» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


 

Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
Aşağıdaki bazı bilgiler, spoiler özelliği taşımaktadır. Bu nedenle söz konusu bölümleri hiç izlemediyseniz, izledikten sonra bu bilgileri okumanızı tavsiye ederiz..

İsminin yanında * işareti bulunan bölümler mitoloji bölümleridir. Birden fazla bölüm halinde devamlılık gösteren bölümler "(1/2) (2/2)" şeklinde belirtilmiştir.

 05x01 :: Unusual Suspects :...


1989 yılında özel tim, yerleri kan lekeleriyle dolu bir depoya baskın yapar. Yerde yatan çıplak(!) ve paranoyakça hareketlerde bulunan Mulder’la karşılaşırlar. O sırada Lone Gunmen –Langly, Frohike ve Byers- saklandıkları yerden fırlar ve kaçmak için başarısız bir teşebbüste bulunurlar. Byers dedektif Munch tarafından sorgulanır Dedektif Byers’a kanlı bir çatışmanın delilleri ve işe hayal gören bir FBI ajanının da karışmış olmasına rağmen neler olduğu hakkında bir kaç ipucu olduğunu söyler. Byers depodaki çatışmaya neden olan her şeyi anlatmaya başlar..

Hikaye geliştikçe Byers’ın kongre merkezinde bir bilgisayar gösterisine katıldığını görürüz.. Orda çarpıcı güzellikteki “Holly” ile tanışır. Bu kadın eski erkek arkadaşının, kızını kaçırdığını iddia etmektedir. “Holly” Byers’a bir Internet adresi verir ve bu adresin kızının bulunması için tek şans olduğunu söyler. Byers hükümet bilgisayarına girer ve oraya “Holly”nin kızının adını, Susanne Modeski’yi, yazar. Bilgisayar şifreli bir dosya acar. Byers, yakın bir kulübede bekleyen Frohike ile, dokumenti deşifre etmeleri konusunda anlaşır.

“Holly”, Mulder’ı kongre binasında yürürken gördüğünde, onu eski erkek arkadaşı olarak tanımlar. Frohike ve Byers Mulder’a yaklaşıp onun bir FBI ajanı olduğunu öğrenirler. “Holly” ortalıktan kaybolduğunda Frohike ve Byers, Langly’den FBI’ın ana bilgisayarına girmesini ve Mulder hakkında bilgi edinmesini isterler. Langly ana bilgisayara girmekte başarılı olur ve “Holly”nin aslında 4 kişinin ölümüne sebep olan bir FBI laboratuarının bombalanması olayıyla ilgili olarak aranan Susanne Modeski olduğunu öğrenir.

Modeski, üçlüyü Byers’ın otel odasında bulur ve dosyasında bulunan bilgilerin uydurma olduğunu iddia eder. Kızı hakkındaki hikayenin de yalan olduğunu ve şifreli dosyayı deşifre ettirmek için umutsuz bir anında uydurduğunu itiraf eder. Sonra da hükümetin, Amerikan halkının -kendisinin de istemeden geliştirilmesine yardım ettiği- paranoyayı arttırıcı bir gaza maruz kalacağı gizli bir deneyi planladıklarını anlatır.

Şifreli dosya, paranoyaya sebep olan gazın saklandığı deponun adresini ortaya çıkarır. Aynı zamanda da Modeski’nin dişinde dişçisi tarafından yerleştirilen bir izleme aleti olduğunu gösterir. Bir kerpeten kullanarak Modeski içinde küçük bir verici bulunduran bir diş parçası çıkarır. Byers, Modeski ve diğerleri deponun içine girerler ve gaz içeren inhilatorler bulurlar. Mulder ortaya çıkar ve herkese tutuklandıklarını söyler. Dakikalar sonra, hükümet görevlileri depoya girerler ve Modeski’ye kendilerini izlemelerini söylerler. Mulder adamlara kendilerini tanımlamalarını söyledikleri zaman, ateş acarlar ve dikkatsizce inhilatorleri vururlar. Sıvı Mulder’a doğru ilerler ve bazı krizleri tetikler. Modeski, kimlikleri bilinmeyen adamları vurur ve kaçar. X ortaya çıkar etrafı temizler ve üçlüyü infaz etmeye hazırlanır. X silahını indirdiği zaman, Byers onun niyetinin sadece göz korkutmak olduğunu anlar.

Byers hikayesini bitirdiği zaman, Munch hikayeyi tamamen bir kurgu olarak nitelendirir. Daha sonra Lone Gunmen, Mulder’ın neler olduğunu doğrulamasıyla serbest bırakılır. Üçlü Susanne’i bir gazete binasında bulur. Kimsenin hikayesine inanmadığından yakınmaktadır. Dakikalar sonra hükümet adamları Modeski’yi uzaklaştırır.

 05x02 :: Redux :...

Ajan Scully’nin bir FBI görevlisine ortağının olduğunu söylemesinden 24 saat öncesine geri gideriz... Mulder, konuşmalarının kaydedildiğine dair Kritschgau’dan bilgi alır. Yukarı bakar ve dairesinin tavanında küçük bir delik fark eder. Yukarı kata çıkar ve tam kendi dairesinin üstünde bir takım kağıtları yakmaya çalışan Scott Ostelhoff’la karşılaşır. Bir mücadele olur ve bir el ateş edilir.

Mulder, Scully’ye Ostelhoff’u öldürdüğünü söyler. Aynı zamanda da Ostelhoff’un imha etmeye çalıştığı kağıdın büronun özel şube borsası operatörüne yapılan 17 telefon konuşmasını içerdiği bilgisini verir. Ajanlar, kendi bürolarının gerçeği sakladığına karar verirler. Onlar da en basından beri bu komplo oyununda birer piyon olmuşlardır. Mulder gerçeği ortaya çıkarmak için kendi yalanlarını yaratmayı önerir.

Kısa sure sonra Scully, Mulder’ın dairesine gider ve Ostelhoff’un yüzü parçalanmış bedenini ortağı olarak tanımlar. Sonra Blevins ve Skinner’lan olan bir toplantı sırasında, Scully bir FBI oturumuna çağrılır. Daha sonra, Scully Ostelhoff’un kağıdındaki telefon numaralarından birinin izini sürer ve numaranın Skinner’ın da içinde bulunduğu bir FBI şubesine ait olduğunu görür.Bu, Skinner’ın bir köstebek olabileceğini düşünmesine yol acar. Bu arada, Sigara İçen Adam sendikaya Mulder’ın olum raporlarını araştırdığını söyler.

Bu sırada Mulder, Ostelhoff’un kimliğini kullanarak DARPA’nın yani gizli bir araştırma binasının içine sızar. Orada Kritschgau ile karşılaşır ve Kritschgau Mulder’a, kartın ona tüm binaya giriş izni verdiğini söyler. Daha sonra da Mulder’ın içine düştüğü aldatmanın II. Dünya Savasının sonunda ortaya çıktığını söyler. O zamanlarda generaller milletin ekonomisinin askeri yollarla düzeltilmesine devam edilmesi konusunda umutsuzdu. Kritschgau hükümetin 1947’deki Roswell olayını halkın dikkatini gerçekten ve DNA’yı içeren çok gizli bir programdan dağıtmak ve saklamak için kullandığını açıklar.
Hatta kendisi de hükümetin yalanlarına ortak olmuştur.. ta ki oğlu Körfez savasında kullanılan biyolojik silahlara maruz kalıncaya kadar.. Kısa sure sonra Kritschgau nöbetçiler tarafından götürülür. Mulder kaçar ve araştırma binasının içine girer. Buz magarasında bulduklarına benzeyen ve düzinelerce uzaylı bedeni bulunduran bi oda keşfeder. Bu da Mulder’ın Kritschgau’nın hikayesine güven duymasına yol acar.

Dr.Vitagliano, Scully’nin kendisine verdiği buz parçası örneklerini incelemeyi bitirir. Sonuçlara göre, buz parçasının içinde bulunan hücreler, yeni bir yasam formunun ilk örnekleridir. Scully kendi DNA’sıyla bu ilginç organizmayı karşılaştıracak bir test yapmayı önerir. Fakat testi yapamadan önce Skinner’la karşılaşır ve Skinner ona patoloji raporunun geldiğini ve Mulder’ın dairesinde bulunan cesedin ortağı olmadığını söyler. Daha sonra yapılan DNA testi, örneklerin aynı olduğunu gösterir. Scully, kanserinin bu organizmaya yavaş yavaş maruz kalması sonucu ortaya çıktığı sonucuna varır.

Mulder binada gezinirken bir depo keşfeder.. Bu depoda Sigara İçen Adamın yıllar boyu Mulder’dan aldığı uzaylılarla ilgili ufak tefek eşyalar bulunmaktadır. Orada büyük bir içerik sistemi keşfeder. Bu sistem Scully, Kitschgau için kartlar ve Kritschgau Jr. için de bos bir kart içermektedir. Aynı zamanda Scully’nin hastalığının çaresini içerebilen metal bir şişe bulur..

Scully FBI oturumuna gider. Ortağını ve kendisini hükümetin yalanlarına çeken “aldatma mekanizması”nı açıklayacağını söyler. Daha sonra, ortağının kafasına ateş ederek önceki gece kendini öldürdüğünü açıklar. Tam iddialarını doğrulayacak bilimsel kanıtlar sunacakken hastalanır. O sırada Sigara İçen Adam, gizlice, Mulder’ın araştırma binasından kaçışını ayarlar. Lone Gunmen şişenin içindekileri analize ederler ve içindekilerin sadece deiyone edilmiş su olduğuna karar verirler.

Devam edecek...

 05x03 :: Redux - II :...

Mulder ,çıldırmışçasına , FBI toplantısı sırasında bayılan Scully’yi aramak için hastahaneye gider. Şuursuz bedenini yatakta yatarken bulur. Solunum makinesine bağlanmıştır. Skinner ona Scully’nin şoka girdiğini ve ölüme yakın olduğunu açıklar. Mulder, Skinner’a inanmak istemez ve ana FBI binasına oturulur. Burada bolum şefi Scott Blevins ve kıdemli bir ajan tarafından sorgulanır. Fakat Mulder soruşturma hakkında uzlaşmak istemez ve odayı terk eder.

Sigara İçen Adam, Büyük(elder) ve sendika üyesi Sessiz Willy ile buluşur. Büyük, Sigara İçen Adamı Mulder’ın kaçışına yardım ettiği için cezalandırmak ister ve projelerinin ortaya çıkıp zarar görebilmesi olasılığına kayıtsız kalır. Fakat Sigara İçen Adam, Mulder’ın canlı olarak daha çok işe yarayacağını belirtir ve senatoya bağlılığını bildirir. Sigara İçen Adam buluşmadan ayrıldığı zaman Büyük, Sessiz Willy’e “devam edebileceğini” söyler. Scully kendine gelir ve Mulder’a Skinner’ın, büronun içinden çalışan bir köstebek olabileceğini açıklar. Fakat Mulder, Skinner’ın, Ostelhoff’un adli tıp raporunu elinde tuttuğunu belirterek Scully’nin teorisinde bir şüphe yaratır. Konuşmaları Mrs. Scully ve Dana’nın abisi, Bill Jr. tarafından kesilir. Bill, Mulder’ı kardeşinin durumu için suçlar. Kısa sure sonra, Sigara İçen Adam, Mulder’a yaklaşır ve metal tüpün Scully’nin hastalığını iyileştirecek küçük bir mikroçip bulundurduğunu açıklar. Bill Jr. çipin tehlikeli olabileceğini savunur. Fakat Scully, Dr. Zuckerman’e denemek istediğini söyler. Bu sırada, Kritschgau FBI’ın araştırma oturumunda ifade verir. Ostelhoff’un katilinin kimliğini bildiğini inkar eder ve kendi oğlunun da o gün erken saatlerde olduğunu açıklar. Sonra da ücretinin bir kısmının amerikan milletine ait Roush adında bir Amerikan Milletine ait bir ikna şirketi tarafından ödendiğini söyler.

Mulder’ın güvenini kazanmak için Sigara İçen Adam, kardeşi Samantha ve Mulder arasında bir buluşma ayarlar. Samantha kaçırıldıktan bir sure sonra bir otel odasına goturuldugunu ve babasının Sigara İçen Adam olarak söylendiğini anlatır. Mulder Samantha’ya annelerinin hala hayatta olduğunu ve babasının Sigara İçen Adam olmadığını açıklar. Kafası karısan Samantha Sigara İçen Adamın arabasına geri döner ve karanlıkta kaybolur. Daha sonra Sigara İçen Adam, Mulder’a Kritschgau’nun kendisini “güzel yalan”larla kandırdığını anlatır. Mulder’dan büroyu bırakmasını ve kendisi için çalışmasını teklif eder fakat Mulder kabul etmez.

Televizyonda yayınlanan biyoteknoloji hakkında bir Kongre oturumunu izlerken Büyük, Skinner’ı kalabalığın içinde fark eder. Bu problemi “düzeltmek” için bir görevliyi görevlendirir. Blevins, Mulder’a, balistik raporuna göre Ostelhoff’u öldüren kursunun Mulder’ın silahıyla uyuştuğunu bildirir. Blevins aynı zamanda Skinner’ın büronun içinde gizli bir acente ile çalıştığını iddia eder. Mulder inanmayı ve FBI’daki oturumda vereceği ifadede ,kendisini temize çıkarmak için , Skinner’ı köstebek olarak göstermeyi reddeder.

Mulder FBI oturumundaki yerini alır. O sırada Sessiz Willy de ,elinde tüfeği, Sigara İçen Adam’ın karsısındaki park yerinde yerini almıştır. Ostelhoff’un öldürülüşü hakkındaki sorulara cevap vermeden önce Mulder, FBI’ın içindeki köstebeği açıklar; Bolum Şefi Scott Blevins.. Tam o sırada Sessiz Willy ateş etmeye baslar ve Sigara İçen Adam’ı vurur. Blevins ofisine geri döner ve elinde silah olan kıdemli ajanla karşılaşır. Bir el ateş edilir ve Blevins yere düşer. Kıdemli ajan elindeki silahı Blevins’in eline tutuşturur. Kısa bir sure sonra, Skinner, Mulder’a Sigara İçen Adam’ın olduğunu söyler. Cesedi bulunamamıştır fakat büyük bir miktarda kan dairesinin içinde bulunmuştur ve başka bir olasılık görünmemektedir. Konuşmaları sırasında Mulder Skinner’a Blevins’i köstebek olarak tahmin ettiğini açıklar. Skinner,Blevins’in Roush adında bir biyoteknoloji şirketinde 4 yıldır çalıştığını söyler. Daha sonra Mulder,Scully’nin kanserinin gerilemeye başladığını söyler.


 05x04 :: Detour :...

Kuzey Florida’nın ıssız bir köşesinde, 2 denetleyici, Micheal Sloan ve Marty Fox, kırmızı parlak gözlü garip bir yaratığa tanık olurlar. Sloan birden hızlıca aşağı doğru çekilir ve yoğun çalıların arasında kaybolur. Kısa sure sonra, Marty de saldırıya uğrar. Avlanırlarken, 12 yasındaki Louis Asekoff ve babası denetçi Marty’nin terkedilmiş aletlerini bulur. Bir şeylerin yanlış olduğunu sezen baba, Louis’i köpekle beraber eve gönderir. Çocuk eve koşarken, 2 el silah sesi ormanda yankılanır.

Bu sırada Mulder ve Scully, ajan Micheal Kinsley ve Carla Stonecypher ile Florida’nın kırsal yollarında gidiyorlardır. Varış yerleri FBI’ın yaratıcı bir takım semineridir. Seminerde katılanlar hayalguclerini yaptırıcı, problem çözücü egzersizlerde kullanıyorlardır fakat Mulder için bu seminer boşa zaman kaybıdır. Ajanlar yola il jandarması tarafından kurulan bir engel tarafından durdurulur. Bu beklenmeyen gelişme üzerine heyecanlanan Mulder biraz dedektiflik yapmak için araçtan iner. Arama ve Kurtarma lideri Michele Fazekas, bazı insanların kayıp olduğunu ve olay yerinde bulunan izlerin insan veya hayvan olarak tanımlanamadığını anlatır. İlgisi artan Mulder Scully ile kendisine, yakın bir otelde kendilerine birer oda ayarlar ve bir seminer işkencesinden kurtulur. O gece bir şey Asekoff’un evine sızar. Korkan Louis yetkililere kırmızı gözleri parıldayan görünmez bir yaratık tarafından kovalandığını söyler. Hikayenin genç çocuğun hayalgucu olarak adlandırılmasına rağmen, Mulder evin içinde bazı izler bulur. Mulder, Fazekas’a yaratığın daha fazla zarar vermeden bulunmasını gerektiğini söyler. Kızılötesi izleme aletine sahip teknikçi Jeff Glaser’in yardımıyla Fazekas, Mulder ve Scully yırtıcı yaratığı bulmak için yola koyulurlar. Yolculuk sırasında Mulder yaratığın zarar gören gelişime cevap olarak insanlara saldırdığı teorisini ortaya atar.

Kızılötesi alet yoğun çalılarda birbirinin aksi yönüne giden 2 yaratık belirler. Grup ikiye ayrılır ve kovalamaca baslar. Birden Fazekasi aşağı doğru çekilir ve ağaçların altındaki çalılarda kaybolur. Mulder yaratıkların grubu lidere yani Fazekas’a daha kolay ulaşmak için ikiye böldüklerini anlar. Üçlü bir kurtarma görevine girişirken, Mulder 1950lerdeki bir X dosyasını hatırlar. Batı Virginia’daki bir koy ilkel görünüşlü parıldayan kırmızı gözlü adamlar tarafından rahatsız edilmekteydiler ve yaratıklar, yerliler tarafından “güve adamlar” olarak adlandırılmışlar.

Mulder, Scully ve Glaser yanlışlıkla işaretli yoldan çıkarlar. Yolculukları gizemli yaratıkların başka bir ziyaretleriyle kesilir. Glaser’in kızılötesi aletinin yardımıyla Mulder çalıların içine dalar. Birden yaratık saklandığı yerden fırlar. Mulder ateş eder fakat yaratık yok olur. Kısa sure sonra Glaser gruptan ayrılır ve kaybolur.

Mulder, Scully ile olanları konuşurken birden aşağı çekilir. Tekrar yüzeye çıktığında, Scully ateş acar ve yakındaki çalılıkları vurur. Mulder soka girer ve Scully karanlık bastırdığında onu sıcak tutmak için elinden gelen herseyi yapar. Ertesi sabah Scully yemek ararken birden görüşten kaybolur. Mulder, yardımına koşar ve bir mağaranın içine düştüğünü görür. Scully, odanın içinde Fazekas ve Louis’in babasını zorlukla nefes alır ve kazığa geçirilmiş bir vaziyette bulur. Yaratıklardan birinin yakınında olduğunu fark edince Mulder silahını atar. Birkaç dakika sonra ikinci yaratık yaklaşır ve üstünlüğünü kullanarak Scully’nin tam yanına atlar. Yaratıklardan biri ajanlara saldırır. Scully ateş acar ve yırtıcı yaratığı vurur. Ajanlar daha iyi bakmak için yakınlaşır ve saldıranın hayvan gibi yasayan bir insan olduğunu anlarlar. Kinsley ve Stonecypher gelir ve yardım çağırırlar. Mulder kazıkların üzerine kazınmış olan “Ad Noctum” veya “karanlığın içine” kelimelerini fark eder. İspanyol fatihlerin kazıkların üstüne aynı şekilde uyarılar kazıdığını ve Ponce De Leon’un gençlik pınarını 450 yıl önce bu bölgede aradığını söyler. Sonuçta yırtıcı yaratıkların insanları kendi topraklarına birer tehdit olarak gördüklerine ve ona göre davrandıklarına karar verirler. Stonecypher yaratıkların ormana giren herkesin peşine düştüklerini söyler. En kötüsünü bekleyen Mulder hemen Scully’nin otel odasına gider. Orada ortağını sapasağlam bulur ve ikili oradan ayrılır. Fakat Scully’nin yatağının altından bir çift parlak kırmızı göz bakmaktadır…

 05x05 :: Christmas Carol :...

Scully ve annesi Noel tatilinden birkaç gün önce Bill Jr’un San Diego’da deniz kuvvetleri merkezindeki evine giderler. Bill Jr. ve onun ilk çocuğuna hamile eşi Tara tarafından karşılanırlar. Varışından uzun bir sure sonra Scully, bir telefon alır. Telefonun obur ucunda Scully ölen kardeşi Melisa’nın sesine çok benzeyen bir kadın vardır. Kadın Scully’e “Onun sana ihtiyacı var.” der. Şüphelenen Scully FBI’ı arar ve arayanın izini sürdürür. Görüşmenin Sim’lerin evinden yapıldığını ortaya çıkar. Scully aynı zamanda bu evde bir suç soruşturması yapıldığını da öğrenir. Dedektif Kresge ona, sarısın olu kadın, Mrs. Roberta Sim’in bulunduğu banyoya girmesine izin verir. Kadın ağzına kadar su ve kan dolu bir küvette yatıyordur ve olay bir intihar gibi görünmektedir. Daha sonra kurbanın eşi Marshall’ı ve 3 yasındaki Emily Sim’i sorgular. Scully küçük kızın merak uyandıran yüzüne bakakalır. Dedektif Kresge gerçekten Sim’lerin evinden Bill Jr.’un evine gelen bir aramanın bulunduğu fakat aynı zamanda da Bill Jr.’ın evine gelen telefonun Sim’lerin evinden geldiğini söyler. Kayıtlar telefonun 3 saattir fişten çekili olduğunu da gösterir.

Scully annesine Bill ve Tara için çok mutlu olduğunu söyler.. daha sonra da kaçırılmasının bir sonucu olarak çocuğu olamayacağını açıklar. Aynı gece, rüyasında Bill Jr’ın Scully’nin evcil tavşanını öldürdüğünü görür. Rüya sırasında küçük Emily Sim ile de karşılaşır. Scully aynı esrarengiz kadının telefonuyla uyanır. Kadın Scully’e “ona gitmesini” söyler. Arama gene Sim’lerin evini gösterir fakat Marshall Scully’e kimsenin telefonu kullanmadığına temin eder. Scully’nin on kapıdan gördüğü kadarıyla mutfakta 2 koyu giysili adam oturmaktadır. Ertesi gün Scully, Roberta Sim davasında ki tüm kanıtlara ulaşma isteğini bildirir ve izin alır. Aynı zamanda FBI’ı arar ve kardeşi Melisa’nın dosyasını ister. Roberta’nın dosyasındaki zıtlıkları fark ettikten sonra, Scully cesede otopsi uygular. Midesinde bazı şeyler fark eder. Aynı zamanda ayağının ucunda küçük bir iğne izi bulur. Simlerin evlerindeki araştırmada çöpte deri altına enjekte edilen bir şırınga bulunur. Marshall, Emily’nin kansızlığı olduğunu ve hergun iğne vurulması gerektiğini savunur.

Scully annesine, yaptıkları PCR testi sonucu yüzde 60 olasılıkla Emily ve Melisa’nın DNA’larının uyuştuğunu söyler. (daha kapsamlı bir test de ileriki günlerde yapılacaktır.) Bu test ve ikili arasındaki belirgin benzerlikle Scully, Emily’nin Melisa’nın kızı oldugu sonucunu çıkarır ve annesine Melisa’nın nerde oldugunun bilinmediği 1994 yılını hatırlatır. Böylece Emily’yi evlatlık olarak vermiş olabileceğini söyler. Daha sonra Scully, başka bir rüya görür. rüyasında annesi Mrs. Scully, ona boynuna takması için bir haç verir. Scully uyandığında Dedektif Kresge onu Marshall’ın 18 aydır bir banka hesabına yatırılan büyük miktarda paralar hakkında bilgilendirir. Para, bir eczacılık şirketi olan Prangen Sanayisinden geliyordur. Scully ve Kresge, şirket için çalışan Dr. Ernest Calderon’u sorguya çekerler. Doktor, Emily’nin bir klinik deneyinde yer aldığını açıklar. Roberta kızını programdan çekmeye çalısınca, şirket iyi niyeti için kadına para göndermeyi kabul etmiştir. Calderon aynı zamanda migrenlerinden şikayetçi olan Marshall’a da enjeksiyonları verilmesini emrettiğini açıklar. Sonra Marshall, karısının cinayetinin katil zanlısı olarak tutuklanır. Sonuç olarak Emily, Sosyal Servislerin koruması altına girer. Emily gitmeden önce Scully altın haçını kızın boynuna takar.

Marshall Sim cinayeti kabul eder. Ama Scully, onun suç işlendiği zaman başka bir yerde olduğunu kanıtlayan bir tanık bulunmasını garip bulur. O ve Kresge hapishaneye giderler ve Marshall’ın cansız vücudunu bir ilmikte sallanırken bulurlar. Sonra Scully, abisine buna intihar süsü verilmiş olduğunu savunur. Susan Chambliss, bir sosyal görevli, Scully’nin Emily’yi evlatlık alma başvurusunun reddedildiğini söyler. Scully özel hayatının kariyerinden önce gelmesi gerektiğinin zamanı olduğunu açıklar. Chambliss Scully’nin son başvurusunun tekrar gözden geçirileceğine söz verir. Noel sabahı, Scully FBI görevlisinden bir belge teslim alır. Son DNA testleri Scully’nin Emily’nin annesi oldugu gerçeğini açıklamaktadır.

Devam Edecek…

 05x06 :: Post Modern Prometheus :...

Mulder ve Scully, yalnız yaşayan bir anne olan Shaineh Berkowitz Mulder'ı Jerry Springer Show'da gördükten sonra mektup yollayınca kendilerini modern zamanlardaki bir Frankenstein'ın peşinde bulurlar. Kadın Mulder'dan, on sekiz yıl önce hamile kaldığında ortaya çıkan garip bir canavarın varlığını araştırmalarını istemektedir. Ajanlar Shaineh ile tanışmak ve hikayesini dinlemek için Bloomington, Indiana'ya giderler. Kendisine saldıran yaratığın tarifi, oğlu Izzy'nin yarattığı çizgi roman karakteri Büyük Mutato'ya çok benzemektedir. Ama Izzy kasabadaki diğer insanların da canavarı gördüğünü iddia eder. O ve arkadaşları, ajanları fıstık ezmeli sandviç kullanarak canavara tuzak kurdukları ormanlık alana götürürler. Kısa süre sonra uzaktan yaratığı görürler ve grup yaratığı kovalamaya başlar, ama karanlıkta izini kaybederler. Mulder, canavarın kendi oğlu iddia eden yaşlı bir adamla, Dr. Francis Pollidori ile, tanışır. Pollidori, genetik manipülasyon konusunda deneyim sahibi ünlü bir bilim adamıdır. Muhtemelen kendi genetik tahrifinin trajik bir şekilde kurbanı olmuştur. Mulder ve Scully, Mulder'ın canavarın varlığını kabul ettiğini yazan bir gazete makalesinin ardından kendilerini kasabalıların dikkatinin merkezinde bulurlar. Izzy'nın konuşmalarını kaydettiğini fark ederler. Ajanlar canavarın yerini bulmak için çaba gösterirler. Çılgın bir histeri ve etrafa yayılan bir tür zihniyet kasabanın kontrolünü ele geçirince kendilerini gerçek canavarların kimler olduğunu merak ederken bulurlar.
 05x07 :: Emily :...

Christmas Carol bölümünde de görüldüğü gibi Scully, 3 yasındaki Emily Sim’in biyolojik annesidir. Scully bir kabus görür ve kabusunda altın haçı bir kum fırtınasının ortasında yerde duruyordur. Yavaşça kendisi de kuma sonrasında da hiçe dönüşür.

Mulder, Scully’nin Emily’ye gozkulak oldugu San Diego Şehri Çocuk Merkezi’ne gider. Scully Mulder’dan çocuğun vesayeti durusmasında onun tarafında olmasını ister. Mulder ortagına Frohike’nin California Sosyal Servislerinin evlat edinme veritabanına girdigini söyler. Kayıtlara göre Emily’nin annesi bir Anna Fugazzi’dir( “sahte” için kullanılan bir terim). Mulder bu komplonun ardındaki kişilerin Emily’yi korumak için herseyi –hatta Scully’nin veraset olayını bile tehlikeye atabileceklerini söyler. Verset durusması sırasında Mulder Scully’nin yıllar önce kaybolduguna dair bir belge sunar ve Emily Sim’in tıbbi bir deney sonucu ortaya çıktığını söyler. Fakat buna rağmen, Scully’nin Emily’nin annesi olduğunu iddia eder.

Scully başka bir gizemli telefon alır. İzinin surulmesi sonucu telefonun Şehir Çocuk Merkezinden geldigi belirlenir. Ajanlar olay yerine vardıgında, Emily’nin sırtında kalın lifli bir kistin varlıgını farkederler. Doktor kistten bir biyopsi ornegi alırken, birden yeşil ve kopuren bir sıvı akar. Doktor cıkan buhara maruz kalır ve hastahaneye yatırılır. Sonuç olarak, Dr. Calderon Emily’nin tıbbi kayıtlarının Çocuk Merkezine transferini kabul etmez. Öfkeli Mulder, Calderon’a saldırır ve kayıtları vermesse aynı seyin bir daha olabilecegine dair uyarır. Sonrasında, Celderon Dimsdale Sanatoryumunda iki koyu kıyafetli adama yaklaşır. Adamlar Mulder’ın Calderon’u takip ettiğinin farkına varır. Calderon’u bir uzaylı matkabıyla oldurur ve onun şekline girer. “Dr. Calderon”lardan biri Çocuk Merkezine gider ve Emily’e yeşil bir sıvı enjekte eder. Şaşıran Scully, “Calderon”u hastane boyunca kovalar fakat tam onu yakalacagı sırada uzaylı başka bir yabancının şekline girer. Mulder ve Scully telefonda konusurlar. Mulder, Emily’e enjekte edilen sıvının ona zarar vermeyeceğini cunku suikastçilerin bilinmeyen nedenlerden dolayı onu canlı istediklerini anlatır.

Mulder Dimsdale Emekliler Evine gider. Orada daha yaslıca olan –ve Anna Fugazzi’yi de içeren- konuklara hormon iğneleri enjekte edildiğini keşfeder. Frohike yaşlı kadınların hepsinin birkaç yıl önce dogum yaptıgını ortaya çıkarır.

Emily terapiye ve tüm tıbbi testlere gitmeye devam eder ama durumu daha kotuye gitmektedir. Bir noktadan sonra basınclı bir odaya yerlestirilir. Birden yılana benzeyen bir yaratık derisinin altından gorunur. Scully de testlere bir son verir. Mulder yeşil bir sıvıda yuzen ve canlı insan ebriyoları tasıyan silindirler keşfeder. Dedektif Kresge birden ilerler ve Mulder’ın kafasına bir silah dayar. Sonra Mulder’ın elinden ilaç ampullerini alır. Birden, “Calderon”lardan biri koridorun sonunda belirir. Mulder bir tane ampulu geri alır ve kaçar. Kacarken Kresge’yi “Calderon”a ateş acmaması hakkında uyarmasına rağmen, kafası karısan Kresge genede onu vurur ve toksik buhara maruz kalır. Uzaylı “Calderon” Kresge’nin şekline girer ve kaçar.

Emily komaya girer ve olur. Cenazede Scully, Mulder’a o adamların Emily’e yaptıkları hakkında hala kanıt olabileceğini söyler. Ama tabutun kapagını kaldırdıgında içinde küçük kumtorbacıklarını bulur(bir tanesinin içindekileri tabutun içine dokulmustur). Scully, Emily’e verdiği altın haçını kumun içinden alır.

 05x08 :: Kitsunegari :...

Lorton cezaevinin içinde, bir psikolog terapist, Pusher olarakta bilinen Robert Modell (bkz: bolum 03 X 17) ile çalısmaktadır. Daha yaslı biri genç protege e Modell’in çok tehlikeli olduğunu ve kucumsenmemesini söyler. Uyarıya rağmen, Modell gence onu hucresinden cıkarmasını söyler… ve kısa surede kaçar.

Skinner, Mulder ve Scully kacak hakkında bir grup FBI ajanına ve itfaye mudurune bılgı verır. Grup, Mulder Pusher’ın kendı ısteklerını baskalrına aktarabıldıgını ve kendılerıne zarar vermesını saglayabıldıgını soylemesıyle skeptık bir sekılde davranır ve buna tepkı gosterır. Toplantıdan sonra, Mulder ve Scully psikolog terapistle gorusur ve terapist, Modell’i kacısından bir gün önce ziyaret eden ve bir dernegın uyesı olan rahıbeyı anlatır.

Ailing Modell, bir spor magazasına gıder ve bir suru yuksek proteınlı seker yer. Mulder’a oradan telefon eder ve izi surulcek kadar uzun konusur. Ajanlar spor magazasına gelirler. Mulder bınanın dısında hapıshane kıyafetlı bırını görür ama yakalandıgında onun sadece bir magaza calısanı oldugu gorulur.

Modell’i mahkum ettiren savcının bedeni, kendı evınde ve tüm vucudu gokyuzu mavısı boyayla kaplanmıs olarak bulunur. Vucudun cevresınde yuzlerce kez tekrarlanan bir Japon ıdeogramı vardır. Ajanlar, Japon bir ajan bulurlar ve ıdeogramı kitsunegari, yani “tilki avı” anlamına geldıgını ogrenırler. Mulder kurbanın parmagında bir evlilik kuşagını fark eder. Linda Bowman’ın çalıştığı emlak sırketını arar ve Linda’nın bir “Fox Mulder”la bulusacagı adresı alır. 2 polıs memurunun orada oldugu gorulur fakat bunlarda Modell tarafından kandırılmıslardır ve bir polıs memuru ortagımı “apprehend” etmektedır. Modell’ın Lında’ya duydugu ılgının nedenı cevapsız kalır. Mulder, Scully ve Skinner, Linda ile buluşur. Linda kocasının olumunu duyunca sarsılır. Ajanlar onu koruma altına alırlar ve guvenli bir eve gonderırler. Mulder, Modell’in hala savcının bedenının bulunduğu yerde olabılecegini söyler ve haklıdır da.. Modell’i yakın bir muhendıs cıftlıgınde keşfeder. Mulder silahını ceker ve Modell’e sessiz kalmasını söyler ama Modell isteklerini Mulder’ın beynıne yollar ve kaçar.

Mulder, Scully’e Modell’in mesajının “oyunu oynama” olduğunu söyler. Mulder, Modell hakkındaki onun Nathan Bowman’i oldurmemiş olabilecegi gibi şüphelerini soylemeye baslayınca, Scully ortağının Modell tarafından etkilenmiş olabileceğinden suphelenmeye baslar. Sonra Mulder, Linda Bowman’la tekrar gorusur ve Modell’in ona karsı duydugu ilginin nedenini ogrenmeye calısır. Onun Nathan’la sadece 2 aydır evli olduğunu duyunca hafifçe şaşırır. Konusma esnasında Mulder, Linda’nın kelimeleri arasında “dikkatlice fırcala” ve “boya onu” gibi sinsi ipuçlarını fark eder. Sonuçta Nathan’I Modell’in degil Linda’nın oldurdugune karar verir. Mulder’ın Modell’in etkisi altında olduğuna inanan Skinner ondan silahını ister ve eve gitmesini ogutler.

Mulder, Modell’I hapishanede ziyaret eden rahibenin aslında Linda oldugundan suphelenir. Hapishaneye gider ve terapistin teorisini dogrulacagını umar. Ama Linda’yı teshis etmeden az önce terapist bir telefon alır. Telefonda biri onu intihar etmesine zorluyordur. Mulder Scully’e telefon eder ve telefon edenin Modell değil Linda olduğunu söyler. Modell bir polis memurunu etkisi altına alır ve polis memuru onu Linda’nın bulunduğu guvenli eve goturur. Modell Linda’yı bulur ve elini suratına doğru tutar. Skinner Modell’I görür ve silahını ceker. Modell, Skinner’I kendisinin bir silah tuttuguna inandırır. Sonuçta kotu yaralanan Modell hastaneye oturulur.

Mulder Scully’e, Modell’in elinde silah varmıs gibi davrandıgına boylece Linda için “kendini feda ettiğini” söyler. Fakat bu teori davranısının acıklamıyordur. Mulder Modell’in kendine gelip onunla konusması için hastaneye gider Ama Linda beyin kontrol gucunu kullanarak onun yanından bir hemsireymiş gibisine gecer. Modell kendine geldiginde Linda kalbinin durmasını emreder. Mulder, Linda tarafından dusurulmus bir kart keşfeder. Arkasında bir reklam binasının adresi vardır. Mulder yapıya gider ve Scully’nin bekledigini görür. Scully Linda’nın binanın içinde olduğunu ve beyşn gucunu kullanarak istegi dısında hareket ettiğini söyler. Scully silahını kaldırır ve sakagına dayar. ateş eder. Scully’nin cansız vucudu yere düşer. Birkaç dakika sonra Elinde silahla Linda odaya girer. Mulder, Scully’inin elinden silahı alır ve Linda’ya dogrultur. Ama Linda, kendisinin Scully olduğunu ve gercek Linda’nın arkasında durdugunu söyler. “Linda” birden silahını yavasca Mulder’ın soluna dogrultur ve ateş eder. Mulder dondugunde Linda’nın vucudu yerde yatıyordur. Linda hastaneye kaldırılır. Sonra, Scully ve Mulder Linda’yla Modell’in çift yumurta ikizi olduğunu ogrenirler.

 05x09 :: Schizogeny :...

Coats Grove michigan’da, 16 yasındaki Bobby Rich uvey babası Phil tarafından evin dısındaki çimenlerin işini bitirmedigi için azarlanmaktadır. Bobby bir kurek alır ve uvey babasını uzak durması ıcın uyarır. Munakaşa kızısınca, Bobby kuregi yere atar ve meyva bahcesıne doğru koşar. Phil takip eder. Birden Phil’in ayakları alttan çekilir. Kısa sure sonra Phil’in karısı, Patti, karanlık meyvalıga gider. Phil’in omuzlarına dek camura gomulmus vücudunu bulur. Agzından ve burnundan camur sızıyordur. Yanına diz cokmus ve gözleri dehsetle acılmıs Bobby duruyordur.

Scully, Phil’in cesedine otopsi uygular. Karnından 5 kilo camur çıkar. Sonuç olarak Philn kafasının büyük ihtimalle oğlu Bobby tarafından camura itildigine karar verir. Teorisine göre, Phil’in düştüğü tuzagı Bobby kazmıstır ve bilgindeki ip izlerinden bir suç ortağı oldugu sonucuna varır. Mulder Bobby ile konusur ve Bobby babasının ona fiziksel olarak işkence yaptıgından bahseder. Daha sonra Patti Scully’e onun gördüğü kadarıyla Bobbynin Phil’e zarar vermekten çok onu camurdan cıkarmaya calısmaktadır. Ayrıeten oğlu 1995ten beri ofkesi için terapiye gitmektedir. Daha sonra ajanlar Bobby’nin terapisti ile bulusurlar. Bobby’I fiziksel bir işkencenin kurbanı olarak tanımlar. Ama Mulder, Bobby’nin uvey babasının olumu yuzunden suclanamayacagını dusunmektedir.

Bobby güzel bir arkadası, Lisa Baiocchi’ya babasına kendide yaptıgı gibi karsı gelmesini söyler. Lisa eve dondugunde kızgın babsı Bobby’I gormesini yasaklar. Kızan Lisa odadan hiddetle çıkar. Kısa sure sonra pencere patlar ve karanlık kola benzeyen bir uzuv Mr. Baiocchi’yi bogazından yakalar. Onun cansız vucudu ertesi gün yerde bulunur. Scully, Mr. Baiocchi’nun camdan dısarı atıldıgında öldügünü soylemesine rağmen, Mulder onun 2. kattan dısarı cekıldıgını kanıtlayan delil bulur. Sonra ajanlar Lisa’nın Karin Matthews’un hastalarından biri olduğunu kesfederler. Karin Mulder’a bu işkenceye maruz kalanlara kendilerini guclendirmeye ve cesaretlendirmeye dayanan ve kendileine işkence edene karsı gelmesini saglayan bir tedavi uyguladıgını söyler.

Şehir otopsicisinin yardımlarıyla Mulder, Mr. Baiocchi’nin boynundan küçük bir kıymık parçası çıkarır. Mulder bu parçayla Baiocchi’nin evlerinin dısındaki agacı eşleştirir. Kısa sure sonra, ajanlara Ramirez adlı elinde balta olan bir adam yaklaşır. Adam ağaçların “kotu adam” tarafından olduğunu söyler. Karin Lisa’yı teyzesi ertesi gün onu alıncaya kadar kendi evine davet eder. Lisa yatakodasından, Karin ve bir erkek sesinin arasında gecen bir tartısmaya kulak kesilir. Merak eden Lisa kilere gider ve orada bir erkek bedeni bulur. Korkuyla kapıya doğru koşar ve bir kapı carpması duyar. Surgu döner ve kilitlienir. Tanımlayamadıgı bir erkek sesi ona “üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokan” olarak hitap eder. Daha sonra Karin, kilitli Lisa’ya sessiz kalmasını yoksa tanımlanamayan adamın onu duyacagını söyler.

Mulder, Karin’in babasının da 20 yıl önce camurdan cıkarıldıgını keşfeder. Karin’in bu tesadufu gozardı etmesini ilginc bulur. Ramirez Mulder’a, Karin Matthew’un babasının olumunun agacları etkileyen kufun sonu olduğunu söyler. Sonra Mulder Mr. Matthews’un tabutunu çıkarır ve içinin bos olduğunu görür. Lisa’nın teyzesi Linda Karin’in evine geldiginde Karin Lisa’nın otobus terminaline gittigini söyler. Linda gitmeden önce Lisa, bodrumdaki camlardan birini kırar. Linda yegeninin yardımına koşar ama ustundeki dallar ruzgarla sallanırken gorunmeyen bir guc tarafından saldırıya uğrar ve ölür. Sonra Bpbby Mulder’a, terapinin bir parçası olarak Karin ondan Phil olmasını soylemiştir ve bu yuzden basından beri o hiçbir zman bir kurban olmamıştır.

Lisa kilerin surgusunun sesini duyar. Ayaga kalkar ve basından beri tanımlanamayan erkek sesinin Karin’den geldigini anlar. Scully ve Mulder Karin’in evini arastırır ve Lisa’nın daha onceden kesfettigi cesedi bulurşar. Mulder onun Karin’in babası olduğunu sanmaktaadır. Karin ajanları küçük kilere kilitler ama Mulder kapıyı zorla acar. Lisa’yı korkmus fakat zarar gormemiş şekilde mutfagın kosesinde bulurlar. Mulder kacan Karin’I izlemeye calısır ama arabası büyük bir agaca carpar. Karin Rich mailkanesine gider ve Bobby’I meyve bahcesine doğru kovalar. Birden Bobby camurun içine gomulur. Genci kurtarmaya çalışan Mulder bir yandan da Karin’le kafasındaki sesle savasması için cesaret veriyordur. Ama Karin basaramaz. Yılan gibi bir tendon camurdan çıkar ve Mulder’I aşağı çekmeye baslar. Ramirez ortaya çıkar ve baltasıyla Karin’I oldurur. Mulder ve Bobby gorunmeyen bir guc tarafından serbest kalır.

 05x10 :: Cinga :...


Amma Kumsalı Maine’de 5 yasındaki Polly Turner annesi Melissa’ya markette eşlik ediyordur. Polly elinde bir oyuncak bebek Chinga ile market arabasının cocuk kısmında oturmaktadır. Melissa adacıkların cevresinde gezerken, balıkcı Dave’in dikkatini ceker. Polly Dave’I fark eder ve anesine dukkanı sevmedigini söyler. Melissa cabucak arabasını merketin başka bi yerine sürer. Melissa donmus yiyecek bolumunde ilerlerken bir standın camında Dave’in bir gorunutsunu görür. Goruntude Dave’in gozune bir bıcak saplanmıstır. Korkan Melissa Polly’e eve gideceklerini söyler. Fakat Melissa dukkandan cıkarken, musteriler gozlerini tırmalamaya baslarlar. Kasap bolumunde Dave’in dikkatini metal bir kapıdan yansıyan büyük bir Chinga bebegi cekmiştir. Dave belinden bir bıcak çıkarır ama birden bıcak ona döner.

Maine’de tatil yapan Scully, kiralık arabasını marketin park alanına bırakır. Dukkanın içinden yaslı bir adam çıkar ve Scully’e doktor gerektiğini söyler. Dukkanda gozunden bıcak fırlayan Dave’e bakar.Mulder’a telefon eder ve ilginc durumu anlatır. Mulder ortagına durumun bi buyuculuk ayini sonucu olabileceğini söyler. Scully bu teoriyi destekleyen bir kanıt bulamaz.

Polis şefi Jack Bonsaint ve yardımcısı Buddy Riggs tarafından eşlik edilen Scully, olay zamanı cekilmiş guvenlik kameralarına bakar. Tek etkilenmeyen musteri olan Melisa Turner’ın cıkısa doğru gittigini görür. Bonsaint Scully’e bazı kasabalıların Melisa’nın cadı oldugundan kuskulandıklarını söyler. Buddy Riggs Melissa’ya telefon eder ve onun supermarkette bulunmasıyla ilgili konusmak istediklerini söyler. Riggs Melissa’ya yardım edecegine soz verir.ama uzak durmasını da ogutler. Geri planda Melissa’ya gornmeyen büyük bir Chinga bebegi nin golgesi vardır.

Bonsaint ve Scully Melisa’nın evini ziyaret eder ama bos bulurlar. Bonsaint Scully’e Melisa’nın bir balıkcıyla evlendigini söyler ama kocası bir bot kazasında olmustur. Bonsaint, bir zamanlar Polly ve bir bakıcı merkezinin sahibi Jane Froelich arasında olay çıktığını söyler. Jane Polly’I kontrol edemeyince tokatlamıstır. Jane kısa sure sonra yere fırlatıldıgını iddia eder. Ne varki Bonsaint, küçük kızın Jane’e elini bile surmedigine inanmaktadır. Bonsaint sonra Scully’e Kasap Dave’in Melissa’ya olan ilgisi karsılıksız olduğunu söyler.

Riggs, Melissa ve Polly ile bir dondurma dukkanında buluşur. Melissa Dave gibi insanların olmeden önce goruntulerini gordugunden bahseder. Riggs Melissa’ya uzak bir kulubenin anahtarını verir ve sehirden ayrılmasını tembihler. Bu sırada Polly daha fazla vişne istegi reddedildigi satıcı tarafından reddedildigi için uzulmustur. Kısa sure sonra satıcı kızın sacı dondurma makinesine sıkısır. Riggs tazgaha atlar ve kızı kurtarır.

Scully ve Bonsaint, Jane Froelich’I ziyarete giderler. Froelich, Melisa’nın cadıların soyundan geldigini ve bu lanetli soyu Polly’e gecirdigini iddia eder. Melissa daha sonra Riggs’in klubesine yakın bi yerlerde resmi bir korucu ile konuşurken, bu seferde Froelich’in kanlı goruntusunu arabanın yan camında görür. Melissa arabasını dondurur ve eve döner. Bu sırada Froelich bakım evınden gelen “hokey pokey” sarkısını duyar. Karanlıga doğru ilerler ve büyük bir Chinga bebegi ile karşılaşır. Kırık bir fonograf parçası alır ama onu kendini korumak için kullanmak yerine parca kendine döner. Sonra Melissa Riggs’in cesedinin goruntusunu görür. Riggs Melissa’yı evde bulur ve Froelich’in cinayeti ile ilgili olduğunu, merkeze kadar gelmesi gerektiğini söyler. Sonra Riggs’in bedeni mutfakta yerde yatıyordur ve cop kanla kaplıdır.

Scully supermarkette gördüğü yaslı adamı, Melisa’nın kocasının oldugu botta görür. Yaslı adam Scully’e ıstakoz arayan Rich Turner2ın nasıl bir Chinga bebegine rastgeldigini anlatır. Rich bebegi kızına vermeyi planlamıs ama gunler sonra yaslı adam Rich’in cesedini kafatasına bir cengel takılmıs olarak bulmustur.

Melissa tüm pencere ve kapıları çivilemeye baslar. Polly annesine uyuyamadıgını söyler ve Melissa gurultuyu kesecegine soz verir. Dakikalar sonra Melissa camda kendisinin kafasında bir çekiçlen goruntusunu görür. Scully ve Bonsaint Turnerların evine gider. Scully camlardan içeri göz gezdirir ve Melissa’yı Riggs’in cesedini yakmaya calısırken görür. Bonsaint kapıyı kırar ve o sırada Melissa eline bir cekiç alır. Ama cekicin ucu kendi tarafına döner. Cabucak dusunen Scully, Chinga bebegini alır ve mutfaktaki mikrodalga fırının içine atar. Bebek erirken Melissa çekici yere atar vekendine gelir. Daha sonar bir ıstakoz avcısı sudan bir tuzak ceker ve içinde yanmıs Chinga bebegini bulur. Birden bebegin gözleri acılır….

 05x11 :: Kill Switch :...

Bir sürü ağır silahlı uyuşturucu satıcısı kin duyulan bir düşmanın nerde oldugu hakkında isimsiz bir telefon alırlar. Adamlar bir lokantaya yanaşır ama hedeflerini bulamazlar. 2 şerif yardımıcısı benzer bir isimsiz telefonla Kolombiyalı kaçakların aynı lokantada olduğunu öğrenirler. Polisler lokantaya girerler ve herkesi yere yatırırlar. Uyuşturucu satıcıları silahlarını çeker ve bir çatışma başlar.

Ajanlarımız olay yerini incelerken, Mulder İnternetin mucitlerinde biri olan Donald Gelman’ın yüzüne bir pecete tutar. Gelman çatışma çıktığında lokantada laptopuyla çalışmaktaymış ve çatışmada çapraz ateş altında kalmıştır. Mulder Gerlman’ın laptopunu ceketinin altına koyar ve Scully’nin arabasına getirir. Laptopta isimsiz bir CD bulur ve CD Scully’nin CD çalıcısında The Platter’dan “Twilight Time” adlı parçayı çalmaktadır.Şaşıran Mulder CD’yi araştırma için Lone Gunmen’e getirir. CD’nin güvenlik kodunu kırılmayınca Scully, Gelman’ın e-maillerini okumayı önerir. Bir yolculuk konteyneri için standart bir tanıtım numarası olan bir mesaj bulurlar. Mesaj Invisigoth isimli biri tarafından imzalanmıştır.

Ajanlar konteynerlerin yerinde buldukları numarayı takip ederler. Karanlıktan bi figur zıplar ve Mulder’ı sersemletici tabancayla vurarak karanlığa karışır. Scully şüpheli burnu piercingli kocaman bir kadın olan Esther Nairn’e yaklaşır ve ona bilgisayar eşyası dolu konteynere donuste eşlik eder. Esther’in dikkatini oradaki ekranlardan biri çeker. Ajanlara silahlı bir savunma bakanlığı uydusunun bulundukları yere kilitlenmiş olduğunu söyler. Hikayenin uydurma görüntüsüne rağmen Mulder, Scully’i ordan hemen ayrılmaları için ikna eder. Kısa süre sonra garip yeşil bir ışık gökyüzünden gelir ve konteynerı yokeder.

Mulder, Donald Gelman’ın hayatının rüyasının farkına vardıgını sonucuna varır. Bu rüya hisli bir yapay zeka, dusunebilen bir bilgisayar programı inşa etmektir. Esther Mulder’ın suphesini doğrular ve Gelman’ın tamamlanmamış bir programı yayılıp gelişmesi için nasıl internete verdiğini anlatır –tıpkı insanın bir sülükten evrildiği gibi- Ajanlara yapay zekanın tüm konuşmaları izlediğini ve kendisine kilitlendiği anda kendisini yokedeceğini söyler. Esther aynı zamanda Gelman’ın “Kill Switch” adlı özel bir virüs programı yaptığını ve bu virüsün tüm sahtekarlık sistemini çökertceğini söyler. Yukardaki lazerle Gelman’ı kolayca yoketmek yerine, Esther onun yaratıcısını bir kac uyusturucu satıcısıyla oldurerek dalga geçmiştir. Aynı zamanda virüsün bir bilgisayarda tutulduguna inanmaktadır ve onu yoketmenin tek yolu onu bulup bulunduğu evi yoketmektir.

hükümet dosyalarına ulasan Mulder, yapay zekanın internete baglanması için gerekli olan supheli T3 hattını bulur. Kabloyu terkedilmiş bi çiftliğe kadar takip eder ve bir karavan bulur. Bu sırada Esther, Scully’nin üstüne atlama şansını bulur ve onu, silah zoruyla arkadaslarından birini- David Markham’ı bulabileceği ümidiyle izole edilmis bir mekana götürtür. Esther arabadan çıkar ve yıkılmış evin önünde ağlamaya başlar. Yokluğu sırasında Scully kelepçelerini çıkarmayı başarır. Esther Scully’e silahını geri verir ve ondan “ıstırabına son vermesini” ister. Esther daha sonra Scully’e, David ve kendisinin bilinçlerini download edip yapay zekaya girmeye çalıştıklarını itiraf eder. Gelman bu fikri geri çevirmiştir.

Mulder T3 hattının bulunduğu karavana girmeyi sağlar. İçerde yüzü sanal gerçeklik maskesi ile saklanmış David Merkham’ın vücudunu bulur. Birden yengeç benzeri robotlar karışık kabloların arasından çıkar ve Mulder’ı etkileri altına alırlar. Mulder 1940ların hastahanelerindeki hemşirelerle ilgili garip hayaller gormeye başlar. Hemşireler eger “kill switch”in yerini soylemezse Mulder’ın tüm uzuvlarını tek tek kesmekle tehdit ederler.Bu sırada yapay zeka, Scully ve Esther’ı açılabilen bir kopru yakınlarında arabalarında hapsetmiştir. İkili sıkışırlar ve Scully’nin uyarısıyla Esther elindeki laptopu suya atar. Dakikalar sonra yeşil bir lazer suyu tarar.

Scully ve Esther, mUlder’ın vucudunun yengec-robotlarla kaplı oldugu karavana tırmanırlar. Birkaç robot-canavar saldırır ama Scully onları tabancasıyla un ufak eder. Scully, başında sanal gerçeklik maskesiyle (garip hayallerin kaynağı)Mulder’ı bulur. Esther CDyi verir ve Scully yapay zekaya diski sürücüye koyarak istediğini verir. Yapay zeka Mulder’ı bırakır ve Scully onu dışarı çıkarır. Esther eline bir klavye geçirir ve uyduya karavanın koordinatlarına kilitlenmesini söyler. Scully karavana tekrar geri girdiğinde Esther’i sevdiği David’inin yanında sanal gerçeklik başlığını giymiş bir şekilde bulur. Scully karavandan çıkar ve Esther yapay zekaya upload etmesini söyler. Dakikalar sonra yeşil lazer karavanı yokeder. Mulder düzeldiğinde Scully’e Esther’in bilincinin yapay zekaya katılmış olabileceğini söyler.

 05x12 :: Beyond The Sea :...

  Karanlık bir figür korkmuş bir genci Ronnie Strickland’i Texas’ta bir tarla boyunca kovalar. Ronnie takılıp düşünce, figür tahta bir kazık çıkarır ve göğsüne batırır. Scully’nin sesi duyulur ve figür döndüğünde onun Ajan Mulder olduğunu görürüz. Gencin ağzını açan Mulder, Scully’e iki vampirinkine benzer kesici ön dişlerini gösterir. Daha yakın incelemeden sonra Scully bu dişlerin yanıcı plastik dişler olduğunu belirler. Mulder olabilecek en kötü hatayı yaptığının farkına varır.

Ajanlar ofislerine döndüğünde Skinner’la konuşmadan önce bu olaya sebep veren olayları tartışmaya kara verirler. İkisi de hapse gönderilme cezasıyla karşı karşıyadır. Scully önce kendi hikayesini anlatır. Hikaye ilerledikçe Mulder ve Scully Texas’ta kanı çekilmiş ölü sığırların slaytlarını incelerken görürüz. Mulder, New Jerseyli bir yabancının, Mr. Funt’ın, aynı sonu paylaştığını ve yetkililerin adamın boynunda iki küçük iz bulduğunu söyler. Ajanlar Texas’a uçar. Burada Scully’nin dikkatini çeken yakışıklı şerif Hartwell ilen tanışırlar. Hartwell’in de izniyle, ajanlar kurbanın vücudunu incelemeye başlarlar. Mulder Funt’un ayakkabılarının bağlanmamış olduğunu fark eder ama bu ipucunun ne anlama geldiğinden emin değildir. O ve şerif yerel bir mezarlığı araştırmaya çıkarlarken Scully ceset üzerinde bir otopsi düzenler. O gece geç vakit Scully ve Mulder bulduklarını tartışmak için motellerinde buluşur. Scully kurbanın klor hidratla, bilinen adıyla bayıltma hapı, bayıltıldığını söyler. Scully birinin Funt’ı bayıltıp daha sonra filmlerdeki vampirlere benzetmek için kanını bir şırıngayla çektiğine inanmaktadır. Mulder başka bir kurbanın olduğunu söyler. Yorgun Scully başka bir otopsiye hazırlanırken Pizzacı Ronnie(başlangıçta Mulder’ın kazıkladığı çocuk) siparişle gelir. Scully çocuğa pizzayı Mulder’a götürmesini söyler ve motelin park yerindeki arabasına gider.

İkinci otopsi sırasında Scully, iki kurbanında son yemeklerinde pizza yediklerini fark eder. Motele koşar ve yerde bayıltılmış Mulder’ı bulur. Pizzacı Çocuk görüntüye atlar ve bu Scully’nin birkaç el ateş etmesine izin verir. Bu Pizzacı Çocuğun ölümüyle ilgili hikayenin Scully’nin versiyonudur. Ne yazık ki Mulder, Scully’nin hikayesini detaylarıyla uyuşmaz ve kendi versiyonunu anlatmaya başlar.

Mulder’ın versiyonu geliştikçe kendisini iyi bir ışıkla boyadığını ve Scully’nin onun her kelimesinden şüphe duyduğunu görürüz. Birkaç ölü inek slaytını inceledikten sonra, ajanlar Scully’nin dikkatini çeken Şerif Hartwell’in bulunduğu Texas’a uçarlar. Mulder’ın versiyonunda Şerif Hartwell büyük sarı dişli ve IQsu eksik bir insandır. Ajanlar ayrılır. Scully ilk otopsisini yaparken Mulder ve Şerif Hartwell mezarlıkta araştırmaya çıkarlar. Mezarlıkta gezerlerken Mulder vampirler obsesif-kompulsif olduğunu açıklayarak yere ayçiçeği çekirdeği atmaya başlar. Bir vampir gelirse yerdeki çekirdekleri toplamak zorunda kalacaktır- tıpkı ayakkabı bağını çözmesi gibi- Şerif bir karavan parkındaki karışıklığı araştırmaya gider ve Mulder ona eşlik eder. Orda ikili ikinci kurbanı bulur. Yorgun ve kızgın Mulder otele döner ve Scully ile buluşur. Ortağına yeni bir otopsiye ihtiyaçları olduğunu söyler ve Scully ayrıldıktan sonra Ronnie’den bir pizza siparişi alır. Sonra kendisini uyuşturucu verilmiş bir yerde bulur. Ronnie, azı dişleri çıkmış gözleri kırmızı parlayarak motel odasına girer. Hızlı düşünen Mulder yere çekirdek atmayı başarır. Obsesif-kompulsif rahatsızlığına dayanamayan Ronnie dizleri üstüne çöker ve onları toplamaya başlar. Scully ikinci otopsisini bitirip Mulder’ın tehlikede olduğunu anlar ve motele koşar. Silahını çeker ve ateş eder. Ronnie’yi tam göğsünden vurur. Hala verilen uyuşturucunun etkisiyle Mulder onu takip eder ve Ronnie’yi kazıklar.

Günümüze döndüğümüzde bir otopsici Ronnie’nin cesedini göğsündeki kazığı çıkararak kazara tekrar canlandırır. Skinner bu yeni gelişme üzerine ajanlara haber verir ve ikili Texas’a geri uçarlar. Orda Şerif Hartwelle buluşurlar. Scully ve şerif mezarlıkta dolaşırlarken Mulder karavan parkına Ronnie’nin dinlenme yerine gider.

Şerif Hartwell, öyle görünür ki, bir vampirdir. Scully’yi kahvesine ilaç katarak bayıltır ve Scully kendinden geçer. Bu sırada Mulder Ronnie’nin tabutunu karavanın içinde bulur. Kelepçe kullanarak, vampiri kutunun içinde tutmayı başarır. Araç ölmemişlerle çevrilince Mulder iki çubuk pizza ekmeğini kullanarak bir haç yapar. Vampirler haçı iterler ve Mulder’ı aşağı çekerler. Ertesi sabah, sersemlemiş Scully bilinçsiz Mulder’ı kiralık arabasının içinde bulur. Mulder uyanır ve karavanın tamamen boş olduğunu keşfeder. Ajanlar garip hikayelerini Skinner’a anlatırlar ve Skinner onlara sadece bakakalır.

 05x13 :: Patient X:...

Kazakistan’da,eski Sovyet birliği, iki genç oğlan bir UFO’nun dağ arkasında kaybolmasını izler. Oğlanlar ailelerine söylemek için koşarlar ama ağaçlıklardan kurtuldukları anda yanan arabalarla dolu bir bölgeye gelirler. Bağıran vücudu alev almış bir adam yoğun dumanın arasından çıkar ve bu, oğlanların kaçmasına sebep olur. Oğlanlardan biri, Dimitri, ağaçlıklara dalar. Ertesi sabah Rus askerlerinin bir şirketinde olan Krycek oğlanı bulur. Oğlan gözetim altındayken, Krycek ve adamlarına,U.N’la beraber yanmış enkazı araştıran Maria Covarrubias yaklaşır. Krycek Maria’ya kimin için çalıştığını bildiğini ve üstlerine bir de tanığı(Dimitri) olduğunu iletmesini söyler.

Amerika’da ise Mulder, ziyaret eden dersçiler forumunda yer alır. Mulder, “Hasta X” ismiyle anılan ve uzaylıların niye Dünyada olduğuna dair bir cevap arayan bir kaçırılanı reddeder ve panelistlerden biriyle fikirleri uyuşmaz.Ordu ve uzaylı kaçırmalı arasında bir karışıklık olmadığını söyler. Hatta hükümetin biyolojik bir silah geliştirip gerçekleri “küçük yeşil adamlar” hakkında uydurdukları hikayelerle sakladıklarına inanmaktadır. Tartışma bittiğinde Mulder’a, kendisine 5 yıl önce hipnoz uygulayan ve Mulder’ı kardeşinin kaçırıldığına inandıran Dr. Werber yaklaşır. Werber kendisinin Hasta X’in doktoru olduğunu söyler. Yeni teorisi hakkında Mulder’ın fikrini değiştireceğine inanarak Mulder ve o kadın, Cassandra, arasında bir buluşma ayarlar. Cassandra uzaylıların bir mesaj vermek için dünyaya geldiğine inanmaktadır. Fakat ,korkar ki, bir şeyler yanlış gitmiştir.

Krycek Dimitri’i dövdürerek ondan bilgi almayı başarır. Sonra bir Rus doktoruna gencin kara yağa maruz bırakılmasını emreder. Sıvı Dimitri’nin ağzından ve burnundan vücuduna girer. Dimitri ,daha sonra, ağzı ve gözleri dikilerek kapalı olarak bir Rus yük gemisinde Amerika’ya gönderilir. Bu sırada Covarrubias Sendika üyelerine Kazakistan’daki gizemli yanmış alanı anlatır. Covarrubias bu hareketin Sendikayı hedeflediğine inandığını ve Krycek’in alanda bir tanığı olduğunu söyler. Krycek gruba telefon eder ve Kara Yağı etkisizleştiren aşıya ait tüm bilgilere karşı Dimitri’i önerir.

FBI Binasında Scully’e, kendisini Cassandra’nın oğlu olarak tanıtan Ajan Spender yaklaşır. Spender annesinin rahatsız bir insan olduğunu söyler. Sonra Scully Mulder’a bu konuşmayı anlatır. Daha sonra Cassandra’nın tıbbi dosyasını ele geçirir ve Cassandra’nın Scully’nin de Duanne Barry tarafından kaçırıldığı yer olan Skyland Dağında kaçırıldığını öne sürdüğünü görür. Dosyada aynı zamanda boynunun arkasında küçük bir implant olduğu yazıyordur. Mulder bulduklarını araştırır ve Spender’la aynı fikirde olduğunu söyler. Ama Scully’nin gelişmeler merakını uyandırır ve Cassandra’yı psikiyatrik hastahanede ziyarete gider. Orda Cassandra, bazı geceler bir yerlerde olması gerektiği ama nereye gideceğini bilmediği duygusuyla uyandığını söyler.

Bu sırada, bir grup kaçırılan, Skyland dağında toplanır. Bilinmeyen bir adam dağ yolundan aşağı sürerken yüzü olmayan adamları bir adamı kovalarken görür. Suratsız adamlardan biri Koşan adamın boynuna metalik bir asa deydirir ve adam yanmaya başlar. Sonra Mulder ve Scully alanı araştırmaya giderler. Durum Scully’yi yetersiz delil yüzünden normalde alacağı zıt pozisyona iter ama o, bu olayın kendi kaçırılması ile alakalı olduğuna inanmaktadır. Ajanlar, kendilerini “onlar” mutlaka durdurmalı diye uyaran Cassandra tarafından ziyaret edilirler. Ajanlara Spender yaklaşır ve annesinin bir UFO kültünün bir üyesi olduğunu söyler.

Sendika ofisinde ise, grup üyeleri son yanmanın işlerini sabotaja yönelik olduğuna karar verirler. Sessiz Willy olayla ilgilenmesi için görevlendirilir. Bu sırada Covarrubias Krycek’le New York Limanına yansan yük gemisinde randevulaşır. İkili aç bir şekilde öpüşürler daha sonrada yalnız olmak içim çıkarlar. Krycek döndüğünde Dimitri yok olmuştur. Well-Manicured Man( Manikürlü adam) görünür ve çocuğun nereye gittiğini bilmek ister.

Kanıtları inceleyen Mulder, yangın kurbanlarının implant cihazların hükümet tarafından tetiklenmesiyle Skyland dağına yönlendirildiğine karar verir. Ama onların neden öldüğünü açıklayamamaktadır. Konuşmaları Covarrubias’tan gelen bir telefonla kesilir. Covarrubias Mulder’a benzer bir olayın da eski Sovyetler Birliğinde olduğunu birde tanık(Dimitri) olduğunu söyler. Birden kara yağ Dimitriden akmaya başlar ve Covarrubias telefonu düşürür.

Scully Cassandra’nın önceden tarif ettiği gibi olmayan bir kriz geçirir. Ruskin Dam’a gider ve orda bir sürü insanı toplanmış görür. Ağzındaki ve gözlerindeki dikişler sökülmüş Dimitri ve Cassandra Sessiz Willy ile beraber ordadır. Parlayan bir gemi başlarının üstünden geçer ve ağaçların tepesinden kaybolur. Birden, toplanma yerinin uzak köşesinden bağrışmalar duyulur. Yüzü olmayan adamlar uzaylı aletleriyle insanları ateşe vermektedir…

Devam Edecek……

 05x14 :: The Red and The Black :...

Önceki bölümün devamı olan bu bölümde yüzünü göremediğimiz bir adam oğluna(kimliği bilinmeyen) mektup yazmaktadır. Uzak bir kulübede yaşayan adam mektubunun önüne FBI yazar ve bir oğlana postalaması için para verir.

Bu sırada kurtarma görevlileri setin orda tüm köprü boyunca uzanan kararmış vücutların orda çalışır. Vücutların arasında Sendikanın vurucu adamı Sessiz Willy de vardır. Skinner Mulder’ı Scully’nin doktorlar tarafından tedavi edildiği çadıra götürür. Yakında Dimitri’nin alevden yanmış siyah vücudu vardır. Scully kendine geldiğinde Mulder’a neler olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını söyler. Scully’nin odasının dışında Spender, Mulder’a kurtarma görevlilerinin annesi Cassandra’nın yerini bulamadıklarını söyler.

Well Manicured Adam ve bir fizikçi, Dr. Bronschweig, Maria Covarrubias’ı hastahanenin karantina odasına goturur. Sonra Well Manicured Adam Rus yük gemisinde hapsedilmiş Krycek’le konuşur. Well Manicured Adam Krycek’in Dimitri yi bilinçli olarak kara yağa maruz bıraktığını çünkü Krycek Rusya’daki yangınlar hakkında işin aslını öğrenen herkesi enfeksiyonlayıp işini güvenceye almak istemektedir. Ayrıca uzaylı kolonistlere karşı Krycek’in bir aşı geliştirdiğine inanmaktadır. Well Manicured adam özgürlüğü karşılığına aşıyı ister.

Bu sırada bir uzay aracı Fort Wiekamp Hava Üssü yakınlarında düşer. Yüzü olmayan uzaylı korsan, yoldaşlarından birini enkazdan dışarı sürükler. Sonra sendika üyeleri uzaylının fotoğraflarını incelerler. Adamın uzaylı kolonistçilerin arasındaki savaşın bir üyesi olan bir dayanıklılık savaşçısı olduğunu fark ederler. Well-Manicured adam Krycek’in ona aşıyı verdiğini ve karşı koymanın mümkün olduğunu söyler. Ama Büyük(elder) yakalanan savaşçının kolonicilere geri verilmesi gerektiğini söyler. Ve Well Manicured Adam da aşının işe yaradığını kanıtlamak için Covarrubias’a aşıyı enjekte edecektir.

Hastahanede ise Mulder Scully’e, röntgenlerin sonucunda oradaki tüm insanlarda implant bulunduğunu açıklar. Mulder Amerikan hükümetinin bir biyokimyasal silahın parçası olarak bir çip yaptığı ve yerleştirdiği teorisini tekrarlar. Scully de orda neler olduğunu hatırlamak için Dr. Werber tarafından hipnotize edilmeyi kabul eder. Trans halinde Scully bir UFO’nun başları üstünden uçuşunu ve kısa süre sonra yüzü olmayan uzaylıların insanları ateşe vermesini hatırlar. Sonra başka bir gemini üstlerinde belirmiştir ve yüzü olmayan adamlar saldırmaya başlamışlardır. Cassandra o sırada gemi tarafından tekerlekli sandalyesinden yukarı çekilmiştir. Daha sonra Werber Mulder’a aynı olayın tekrar olacağını söyler.
Skinner Werber’ın Scully ilen olan seansının bir ses kaydını dinler. Mulder Skinner’a tüm bu olanların çok gizli bir ordu projesini gizlemek için yapıldığını söyler. Skinner Scully’nin UFO senaryosunun daha akla uygun olduğunu kabul eder. Bu sırada Covarrubias aşıya cevap vermeyi reddeder ve Büyük(elder) Well Manicured adamı yakalanan uzaylının geri verilmesi konusunda uyarır.

Spender ajanlara kendisinin küçükken hipnoz altında bazı sorulara cevap verirkenki video kasetini gösterir. Kasette küçük Spender bir UFO tarafından kaçırıldığını anlatmaktadır. Spender kaseti durdurur. Ajanlara hikayenin doğru olmadığını bu yalanın annesi tarafından çok kere kendisine söylendiğini anlatır. Dr. Werber’ın gerileme hafızasının değersiz olduğunu söyler. Spender ayrıca Mulder’ın UFO teorilerini Scully’e defalarca anlattığının da üstüne basar. Böylece Scully aynı yöntemle bilgiyi sadece hatırlamış olabilir.

Krycek Mulder’ı evinde şaşırtır. Kazakistan’ı Skyland Dağını ve Pensilvenyadaki bölgenin hepsinin kolonileşme için bir uyarı olduğunu söyler. Yanmaların uzaylı kolonistlerin planlarını ele geçirmek isteyen uzaylı asiler tarafından yapıldığını anlatır. Krycek tutuklunun yerini Mulder’a söyler.Eğer tutuklu ölürse karşı koymada bitecektir. Scully ile beraber Mulder Fort Wiekamp’a gider. Ön kapıdan içeri girmeye çalışırlarken ajanlar Sessiz Willy’i üsten dışarı çıkmaya hazırlanan ordu aracında görür. Araç kenara çekerken Mulder kargo kısmına sızar. İçerde yüzü olmayan uzaylı korsanı tutuklu bir şekilde bulur. Sessiz Willy aracı durdurur ve uzaylı kafa avcısına dönüşür. Kargo kısmına tırmanır ve kısa süre sonra beyaz bir ışık kamyonu aydınlatır. İkinci bir yüzü olmayan uzaylı ateşleyici silahı ile birlikte içeri girer. Mulder ateş açar. Kısa süre sonra kafası karışan Mulder askeri inzibat tarafından Scully ile bir arabaya bindirilmiştir. Mulder kamyona nasıl bindiği hakkında hiçbir şey hatırlamamaktadır. Bu sırada başlangıçta gördüğümüz mektup Spender’a gider. Birkaç gün sonra gene o kulübede aynı mektup “geri iade” yazısı ile Sigara İçen Adam’a teslim edilir…

 05x15 :: Travelers :...

1990 yılında bir şerif bir ev sahibiyle beraber, dayalı döşeli DILAPIDATED eve içerdeki kiracıyı,Edward Skur’u, çıkarmak için ilerler. İçerdeyken ikili iğrenç bir koku alır ve tüm iç organları çıkarılmış gibi bir insan cesedi bulurlar. Bir figür gölgenin içinden fırlar ve şerif ateş açar. Saldıran yaşlıca bir adamdır ve ölümcül yara ile yere düşer. Son sözleri “Mulder..Mulder..”dır.

FBI ajanı Mulder , X-Files’ta çalışmadan bir yıl önce, Arthur Dales isimli bir adamı ziyaret eder. Mulder eski bir FBI ajanı olan Dales’ı 1952deki Edward Skur(başlangıçtaki saldırgan) üzerinde yoğunlaşan bazı çözümlenememiş dosyalar hakkında sorgular. Sansürlenmiş bir rapora göre Skur, 38 yıl önce iç organları çıkarılmış kurbanların katili olarak yakalanmadan kaybolmuştur. Mulder kendi soy ismini söylediğinde Dales’in suratında bir tür tanıdıklılık belirir. Dales HUAC’ye ve 1950lerin komünist cadı avcılarına şifreli bir gönderme yapar ve bu da Mulder’ı McCarthy duruşmalarının bir kopyasına yönlendirir. Kaseti izlerken Mulder, kendi babasını McCarthy’nin grubunda otururken görür. Mulder Dales’in dairesine döndüğünde, Dales yıllar önce komünist olarak adı çıkan Skur’ın üstünde durur.

Hikaye 1952ye döner. Genç Ed Skur FBI ajanları Dales ve Michel tarafından tutuklanır. O gece Dales, Hoot Owl denen bir barda rahatlamaktadır. Ortağından bir telefon alır. Ortağı ona Skur’ın kendisini hücresinde astığını haber verir. Dales, aileyi ölümden haberdar etmek için Skur’ın evine gider. Arabadan çıkmadan önce Skur’ı yolda yürürken görür. Kuşkulanan Dales takip eder. Bir boğuşma olur ve bu sırada Skur’ın ağzından siyah renkli filizler çıkmaya başlar. Kavga dikkat çeker ve Skur kaçar.

Dales tabii olmayan olay hakkında bir rapor yazar. Kısa süre sonra Özel Asistan Roy Cohn tarafından alınır. Cohn ona Skur’ı rapordan atarak değiştirmesini söyler. Kısa süre sonra o ve Michel bir cinayete yollanır. Orda bir alman doktorun cesediyle karşılaşırlar. Vücudu dümdüzdür. Dales, Hoot Owl’dan bir bardak altlığı bulur. Arkasında “yalnız gel” yazıyordur. O gece barda Dales’e, genç Bill Mulder yaklaşır. Bill ajanları doktorun evine gönderenin kendisi olduğunu söyler. Ayrıca Skur’ın bir komünist değil bir vatansever olduğunu anlatır. Skur, Gissing ve Oberman adlı 2 adamla beraber devlet bakanlığında çalışmıştır. Gissing ve Oberman intihar etmişlerdir. Skur tutulanmış ve sahte bir ölüm düzenlemiştir böylece hükümet kendisine yapılanı saklayabilecektir. Bill Mulder gerçeğin bilinmesini istemektedir ve Skur’un bir meslektaş olduğunu açıklar. Ama Skur’un Dales ve Michel’in kendisine karşı bir komplo içinde olduğuna inandığını söyler. Kısa süre sonra Skur, Michel’e saldırır. Örümcek benzeri bir yaratık Skur’ın ağzından çıkar ve Michel’inkine girer.

Cohn, Michel’in vücudunun otopsisi için kasaba doktorunun yerine Bethesda’ya taşınmasını emrediyor. Dales karşı koyar ama Cohn onu komünist olarak adlandıracağını açıklayınca vazgeçer. Dales büroya geri dönünce, bir tezgahtar olan Dorothy Bahnsen’ın masasında çok gizli dosyalar gözüne çarpar. Dorothy dökümentin Skur ve yandaşlarını komünist olarak adlandıran bir yemin olduğunu söyler. Daha sonra dokumentte yazılan isimlerden birini bir X dosyasından tanıdığını belirtir. X dosyasının çözümlenemeyen olaylarla alakalı dosyalar olduğunu ve sadece yönetmenliğin hangi dosyayı X dosyası olarak adlandırabileceğini söyler. İsmini tanıdığı adamın dosyasını çıkarır. Dosya Dr. Strohman isimli bir almana aittir. Dales Strohman’ı evdeki adam olarak hatırlar. Dales Gissing’in vücudunu takip eder ve otopsiyi denetler. Cesedin içinde bir koza bulunur. Kozanın içinde Dales’in öldürdüğü örümcek benzeri bir yaratık çıkar. Sonra Dales, Bayan Skur’ı kocasının ve iki iş ortağının hükümet tarafından kandırıldığını söyler. 3 adamında savaş yaraları için bir ameliyata alındığını fakat aslında bu ameliyatın bir zenonakli, değişik turlerin insan vücuduna yerleştirilmesidir. O gece Bill Mulder ve Cohn’un asistanı, Dales’e Skur’la buluşacağı bara gidişte eşlik eder. Dales’e gizli mikrofon takarlar ve Skur’un koruması indiği zaman tutuklanacağını söylerler. Sonra Skur boş bara girer. Dales’e öbür adamların gelmeyeceğini çünkü Skur’ın onları öldüreceğini sandıklarını söyler.

Dales, Skur’ın söylediklerini mantıklı bulur. Bir dövüşme olur ve bu sırada Dales Skur’ı barın arkasına kelepçelemeyi başarır. Dales hikayesini Mulder’a anlatmayı bitirir. Ama bulmaca hala çözülmemiştir: Skur niye ölürken Mulder’ın babasının ismini söylemiştir. Daha sonra hikaye 1952ye geri gider. Genç Bill Mulder yolda durmuş ve Skur’a kelepçenin anahtarını vermiştir..

 05x16 :: Mind's Eye :...

20li yaşlardaki Marty Glenn apartmanına doğru ilerlerken birden bir hayal görür. Korku içinde izlerken bir katil elinde sustalısı ile bir banyo küvetinin önünde duran başka bir adama yaklaşmaktadır. Kısa süre sonra polis bir motele baskın yapar ve yerde katilin kurbanını bulurlar. Marty, elinde kanlı bir süngerle, duşta saklanırken bulunur. Polis memurları Marty’i kelepçelerken onun kör olduğunu anlarlar.

Scully ve Mulder,bu cinayet dosyasına atanan Wilmington Cinayet Masası dedektifi Llyod Pennock’lan buluşur. Pennock normal koşullar altında Marty’nin cinayetlen suçlanacağını açıklar. Ama Marty doğuştan kör olduğu için onun nasıl eroin dağıtıcısı, Paco Ordonez’i öldürdüğü bilinmiyordur. Pennock’un avukatlığa şüphelisinin suçsuz olduğunu kanıtlaması için 48 saati vardır.. ya da başka birini öldürmesi için bekleyeceklerdir.

Dedektifler Marty ile hücresinde buluşurlar. Sorgulama sırasında Marty’nin sadece katilin bilebileceği ayrıntıları bildiği gözlerine çarpar. Mulder Marty’nin yalan makinası testini izlerken, Scully suç mahalini ziyaret eder. Orda banyo aynasının arkasında saklı kanlı deri bir eldiven keşfeder. Bu sırada bazı sorular sayesinde Marty’nin bir şekilde cinayete tanık olduğunu anlar.

Marty başka bir hayal görür. Bu kez katil, barda oturan seksi bi kadına, Susan Forester’a, yanaşır. Marty aynadan yansıyan ismi fark eder. Hapishaneden bir telefon hakkı ister. Operatörlen konuşan Marty bara telefon eder ve ismi Gotts olan katillen konuşur. Ona kadını rahat bırakmasını söyler.

Scully kanlı eldiveni hücreye getirir. Marty’i onun parmak izlerinin eldiven üstünde tesbit edildiğini ve daha da önemlisi eldiven Marty’e tam uyuyordur. Pennock Marty’nin katil olduğuna karar verir. Mulder ise bu konuda şüphe duymaktadır. Scully olabilecek bir açıklama öne surar: Marty kör olmayabilir. Scully bazı hastalıkların bazı taraflardan görmeye izin verebileceğini açıklar. Marty bir göz testine tabi tutulurken başka bir hayal görmeye başlar. Mulder bu reaksiyonu ekranalardan fark eder. Ama Marty ne gördüğünü açıklamayı reddeder. Doktor Marty’nin tamamen kör olduğunu açıklamasına rağmen Mulder, Pennock ve avukatlara nörolojik bir aktivite olduğunu ve hastanın gözbebeklerinin büyüdüğünü açıklar. Belki de beynindeki görüntülere bir tepki olaraktır. Avukat ofisinin kör bir kadını sadece parmakizlerine bakarak suçalayamayacağını söyler. Sonuç olarak Marty gözaltından çıkar.

Marty şehire giderken başka bir hayal görür. Bu kez, Gotts bardaki seksi kadına saldırıyordur. Yoldan geçen birinin yardımıylan saldırının gerçekleştiği yere gider. Burda kadının cesedini bir çöp kutusunda bulur. Daha sonra Marty polis merkezine geri döner ve iki cinayetide itiraf eder.

Marty, Pennock’a Gotts’un eroin dolu çantasının bulunduğu dolabın yerini söyler. Bu sırada bir labaratuar testi deri eldivende bulunan kan lekelerinin Marty’nin kanıyla uyuşmadığını tesbit eder bu da Mulder’ın Marty’nin masum olduğu inancını destekler. Rahat olan Mulder Marty’e direkt olarak yanaşır. Ona Annesinin cinayetini anlatan orijinal bir polis raporu ele geçirdiğini söyler. Rapora göre annesinin cinayetinin işleniş biçimiyle –sağ böbreğe tek bıçak yarası- Ordonez ve Forester’ın cinayet biçimleri aynıdır. Mulder Marty’nin bu özel duyusunu o zamanlar hamile olan annesi katilin elinde ölürken aldığına karar verir.

Polis dolaptaki çantanın üstündeki parmakizlerini aldıktan sonra Marty serbest bırakılır. Parmak izleri de Marty’nin babasına aittir. Marty polise yakın zamanda hapishaneden çıkan Gotts’un Blarney Stone tavernasında bulunabileceğini söyler. Mulder ve Scully bara takılırlar ve Gotts’un görünmesini beklerler. Bu sırada Pennock Marty’e herhangi bir zarar gelmemesi için korumaya başlar. Marty başka bir hayal görür. Bu kez de Gotts’u lobide mektup kutularının üstündeki isimleri okurken görür. Kahve fincanını kullanarak Pennock’u bayıltır. Silahını kılıfından çıkarır ve Gotts’u beklemek için pozisyon alır. Bu sırada Mulder Marty’nin Gotts’un hayallerini Gotts içerdeyken bile yaklaşık 30 yıldır gördüğünü anlar. Scully’e Marty’nin Gotts’u hapse geri göndermek için onları bilinçli olarak yanlış yönlendirdiğini söyler. Marty’nin apartmanına koşarlar ve Gotts’u yerde ölü olarak bulurlar. Sonra Marty savunmasında hiçbir özel ilgi istemediğini söyler ve hapse gönderilir. Burda nihayet Gotts’dan kurtulmuştur.

 05x17 :: All Souls :...

Scully’i kanseri sırasında rahatlatan Peder McCue(5X03), 16 yaşındaki zekası geri tekerlekli sandelyedeki engelli Dara Kernof’u vaftiz eder. Daha sonra o gece bir şimşek fırtınası çıkar ve Dara bir şekilde bacaklarında kuvvet bulur ve evden çıkar. Dara’nın babası Lance, birşeylerin ters gittipinden şüphelenir ve dışarı çıkar. Dışarda Dara’yı sokağın ortasında dizlerinin üstünde ve ellerini havaya kaldırmış olarak karanlık bir figürün önünde görür. Birden aşırı parlak bir şimşek çakar. Lance kızına ulaştığında onun ölü ve gözlerinin sanki yuvalarından çıkıp yanmışcasına yok olduğunu görür. Karanlık figür ise görünürlerde yoktur.

Peder McCoy Scully’i arar ve kızın bu gizemli ölümünü çözmek için yardım ister. Sonra Scully, Kerofları ziyarete gider ve Dara’nın 6 yıl önce evlatlık alındığını öğrenir. Kız, bazı omurilik bozukluklarından dolayı hayatı boyunca tekerlekli sandelyeye mahkumdur. Bu yüzden Dara’nın nasıl oldupta evden dışarı çıktığı ve Lance’in ikna olduğu gibi Şeytanın önünde durduğuna dair bir açıklama yoktur.

Scully ve bir patalog, Vicki Belon, Dara’nın vücudunu araştırır. Belon, 6 parmağı olan şekilsiz elleri ve ayakları fark eder.(ekstra parmaklar ameliyatla alınmıştır) Belon, bu kızın bir hataymışcasına Tanrı tarafından vurulduğunu önerir.

Bu sırada Peder Gregory isimli bir adam Dara’nın ikiz kızkardeşi Paula Koklos’u ziyaret etmek için bir psikiyatrik hastahaneye gider. Ama bu bir sosyal servis çalışanı olan Aaron Starkey tarafından engellenir. Aaron, pederin evlatlık talebinin onay alamadığını söyler. Üzülen peder hastahaneyi terk eder. O gece, bir adam Paula’nın odasına girer. Kuvvetli bir ışık halesi figürü ve arkasından uzanan kanatları çevrelemektedir. Ertesi gün Scully, Dara gibi egik duran Paula’nın vücudunu ve yanık gözlerini incelemektedir. Mulder ortağına katılır ve Dara’nın doğum belgelerini bulduğunu haberdar eder. Dara dördüzlerden biridir. Kısa süre sonra Starkey, Paula’nın Gregory tarafından evlatlık alınacağını söyler.

Ajanlar Gregory’i kilisesinde bir ziyaret ederler. O Paulayı zarardan korumaya çalıştığını söyler ve iyi ve kötü arasında tüm ruhlar için bir mücadele olduğundan bahseder. Sonra Scully Paula’nın vücudunu incelerken Emily’nin bir hayalini görür.

Mulder evlatlık kayıtları hakkında daha araştırma yapar. Üçüncü kardeş hakkında bilgi toplar. Üçüncü kardeş bir hafta önce bir gençlik kriz merkezine başvurmuştur ve görünüyorki bir evsizdir. Starkey’in de yardımıyla şehrin terkedilmiş kısmındaki eski binaları dolaşır. Ama Karanlık Figür, bu sefer korkunç bir aslan yüzüyle kızı önce bulur. Mulder silahını çeker ve figürden ışığa çıkmasını ister. Bu Peder Gregory’dir. Gregory geç kaldıklarından yakınır çünkü üçüncü kardeşte ölmüştür.

Mulder Gregory’nin bu cinayetlerden sorumlu olduğuna inanır. Ama Gregory kızın ruhunu şeytandan korumaya çalıştığını söyler. Dördüncü kardeşin çok geç olmadan bulunmasını gerektiğini uyarır. Ajanlar soruşturma odasından dışarı çıkarlar çünkü dördüncü kardeş Roberta Dyer hakkında bilgiler ellerine ulaşmıştır. Scully Mulder’ı kızı bulması için teşvik eder. Bu sırada Starkey soruşturma odasına girer ve dördüncü kızın yerini sorar. Gregory cevap vermeyince şeytan tarafından canlı canlı yakılır..

Mulder dördüncü kardeşin üvey babası olan George Dyar’ın evine gider. Dyer, sonunda Peder Gregory’nin Roberta’yı aldığını söyler. Kısa süre sonra Scully’e kafası dönen ve bir kuş, aslan ve satir olan Karanlık Figür yaklaşır. Donakalan Scully Peder McCue’a cevapları sorar. O da gördüğü şeklin bir Seraphim yane ölümlü bir kadından dört çocuk yapan bir melek olduğunu söyler. Tanrı Seraphim’i melek ruhu olan çocukları cennete geri göndermek ve şeytanın onlara sahip çıkmasını engellemek için cennetten yollamıştır.

Sonra Starkey, Scully’e dördüncü kızın Peder Gregory’nin kilisesinde olduğunu söyler. Scully, Starkey’in gölgesini şeytan şeklinde görür ve kızı bir emekleme yerinin yardımıyla çıkışa doğru götürür. Tam o sırada gizemli Karanlık Figürden gelen köredici bir ışık etrafı sarar. Dördüncü kız Emily’nin şelini alır ve Scully’e onu bırakması için yalvarır. Scully isteksizce kızın elini bırakır ve kız ışıkta kaybolur. Işık azalınca sadece kızın gözleri yanmış vücudu kalmıştır. Sonra Scully, Mulder’a kızı Peder Gregory’den değil Starkey’den korumaları gerektiğini söyler. Ayrıca kimsenin kızları öldürdüğüne inanmamaktadır..çünkü şimdi olmaları gereken yerdedirler. Scully tüm olanların Emily’i bırakmakla ilgili olduğu sonucuna varır.

 05x18 :: The Pine Bluff Variant :...

Skinner, Scully, Mulder ve bir düzine FBI ajanı, Washington D.C. parkında gizli bir operasyonda yeralırlar. Operasyonun amacı; Jacop Haley adında terör suçundan aranan bir militan grubunun başını yakalamaktır. Skinner ve Scully olayları bir gözetleme karavanından izlerken, Mulder ve diğer gizli görevdeki ajanlar bir parkta oturan keçi sakallı adamla buluşan şüphelinin çevresini sararlar. Haley Sakallı Adama bir zarf uzatır ve birden kaçmaya başlar. Mulder adamı takip eder ama bu sırada Sakallı Adamın elleri ve yüzü yavaş yavaş yenilmeye başlanmıştır. Scully karavandan ortağını uyarmak için çıkar. Ama Mulder’a ulaştığında şüphelinin yakalanmaktan kurtulduğunu görür.

Scully ortağına endişelerini anlatır ve şüphelinin kaçmasına niçin izin verdiğini anlamaya çalışır. Kısa süre sonra ajanlar, başında Skinner ve Amerikan savcısı Leamus olan karşı terorizm heyeti ile bir toplantıya girerler. Toplantı sırasında Scully, Sakallı Adamın bir çeşid biyosilah tarafından öldüğünü açıklar. Skinner daha sonra toplantıda bulunanlara militan grubun ana beyni olan August Bremer’in bir fotoğrafını gösterir. Bremer ve Haley’in kontrol için rekabet ettiklerini belirtir.

Merakı artan Scully, ortağının hareketlerini uzaktan uzağa takip etmeye başlar. Mulder motelde bir oda kiralar ve orda Haley ile tartışmalı bir telefon görüşmesi yapar. Bu ikilinin beraber çalıştığını ortaya çıkarır. Kısa süre sonra bir BMW motelin parkına gelir ve Mulder içine girer. Scully arabayı takip eder ama bu, 2 Sedanın kendisini durması için zorlamasıyla sona erer. Dört koca adam aracına yaklaşır. Scully bir hükümet binasına götürülür ve orda büyük bir şaşkınlıkla Skinner ve Leamus’la karşılaşır. Ona Mulder’ın çok gizl bir görev içinde olduğunu ve bu görevin varolduğunu sadece Skinner’ın be Leamus’un bildiğini açıklar. Görüşlerini UFO kongresinde açıkladıktan sonra militan grubun içinden birileri Mulder’la ilişkiye geçmiştir.

BMW Mulder’ı uzaktaki bir çiftliğe götürür. Burda Mulder Haley tarafından sorgulanır ve gruba ihanet etmekle suçlanır. Mulder kabul edilebilen cevaplar veremez ve Kel kafalı Adam, Mulder’ın parmaklarını geriye büker. Mulder acıyla bağırır. İşkenceler Mulder’ın grupta bir köstebek olduğunu önerene kadar devam eder. Birden Kel-kafa, Mulder’ın parmaklarını kereviz kırar gibi çeker. Mulder kendinden geçtiğinde, Haley ona döner ve “Sana inanıyorum” der. Bu sırada Bremer küçük bir sinema salonunda biyosilahı dener. 14 kişi ölür. Ama hala patojenin kurbanlara nasıl bulaştığı bilinmemektedir.

Mulder apartmanına döndüğünde Scully’i görür ve şaşırır. Scully onun kırık parmağını tedavi eder ve gizli operasyonu tartışır. Oysa Bremer tüm bu konuşmaları gizlice kaydediyordur. Sonra Mulder, Skinner ve Leamus’a rapor verir. Militan grubun bir bankayı soymak istediklerini söyler. Mulder ayrıca Haley’in militan grup üyelerinin nezaret dosyalarını istemesinden bahseder.(böylece köstebeği ortaya çıkarabilecektir) Leamus böyle bir isteği beklediğini ve çoktan mikrofilmleri hazırlattığını söyler. Mulder motele döner ve mikrofilmleri Haley’e verir. Daha sonra çiftlikevine götürülür. Burda militan grup bankaya saldırmaya hazırlanıyordur.

Scully eskiden inanıldığı gibi toksinin ruslar tarafından geliştirilmediğini keşfeder. Gizlice Skinner’a, Amerikanın gizli bir biyo-silah programı yürüttüğünü ve hükümetten birilerinin Mulder’ı bir intihar görevine göndermiş olabileceğini söyler. Sonra birden Scull’nin aklına patojenin yayılma kaynağının para olabileceği dank eder.

Canavar maskesi giyen Mulder ve grubu, bankaya dalarlar. Bremer kasaya ulaşır ve tüm paralara patojen spreyler. Grup başarılı bir şekilde çıkışa gider ve o sırada Mulder tüm bu banka işinin amacının parayı zehirlemek olduğunu anlar. Bremer Mulder’a silah çeker ve gizli işinin ortaya çıktığını söyler. Ama Haley işe karışır ve Bremer’in öbür adının mikrofilmlerde çıktığını esas köstebeğin o olduğunu söyler. Bremer, gizlice kaydettiği Mulder ve Scully’nin arasındaki konuşmayı cevap olarak çıkarır. Bremer Haley’e deri bir araba anahtarı uzatır ve ona grubtan zarar görmeden çıkması için izin verir. Ama Bremer ve Kel-Kafalı adam Mulder’ı öldürmek için ona doğru giderler. Birden Bremer, Kel Kafalı adamı öldürür ve Mulder’a ikisininde ortaya çıkmadan ordana ayrılmasını söyler. Mulder bankaya geri döner ve Scully ve Skinner tarafından kilitlendiğini görür. Scully, bankada Mulder’ı parmağındaki bandajdan tanıdığını söyler. Para bankadan dışarı çıkarılırken Leamus ajanlara apraların temiz çıktığını söyler. Scully Leamus’u tüm planı kendisinin organize etmesiyle suçlar. Sonra, Leamus’un arabasının üstüne yüzünün yarısı biyotoksin tarafından yenmiş Haley atlar. Patojen ona Bremer’in verdiği anahtarlıkla bulaşmıştır...

 05x19 :: Folie A Deux :...

Gary Lambert, Oak Brook,Illioniste telefonla çalışan bir hisse-alım satım danışmanıdır. Görünüşte Gary kibar bir adam gibi görünse de iş arkadaşlarının bilmediği bir yönü daha vardır. Gary patronunun şeytani bir canavar olduğunu ve kendi çalışanlarını avladığı ve onları ölmeyenlere çevirdiğinden emindir. Bir sabah, Skinner Mulder ve Scully’i odasına çağırır. Onlara Gary’nin çalıştığı şirket olan VinylRight’ın kimliği bilinmeyen birinden tehdit içeren bir ses kaseti aldığını söyler. Sonuç olarak şirket, bu tehditin incelenmesini istemektedir. Mulder Skinner’ın niye bu iş için Scully ile kendisini gönderdiğini anlayamaz. Skinner daha sonra kasetin içindeki sesin çalışanları tehdit eden bir canavardan da bahsettiğini açıklar. Birden Mulder, Scully’e kendini “Canavar Çocuk” olarak nitelendirerek bu davayı kendisinin alacağını söyler.

Mulder şirkete vardığında ofiş başkanı Gref Pincus’la tanışır ve oda Mulder’a kaseti dinletir. Mulder’ın ilgisini kasettek
“ışıkta saklanmak” ibaresi çeker. Scully’e telefon açar ve eski gizli dosyalarda bu ibareyi arattırır. Bu sırada Gary bir arkadaşı olan Nancy Aaronson’un Greg’in ofisini çağrılmasıyla endişelenir. Nancy çalışma yerine geri döndüğünde Gary onu ölü olarak görür.

Scully araştırmasını bitirince Mulder’ı arar. “ışıkta saklanmak” ibaresi aynı zamanda Lakeland, Florida’daki bir papaz yardımcısı tarafından da kullanılmıştır. Papaz yardımıcısı kilise üyelerinden birinin şeytani biri olduğuna inanmaktadır. Bir Pazar, kiliseye girmiş ve cemaatinin üstüne ateş açmıştır. Mulder VinylRight’a gittiğinde tüm çalışma yerlerinin boş olduğunu görür. Nancy’nin kafası bir duvarın arkasından çıkar ve Mulder’ı saklanması için uyarır. Hareket etmeye başlamadan önce Gary ona AK-47 sliahıyla yaklaşır. Mulder yavaşca ellerini havaya kaldırır.

Scully Illionis’e uçar ve binayı sarmış olan FBI ilen SWAT özel time katılır. İçerde Gary çalışma arkadaşlarından etten bir barikat oluşturmuştur. Bir SWAT özel tim çalışanı Scully’e Mulder’ın cep telefonunu çaldırmasını söyler ve Scully’de ona uyar. Gary Mulder’ın telefonunu açar ve silahını fark eder. Gary Mulder’ın kafasını tekmeler ve onu yere yatırır. Bu sırada rehin alınan biri Gary’e saldırır ama Gary adamı öldürür. Gary daha sonra bir FBI ajanı ile konuşur ve içeri bir televizyon ekibinin gönderilmesini ister. Böylece korkularını millete gösterebilecektir. Bir sistem kullanarak FBI Gary’i görüntüsünün tüm şehirde yayınlandığına inandırır. Kameraya doğru Gary silahını kaldırır ve Greg’e doğrultur. Herkesin Greg’e bakmasını “o”na bakmasını söyler. Mulder omzunun üstünden bakar ve Pincus’un durduğu yerde bir canavar görür. Birden Silahlı bir grup duvardan içeri girer ve bir SWAT özel tim görevlisi Gary’i vurur.

Mulder içerde gördüklerini açıklayamaz. Daha fazla araştırma yaptıktan sonra 5 eski gizli dosyadada canavarın suçlu dışında hiçkimse tarafından farkedilmediğini öğrenir. Scully Mulder’ın Gary’nin deli olmadığını ve o canavarı gerçekten gördüğü iddiasından kuşkulanır. Scully Mulder’ın bu davranışını bir “folie ö deux” olarak yani stressli durumlarda insalar tarafından paylaşılan çılgınlık olarak adlandırır.

Bu sırada Mulder çalışanlardan biri olan Gretchen Starns’ın evine giden Greg Pincus’u takip eder. Mulder evin dışında pencereden, Gretchen’in arkasından yanaşan böcek ağızlı bir canavar görür. Kadın birden bağırır ve Mulder camı kırar. Canavar evin üstüne doğru emekleyerek yerçekimine karşı koyar.

Gretcehen FBI’a bir şikayet gönderir ve Mulder’ı evine girmekle suçlar. Skinner’la görüşmesi sırasında Mulder, Pincus’u canavar şeklinde yaklaşırken görür. Mulder silahını çeker ama ama Skinner Mulder’ın aklını kaybettiğini düşünerek ona engel olur. Mulder akıl hastanesine gönderilir. Mulder’ın görüşmeleri sırasında Scully ölen rehinenin boynunun arkasında küçük delikler fark eder. Hastanede bağlı şekildeki Mulder canavarın odasındaki cama yaklaşmasını korku içinde dinler. Hemşireyi çağırır ama onunda canavarın kölelerinden biri olduğunu fark eder. Scully hastaneyi ziyaret eder ve hemşirelerden birini yaşayan ölü olarak görür. Mulder’ın odasına koşar ve canavarı tavana tırmanırken bulur. Ateş açar ama canavar kaçar. Sonra Scully, Skinner’la buluşur. Mulder’ın deli olmadığını açıklar. Aynı zamanda ölü rehinenin vücudundaki bilinmeyen toksini ve Pincus’un hemşire ve birçok VinylRight çalışanı ile kaybolduğunu söyler. Düzeldikten sonra Mulder işine geri döner. Scully Mulder’a, Skinner’a sadece gerçeği açıkladığını söyler. Durumun sadece bir “folie ö deux” olduğunu…

 05x20 :: The End :...


Bir spor arenasının içinde, iki satranç ustası,bir Rus ve Gibson Praise ismindeki 12 yaşındaki bir oğlan çocuğu, izleyiciler sessizlik içinde beklerken akıl yarıştırmaktadırlar. Kalabalığın üstünde, arenanın üzerindeki bir kirişte, bir sniper silahını çocuğun kafasının arkasına doğrultur. Adam yavaşça tetiği çekerken, küçük çocuk rakibini “şahmat” eder ve arkasına yaslanır. Bir silah sesi duyulur ve Rus adam ölü bir vaziyette yere düşer. Bu sırada 2 silahlı maskeli adam Sigara İçen Adamın bulunduğu klübenin çevresini sarar. Bir sensor adamların varlığını Sigara İçen Adama bildirir ve o da adamlardan birini öldürür. Daha sonra ormana doğru kaçar. İkinci maskeli adam avının peşine düşer ve kendisini Alex Krycek olarak ortaya çıkarır.

Skinner Mulder’ı Rus satranç ustasının ölümü hakkında bilgilendirir. Sniperın Milli Güvenlik Kurumunun bir adamı olduğu belirlenmiştir. Dosya Ajan Spender’a gönderilir. Ajan Spender da Mulder’ın araştırmadan uzaklaştırılmaası gerektiğini düşünmektedir. Buna rağmen Mulder ve Skinner Spender’ı alteder. Suikastin video kasedini izlerken Mulder, sniperın hedefinin Rus değil Gibson olduğunu fark eder çünkü çocuk silah sesi duyulmadan saliseler önce hareket etmiştir. Spender bu teoriye karşı çıkar. 30larında çekici bir kadın olan Ajan Diana Fowley, Mulder’ın doğru olduğunu ileri sürer. Spender kasedi geri sarar ve aynı sonuca varır.

Sigara İçen Adam, sendikadan büyüklerle görüşür. Gibson’ı bir tehdit olarak görenler Sigara İçen Adamdan onu ortadan kaldırmak için yardım isterler.

Mulder, Scully ve Diana Fowley, Gibson’ı psikiyatri kliniğinde ziyarete giderler. Çocuk, Mulder’ın bilgisayarda ucuz bir satranç programıyla oynama teklifini reddeder. Bu da Mulder’ın çocuğun bir satranç ustası olmadığı, bir akıl okuyucu olduğu iddiasını güçlendirir. Çocuğun beyninde yapılan testler Gibson’ın gerçekten bir durugörücü olduğunu ortaya çıkarır. Daha sonra Mulder katili hücresinde ziyaret eder. Ona işbirliği sonucu bulunduğu yerden kurtulmasını teklif eder.

Scully elinde olmadan Mulder ve Fowley arasındaki kimyasal çekilmeyi fark eder. Lone Gunman’e beklenmeyen bir ziyarette bulunur. Onlara Gibson’ın test datalarını verir ve analiz edilmesini ister. Aynı zamanda Diana Fowley’i de sormayı ihmal etmez. Üçlü onun ve Mulder’ın X-files’ı ilk keşfedenler olduğunu ve Mulder akedemiden mezun olduğunda beraber olduklarını söyler. Scully psikiyatri kliniğine geri döner ve Mulder’a bulduğu dataları göstermek niyetinde gözlem odasına yaklaşır. Ama orada Mulder ve Diana’nın içerde olduklarını ve Diana’nın Mulder’ın elini tuttuğunu görür. Scully aklı hem kişisel hemde profesyonel duygularla dolu olarak klinikten ayrılır. Mulder arabasını almak için otoparka girdiğinde Spender’ı Sigara İçen Adam’la konuşurken görür. Mulder Spender’ı göğsünden ittirir ve işini bilmek istediğini söyler. Spender ise bu gizemli adamın kimliğini bilmediğini ve katilin Mulder’la görüşmek istediğini açıklar.

Scully Skinner ve Mulder’la buluşur ve Gibson’ın psikiyatrik testlerinin sonuçlarını verir. Ortaya çıkmıştır ki çocuğun beyninde, nörofizikçilerin “tanrı modülü” olarak adlandırdıkları bölümde, olağandışı aktiviteler vardır. Mulder çocuğun hayatının tehlikede olduğunu çünkü bu özelliğinin X-Files’ın da içerdiği çoğu çözümlenemeyen olayın anahtarı olduğunu söyler. Aynı zamanda suikastçinin de ona karşı çalışanların büyük komplo teorilerinin anahtarı olduğunu düşünmektedir. Skinner eğer suikastçiye ayrıcalık sağlamak için savcıdan izin isterlerse X-Files’ın varlığının tehlikeye gireceğini belirtir. Daha sonra Mulder, suikastçiye yaklaşır ve ona teorilerini guclendirecek bir bilgisi olup olmadığını sorar. O da Gibson’ın kaybolan bağlantı olduğunu uzaylılarla insanların aynı soydan geldiğinin genetik kanıtı olduğunu söyler.

Sigara İçen Adam planını uygulamaya koyar. Suikastçi hücresinde öldürülür. Kısa süre sonra Fowley’e, Gibson’ın başında beklerken bir kurşun isabet eder. Sigara İçen Adam da çocuğu İyi Manikürlü Adam’a(Well Manicured Man) ve Krycek verir.

Mulder büroda Spender’ı gördüğünde onu duvara iter. Onu kızgınca Sigara İçen Adamla bağlantılı olarak Gibson’ın kaçırılışını organize etmekle suçlar. Diğer ajanlar Mulder’ı tutarlar ve onu uzaklaştırırlar. Spender, Mulder’ın günlerinin sayılı olduğunu belirterek cevap verir. Sonra Scully, Mulder’a X-Files’ın kapanmasıyla ilgili bir dedikodu dolaştığını söyler. O gece Sigara İçen Adam, Mulder’ın ofisine girer ve Samantha Mulder’a ait bir dosya çalar. Sonra Spender’la yüzyüze görüşür ve ona babası olduğunu söyler. Birden bir yangın alarmı çalar ve ajanlar koridorlarda koşuşturmaya başlar. Sigara İçen Adam kalabalıkta kaybolur. Sonra Mulder ofisindeki zararı tesbit etmeye gelir. X-Files’ı barındıran dolap erimiş ve sadece iskeleti kalmıştır. Scully kollarını üzgün ortağına dolar ve onu teselli etmeye çalışır.

KAYNAK : <The X Files Official Site >
Çeviri :
Ece Yazan (agharta)


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR