» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


 

Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
Aşağıdaki bazı bilgiler, spoiler özelliği taşımaktadır. Bu nedenle söz konusu bölümleri hiç izlemediyseniz, izledikten sonra bu bilgileri okumanızı tavsiye ederiz..

İsminin yanında * işareti bulunan bölümler mitoloji bölümleridir. Birden fazla bölüm halinde devamlılık gösteren bölümler "(1/2) (2/2)" şeklinde belirtilmiştir.

 02x01 :: Little Green Men * :...


  Deep Throat'un ölümünün ve X Files'ın kapatılmasının ardından Mulder ve Scully ayrılmış ve farklı görevlere atanmışlardır. Scully Quantico'daki FBI Akademisi'ndeki öğretmenlik görevine geri dönmüştür. Mulder basit bir telefon dinleme görevine verilmiş ve gerçeği aramasındaki inancını kaybetmeye başlamıştır. X Files'ta şahit olduğu onca şeye rağmen hala uzaylıların varlığını ve kız kardeşinin kaçırılmasını kanıtlayacak sağlam delilleri yoktur. Mulder Capitol Hill'de bağlantıda olduğu kişi tarafından çağrılır. Senatör Matheson Mulder'ın insanlıktan bir mesajla birlikte uzaya gönderilmiş olan Voyager gemisi hakkındaki bilgisini sorgular. Senatör Matheson Puerto Rico'daki terk edilmiş Arecibo iyonosfer gözlemevinin uzaydan gelen bir sinyal aldığını anlatır. Görünüşe göre bu, Voyager mesajının bilgisini içermektedir. Mavi bereli UFO Ele Geçirme Timi kanıtları yok etmek için yola çıkmışken Mulder da hemen zeki uzaylı yaşam formlarıyla kurulan bağlantıyı araştırmak için Puerto Rico'daki terk edilmiş SETI Programı merkezine gider. Mulder'ın nerede olduğu konusunda Scully sorgulanır. Scully Mulder'ın dairesinde bulduğu kanıtlar ve Puerto Rico'ya giden uçakta kullandığı takma adı “George E Hale” yoluyla izlerini takip etmeyi başarır. Ancak Scully Mulder'ı bulduğu sırada Mavi bereli UFO Ele Geçirme Timi de onları bulur. Oradan ayrılmak için acele ederlerken bir sürü kanıt geride kalır. Yeniden Washington'a döndüklerinde Mulder, elindeki kanıtların değersiz olduğunu anlar. Ancak gerçeği aramaya devam etmek için inancını bulmuştur.

 02x02 :: The Host :...


  Mulder basit telefon dinleme görevinden alınmış ve New Jersey kanalizasyonlarında bulunan bozulmuş bir cesedi araştırması için görevlendirilir, ancak Mulder bunun bir başka çete cinayeti olduğunu düşünmektedir. Bu gereksiz araştırmayı kendisine bir hakaret olarak algılayan Mulder, Müdür Yardımcısı Skinner'ın ofisine dalar ve onunla yüzleşir. Skinner Mulder'a X Files'ın kapatıldığını ve bunu ne kadar çabuk kabul ederse o kadar iyi olacağını söyler. Mulder daha sonra Scully'ye bürodan ayrılmayı ve paranormal olaylara karşı olan ilgisini tek başına devam ettirmeyi düşündüğünü itiraf eder. Ancak yeni atamasını daha profesyonel bir şekilde ele alan Scully, otopsi yapmakta ısrar eder ve ölen adamın bedeninde tüfeyli bir solucan kesfeder. Bir kanalizasyon çalışanı, aynı kanallarda bir şeyin saldırısına uğrayınca Mulder kurban ile hastanede görüşür. Adamın sırtında saldırı sırasında olan ve tanımlanamayan bir ısırık izi vardır. Mulder!a bir telefon gelir ve kimliği belli olmayan bir erkek sesi kendisine FBI'da bir arkadaşı olduğunu söyler. Mulder Scully'nin ayrılması hakkında konuştuğunu düşünür ve kendisinden onun için bir haçlı seferi başlatmamasını ister. Ancak Scully telefon hakkında bir bilgisi olduğunu reddeder. Kanalizasyon işçisi daha sonra dairesinde ölü bulunduğunda Mulder, solucanın daha büyük bir yaratığın larva aşaması olduğunu fark eder. Cinayetlerin faili biçim değiştirmiş bir solucandır. Scully'nin araştırması yeni türlerin Çernobil kazasından kalan materyalleri boşaltmak için kullanılan bir gemiden geldiğini ortaya çıkartır. Scully bunu doğanın değil, insanoğlunun yaptığı sonucuna varır.

 02x03 :: Blood :...

  
  Franklin, Pennsylvania'daki küçük bir kasaba “cinayet çılgınlığı”yla sarsılırken yerel polis FBI'dan yardım ister. Davaya Ajan Mulder atanır ve en son cinayetin işlendiği yerde Şerif Spencer ile buluşur. Bir emlakçı asansörde delirmiş ve polis olay yerine gelip onu öldürene kadar çıplak elleriyle insanları öldürmüştür. Olay son zamanlarda gerçekleşen diğer olaylara benzemektedir. Daha önce hiç saldırganlık ya da anti-sosyal bir davranış göstermeyen bireyler halka açık alanlarda birden öldürme çılgınlığa kapılmakta ve polis onları ölümcül bir silahla durdurana kadar buna devam etmektedirler. Bütün davalarda olay yerindeki bir elektronik alet bozulmuştur. Bir araba tamircisi garajında ölü bulununca Mulder, onun bir arabanın bozulan elektronik saatini tamir ettiğini fark eder. Mulder arabanın sahibi Bonnie McRoberts'ı sorgular, ancak kadın Mulder'a bıçakla saldırınca Şerif Spencer tarafından vurularak öldürülür. Scully Bonnie'nin cesedine otopsi yapar ve yüksek dozda adrenalin ile LSDM adı verilen bir madde bulur. Yalnız Silahşörler LSDM'nin sineklerdeki korku tepkisini bastıran feromonu salgılayan deneysel bir sentetik ilaç olduğunu açıklarlar. Görünüşe göre yerel yetkililer ürünlerin üzerine LSDM sıkmaktadırlar. Yerel ekonomi onları böceklerden kurtarmaya dayanmaktadır. Mulder LSDM'nin yerel halkın kronik fobilerden muzdarip küçük bir bölümünde aynı korku tepkisine neden olduğuna inanmaktadır. Ama kanıtlar birilerinin bu kasabayı kontrollü bir deney için kullanıyor olabileceğini göstermektedir.

 02x04 :: Sleepless :...

 
  Mulder gazetesinin içinde gelen bir ses kaseti bulur ve bu olay dikkatini Dr. Grissom'un ölümüne çeker. Kendisi uyku bozuklukları konusunda uzmanlaşmış ünlü bir doktordur. Ses kasetinde 911'in kaydettiği telefon vardır. Kasetten Dr. Grissom'un dairesinde yangın çıktığına inandığı anlaşılmaktadır. Ancak gazetedeki haberde yangından bahsedilmemektedir. Mulder kendisinin davaya atanmasını sağlar, ancak aynı davaya Alex Krycek'in de atandığını görür. Mulder araştırma süresince onunla mecburen ortak olmak zorundadır. Scully Grissom'un otopsisini yapar ve iç organlarındaki yaraların yangında kalmış olan birininkiyle uyduğunu keşfeder. Sanki bedeni yandığına inanmış gibidir. İkinci bir adam, Henry Willig, dairesinde ölü bulununca otopsiyi Scully yapar ve iç organlardaki yaraların vurularak öldürüldüğünü gösterdiğini keşfeder. Mulder'la kendisine ses kasetini gönderen esrarengiz bir adam olan X bağlantıya geçer. X, Mulder'ın bir önceki muhbiri Deep Throat'un iş arkadaşıdır ve kendi yöntemleriyle ona yardım edebilecek bir pozisyonda olduğunu söyler. X, Mulder'a Willig ve Grissom'un her ikisinin de J7 olarak bilinen bir grup elit Vietnam askeri üzerinde uykuyu yok etmek için yapılan bir deneyde yer aldığını anlatır. Kanıtlar birlikten hayatta kalan iki kişiden birinin, Augustus Cole'un savaş sırasındaki günahlarını telafi ettiğini gösterir. Mulder uykusuz geçen yılları sırasında Cole'un düşüncelerini diğer insanlara yansıtma yeteneğini geliştirdiğine ve bu gücü cinayet işlemek için kullandığına inanmaktadır.

 02x05 :: Duanne Barry * (1/2) :...

 
  Mulder Richmond, Virginia'daki bir rehin alma olayı için yardımları istendiğinde kendisini bir kere daha Ajan Krycek ile ortak olmuş olarak bulur. Akıl hastanesinden kaçan biri bir seyahat acentesinde doktorunu ve üç çalışanı rehin olarak tutmaktadır. Eski bir FBI ajanı olan ve birçok kez kaçırıldığını iddia eden Duane Barry, hikayesini kanıtlamak için doktorunu bir sonraki kaçırma yerine götüreceğini söylemektedir. Yalnız bu yerin neresi olduğunu hatırlayamamaktadır. Görevin başındaki ajan pazarlık için UFO'yla kaçırmalar konusunda uzmanlığı olan Mulder'ın gitmesini istemektedir. Ancak pazarlıklar devam ederken ofiste elektrikler kesilir ve bunun bir kaçırma olayı olmasından korkan Duane Barry yanlışlıkla rehinelerden birini yaralar. Mulder tıbbi yardım görevlisi kılığına girerek içeri girer ve Duane Barry ile konuşmaya çalışır. Rehine takımının uyarılarına rağmen Mulder'ın Duane Barry'nin fantezilerine kanması uzun sürmez. Duane Barry ise daha önce iddialarına inanan kimseyi bulamadığından Mulder'a açılmaya başlar. Bu arada Scully bazı araştırmalar yapmaktadır ve Duane Barry'nin 1982'de başından vurulduktan sonra onun patalojik bir yalancı olmasına neden olan bir yaralanma olayı yaşadığını keşfettikten sonra Mulder'ın güvenliği için endişelenmeye başlar. Mulder güvenli bir şekilde doktor dışındaki diğer üç rehinenin serbest bırakılmasını sağlar. Duane Barry kendisi yerine almaları için doktoru kaçırılma yerine götürmek istemektedir. Ancak Duane Barry polisler tarafından vurulur ve hastaneye kaldırılır. Ancak daha sonra buradan kaçar ve Scully'yi kaçırır.

 02x06 :: Ascension * (2/2) :...


  Mulder'ın telesekreterinde Scully'den gelen bir mesaj vardır. Kayıtta Scully'nin saldırıya uğradığı an da vardır. Mulder hemen Scully'nin dairesine gider ve polislerin çoktan gelmiş olduğunu görür. Boğuşma izleri vardır. Mulder, Duane Barry'nin onu kaçırdığını fark eder. Scully'nin annesi Margaret Scully olay yerine gelir ve Mulder'a kızının kaçırılmasıyla ilgili bir rüya gördüğünü söyler. Ancak Mulder ona, Scully'yi bulacağına dair güven verir. Müdür Yardımcısı Skinner, davaya çok yakın olduğu gerekçesiyle Mulder'ı FBI araştırmasından alır. Ancak bir devriye Duane Barry tarafından öldürüldüğünde devriye arabasındaki kayıt Scully'nin hala hayatta olduğunu gösterir. Duane Barry'nin gittiği yol ve seyahat acentesinin ofisinde yaptığı kaçırılma mekanının tanımı Mulder'ın, Virginia'daki Skyland Dağı'na doğru gittikleri sonucuna varmasına neden olur. Mulder ve Krycek Skyland Dağı'na giderler, ancak Duane Barry'nin arabayla çoktan dağın tepesine çıktığını görürler. Mulder Duane Barry'ye yetişebilmek için operatörün teleferiği harekete geçirmesini sağlar. Ancak Krycek operatörü öldürür ve teleferiğin yönünü tersine çevirir. Mulder bir başka teleferik aracının üzerine atlayarak tepeye ulaşmayı başarır, ancak Scully'yi kurtarmak için geç kalmıştır. Mulder uzaylıların kendisi yerine Scully'yi aldıklarını iddia eden Duane Barry'yi tutuklar. Ancak Mulder onu daha fazla sorgulayamadan önce Duane Barry, Krycek'in yanındayken ölür. Mulder Krycek'i cezalandırmak ister, ancak FBI Krycek'in izini bulamamaktadır.

 02x07 :: 3 :...


  Scully hala kayıptır ve güvenecek kimsesi olmayan Mulder kendisini yeniden açılmış olan X Files'taki işine verir. Mulder, kanı tamamen boşaltılan bir kurbanın olduğu cinayeti araştıran LAPD kendisiyle bağlantıya geçmeden önce Scully'nin kaçırılması üzerine bir X dosyası açar (No. 73317). Mulder bunun bir yıldan uzun süredir takip ettiği “Kutsal Olmayan Üçlü” adı verilen ve üç kişi çalışan seri katillerin işi olduğunu anlar. Daha önce altı kere Oregon ve Tennessee'de saldırmışlardır. Kurbanlarının kanlarını içmek gibi bir fetişleri vardır. Büyük bir orman yangınıyla uğraşan LAPD, davayı Mulder'a vermekten memnundur. Mulder çevredeki kan bankalarını araştırarak son zamanlarda işe aldıkları yeni elemanlar olup olmadığını öğrenir. Katillerden biri olan John'u Hollywood Kan Bankası'nın bodrumunda kan içerken yakalar. Kendisini “oğul” olarak adlandıran John, ölemeyen bir vampir olduğu için kan içtiğini iddia eder, ancak Mulder onun akli dengesinin yerinde olmadığına inanmaktadır. John geceyi geçirmesi için bir hücreye konur, ancak sabah güneş yükseldiğinde Mulder'ı çok şaşırtarak yanarak ölür. John'un cesedine yapılan otopsi sırasında elinde keşfedilen dövme, Mulder'ı “Club Tepes”e yönlendirir. Mulder burada Kristin adındaki bir vampir fetişisti ile tanışır. Kız John'u tanımaktadır. John'un ölümünden sonra kendisini güvende hissetmemektedir. Mulder Kristin'in suçlu mu yoksa kurban mı olduğunu anlamakta zorluk çeker.

 02x08 :: One Breath * :...


  Scully durumu hakkında hiçbir açıklama olmaksızın Washington'daki Georgetown Tıp Merkezi'nde ortaya çıkar. Bilinçsizdir ve durumu kritik bir şekilde yaşam destek aletine bağlı olarak hayatta kalmaktadır. Annesi Margaret ve kız kardeşi Melissa, Scully'nin durumu hakkında kararlar verirken Mulder kendisini çaresiz hisseder. Bir doktor olarak Scully'nin yaşam destek makinesinin kapatılmasıyla ilgili kesin görüşleri vardır. Yaşarken hazırladığı ve Mulder'ın da tanıklık ettiği vasiyetine göre bu durumda yaşamak istememektedir. Yalnız Silahşörler'den Frohike hastaneye gelir ve Scully'nin tıbbi çizelgesini çalar. Yalnız Silahşörler çizelgeyi incelerler ve Mulder'a Scully'nin kanının genetik deneylerin sonucu olan fazla DNA sonucu zehirlendiği konusunda bilgi verirler. Görünüş pek iç açıcı değildir. Mulder hastanede Scully'nin kanından örnek alan bir adam görür ve adamın peşine düşer. Bodrum katındaki park yerinde X gölgelerin arasından çıkıp adamı öldürene kadar adamla mücadele eder. X Mulder'ı Scully'nin durumdan sorumlu olan insanlara karşı yürüttüğü araştırmasından vazgeçmesi konusunda uyarır. Scully'nin ailesi Scully'nin isteklerine saygı gösterirler ve onu hayatta tutan yaşam destek makinesini kapatırlar. Mulder Müdür Yardımcısı Skinner'ı ziyaret eder ve olanlardan sorumlu olduğuna inandığı gizemli Sigara İçen Adam'ın adresini öğrenmek ister. Mulder Sigara İçen Adam'ın yanına gider ve silahını doğrultur. Ama Mulder onu öldürmenin Scully'ye bir yararı dokunmayacağını ve Mulder'ı kendisine karşı çalışan gizemli adamlar gibi yapacağını fark eder. Daha sonra kendisine Scully'nin yeniden kendisine geldiğini haber veren bir telefon alır.

 02x09 :: Firewalker :...


  Avalon Dağı'nda çalışan bir volkanik araştırma ekibiyle olan bağlantı kopunca California Volkanik Gözlem Teknolojisi Enstitüsü teknisyeni Adam Pierce Mulder ve Scully'yle bağlantıya geçer. Pierce araştırma ekibinin araştırma robotu Firewalker'ın üzerindeki kameraları uzaktan kontrol edebilmektedir. Görüntü ekip üyelerinden birinin cesedini gösterir ve sıcaklığı 300 dereceyi bulan mağaralarda dolaşan bir silüet görülür. Pierce, Mulder ve Scully'den araştırmasında kendisine katılmalarını ister. Mulder kısa süre önce kaçırılan ve geri dönen Scully'nin durumu konusunda endişelidir, ancak Scully yeniden X Files'ta çalışmaya başladığını söyler. Avalon Dağı'na vardıklarında ekip üyelerinden Jason Ludwig, Jesse O'Neill ve Peter Tanaka'yı bulurlar. Onlar da ekip lideri Daniel Trepkos'un nasıl bir anda çıldırdığını, telsizi kırdığını ve üssü yok ettiğini anlatırlar. Kısa süre sonra Pierce, Trepkos tarafından boğazı sıkılarak öldürülür. Bu arada Mulder, Trepkos'un volkan içersinde yaşayan silikon tabanlı bir yaşam biçiminin keşfedildiğini işaret eden notlarını bulur. Firewalker araştırma ekibinin üyelerinin hastalanmasına neden olan bu mantarsı yaşam biçimini yanlışlıkla getirmiştir. Trepkos hastalığın yayılmadığından emin olmak için hastalığın bulaştığı üyeleri öldürmektedir. Scully'nin tıbbi uzmanlığı bir kere daha işe yarar. Araştırması, hastalığın mantarın sporlarını saldığı anda buna maruz kalan insanlara bulaştığını gösterir. Bu yüzden Trepkos gitmelerine izin verir.

 02x10 :: Red Museum * :...


  Mulder ve Scully, Wisconsin'den bir yerel şerifin çağrısı üzerine bölgeye giderler. Bir grup genç, uyuşmuş bir şekilde ormanlık arazide, yarı çıplak yürürken bulunmuştur. Sırtlarında “Bu o!” yazmaktadır. Şerif Mazeroski, Kırmızı Müze Kilisesi olarak bilinen yerel bir mezhebin olaylardan sorumlu olduğuna inanmaktadır. Mezhep üç yıl önce bölgeye gelmiş, bir çiftlik alıp yerleşmiştir. Vejeteryan hayat tarzını benimsemiş olan mezhep üyelerinin çiftliklerindeki büyükbaş hayvanları evcil hayvan haline getirmeleri, bölgedeki hayvan çiftliği sahiplerinin tepkisini çekmiştir. Mezhebi ziyaret ettikten sonra Mulder Scully'ye bu kişilerin WALKIN (başka insanların bedenleirni ele geçirme yeteneğine sahip ruhani boyuttan bir varlık) olduklarından, ruh transferine inandıklarından bahseder. Mulder, mezhebin kaybolan gençler ile ilgili olaylarda paylarının olmadığını düşünmektedir, ancak varlıklarının yerel halk arasında rahatsızlık uyandırdığını gözlemler. Yaşlı bir adam, Mulder ve Scully'ye, bir sığıra genetik olarak değiştirilmiş bir büyüme hormonunun enjekte edilmiş olduğunu ve bunun yerel halkı çok sinirlendirdiğini anlatır. Bu sırada bölge doktoru Larson bir uçak kazasında ölür, kaza mahalinde bulunan çantasında binlerce Dolar, bölgedeki ailelere ait ayrıntılı bilgi içeren kağıtlar ve bir şişe sıvı bulunur. Yapılan inceleme sonucunda, sıvının “Saflık Kontrolü” maddesi ile (bkz. THE ERLENMAYER FLASK) benzeşmekte olduğu ortaya çıkar. Dr. Larson'un şişedeki sıvıyı bölgedeki çocuklar üzerinde denediği ve gençleri kaçıran kişinin, aslında bu deneylere dikkat çekmeye çalışan bir sübyancı olduğu ortaya çıkacaktır. Kanıtlar yokolmaya ve tanıklar ölmeye başlamıştır, artık hızlı hareket etmeleri gerekmektedir.

 02x11 :: Excelsius Dei :...


  Worcester, Massachusetts'te, Excelsius Dei Bakımevi'nde çalışan hemşire Michelle Charter görünmeyen bir varlığın tecavüzüne uğradığını iddia ettiğinde, olayın detayları Scully'ye ulaştırılır. Bu sefer şüpheci konumunda olan Mulder, görünmeyen varlıkların tecavüzü ile ilgili bir çok X-dosyası bulunduğunu, ancak hiçbirinin bu vaka ile benzerlik göstermediğini açıklar. Scully bir suçun işlenmiş olduğunu ve araştırılması gerektiğini söyler. Michelle Charter'ı sorguladıklarında, hemşire, kendisine tecavüz eden ruhun bakımevinde kalanlardan biri olduğunu iddia eder. Mulder ve Scully, suçlanan kişi Hal Arden'ı sorguladıklarında, Arden birine ne birine tecavüz edecek gücü ne de isteği olabileceğini söyler. Sorgulamadan kısa bir süre sonra Hal, nefes alamamaya başlar ve ölür. Bakım Evi'nin sorumlu doktoru John Grago, Hal'in, ölümünü duyunca rahatsız olur. O da bakımevinde kalanlarla aynı ilacı yani Alzheimer hastalığının belirtilerini hafifleten yeni bir ilaç olan Depranil'i almakta ve ilaca iyi tepki vermektedir. Ancak otopside Hal'in cesedinde halüsinojen bir uyuşturucu olan Ibotenik Asit'e rastlanır; Dr. Grago, bu maddenin Hal'ın vücuduna nasıl girdiğini bilmemektedir. Bir hademe, Hal'in oda arkadaşı Stan'i takip ederken, görünmeyen bir güç tarafından pencereden itilince durum kötüleşir. Mulder bakımevinin bodrumunda, Gung adlı hademe tarafından yetiştirilen mantarlarla dolu bir oda bulur. Gung, bakımevinde kalanlara ölülerle konuşabilmeleri için bu mantarlardan vermektedir. Gung tecavüz ve ölüm olaylarına bakımevinde kalmış olan eski hastaların kızgın ruhların neden olduğunu düşünmektedir.

 02x12 :: Aubrey :...


  Aubrey kasabası polis detektifi B.J. Morrow bir arsada neredeyse 50 yıldır kayıp olan bir FBI ajanının cesedini bulur, ancak nasıl bulduğunu açıklayamaması Mulder'ı şüphelendirir. Diş kayıtları cesedin Ajan Sam Chaney'e ait olduğunu ortaya çıkarır. Chaney ve ortağı Tim Ledbetter, FBI'ın şiddet suçları konusunda profil çıkarma yöntemine başladığı tarihten yıllar önce, 1930'larda, şimdi “seri cinayet” olarak bilinen, o zamanlar “yabancı öldürülmeleri” olarak adlandırılan davaları psikoloji kullanarak çözmeye çalışmışlardır. İki ortak, 1942'de Missouri'de seri cinayetleri araştırırken ortadan kaybolmuştur. Mulder ve Scully, Detektif Morrow'u sorgularlar, Morrow arabasının motoru durduğunda bir köpeğin toprağı kazdığını gördüğünü, bu şekilde cesedi bulduğunu söyler. Mulder ve Scully Morrow'un amiri Teğmen Tillman ile tanışırlar. Scully Tillman ile Morrow'un arasındaki ilişkinin profesyonellikten fazlası olduğunu fark eder. Morrow'u tekrar sorguladığında, dedektif evli olduğu halde Tillman ile ilişkide bulunduğunu kabul eder. Aynı zamanda hamile olduğunu ve hamile kaldıktan sonra cinayetler ile ilgili rüyalar görmeye başladığını anlatır. Mulder, Chaney ve Ledbetter'in 1942'de izini sürdükleri katilin kurbanı olduklarını düşünmektedir. Katil kadınlara saldırmış ve göğüslerine, oymak suretiyle “sister (kız kardeş)” kelimesini yazmıştır. Chaney'in cesedinde, kaburga kemiklerindeki izlerin “brother (erkek kardeş)” kelimesinin izleri olduğu ortaya çıkınca Mulder katilin aynı kişi olduğu sonucuna varır. Tillman 1942'deki seri cinayetler ile ilgili suç mahali fotoğraflarını gördüğünde oldukça şaşırır. O da şu anda aynı şekilde yerel kadınlara yapılan bir dizi saldırıyı araştırmaktadır. Mulder çok geçmeden, Morrow'un rüyalarının bu soruşturmada anahtar rolü oynadığını anlayacaktır.

 02x13 :: Irresistible :...


  Minnesota Bürosu'ndan Ajan Moe Bocks, bir kadına ait, vücudunun bazı parçaları kesilip çıkartılmış bir cesedin gömülü halde bulunması ile ilgili olayı soruşturmya başlar ve cinayetin dünya dışı varlıkların işi olduğu düşüncesine kapılarak UFO'lar konusunda uzman olan Mulder ve Scully ile bağlantıya geçer. Ancak Mulder, daha önceden benzer davalar gördüğünden, saç ve tırnak koleksiyonu yapmaktan hoşlanan “kızışmış” bir fetişistin cinayeti işlediğini düşünmektedir. Bu tip davalar hakkında bir şeyler okuduğu halde, üzerinde hiç çalışmamış olan Scully gördükleri nedeniyle oldukça sarsılmıştır. Mulder, Ajan Bocks'ı katilin dürtülerinin artmakta olduğu, bu nedenle cinayetlerine devam edebileceği konusunda uyarır. Teorisi, bir hayat kadının cesedinin, benzer şekilde bulunmasıyla geçerlilik kazanır. Ceset üzerinde yapılan otopsi sonuçlarını değerlendiren Mulder, katilin kadınlara karşı çok derin bir kini olduğunu ve durdurulana kadar öldürmeye devam edeceğini söyler. Bu sırada bir başka kadın, kendisine saldıran bir adamı bıçakla yaralar; cinayetlerle ilgili söylentiler bölgede huzursuzluk yaratmaya başlamıştır. Mulder ve Scully, Bocks'un araştırmasına katılır ve kadının kendisine saldırdığını iddia ettiği adamı sorgularlar, sonuçta adamın suçsuz olduğu anlaşılır. Ancak bimedikleri şey, asıl fetişist katilin, Donnie Pfaster'ın sorguladıkları adamın yanındaki hücrede bulunduğudur. Davaya gösterdiği tepki ile boğuşmakta olan Scully, öldürülen fahişenin cesedi ile birlikte Washington'a döner ve araştırması sonucunda daha önce görülmemiş bir parmak izine rastlar. Ancak Minnesota'ya geri döndüğünde Pfaster tarafından kaçırılır. Mulder çok geç olmadan Scully'yi bulabilmek için katilin profilini en ince ayrıntılarına kadar incelemek, en küçük ipucunu bile gözden kaçırmamak için büyük çaba sarfedecektir.

 02x14 :: Die Hand Die Verletzt :...


  Bir grup genç ormanlık bir alanda, bir çeşit ayin yaptıkları sırada kazayla içlerinden birinin ölümüne sebep olurlar. Olay şeytani bir gücün açığa çıkmasına neden olmuştur. Mulder ve Scully, büyücülük şüphesiyle tedirgin olan yerel polisler tarafından olay yerine çağırılırlar. New Hampshire'a gidip ölen genç Jerry Stevens'in cesedinin bulunduğu alanı araştırırken gökten kurbağalar yağmaya başlar. Daha sonra Crowley Lisesi'ne gittiklerinde, Mulder akan suyun ters yöne doğru hareket ettiğini fark eder ve bunu güçlü bir şeyin bölgeyi etkilediği şeklinde yorumlar. Jerry'nin ölümüyle sonuçlanan ayinde bulunan gençlerden Shannon Ausbury, yaşadığı esrarlı ayinler, cinsel taciz gibi bazı bastırılmış anılardan bahseder. İddiasına göre hamile bırakılmış ve bebeği bir ayin sırasında kurban edilmiştir. Genç kızın iddiaları karşısında şaşkınlığa düşen Mulder ve Scully, Jim ve Barbara Ausbury'yi kızlarının iddiaları konusunda sorgularlar. Ausbury'ler kızlarının söylediğine inanamamaktadırlar. Shannon'un asla hamile kalmadığını söylerler. Shannon'u daha fazla sorguya çekemeden genç kız, kimsenin okula nasıl atandığını bilmediği geçici öğretmen Bayan Paddock'un dersinde bileklerini keserek intihar eder. Jim Ausbury gizlice bir grup ebeveyn ile görüşür. Dinlerini nasıl bir kenara attıklarından ve kasabada kötü bir şeyin varlığını hissetmekte olduklarından bahsederler. Geç olmadan inançlarını tekrar canlandırmaya karar verirler, ancak aralarındaki kötülüğün bastırılması için yaptıklarının yeterli olmayacağını kısa sürede anlayacaklardır.

 02x15 :: Fresh Bones :...


  Mulder ve Scully, Robin McAlpin'in talebi üzerine, Donanma'da er olan kocası Jack McAlpin'in ölümüne neden olan olayları araştırmak için Kuzey Carolina'ya giderler. Jack McAlpin, Folkstone'da Haiti'li mütecilerin tutulduğu kampta görev sırasında gizemli bir şekilde ölen ikinci subaydır. Deniz Piyadeleri, ölümleri intihar olarak sınıflandırmıştır. Ancak kampta görevli erlerden biri olan Harry Durham ölümlerin sebebinin Voodoo büyüsü olduğunu düşünmektedir. Mulder ve Scully kampa giderek üs komutanı Albay Wharton ile görüşürler; Wharton bir ayaklanma sırasında Haiti'li bir çocuğun ölmesi nedeniyle kampta gerginliğin yükselmiş olduğunu söyler. Bütün olayların bir hücrede tutulan devrimci bir mülteci olan Pierre Bauvais'in suçu olduğunu düşünmektedir. Scully'ye McAlpin'in cesedi üzerinde otopsi yapma izni verilir, ancak ceset kaybolmuştur. Mulder ile birlikte kamptan ayrıldıklarında, yolun ortasında yürümekte olan McAlpin ile karşılaşırlar. McAlpin'e uygulanan testler sonucunda, kanında Tetrodoksin adlı kuvvetli bir zehire rastlanır. Merkezi sinir sistemini etkileyerek metabolizmayı ciddi bir şekilde yavaşlatan bu nörotoksinin varlığı üzerine Mulder, McAlpin'i ölü olarak göstermek için birilerinin zehiri ona enjekte ettiği sonucuna varır. Durham'ın, Komutan Wharton'un Haiti'ye düzenlemiş oldukları bir harekatta adamlarının öldürülmesine misilleme olarak mültecilerin dövülmesine onay verdiğini iddia etmesi üzerine olay daha da karmaşık bir hal alacaktır. Mulder ve Scully, Voodoo lanetleri ve zombi askerlerle dolu bu garip bölgede, ölümlerin ardındaki gerçeği bulmaya çalışmaktadırlar.

 02x16 :: Colony * (1/2) :...


  Kaynağı belirsiz e-postalar, Mulder ve Scully'nin dikkatlerini birbirine tıpatıp benzeyen iki doktorun ölümlerine çeker. Farklı eyaletlerdeki iki doktor, görevli oldukları kürtaj kliniklerinin kundaklanması sonucu ölmüştür. Ancak küllerin arasında hiçbir cesede rastlanmamıştır. Mulder ve Scully birisinin gazetelere ölen doktorların resimleriyle ilan verdiklerini ve diğer benzerlerini aradığını keşfederler. İlanı verilen doktorlardan birinin izini Syracuse'da bulan Mulder ve Scully, yerel FBI yetkililerinden kendileri gelen kadar onu korumalarını isterler. Ancak oraya vardıklarında Ajan Weiss, onlara doktorun gitmiş olduğunu söyler. Washington'a geri döndüklerinde Mulder Müdür Yardımcısı Skinner'ın ofisine çağrılır; Ajan Weiss'in ölü bulunduğunu ve kendisinin de olaydan sorumlu olmasından şüphelenildiğini öğrenir. Skinner tarafından davadan alınan Mulder ve Scully ile CIA ajanı AMbrose Chapel bağlantı kurar. Ölen doktorların Rus olduklarını ve Soğuk Savaş sırasında üretilmiş klonlar olduklarını iddia etmektedir. Chapel'e göre bu klonlar, olası bir Rusya – Amerika savaşı patlak verirse Amerika'nın planlarını sabote etmek üzere Amerika'ya yerleştirilmiştirler. Ruslar klonlama programı ile ilgili gerçeklerin üzerini örtmek için doktorları birer birer öldürmektedirler. Mulder bir kez daha Skinner tarafından çağrılır, bu sefer ailevi bir durum söz konusudur. Mulder ailesinin evine gittiğinde babası Bill onu verandada karşılar. Babasıyla konuşurken annesinin genç bir kadınla konuşmakta olduğunu görür. Kadının kim olduğunu sorduğunda babası, uzun zamandır kayıp olan kız kardeşi Samantha'nın döndüğünü söyler.

 02x17 :: End Game * (2/2) :...


  Samantha Mulder'a başına gelenlerle ilgili açıklama yapar; dünyaya bir süre önce geldiğini ve diğer *ziyaretçi*lerle birlikte yaşamakta olduğunu söyler. Birbirine tıpatıp benzeyen doktorlar, kendisini evlat edinen adam gibi, gerçekten de dünyada yaşayan uzaylı klonlarıdır. Ancak kendilerini öldürmek üzere gönderilen bir uzaylı kafa avcısı nedeniyle koloni tehdit altındadır. Bu arada Scully, kendisini başka insanlara benzetebilme yeteneğine sahip uzaylı kafa avcısı tarafından rehin alınmıştır. Kafa avcısı Mulder'ın nerede olduğu konusunda bilgi ister, ancak Scully iş birliğine yanaşmaz. Uzaylı Kafa Avcısı Samantha kendisine verilirse, karşılığında Scully'yi özgür bırakacaktır. Mulder, Müdür Yardımcısı Skinner'ın da yardımıyla uzaylı kafa avcısına bir tuzak hazırlar, ancak olaylar ters gider ve kafa avcısı ile Samantha tam değiş tokuşun yapıldığı sırada bulundukları köprüden nehire düşer. Mulder kızkardeşini tekrar kaybettiği için mahvolmuştur ve bu haberi ailesine vermek zorundadır. Bill Mulder, Mulder'a Samantha'nın başına bir şey gelmesi halinde kendisine vermeleri için bıraktığı mektubu verir. Zarfta bir anahtar ve bir kürtaj klininğinin adresi vardır. Mulder oraya gider ve başka “Samantha” larla karşılaşır; görünüşe göre bu klonlardan biri Mulder'ın kız kardeşi Samantha gibi davranarak onun kendilerini korumasını sağlamaya çalışmıştır. Ancak çok geç kalmışlardır, uzaylı kafa avcısı geri kalan klonları bulur ve öldürür. Mulder, kızkardeşi ile ilgili bir şeyler öğremek umuduyla, hayatını riske atarak kafa avcısının peşine düşer, ancak takip sonunda silahla yaraladığı uzaylı kafa avcısının kanından yayılan zehirli gaza maruz kalır ve kuzeyde bir buzulda ölüme terk edilir. Scully ise Mulder'ı çok geç olmadan bulabilmek için umutsuzca çabalamaktadır.

 02x18 :: Fearful Symmetry :...


  Mulder ve Scully, bir federal görevlinin ölümünü ve özel bir arazinin tahribatını araştırmak üzere çağrılırlar. Olaylara hayvanat bahçesinden kaçmış bir filin neden olduğu düşünülmektedir, ancak hayvanı gören hiçbir tanık yoktur. Mulder ve Scully kendilerine filin kafesinin hala kilitli olduğunu gösteren Fairfield Hayvanat Bahçesi'nden fil terbiyecisi olan Ed Meecham ile görüşürler. Meecham onlara, hayvanat bahçesinde hayvanlar için daha uygun yaşam koşulları geliştirmekle görevli doğa bilimcisi Willa Ambrose ile görüşmelerini tavsiye eder. Ambrose, onlara Wild Again (Yine Vahşi) Organizasyonu olarak bilinen hayvan hakları eylemcisi bir grubun baskısı nedeniyle, hayvanat bahçesinin koşullarını iyileştirmek üzere işe alındığını açıklar. WAO üyelerinden Kyle Lang ile görüşmelerini söyler. Grup üyelerinden birinin hayvanat bahçesine girmeye çalışırken kafesinden kaçmış bir kaplan tarafından öldürülmüş olması nedeniyle Scully, olaylardan WAO'nun sorumlu olduğunu düşünmektedir. Mulder ise uydu aracılığıyla bağlantı kurduğu Frohike ve Byers'a danışır. Onlar da Fairfield Hayvanat Bahçesi'nin, kafeste doğmuş hayvanları asla yaşatamamış olmasıyla ünlü olduğunu söylerler. Bu bilgiler ışığında Mulder'ın vardığı sonuç ise; dünya dışı canlıların hayvanat bahçesindeki hayvanları dölledikten sonra embriyolarını aldığıdır. Mulder bu teorisini Willa Ambrose ile paylaştığında, Ambrose buna inanmaz; ta ki Scully'nin fil üzerinde yaptığı otopsi filin geçmişte hamile olduğunu ortaya çıkarana dek… Görünüşe göre cevapların bulunabileceği tek yer el işaretleri ile iletişim kurabilen bir gorilin kafesidir.

 02x19 :: Dod Kalm :...


  U.S.S. Ardent adlı savaş gemisi Norveç sahillerinde, 65. paralelin hemen altında bir bölgede kaybolur. Mulder'a göre bölge ikinci bir Bermuda Şeytan Üçgeni olup, 1949'dan beri bu alanda dokuz gemi daha kaybolmuştur. Mulder Scully'nın tıp geçmişinden faydalanarak, U.S.S. Ardent mürettebatından tek kurtulan kişi Teğmen Richard Harper'ın bulunduğu Maryland'daki askeri hastaneye Scully adına giriş izni çıkarır. Scully teğmenin 28 yaşında olduğu halde aşırı derecede yaşlanmış olduğunu görerek oldukça şaşırır. Mulder, olayın II. Dünya Savaşı zamanında, gemilerin radarda görünmelerini engellemek amacıyla (Mulder'ın iddiasına göre bu deneylerde Roswell kazasından elde edilmiş teknoloji bilgileri kullanılmıştır) yapılmış Philedelphia Deneyi ile bir ilgisi olduğuna inanmaktadır. Mulder ve Scully olayı araştırmak üzere Norveç'e giderler, ancak kendilerini bölgeye götürecek birini bulmakta zorlanırlar. Sadece Zeal adlı yerel bir balıkçı gemisinin kaptanı olan Henry Trondheim onları bölgeye götürmeye gönüllü olur. U.S.S. Ardent denizin ortasında durmaktadır. 1991 yılında inşa edilmiş gemi tamamen pas kaplamış, çok eski bir gemi görünümüne bürünmüştür. Gemiyi incelerlerken balıkçı gemisi Zeal kaçırılır ve grup, savaş gemisinde mahsur kalır. Bu sırada yerel bir korsan olan Olafssen ile karşılaşırlar. Görünüşe göre Olafssen, erken yaşlanmadan etkilenmemiştir. Görünen bağışıklığının, olayın anahtarı olduğunu fark ederler. Mulder ve Scully hızla yaşlanma belirtileri göstermeye başlamıştır. Scully'nin teorisine göre U.S.S. Ardent okyanus tabanındaki bir meteorun üzerinden geçerken, ortaya çıkan elektromanyetik enerjinin etkisinde kalmış ve bu enerji de insan vücudunda yaşlanmaya neden olduğuna inanılan serbest radikallerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

 02x20 :: Humbug :...


  “Timsah Adam” Jerald Glazebrook Gibsontown, Florida'dadaki ucubeler ve gösterici emeklilerinin bulunduğu bir yerde saldırıya uğrayıp öldürülür. Bu, Birleşik Devletler'in dört bir yanında yirmi sekiz yılda işlenen kırk sekiz cinayetle aynı yapıya sahiptir. Sirklerde çalışarak Birleşik Devletler'in dört bir yanını dolaşan biri ana şüpheli olacaktır. Mulder ve Scully katili yakalamak için en son yapılan saldırıyı araştırırlar. Kendilerine davayla ilgili bilgi veren Şerif Hamilton ile görüşürler. Mulder'ın ilgisini yerel sanatçı Hepcat Helm'in yaptığı Fiji Denizkızı çeker. P. T. Barnum bu resmi “özgün bir yapaylık” olarak nitelendirmiştir. Hepcat Helm daha sonra stüdyosunda ölü bulunur ve odaya tek giriş küçük bir penceredendir. Mulder'ın teorisine göre Fiji Denizkızı sadece gerçek değil, aynı zamanda cinayetlerden de sorumludur. Bu arada Şerif Hamilton'un köpek suratlı çocuk Jim-Jim olduğunu keşfederler. Ayrıca dayanıklılık gösterileri düzenleyen Dr. Blockhead ve canlı hayvanları yiyen dövmeli Bilmece Adam gibi kasabanın sakinleriyle de tanışırlar. Scully bunun gibi hiçbir şeyin normal olmadığı bir yerde normal bir şüpheli bulmakta güçlük çeker. Scully karavan parkının kapıcısı Lanny'nin gizli ikizi Leonard'dan şüphelenir. Scully'nin teorisine göre Leonard kendisini kardeşinin bedeninden ayırabilmektedir. Lanny daha sonra bunu doğrular, ancak Leonard'ın kimseyi incitmek istemediğini, sadece başka bir kardeş aradığını iddia eder.

 02x21 :: The Calusari :...


  İki yaşındaki Teddy Holvey Lincoln Lunapark'ında üstüne gelmekte olan minyatür treni fark etmeyerek sürüklenmekte olan balonun peşinden gider. Trajik kazanın hemen öncesinde çekilen fotoğrafta balonun rüzgarın aksi yönünde hareket ettiği görülmektedir. Mulder fotoğrafın grafik olarak geliştirilmesini sağladığında bir çocuk silüetinin balonu çektiği görülür. Bu da Mulder'ın işin içinde bir hayalet olduğuna inanmasına neden olur. Mulder ve Scully, çocuğun ailesini sorgulamak için Arlington'a giderler. Steve ve Maggie Holvey ile çocuklarının geçirdiği kaza hakkında konuşurlar. Maggie aslen Romanyalıdır ve annesi Teddy doğduğundan beri yanlarında yaşamaktadır. Sekiz yaşında adı Charlie olan bir oğulları daha vardır. büyükannesi ona karşı hem korumacıdır hem de ondan korkmaktadır. Bu da Scully'nin bunun Munchausen Sendromu olduğunu düşünmesine neden olur. Bu çocuk suistimalinin çok seyrek görülen bir türüdür. Aileden biri ya da çocuğun velisi dikkat çekmek için çocuğa zarar verir. Daha sonra Steve Holvey garip bir kazada hayatını kaybedince olay yerinde bulunan küllerin Vibuti adında bir madde olduğu anlaşılır. Bu kül ruhani varlıkların olduğu yerlerde ortaya çıkmaktadır. Büyükanne daha sonra Charlie üzerinde koruyucu bir ayin düzenlerken ölür ve bir sosyal görevli olay hakkında sorguladığında Charlie ölü doğan ikizi Michael'ın onu öldürdüğünü söyler. Bu Charlie'ye ölü doğan ikiz kardeşi Michael hakkında hiçbir şey anlatmadığını iddia eden Maggie Holvey'i şok eder. Görünüşe göre ailenin tek umudu “Calusari” adı verilen bir grup Romanyalı yaşlı okuyucudur.

 02x22 :: F. Emasculata :...


  Müdür Yardımcısı Skinner Mulder ve Scully'yi hapishaneden kaçan iki kişinin arandığı bir davaya yardım etmeleri için görevlendirir. FBI'ın neden bu işin içinde olduğunu merak etmektedirler. Cumberland Eyaleti Askeri Hapishanesi'ne vardıklarında Scully hapishanede bulaşıcı ve son derece tehlikeli bir salgın olduğunu keşfeder. Hastalık Kontrol Merkezi'nden olduğunu iddia eden Dr. Osbourne'u sorgular. Soğuk algınlığına benzeyen bir duruma gelen on mahkum ölmüştür ve kaçan iki mahkumun da hastalık taşıma riski vardır. Scully yardım edip edemeyeceğini görmek için hapse girer. Mulder kaçan iki mahkum hastalığı halka bulaştırmadan önce onları bulmak için arama ekibine katılır. Scully tarafından derinleştirilen araştırma sonrasında ilk hasta olan Bobby Terence'in salgın patlak vermeden önce Pinck Eczacılık'tan bir paket aldığı ortaya çıkar. Hastalık Kontrol Merkezi'nde değil, Pinck Eczacılık'ta çalışan Dr. Osbourne yanlışlıkla hastalığı kapar ve ölüm döşeğindeyken Scully'ye şirketin potansiyel ilaçlar için yağmur ormanlarında yapılan araştırmalara maddi destek sağladığını açıklar. Entomolojistlerinden biri insanın bağışıklık sistemine saldıran bir parazit taşıyan Faciophagia Emasculata isimli bir böcek keşfeder. Şirket ve hükümet mahkumların birer kobay olarak kullanıldığı gerçeğini gizlemeye çalışırlar. Mulder ve Scully işin içinde Sigara İçen Adam'ın da olduğunu öğrenince bu olayın onları ortadan kaldırmak ve X Files'ı sabote etmek için yapılmış bir şey olduğunda şüphelenirler.

 02x23 :: Soft Light :...


  Scully'nin akademideki eski öğrencilerinden Dedektif Kelly Ryan, ilk davasında Scully'den yardım ister. Üç kişi iz bırakmadan kaybolmuştur. Son kurban olan Patrick Newirth kapısı kilitli olan bir otel odasından kapının hemen yanında, yerde sadece siyah bir leke bırakarak kaybolmuştur. Mulder kendiliğinden yanma fikrini aklına getirir. Ancak üç kurbanın da Richmond tren istasyonundan geçtiğini fark edince güvenlik kamerasının kayıtlarını incelerler ve Mulder istasyonun bir yerinde oturmuş, garip davranan bir adamın olduğunu fark eder. Kayıtlardan adamın taktığı yaka kartını görürler ve bu da onları Polarity Manyetik'e yönlendirir. İstasyondaki adamın fotoğrafını Dr. Davey'e gösterirler ve doktor adamı kötü bir şeyi araştıran iş arkadaşı Dr. Ray Banton olarak teşhis eder. Ancak yanlışlıkla kendisini gölgesinin izinin duvarda çıkmasına neden olan büyük çapta bir enerjiye maruz bıraktığından beri Dr. Banton'u gören olmamıştır. Mulder ve Scully istasyonu gözetlerler ve Dr. Banton ortaya çıktığında onu yakalamaya çalışırlar. Dr. Banton onları gölgesine yaklaşmamaları konusunda uyarır. Mulder gölgesinin ölümcül olduğunu fark eder ve güvenli bir şekilde gözaltına alınmasını sağlar. Ancak Dedektif Ryan ve onun departmanı Mulder ve Scully'nin Dr. Banton'a ulaşmasını engeller. Sinirlenen Mulder davayla ilgili olarak X ile bağlantıya geçer, ancak X kendisine yardım edemeyeceğini söyler. Daha sonra X Dr. Banton'u kaçırır ve üzerinde testler yapılabilmesi için bir hükümet laboratuarına götürür.

 02x24 :: Our Town :...


  Mulder ve Scully Federal Kümes Hayvanlarını Kontrol Görevlisi George Kearns'ın ortadan kaybolmasını araştırmak için Dudley, Arkansas'a giderler. Kendilerine yardım eden Şerif Arens ile görgü tanıklarının Kearns'in kaybolduğu gece bir ateş yakıldığını gördüklerini rapor ettikleri tarlada araştırma yaparkar. Mulder tarlada bir çeşit ayin yapıldığını söyler, ancak şerif bu düşünceyi bunun yasadışı çöp yakımı olduğu gerekçesiyle ciddiye almaz. Kearns'ın eşini sorguladıklarında kadın, eşinin muhtemelen daha genç bir kadınla kaçtığını söyler. Ajanlar yerli Chaco Tavukları'nın işlendiği yere giderler. Kearns burasının sağlık kurallarına uymadığı gerekçesiyle kapatılmasını önermek üzeredir. Ajanların gözü önünde çalışanlardan Paula Gray çıldırır ve şefini rehin alır, ancak Şerif Arens ateş ederek kadını öldürür. Mulder ve Scully şirketin sahibi Walter Chaco'yu ziyaret ederler. Paula adamın torunudur. Adamdan Paula'ya otopsi yapmak için izin alırlar. Scully Paula'nın Kurzfelt-Jacob's hastalığına yakalandığını keşfeder. Bu seyrek görülen, ancak bulaşıcı olmayan hastalık Kearns'te de vardır. Scully aynı zamanda Paula'nın yirmili yaşlarının başındaymış gibi görünmesine rağmen kırk yedi yaşında olduğunu keşfeder. İstatistiksel olarak mümkün olmayan sayıda insanın Kurzfelt-Jacob's hastalığına yakalandığı anlaşılınca Mulder durumdan şüphelenmeye başlar. Mulder işleme merkezinden çıkan atıkların olduğu ırmağın taranmasını ister. Bu da onların pek çok iskeleti keşfetmelerini sağlar. Mulder ve Scully tavukların kasabanın yerli halkının temel besini olmadığından şüphelenmeye başlarlar.

 02x25 :: Anasazi * :...


  Yalnız Silahşörler’in en yeni üyesi olan Düşünür, Savunma Bakanlığı’nın dünya dışında yaşamla ilgili olan gizli dosyalarına girer ve gerçeği açığa çıkarması için Dat kasetini Mulder’a verir. Uyku sorunu çeken Mulder en başta bilgiler şifreli olduğu için hayal kırıklığına uğrar, ancak Scully bunun İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan Navajo kodu olduğunu anlar. Mulder Müdür Yardımcısı Skinner’ın ofisine çağırılır ve Dat kasetiyle ilgili sorgulanır, ancak Mulder Skinner’a yumruk atar. Mulder Skinner’a neden vurduğunu açıklayamaz ve Scully onun bu davranışı nedeniyle telaşa kapılır. Sigara İçen Adam da Dat kasetini çözmekle uğraşmaktadır ve Bill Mulder’ı ziyaret eder. İkisi eskiden Dışişleri Bakanlığı’nda birlikte çalışmışlardır ve kasetteki bilgilerde Bill Mulder’ın da adı geçmektedir. Babası gelip kendisini görmesi için Mulder ile bağlantıya geçer. Oğluna işiyle ilgili gerçeği açıklamaya hazırdır. Ancak Mulder’a hiçbir şey anlatamadan Krycek kendisini öldürür. Mulder Krycek’i evinin çevresinde dolanırken yakalar ve kavga ederler. Scully, Mulder’ın Krycek’i öldürmesini önlemek için omzuna ateş eder. Mulder New Mexico’da uyanır ve Scully kendisine apartmanındaki suya LSD karıştırıldığını, ruhsal dengesinin bozulmasına da bunun neden olduğunu anlatır. Scully Mulder’ı dosyalardaki şifreleri çözen Navajo kodunu bilen Albert Hosteen ile tanıştırır. Mulder’ı çöldeki üstü kapalı bir vagona götürürler. İçeride uzaylı cesetleri vardır. Ancak Sigara İçen Adam’ın adamları gelir ve Mulder’ın içinde olduğu vagonu havaya uçururlar.


KAYNAK : <X Files WeAreHere.Net>
Çeviri :
Berivan Tokem (spooky)


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR