson’un bedeninde, daha önce ülke çapında görülen benzer vakalarda, kurbanların bedenlerinde görülmüş kırmızı lekeler bulunmaktadır. Ajanlar, Karen’ın bazı okul arkadaşlarının da aynı şekilde ölmüş olduğunu keşfederler. Öğrencilerden biri olan Billy Miles’ın başından geçenlerle ilgili hikayesi, Mulder’ın bu öğrencilerin uzaylılar tarafından kaçırılıp üzerlerinde deneyler yapıldığına dair teorisini destekler niteliktedir. Ancak bu teori, bilimsel geçmişi olan Ajan Scully tarafından mantıklı bulunmamaktadır. Mezarından çıkarılan bir cesedin bir insana ait olamayacağına dair deliller ve cesedin burun boşluğunda tanımlanamayan bir cisme rastlanması bile Scully’nin bu inancını değiştirmez ancak tanık olacakları olaylar henüz sona ermemiştir.

 01x01 :: Deep Throat :...

 
 Amerikan Hava Kuvvetleri’nde test pilotu olarak görev yapan Yarbay Robert Budahas’ın karısı, kocasının bir sinir krizinin ardından ortadan kaybolduğunu öne sürerek FBI’a başvurur. Dava Mulder’ın ilgisini çekmiştir. Deep Throat kapalı gizemli biri Mulder’la irtibata geçerek bu davadan uzak durmasını söylemesine rağmen, ajanlarımız Ellens Hava Kuvvetleri Üssü’ne giderek Bayan Budahas ile görüşürler. Eşinin anlattıklarına göre Üs’te test pilotluğu yapan Yarbay Budahas, işinden uzaklaştırılmış ve ardından kendisinden bir daha haber alınamamıştır. Hava Kuvvetleri de bu konuda Bayan Budahas’a yardımcı olmamıştır. Mulder ve Scully, araştırmalarına devam etmek ister ancak operasyonlarını gizli tutan Hava Kuvvetleri yetkilileri tarafından engellenirler. Ajanların geliştirdikleri teoriye göre, Pentagon tarafından gizlice yürütülen casus uçak testlerini içeren Aurora Projesi ile Budahas’ın bir bağlantısı vardır. Gece geç saatlerde üssün yakınlarında gizlice gözlem yapan Mulder ve Scully, görülmemiş hızlarda hareket eden ve karmaşık manevralar yapabilen, tanımlayamadıkları cisimlerin uçuşuna tanık olurlar. Bu arada Budahas birdenbire hafızası biraz karışmış bir halde ortaya çıkar. Ajanlarımız O’nun, Ellen Hava Kuvvetleri Üssü ile ilgili araştırmalarını sonlandırmak niyetiyle geri döndürüldüğünü anlamakta gecikmezler. 1947’deki Roswell kazasında ortaya çıkan UFO enkazlarının tutulduğu altı üsten birinin Ellen Hava Kuvvetleri Üssü olduğu rivayet edilmektedir. Mulder ve Scully test edilen uçakların malzemesinin UFO teknolojisi kullanılarak meydana getirilmesi olasılığını araştırmak için limitleri zorlamak zorunda kalacaktır.

 01x02 :: Squeeze :...

  Ajan Tom Colton, FBI Akademisi’ndeyken sınıf arkadaşı olan Scully ile ile irtibata geçer ve kendisinden sebepsiz gibi görülen bir takım cinayetler ile ilgili araştırmasına yardım etmesini ister. Söz konusu cinayet vakalarında, katilin cinayet mahaline nereden ve nasıl girdiğine dair herhangi bir ipucuna rastlanamamıştır, kurbanlara ait tek ortak özellik, karaciğerlerinin çıkarılmış olmasıdır. Scully, Tom Colton ne kadar isteksiz olsa da Mulder’ın da araştırmaya katılmasını sağlar. Katilin son kurbanı işadamı George Usher’ın öldürüldüğü yüksek güvenlikli bir binada bulunan ofiste inceleme yapan Mulder, havalandırma ızgarasının üzerinde garip görünüşlü parmak izleri olduğunu tespit eder. Bu parmak izleri, benzer özellikli başka X-dosyalarını aklına getirir. Ancak ilgili dosyalarda sözü edilen vakalar 1903, 1933 ve 1963 yıllarında gerçekleşmiştir. Her dosyada katilin 5 kişiyi öldürmüş ve hiç yakalanamamıştır. Dava ile ilgili araştırmalarında geleneksel yöntemlere başvurmakta olan Scully, George Usher’ın ofisinin bulunduğu binadaki havalandırma sistemini incelerken Eugene Tooms adlı şüpheli birini yakalar. Ancak Tooms, yalan makinesi testini zorlanmadan geçer ve salıverilir. Bu arada Mulder , sıra dışı bir yönteme başvurur; bilgisayar yardımıyla usher’ın ofisinde bulduğu parmak izleri üzerinde oynar ve böylece diğer cinayet mahallerinde bulunan parmak izleri ile eşleştirmeyi başarır. Bu kanıtlar ışığında Mulder, Tooms’un neredeyse 100 yaşında genetik açıdan değişim geçirmiş bir insan olduğu ve yıllarca süren kış uykusu sırasında sağ kalabilmek için insanların karaciğerlerine ihtiyaç duyduğu sonucuna varır. Bu teori Ajan Tom Colton ile aralarındaki soğukluğu daha da arttıracaktır.

 01x03 :: Conduit :...

  Mulder bir gazete haberi ile ilgili olarak dava dosyası açmak için Büro’ya dilekçe verdiğinde, Sektör Şefi Blevins Scully ile bir görüşme ayarlar. Gazetedeki habere göre Darlene Morris, ailesi ile birlikte Iowa’ya yaptıkları kamp gezisi sırasında kızı Ruby’nin uzaylılar tarafından kaçırıldığını ileri sürmektedir. Şef Blevins, Mulder’ın küçüklüğünde kızkardeşinin kaçırılması ile ilgili deneyiminin davayı değerlendirmesini etkilemesinden endişe endişe duymaktadır. Scully Mulder ile bu konuyu konuşur. Mulder dava ile ilgili kanıtlardan bahseder; haberdeki olayın Okobogee gölünde meydana geldiğini ve bu bölgenin UFO “Sıcak Noktası” olarak bilindiğini açıklar. Scully’ye gösterdiği bir başka gazete haberinde 1967’de bir izci grubunun UFO gördüğünden bahsedilmektedir, gruptaki bir kişinin ismi dikkat çakmektedir; kaçırıldığı iddia edilen Ruby’nin annesi Darlene Morris… Mulder ve Scully Iowa’ya giderek Bayan Morris’i sorgular. Darlene kızının uzaylılar tarafından kaçırıldığını düşünse de yerel güvenlik güçleri kızın sadece evinden kaçmış olduğunu düşünmektedir. Sadece Mulder hikayesine inanır, kendi kızkardeşinin kaçırılması ile ilgili hatıralarının da etkisiyle Ruby’nin kardeşi Kevin’a odaklanır. Kevin kaçırılma sırasından olay yerinde olduğu halde hiçbirşey hatırlamamaktadır, ancak Mulder çocuğun ablasının bulunmasında anahtar rol oynadığını düşünmektedir. Kevin’ın çizdiği şekillerin çok gizli uydu yayınlarına ait parçalar olduğunun ortaya çıkmasından sonra NSA (Ulusal İstihbarat Ajansı) de küçük çocukla ilgilenmeye başlamıştır. Dava Mulder’ın kızkardeşinin kaçırılması ile ilgili hatıralarını su yüzüne çıkarırken, eski yaralarının açılmasına da neden olacak, aynı zamanda kızkardeşinin birgün kendisine geri döneceğine dair inancını da sağlamlaştıracaktır.

 01x04 :: The Jersey Devil :...

  New Jersey ormanlarında bir evsize ait olduğu anlaşılan bir ceset bulunur, cesedin bir kısmı yenilmiştir. Mulder 1947’deki bir başka vaka ile benzer nitelikte olduğunu düşündüğü bu olaya ilgi duyar. 1947’deki vakada, bir sürücü patlayan lastiğini değiştiriken saldırıya uğramış ve bir kolu kemirilmiş halde cesedi bulunmuştur. Polisler, cesedi bulduktan sonra, bir mağaraya kadar takip ettikleri yarı insan yarı hayvan özelliklerine sahip bir yaratığı vurup öldürmüştür. Bu yaratığın efsanevi Jersey Şeytanı olduğunu düşünmekte olan Mulder, olayı araştırmaya başlar. Scully ise evsize vahşi bir hayvanın saldırmış olduğunu düşünmektedir ve Washington’a geri döner. Mulder davayı tek başına araştırmasına devam eder, bölgedeki evsizlerden biri olan Jack’i sorgular. Jack bulunduğu yerin yakınındaki çöp kutularını karıştıran bir şey gördüğünü söyler. Bunun üzerine Mulder aynı gece bu alanı gözetlemeye başlar ve bir süre sonra yaratık görünür, Mulder yaratığı kovalamaya başlar ancak ormanlık alanda onu kaybeder. Gördüklerinden çıkardığı sonuca göre yaratık dişidir ve yiyecek bulmak için şehir sokaklarına inmektedir. Ancak fikirleri, şehre gelen turistleri korkutup kaçırmamak için olayı örtbas etmeyi tercih eden Atlanta güvenlik güçleri tarafından dikkate alınmamaktadır. Bu arada Scully Washington’dan New Jersey’e gelir. Yerel korucu Peter Boulle, Mulder’ın fikirlerine daha yatkındır. Hayatı boyunca ormanda çalışmış olan Peter, orada garip şeyler görmüştür ve artık ormana asla silahsız girmediğini kabul eder. Korucu Boulle ve antropolog Roger Diamond’ın yardımlarıyla Mulder ve Scully yaratığın izini sürerler, ancak Atlantic City polis memurları ajanlarımız müdahale edemeden yaratığı öldürürler.

 01x05 :: Shadows :...

 Ajan Mulder ve Scully , garip bir olayla ilgili olarak bir hükümet kurumu tarafından çağırılırlar. Kendilerine iki ceset gösterilir, cesetler hala sıcaktır ve elektromanyetik aktitive belirtileri göstermektedir. Hükümet görevlileri ajanlarımıza sadece iki cesetin de boyun kemiklerinin içeriden ezildiğin söylerler ancak daha fazlasını anlatmadıkları için Mulder ve Scully yardımcı olamayacaklarını belirtirler. Hükümet görevlilerinin yanından ayrıldıktan sonra Mulder benzer vakalara, psikokinezi (cisimleri zihin gücüyle hareket ettirme) ile ilgili daha önceki bazı X dosyalarında rastladığını kabul eder; bu arada İncelemeri sırasında cesetlerden gizlice parmak izi almayı başarmıştır. Parmak izlerinden yola çıkarak cesetleirn Iranlı bir terörst örgütüne üye olan kişilere ait olduğunu ve Philedelphia’da ölü oalrak bulunduklarını ortaya çıkarırlar. Olay yerinde araştırma yaparlarken Mulder yolun köşesinde bir ATM olduğunu görür. ATM’nin güvenlik kamerası kayıtlarında bu iki adamın Lauren Kyte adlı genç bir kadına saldırdığı görülmektedir. Ajanlarımız Lauren Kyte’ı sorguya çekerler. Kyte, HTG Tecnologies adlı şirkette çalışmaktadır, kısa bir süre önce patronu Howard Graves intihar etmiştir. Lauren iki kişinin maaş çekini almak için kendisine saldırdığını ancak ellerinden kurtulup kaçtığını iddia eder. Hikayesi Mulder ve Scully’ye inandırıcı gelmez. Ajanlar şirketten ayrılırken Mulder bulundukları arabanın kontrolünü kaybeder ve kaza yaparlar. Scully Lauren’ın suç ortağının, kendileri O’nu sorguya çekerken arabalarını sabote ettiğini düşünür. Ancak bir fotoğrafta, arka planda Lauren’ın ölü olması gereken patronu Howard Graves görülmektedir. Mulder Graves’in ölü olduğu halde Lauren’ı koruduğuna inanmaktadır.

 01x06 :: Ghost in The Machine

  EURISKO adlı şirketin CEO’su Benjamin Drake, ofisinin tuvaletinde elektrik verilerek öldürülmüş olarak bulunduğunda dava, Mulder’ın Şiddet İçeren Suçlar Bölümü’ndeyken ortağı olan Jerry Lamana’ya verilir. Lamana, Atlanta’da bazı kanıtları kaybetmesi nedeniyle federal bir davanın yanlış yönlenmesine neden olmuştur. Atandığı bu görevin kendisinin FBI’daki geleceği açısından çok önemli olduğunun farkında olan Lamana, Mulder ve Scully’den yardım ister. Olay mahalinde araştırma yapan ajanlar, Drake’in ölmeden birkaç dakika önce gelen bir telefona cevap verdiğini anlarlar. Görünüşe bakılırsa Drake’e karmaşık bir bubi tuzağı hazırlanmıştır. Binanın Merkezi İşletim Sistemi (COS)’ne giriş yapma izni olan birkaç kişi olduğu için şüpheli listesi kısadır. Listenin başında ise Drake ile üzerinde çalıştığı COS sistemi ile ilgili kavga etmiş olan, Eurisko Şirketi’nin kurucusu programcı Brad Wilczek vardır. Drake’in ölmeden önce yaptığı telefon görüşmesinin ses analizi yaptıran Scully, karşı taraftaki kişinin sesi ile Wilczek’in sesini eşleştiğini görür. Wilczek’i kendisi tutuklamak isteyen Ajan Lamana içinde bulunduğu asansörün 29. kattan yere çakılması nedeniyle ölür. Muhbir Deep Throat ile buluşup O’ndan Wilczek’in yapay zeka üzerinde çalıştığını öğrenen Mulder , asıl suçlanması gerekenin Eurisko binasındaki COS olduğunu düşünmeye başlar. Mulder ve Scully, Savunma Bakanlığı COS’ta kullanılan teknolojiyi ele geçirmeden sistemi yoketmesi için Wilczek’in yardımına başvururlar.

 01x07 :: Ice :...

  Hükümet tarafından finanse edilen Kuzey Kutbu’nda konuşlanmış Arctic Ice Core Projesi grubuyla kurulmuş son iletişim bağlantısında, çıldırmış gibi görünen bir jeofizikçi “Biz kendimiz değiliz” demektedir. Mulder ve Scully araştırma yapmak için Icy Cape, Alaska’ya gönderilen ekibe katılır. Ekipte bulunan diğer kişiler Jeolog Dr. Denny Murphy, Doktor Lawrence Hodge, Toksikolog Doktor Nancy Da Silva ve pilot Bear’dır. Grup kutuptaki üsse vardığında proje ekibindeki jeofizikçilerin kendilerini ya da birbirlerini öldürmüş olduklarını görürler. Ice Core Projesi’nin misyonu, Kutup buzulunu delmek ve derinlerden alınan buzul örneklerini analiz ederek insanlığın başlangıcından bu yana dünya ikliminde görülen değişiklikleri irdelemektir. Araştırmacı ekibin daha sonraki incelemeleri, buzuldan son çıkarılan örneklerde bir patojen organizma olduğunu ortaya çıkarır. Görünüşe göre parazit özelliği gösteren bu organizma, Ice Core ekibindeki jeofizikçilere bulaşmış ve konak olarak kullandığı bu kişilerde öldürme içgüdüsünü tetikleyen bir etki yaratmıştır. Proje üssünde bulunan ve ekibin pilotu Bear’a saldıran bir köpeğin bu organizmayı taşıdığı anlaşılınca, Scully organizmanın yayılmasını önlemek için karantina emri verir. Ancak Bear bu emre uymaz ve ayrılmak istediğinde ekibin diğer üyeleri tarafından zorla zaptedilir. Boğuşma sırasında Bear’ın derisinin altında bir şeyin hareket ettiği görülür, operasyonla çıkarılan bu şeyin bir tür parazit kurt olduğu anlaşılır. Buzul örneğinin alındığı derinlikte bir meteor çarpışmasının izlerine rastlanmış olması, parazitin uzay kökenli olması olasılığını gündeme getirir. Araştırma grubundaki diğer üyelere de organizmanın bulaşmış olması ihtimali, gruptaki üyeler arasında gerginliğe yol açacak, Ajan Mulder ve Scully arasındaki güvenin de sınanmasına neden olacaktır.

 01x08 :: Space :...

  Mulder ve Scully, NASA’da çalışan bilimkadını Michelle Generoo’nun kendileriyle irtibata geçip üzerinde çalıştıkları uzay mekiği programının sabote edildiğine dair delilleri olduğunu söylediğinde, Houston, Texas’a giderler. Michelle onlara uzay mekiğinin yedek güç ünitesindeki valflerin kurcalanmış olduğunu işaret eden resimler göstermiş, ayrıca bu teçhizatın yapılmış olduğu materyal nedeniyle herhangi bir hasara uğraması olmayacak bir durum olduğunu belirtmiştr. Kendisine bu belgeleri gönderen kişi de belli değildir. Ajanlarımız Uzay Mekiği Programı Yöneticisi Yarbay Marcus Aurelius Belt ile tanışırlar, çocukluğunda astronot olma hayalleri kurmuş Mulder için bu karşılaşma, heyecan verici bir tecrübe olur. Yarbay Belt, onlara kimsenin Uzay Mekiği Programı’nı baltalayamayacağı yönünde garanti verir, ona göre yüksek güvenlik önlemleri ve NASA’nın geliştirdiği üstün teknoloji böyle bir olaya izin vermemektedir. Ancak, bir sonraki uzay mekiği görevinde mekik dünya yörüngesindeyken teknik problemler başgöterir ve kocası uçuş ekibinde bulunan Michelle tekrar Mulder ve Scully’yi yardım için çağırır. Mekikteki teknik problem Yarbay Belt’in hızlı kararları sayesinde giderilir, ancak Belt’in olayda parmağı olduğu şüpheisni de beraberinde getirir. 20 yıl önce uzayda görev sırasındayken bir uzaylı formu ile karşı karşıya kalan Belt, o zamandan beri bedenini bu varlık ile paylaşmaktadır ve büyük ihtimalle sabotajlar ile bir bağlantısı vardır. Michelle’e gönderilen resimlerin Yarbay Belt tarafından istendiği ortaya çıkınca, Scully Belt’in sorumlu olduğu sonucuna varır. Mekik mürettebatının hayatı risk altındayken, Yarbay Belt içindeki tehlikeli güç ile savaşmaktadır.

 01x09 :: Fallen Angel :...

  Mulder, muhbir Deep Throat’tan, Townsend, Wisconsin’de toksik kimsayal madde sızıntısı nedeniyle karantinaya alınmış bir bölge ile ilgi tüyo alır. Deep Throat’ın belirttiğine göre karantina sahası aslında bir UFO kaza alanıdır ve Hava Kuvvetleri’nin tasfiye ekipleri bütün kanıtları ortadan kaldırmadan önce Mulder’ın yaklaşık 24 saati vardır. Mulder hemen bölgeye gider, kaza alanının fotoğraflaırnı çekmeyi başarır ancak fark edilerek hücreye hapsedilir. Burada bir Ufolog olan Max Fenig ile tanışır, Fenig Mulder’ı bir UFO meraklısı zanneder. Scully , Mulder’ı Washington’a geri götürmek üzere gelir, Mulder’a Sektör Şefi Mc Grath’in yaptıklarını öğrendiğini ve bir oturum ayarladığını söyler. Amacı Mulder’ı FBI’dan kovmak ve X-Dosyaları’nı kapatmaktır. Mulder kendisini ve X-Dosyaları’nı kurtarabilecek deliller bulmak umuduyla hükümetin örtbas ettiği UFO kazasını araştırmak konusunda Scully’yi de ikna etmeyi başarır. Mulder’ın kaldığı otel odasına döndüklerinde Max Fenig’i odayı karıştırırken yakalarlar. Max, Mulder’ı bir dergideki fotoğrafından tanıdığını, uzun süredir X-Dosyaları ile ilgili araştırmalarını takip ettiğini itiraf eder. NICAP (Ulusal Hava Fenomenlerini Araştırma Komitesi) üyesi olan Max, UFO’ların görüldüğü iddia edilen olayları araştırmak için ülkeyi dolaşmaktadır. Ancak Mulder, çok geçmeden O’nun bu UFO tutkusunun ardında başka sebepler olduğunu anlayacaktır. Max’in bir nöbet geçirmeisne tanık olan Mulder, O’na yardım etmeye çalışırken, boynunda, daha önce uzaylılar tarafından kaçırılan insanlarda görüldüğü rapor edilmiş izler görür. Mulder, Max’in birçok defa kaçırıldığına ve UFO kazasının olduğu bölgede bulunmasının tesadüf olmadığına inanmaya başlar.

 01x10 :: Eve :...


  Greenwich, Connecticut’ta, 8 yaşındaki Teena Simmons’un babası boynunda iki delikle yüksek kan kaybından ölmüş bir halde bulunur. Ülke çapında çözümlenemeyen birçok büyükbaş hayvan ölümü vakasında benzer izlerin görüldüğünü açıklayan Mulder, bu olayda da diğerlerinde olduğu gibi dünyadışı varlıkların rolü olduğunu düşünmektedir. Teena ile yaptıkları görüşmede küçük kızın “bulutlardan gelen adamlar” dan bahsetmesi bu teoriyi destekler niteliktedir. Ancak çok benzer bir olay Marin County, California’da görüldüğünde Mulder uzaylılarla ilgili teorisinden şüphe etmeye başlar. California’ya giden ajanlar, babası Teena’nınki gibi kan kaybından ölen Cindy Reardon’un Teena’ya neredeyse ikizi kadar benzediğini gördüklerinde oldukça şaşırırlar. Annesi Ellen Reardon’ı sorgulamaları sırasında Cindy’nin San Fransisco’da bir klinikte tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmiş olduğunu öğrenirler. Ufak bir araştırma, Teena’nın annesinin de aynı klinikte tedavi görmüş olduğunu ortaya çıkarır. Scully iki olayın biribiriyle bağlantısını araştırmaya devam ederken, Mulder Deep Throat ile bağlantı kurar ve “Litchfield Deneyleri” olarak adlandırılan 40 yıllık çok gizli bir hükümet programının varlığını öğrenir. Program, insan ırkının soyaçekim yoluyla zihnen ve bedenen geliştirilmesine yönelik deneyleri kapsamaktadır. Deneylerde Adam (Adem) ve Eve (Havva) adı verilen, ekstra kromozomlar ile fiziksel ve zihinsel yönden güçlendirilmiş 8 erkek ve 8 kız çocuğu meydana getirilmiştir. Ancak güçlendirilmiş psikotik özelliklerinin beklenmedik yan etkileri nedeniyle deney başarısızlıkla sonuçlanmış, 3 Eve hariç bütün denekler ölmüştür. Scully’nin San Fransisco’daki klinik ile ilgili araştırmaları sonucunda, hayatta kalan Eve’lerden birinin Litchfield Deneyleri’ni devam ettirdiği ve Cindy ile Teena’nın bu deneylerin bir ürünü olduğu anlaşılır. Bu küçük kızlarda görünenden fazlasının olduğu gerçeği çok geçmeden anlaşılacaktır.

 01x11 :: Fire :...
  
  Scotland Yard müfettişi Phoebe Gren, İngiliz bir diplomatın korunması konusunda Mulder ve Scully’nin yardımına başvurur. Diplomata Sir Marsden, kendisine düzenlenen başarısız bir suikast girişiminin ardından ailesiyle Amerika’ya gelmiştir. Mulder’ın Oxford’da eğitim görmüş olduğu yıllarda sevgilisi olan Phoebe, İngiltere’de bir takım aristokratın, bilinmeyen bir saldırgan tarafından yakılarak öldürüldüğünden bahseder. Mulder Scully’ye ateşten korktuğunu ve bunu Phoebe’nin de bildiğin, bunun Phoebe’nin oynamaktan hoşlandığı bir çeşit akıl oyunu olduğunu açıklar. Mulder, Scully’yi beladan uzak tutmak amacıyla, Phoebe’ye kendi başına yardım etmeye karar verir. Bu tutum, Phoebe’nin varlığından zaten hoşnut olmayan Scully’yi daha da rahatsız edecektir. Bu arada, bölgedeki bir barda yangın çıkar, tanıklardan birinin ifadesine göre İngiliz aksanına sahip bir adamın vücudu alev almıştır; ancak barın enkazında herhangi bir cesede rastlanamaz. Mulder’ın teorisine göre şüpheli ateşi kontrol edebilmekte ve bu yeteneğini öldürmek için kullanmaktadır. Marsden ailesi onuruna verilen bir partinin düzenlendiği otelde yangın çıkıp, çocukları üst katlarda mahsur kalınca, Mulder onları kurtarmak için müdahale eder ancak ateş korkusu O’na engel olur. Çocuklar Marsden’lerin hademesi Bob tarafından kurtarılır. Scully, davayla ilgili kendi araştırmalarını sürdürürken, önceki vakalardaki kurbanların hepsinin yanında çalışmış olan aynı isme rastlar: Cecil L’ively. Kayıtlar L’ively’nin kısa bir süre önce Amerikan vizesi aldığını göstermektedir. Scully L’ively’nin eşkal bilgilerini öğrenince, O’nun Marsden’lerin hademesi Bob olduğunu anlar. Acaba Mulder, L’ively’ye engel omak ve bir sonraki kurbanını kurtarabilmek için ateş korkusunun üstesinden gelmeyi başarabilecek midir?

 01x12 :: Beyond The Sea :...

  Scully bir gece birdenbire uyanır ve odasında babasının hayalini görür. Ardından telefonu çalar, arayan annesidir ve kötü haberi vermektedir, babası hayatını kaybetmiştir. Genç bir çift Jackson Üniversitesi yakınlarında kaçırılmıştır. Bir yıl öncesinde aynı günlerde başka bir üniversitede yine bir çift kaçırılmış ve işkence edildikten sonra öldürülmüş olarak bulunmuştur. Bir hafta içinde idam adilecek olan seri katil Luther Boggs, gençlerin kaçırılması ile ilgili bir şeyler bildiğini iddia etmekte ve çıkardığı suçlu profili ile yakalanmasını sağlayan Mulder’ın kendisini anlayan tek kişi olduğunu düşünerek O’nunla işbirliği yapmak ve idam cezasından kurtulmak istemektedir. Scully de O’nunla birlikte gitmek istediğinde, Mulder babası kısa süre önce hayatını kaybettiği için dinlenmesini tavsiye eder, ancak Scully kafasını başka şeylerle meşgul etmeye ihtiyaç duyduğunu söyleyerek bu tavsiyeyi kabul etmez. İddia ettiğine göre Boggs, hapiste olduğu süre zarfında bir takım psişik güçler geliştirmiştir ve bu güçlerini kaçırılan 2 üniversite öğrencisinin bulunması için kullanacaktır. Bu sefer inanmayan taraf Mulder olmuştur. Babasının ölümünü kabullenmeye çalışan Scully’nin, Boggs’un kendisi ve babasıyla ilgili çok fazla şey bilmesi ve babasının O’na bir mesajı olduğunu söylemesi üzerine kafası iyice karışır. Neyin doğru neyin yalan olduğunu ayırt etmekte zorlanmaya başlar, yine de Boggs’a inanma eğilimindedir. Boggs’un detaylı yönlendirmesi sonucunda, terkedilmiş bir binada kayıp çifte ait kanıt bulmayı başarsa da, Mulder katilin yeteneğini kuşkuyla karşılamaya devam etmektedir. Kendisi de tereddüt içinde olduğu halde, Scully çok geç olmadan kaçırılan gençleri bulabilmek için Boggs ile işbirliği yapmaya hazırdır.

 01x13 :: Genderbender :...
 
  Mulder ve Scully , seri halinde işlenen kurbanlarının hem erkek hem kadınlar olduğu seks cinayetlerini araştırmak üzere Germantown, Maryland’e giderler. Ölmeden önce cinsel birliktelik kurmuş kurbanların vücudunda yüksek miktarda feromon’a (insanalrın ve bazı hayvanların salgıladığı, cinsel dürtüleri uyarıcı bir çeşit kimyasal) rastlanır. Son kurbanın ile ilgili bir güvenlik kamerası kaydında, erkek olan kurbanın bir kadınla evine geldiği ancak apartmanı terk edenin bir erkek olduğu görülmektedir. Scully katilin bir travesti olduğunu düşünür. Mulder ise cinsiyetini değiştirebilme yeteneğine sahip biriyle, bir seks makinesiyle karşı karşıya olduklarını iddia eder. Cinayet mahalinde bulunan bir madde onları Massachusetts’te, Amish benzeri bir topluluk olan Kindred’lerin yaşamakta olduğu küçük bir kasabaya götürür. Mulder ve Scully bu münzevi topluluğu araştırmaya başlar, silahlarını teslim ettikten sonra mezhep üyeleri tarafından yemeğe davet edilirler. Yemekte ajanlarımız, söz konusu cinayetler ile alakaları olup olmadığını sorduklarında, Kindred’ler dış dünya meseleleri ile hiç ilgilenmediklerini açıklarlar. Yemek sırasında mezhep üyelerinden biri boğulma tehlikesi geçirir, Scully yardım etmek istediğinde buna izin verilmez. O gece Mulder ve Scully gizlice kendi araştırmalarını yapmaya başlarlar, Mulder yemekte boğulmak üzere olan adamın bir yeralti mezarında yatmakta ve cinsiyetini değiştirmekte olduğuna tanık olur. Bu sırada Kardeş Andrew Scully’ye yaklaşır ve üyelerden biri olan Kardeş Martin’in dış dünya tarafından baştan çıkarıldığını ve mezhebi terk ettiğini, cinayetlerden O’nun sorumlu olduğunu söyler. Ancak Kindred’ler daha büyük bir sır saklamaktadır.

 01x14 :: Lazarus :...
 
  Scully, bir banka soygunu ihbarı nedeniyle Maryland’da bir bankayı gözetleyen ekipte, eski arkadaşı ve FBI akademisindeyken sevgilisi olan Ajan Jack Willis ile birliktedir. Willis bir yıla yakın bir zamandır iki soyguncunun, Warren ve Lula Dupre’nin izini sürmektedir. Gözledikleri bankaya yapılan soygun girişimi sırasında Willis faillerden Warren Dupre tarafından vurulur, Scully de Dupre’yi vurur. İkisi de acil servise kaldırılan yaralılardan Dupre yolda ölür, Willis ise 13 dakika ölü kaldıktan sonra hayata dönmeyi başarır. Ancak Dupre’nin cesedinden, parmağı kesilmek suretiyle evlilik yüzüğünün çalınması ve Ajan Willis’in birdenbire solak olması gibi karakter uyuşmazlıkları sergilemeye başlaması, Mulder’ın şüphelenmesine neden olur. Durumun bir “ruh transferi” vakası olduğunu düşünen Mulder, Willis’in bedeninin Dupre’nin ruhu tarafından ele geçirildiğine inanmaktadır. Scully Mulder’ın iddiasını reddeder, Dupre’nin garip davranışlarının Travma Sonrası Stres’ten kaynaklandığını savunur. Willis, diğer soyguncu olan Dupre’nin karısı Lula’yı tutuklamak istediğini söyleyerek Scully’den yardım ister, ancak Lula’yı yakaladıklarında Scully’yi rehin alır. Lula’ya kendisinin Dupre olduğuna inandırmaya çalışır, sadece Lulu ve kocasının bilgi sahibi olabileceği, evliliklerinin mahrem detaylarını O’na anlatır. Scully ise Willis’e geçmişteki ilişkilerinden bahsederek onu gerçeğe döndürmeye çalışır, O’na göre Willis uzun zamandır Dupre’yi yakalamaya çalıştığı için Dupre gibi düşünmeye başlamıştır ve bu nedenle bu davranışları sergilemektedir.

 01x15 :: Young at Heart :...
  
  Mulder’ın eski patronu Reggie Purdue, Mulder ve Scully’den bir seri şiddet içerikli banka saygunu ile ilgili araştırmaya katılmalarını ister. Bir kuyumcu soygunundan sonra olay mahalinde bulunan notta, “Tilki(Fox) tavuk kümesini koruyamaz” diye yazmaktadır. Bu not, Mulder’ın FBI Akademisi’nden mezun olduktan sonraki ilk davasını hatırlatmaktadır. Şiddet İçerikli Suçlar Bölümü’nde çalışırken, o sıralarda banka soygunları yapan ve Mulder için olay yerlerine notlar bırakan John Banett’in yakalanmasına yardım etmiştir. Barnett’in tutuklanması sırasında FBI protokolünü uygulayan Mulder tereddüte düşmüş ve bu olay ajanlardan birinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Barnett Mulder’ı eline geçirmek için yemin etmiş ancak müebbet hapise çarptırılmış ve 1989’da ölmüştür. Bir el yazısı uzmanı bulunan notu inceler ve yakın zamanda Barnett tarafından yazılmış olduğu sonucuna varır. Mulder Barnett’in hücre arkadaşı Joe Crandall’i sorgular. Crandall, Barnett’i ölmüş olduğu günün gecesinde canlı olarak görmüş olduğuna yemin eder. Barnett’in ölüm sertifikasını imzalamış olan hapishane doktoru Ridley ile ilgili yapılan araştırma sonucunda, Dr. Ridley’in Progeria hastalığı (çocuklarda ender olarak görülen, erken yaşlanma hastalığı) ile ilgili yaptığı yaşlanma sürecini tersine çevirmeye yönelik deneyler yüzünden doktorluk lisansını kaybettiği ortaya çıkar. Mulder Barnett’in, Ridley’in kobaylarından biri olduğunu ve kendisi için mükemmel bir kamuflaj yöntemini, gençliği bulduğunu düşünmektedir. Deep Throat Mulder ile iletişim kurar, hükümetin Ridley’in deneylerini finanse etmekte olduğunu, ancak Barnett’in deney ile ilgili belgeleri çaldığını açıklar. Hükümet Barnett ile pazarlık yapmaktadır, deneye ait belgelere karşılık, O’na dokunulmazlık garantisi verilecektir.

 01x16 :: E.B.E. :...

  Bir tır şoförünün bir UFO’ya ateş ettiğini iddia etmesi üzerine Mulder ve Scully olayı araştırmak için Reagan, Tenesse’ye giderler. Ajanlar tır şoförü Ranheim’i sorguya çekerler, Scully şoförün Körfez Savaşı Sendromu belirtileri gösterdiğini fark eder. Ranheim Körfez Savaşı’na hiç katılmadığını söyler, ardından hikayesini değiştirir.. Yerel şerif sorgulamayı sona erdirir ve Ranheim’i serbest bırakır. Olaydan şüphelenen Mulder, Scully’yi hükümetin gizli işlerini gözetlediklerini iddia eden ve kendilerini The Lone Gunmen (Yalnız Silahşörler) olarak adlandıran üç adamla tanıştırır. Scully , bu adamların Mulder’dan da paranoyak olduklarını anlar. Scully Ranheim’in aslında Körfez Savaşı’nda görev almış, eski bir Özel Operasyon subayı olduğunu ortaya çıkarınca, Mulder bazı yanıtlar bulmak için Deep Throat’la irtibata geçer. Deep Throat Mulder’a olaydan birkaç gün önce Irak’ta bir UFO’nun düşürüldüğünü ve Ranheim’in bu UFO’ya ait enkazı ve kazadan sağ kurtulan, Dünyadışı Biyolojik Varlık (E.B.E.: Extraterrestrial Biological Entity) olarak tanımlanan bir canlıyı aracıyla transfer etmekte olduğunu açıklar. Deep Throat Mulder’a bu canlının Fort Benning, Virginia’da tutulmakta olduğuna dair kanıt olarak bir fotoğraf gösterir. Scully fotoğrafın orijinalliğinden şüphe eder ve Mulder’ın fotoğrafı analiz ettrimesini sağlar, sonuçta fotoğrafın sahte olduğu anlaşılır. Mulder Deep Throat’ın kendisini kasıtlı olarak yanlış yönlendirdiğini anlar ve o’nunla yüzleşir. Deep Throat gerçeğe çok yaklaştığı için onu yanlış yönlendirdiğin kabul eder. İddiasına göre halk henüz bu gerçeklere hazır değildir. Deep Throat Mulder’a X dosyalarında yardım etmesinin sebeplerinden birinin, bu hükümet gizliliğinin karşılığını ödemek olduğunu açıklar.

 01x17 :: Miracle Man :...

  Kenwood, Tenesse’den Şerif Daniels, bölgedeki bir iyileştirici tarafından dokunularak iyileştirilmiş bazı insanların ölümleri ile ilgili olarak Mulder ve Scully’nin yardımına başvurur. Papaz Calvin Hartley, Mucize Kilisesi’ni yönetmekte olan bir vaizdir. Evlatlık oğlu Samuel ise hastaları imanla tedavi etmektedir. Şerif Daniels, Samuel’in “ölümün dokunuşu” na sahip olduğuna inanmakta, O’nu ölümlerin sorumlusu olarak görmektedir. Mulder ve Scully Papaz Hartley ile görüşürler; Papaz Samuel’in iyileştirme yeteneğini savunur ve herhangi bir suçortaklığı olduğuna dair iddiaları yalanlar. Şerif Daniels, bir bar kavgasına karıştığı gerekçesiyle tutuklanan Samuel’i cinayet zanlısı olduğu gerekçesiyle salıvermez. Samuel de lanetlendiğini, Tanrı’nın yeteneğini değiştirdiğini düşünmektedir. Şerif Daniels mahkeme sırasında, hakimden Samuel’in hapiste tutulmasını ister, böylece kimseyi iyileştiremeyecektir, ancak hakim Samuel’i kefaletle serbest bırakır. Mulder ve Scully, Samuel ile görüşürler; görüşme esnasında Mulder’ın acısından bahseden Samuel, Mulder’ın kızkardeşinin kaybolmuş olduğunu bilir. Görüşmenin ardından Mulder kızkardeşi Samantha ile ilgili imgeler görmeye başlar. Multiple Sclerosis hastası Margaret Hohman’ın Samuel tarafından iyileştirilirken ölmesinin ardından bütün kanıtlar Samuel’in suçlu olduğu yönündedir. Tutuklanıp hapse atılan Samuel, daha sonra öldüresiye dövülmüş olarak bulunur. Ancak, Margaret Hohman’ın otopsi sonucunda zehirlenmiş olduğu anlaşılır. Bu sefer şüpheler Samuel’in 10 yıl önce ölümden kurtardığı Leonard Vance üzerinde yoğunlaşır.

 01x18 :: Shapes :...

  Browning, Montana’da, sığırlarına yapılan birkaç saldırının ardından çiftçi Jim Parker, oğluna saldıran vahşi bir hayvanı vurarak öldürür. Ancak daha yakından görmek üzere hayvanın yanına gittiğinde Kızılderili Joseph Goodensnake’in cesedi ile karşılaşır. Mulder ve Scully, olay yerinde fiziksel kanıtlara, hayvanınkinden insanınkine dönüşen ayak izlerine ve yüzülmüş bir deri parçasına rastlarlar.. Mulder hemen Kurt Adam fenomenini ortaya atar. 1946’da bu fenamenle ilgili ilk X dosyası açılmıştır. Scully ise Mulder’ın fikrini çürüten bir karşılık verir: Parker’ların yerlilerle arasında arazi nedeniyle anlaşmazlık olduğunu, bu nedenle olayın daha mantıklı bir nedeni olabileceğini belirtir. Ajanlar Trego Kızılderili Bölgesi’ne gider ve Şerif Charlie Tskany ile tanışırlar. Şerif onlara Goodensnake’in cesedini gösterir. Cesedin incelenmesi sırasında Mulder Goodensnake’in öndişlerinin hayvanlardaki gibi daha uzun olduğunu fark eder. Şerif Scully’nin cesede otopsi yapma talebini, Kızılderili’lerin ölü gömme ile ilgili törelerine ters olduğu gerekçesiyle geri çevirir. Jim Parker bir hayvan saldırısı sonucu ölünce, şüpheler bu saldırıdan beri ortalarda görünmeyen Goodensnake’in kızkardeşi Gwen üzerinde yoğunlaşır. Mulder yaşlı bir yerli olan Ish ile görüşür ve ondan bir Kızılderili efsanesi olan Manitou hakkında bilgi alır. Manitou, insanları hayvanlara dönüştürme gücüne sahip mistik bir ruhtur. Ve eğer Joseph Goodensnake bu ruhtan etkilenmişse, kızkardeşi Gwen de belki formunu değiştirebilmektedr.

 01x19 :: Darkness Falls :...

  30 oduncu, Washington eyaletinde bir ormanda ağaç kesme görevindeyken ortadan kaybolur. Olay, 1934’te bir grup dağcının hiç iz bırakmadan ortadan kaybolması ile ilgili X-dosyasına benzediğinden, Mulder bu davaya atanmalarını sağlar. Mulder ve Scully’nin araştırmalarına Federal Orman Servisi’nden Larry Moore ve kereste şirketini temsil eden Steve Humpreys te katılır. Kaybolan oduncuların bir ekoterörist grubunun kurbanı oalbileceğine dair bazı kanıtlar bulurlar. Ekoteröristler, militan çevreciler olup kereste şirketlerinin Amerika’daki ormanlara verdikleri zarara misilleme olarak şirketlerin ekipmanlarını sabote etmektedirler. Araştırma grubunun cipi, ekoteröristler tarafından yapılmış bir tuzak nedeniyle kulalnılamaz hale gelince, grup yürüyerek ilerlemek zorunda kalır. Oduncuların kalmakta olduğu eve vardıklarında, benzin aramak için orada bulunan ekoterörist Doug Spinney’i yakalarlar. Spinney çevrede bir böcek sürüsü olduğu ve geceleri ortaya çıkıp insanlara saldırdıkları konusunda onları uyarır. Ancak Humpreys, Spinney’in söylediklerinin, oduncuların kaybolmasına bahane olsun diye ortaya atılmış bir hikaye olduğunu düşünmektedir ve Moore’dan Spinney’i tutuklamasını ister. Moore’un buna yanaşmaması üzerine yolda kalmış ciplerine geri dönen Humpreys burada böceklerin saldırısına uğrar. Grup, kesilmiş olan büyük bir ağaç gövdesinin içinde böceklerin varlığına dair kanıt bulur. Vardıkları sonuca göre böcekler yüzyıllar öncesine aittir, ağaç gövdesinde bir şekilde sıkışmış, ağaç oduncular tarafından kesildiğinde de serbest kalmışlardır. Gece yaklaşırken ve jeneratörün yakıtı gittikçe azalırken, grubun karanlık ile ilgili korkuları artacaktır.

 01x20 :: Tooms :...


  Ajan Scully, X-dosyası vakalarının FBI prosedürlerine uygun bir şekilde araştırılması gerektiğini söyleyen Müdür Yardımcısı Skinner ve gizemli Sigara İçen Adam’a rapor verir. Scully onlara, X-dosyalarının yapısının, onların alışılmış yöntemler kullanılarak araştırılmasına izin vermediğini söyler. Mutant katil Eugene Tooms’un şartlı olaraka tahliye edilip edilmeyeceğine dair psikiyatrik oturuma Mulder tanık olarak katılır ve Tooms’un çok tehlikeli bir katil olduğu yönünde ifade verir. Ancak kurul, Tooms’un yüz yıla yakın bir süredir cinayetler işlediğini belirten Mulder’ın inanılırlığı konusunda şüpheye düşer ve Tooms’un topluma geri dönmesinde bir skaınca olmadığına karar verir. Mulder Tooms’un kendisine gereken beşinci ve sonuncu karaciğeri bulmak için en kısa zamanda harekete geçeceğine ve ardından 30 yıllık kış uykusuna geri döneceğine emindir. Yetksi olmadığı halde Tooms’u izlemeye devam eder. Bu arada Scully, Tooms’un suçlu olduğuna dair kanıt bulabilmek umuduyla 1933 ve 1963’teki vakaları araştıran emekli polis memuru Frank Briggs ile görüşür. Mulder bir adamı öldürmeye çalışan Tooms’un işini bozar. Bunun üzerine Tooms, bedenini değiştirebilme yeteneğini kullanarak sahte yaralar yaratır ve polise Mulder’ın kendisine saldırdığını söyler. Mulder Tooms’a saldırı suçuyla tutuklanır ancak Scully O’nun masum olduğuna dair ifade verir ve serbest bırakılır, ancak Tooms’tan uzak durmak zorundadır. Scully’nin araştırması daha başarılı olmuş, Tooms’un diş kayıtları ile 1933’teki kurbanlardan birinin göğsündeki ısırık izini karşılaştırarak bir eşleşme sağlamıştır. Peki Tooms’u son karaciğerini bulup kış uykusuna yatmadan önce yakalayabilecek midirler?

 01x21 :: Born Again :...

  New York’ta, Detektif Barbala polis merkezinin ikinci katında, bulunduğu odanın penceresinden aniden fırlayarak düşer ve ölür. Odada bulunan tek insan, 8 yaşındaki Michelle Bishop’tır. Michelle odada bir başkasının daha bulunduğunu söyler, verdiği tanım, 9 yıl önce bir çete tarafından öldürülen polis memuru Charlie Morris’in eşkaline uymaktadır. Michelle’in annesi Judy Bishop, kızının rahatsız olduğunu ve O’na psikiyatrik tedavi uygulanmakta olduğunu söyler. Mulder ve Scully Charlie Morris’in ölmeden önce ortağı olan Tony Fiore’yi sorgular, Fiore onlara fazla yardımcı olamaz ve sorgulama sırasında tedirgin görünür. Ajanlar yanından ayrıldığında Fiore bir başka eski polis Len Felder’ı arar ve FBI ajanlarının kendisini ziyaret ettiğinden bahseder. Felder, Barbala ve Fiori ile Charlie Morris’in öldüğü olaya karışmıştır ve bir şeyleri örtbas etmeye çalışmaktadırlar. O akşam geç saatlerde Len Felder bindiği otobüsten inerken atkısı kapıya sıkışır ve Felder boğularak ölür. Otobüste birkaç koltuk geride Michelle oturmaktadır. Michelle’in bu iki ölüme de şahit olması nedeniyle Mulder ve Scully ortada tesadüften öte bir şeylerin olduğunu düşünür. Araştırmaları sırasında Charlie Morris öldürülmeden kısa bir süre önce Barbala, Felder, Fiore ve Morris’in bir uyuşturucu pazarlığıan karışmış oldukları ortaya çıkar. Mulder ayrıca Michelle’in psikiyatristi ile görüşür ve kızın bebeklerini, öldüğünde Morris’in bedeninde olan yaralara benzer izlerle kapladığını keşfeder. Mulder Charlie Morris’in Michelle’in bedeninde reenkarne olduğunu ve küçük kızın hem ilgilendikleri dava hem de 9 yıl önceki davanın çözümünde kilit rol aynadığını düşünmektedir.

 01x22 :: Roland :...

  Mulder ve Scully Washington’da, Mahan Jet İtmesi Labaratuvarı’nda jetlerin itme kuvvetleri ile ilgili deneyler yapan ekibin üyelerinden Dr. Ronald Surnow’un ölümünü araştırmaktadır. Laboratuar ekibi ses hızının 15 katına erişebilen bir motor üzerinden çalışmaktadır. Dr. Surnow, motorun oluşturduğu rüzgar tünelinde sıkışıp kalmış ve motorun içine çekilmek suretiyle ölmüştür. Kendisi 6 ay önce bir trafik kazasında hayatını kaybetmiş olan Dr. Arthur Grable’dan sonra ölen ikinci araştırma ekibi üyesidir. Surnow’un başına gelen kaza sırasında binada sadece Roland Fuller adında zihinsel özürlü bir temizlik görevlisinin bulunduğu bilgisini alan Mulder ve Scully, olayla ilgili olarak Roland’ı sorgular. Roland’ın karmaşık sayılarla ilgili yeteneği Mulder’ın ilgisini çeker... Roland’ın elyazısını almayı başaran Mulder, Laboratuvar’daki karatahtada bulunan formüle ait elyazısı ile Roland’ınkini karşılaştırır ancak elyazıları eşleşmez. Scully, davada ileri düzeyde teoriye dayanan çalışmalar söz konusu olduğu için, Roland’ın şüpheli olduğunu düşünmemektedir. Araştırma grubunun bir başka üyesi Dr. Keats sıvı nitrojene daldırılarak öldürülünce, bir bilgisayarda Dr. Arthur Grable’ın çalışmasına devam edilmekte olduğuna dair delillere rastlanır. Dr. Grable ile ilgili araştırmaları, Mulder ve Scully’yi enteresan sonuçlara götürecektir. Grable’ın ölümünden sonra başının bir laboratuarda dondurulmuş bir şekilde saklanmakta olduğunu öğrenen ajanlarımız, Roland Fuller’ın da Grable’ın ikiz kardeşi olduğunu ortaya çıkarırlar. Mulder, Dr. Grable’ın Roland ile bir şekilde psişik bir bağlantı kurduğu ve üzerinde çalıştığı motor ile ilgili çalışmalarına devam edebilmek için onun bedenini kullandığı, işine karışan diğer bilim adamlarını da bu şekilde öldürdüğü teorisini ortaya atar.

 01x23 :: The Erlenmayer Flask :...


  Deep Throat Mulder’ı arar ve TV’de 8. Kanal’ı açmasını ister. Ekranda bir polis takibi vardır ve kovalamaca kaçağın vurulup bir göle düşmesi ile sonlanır. Ancak olayla ilgili delillerden biri olan bir fotoğrafta kaçağın kullandığı arabanın değiştirilmiş olduğu anlaşılır. Mulder ve Scully, asıl arabanın izini sürer ve Dr. Berube’ye ulaşır, ancak Berube ajanlarla işbirliği yapmaya yanaşmamaktadır. Herhangi bir gelişme sağlayamayan Mulder tam vazgeçmek üzereyken Deep Throat O2nunla tekrar irtibat kurar ve gerçeğe hiç bu kadar yaklaşmadığını söyler. Bu arada Dr. Berube laboratuarında ölü olarak bulunur, olay yerini araştıran Mulder “Saflık Kontrolü” etiketli bir erlen bulur, Scully analiz edilmesi için erleni alır. Erlenin içindeki maddenin, köken olarak dünya dışı olan bir bakteriye ait olduğu ortaya çıkar. Dr. Berube’nin evine gizlice giren Mulder, telefon kayıtlarından bir deponun bilgileirne ulaşır, depoya girmeyi başardığında, yeşil bir sıvı içinde tutulan bedenlerle karşılaşır,a ncak Scully ile tekrar gittiğinde depo boştur. Deep Throat, Mulder’la iletişim kurarak Dr. Berube’nin terapisinde uzaylı DNA’sı kullandığı, devlet tarafından finanse edilen bir projeyi yürüttüğünü söyler. Kobay olarak ölümcül derecede hasta insanları kullanmıştır; televizyonda gördüğü kaçak kişi ise projenin kobaylarından biri olan Dr. Secare’dir. Deep Throat ayrıca devlete bağlı bir timin ajanların aleyhine çalıştığından bahseder. Delillerin sistematik olarak ortadan kaldırıldığına şahit olan Mulder ve Scully, resmi limitleri zorlamak ve X-Dosyaları da dahil her şeyi riske atmak zorundadır. Ve Mulder’ın bağlantısı Deep Throat, en yüksek bedeli ödeyecektir.


KAYNAK : <X Files WeAreHere.Net>
Çeviri : Rukiye Fırat (auroriel)


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR