» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


 

Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
Aşağıdaki bazı bilgiler, spoiler özelliği taşımaktadır. Bu nedenle söz konusu bölümleri hiç izlemediyseniz, izledikten sonra bu bilgileri okumanızı tavsiye ederiz..

İsminin yanında * işareti bulunan bölümler mitoloji bölümleridir. Birden fazla bölüm halinde devamlılık gösteren bölümler "(1/2) (2/2)" şeklinde belirtilmiştir.

 06x01 :: The Beginning :...

Mulder ve Scully X-Files’a tekrar atanmaları için bir gözden geçirme kuruluna çıkarılır. Kurul dünya dışı varlıklar için bilimsel kanıt ister. Mulder daha önce bir uzaylı virüsü ile etkilenen Scully’i kanıt olarak gösterir. Scully bu etkilenmeden emin olamayınca kurul son uyarısını verir –kesin kanıt bulunmalıdır yoksa kötü olacaktır.

Diğer taraftan, Skinner Mulder’a Arizona’da ilginç bir dava verir. Bu dava sonucunda aradıkları somut kanıta ulaşabileceklerdir. Suç mahallinde Mulder, kurbanın uzaylı virüs ile etkilendiğini söyler. Bu virüs bir uzaylı varlığı yaratmıştır. Daha sonra varlık kurbanın göğsünü parçalamış ve böylece kendi kendini doğurmuştur.

Bu sırada Sendika bu “durum”un ortaya çıkmasından ve çok dikkat çekmesinden rahatsızdır. Sigara İçen Adam onlara problemle ilgilendiği konusunda garanti verir. Gibson Praise’i, genç satranççı çocuğu, suç mahalline getirir ve Praise’in kaçan yaratığın nereye kaçtığını bulabileceğini umar.

Ajanlar bir cinayetin işlendiği yakındaki bir güç santralına giderler. Orda Fowley ve Spender’la karşılaşırlar ve bu ikisi Mulder’ın yeni suç mahalline girmelerine izin vermezler. Mulder ve Scully arabalarına döndüklerinde Praise’i arka koltukta saklanırken bulurlar.

Mulder uzaylı varlığı bulmak için Praise’i kullanmak ister ama Scully onu vazgeçirir çünkü Praise, Mulder’ın aradığı bilimsel kanıttır. Praise, Mulder’ın dediği her şeyi onaylayabilir. Scully Mulder’a Praise’in tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu söyler ve tam onu hastahaneye götürürlerken Fowley gelir. Scully Praise ile hastahaneye gider. Mulder ve Fowley ise yaratığı bulmaya santrale giderler.

Santralde, Mulder ve Fowley uzaylının orada olduğunu keşfederler. Mulder hasta hanedeki Scully’i bunu haber vermek için aradığında, Scully Praise’in de vücudunda uzaylı virüsten parçalar taşıdığını açıklar. Bir şekilde, Praise’in bir parçası dünya dışıdır. Scully’nin dikkati dağıldığında Siyah-Saçlı-Adam Praise’i kaçırır ve onu uzaylıyı bulması ve yok etmesi için santrale götürür. Mulder Praise ve Siyah-Saçlı-Adam’a yetişir ama çok geçtir. Kendilerini çekirdek reaksiyon odasına kilitlemişlerdir. Mulder biçare bir şekilde uzaylının Siyah-Saçlı-Adamı öldürmesini izler. Uzaylı Praise’e döndüğünde santralin alarmları çalmaya başlar ve FBI ajanları bölgeyi çevreler. Fowley, şu anda Spender’ın yanında görülerek Mulder’a yaklaşır ve geri çekilmesini söyler.

Tekrar kurulda, panel Mulder ve Scully’e X-Files ile tüm ilişkilerinin kesildiğini söyler. Soruşturma altına alınmışlardır ve yeni bir patrona, Yönetici Asistanı Kersh'e rapor vereceklerdir.

 06x02 :: Drive :...

Canlı haber bülteninde, hızlı giden bir araba Nevada çölünde yolun sonuna gelir. Onun bir kadını kaçırdığı iddia edilerek kadın yolcu araçtan çıkarılır ve polis arabasına korumak için bindirilir. Şoför, Patrick Crump, asfalta itilir ve elleri kelepçelenir. Birden polis arabasındaki kadın vahşice kafasını araba camına vurmaya başlar. Haber helikopteri onu videoya çekerken kadının kafası patlar ve bir parça kan araba camına sıçrar.

Ajanlar bu garip davayı Idaho’da masa başı işi yaparken duyarlar. Mulder Scully’i bunun bir X-File olduğu önsezisiyle Elko, Nevada’ya bir tur yapmaya çağırır. Oraya gittiklerinde, bir şekilde, Mulder kendini polisten kaçan Crump tarafından kaçırtmayı başarır.

Mulder Crump’ın dikkate değer bir ağrı içinde olduğunu ve bu ağrıyı azaltmanın tek yolunun batıya gitmek olduğunu fark eder. Scully Crump’ın evini araştırır ve ELF dalgaları yayan bir antenin evlerinden geçtiğini bulur. Bu dalgalardaki anormal bir dalganın bir şekilde çevredeki insanlarda iç kulaktaki basıncın artmasına sebep olduğunu keşfeder. Batıya doğru hareket artan bu basıncı ve ağrıyı azaltmanın tek yoludur.

Mulder Crump’a Scully’nin kendileriyle yolun sonunda buluşacaklarını söyler. Orda kulağının içine bir iğne koyacaktır ve bu da umdukları gibi artan basıncı düşürecektir. Ama Mulder vardığında çok geçtir. Crump ölmüştür.

 06x03 :: Triangle :...

Sargasso Denizindeki kötü bir fırtınada DINGYsinden düşen Mulder yardımsever denizciler tarafından okyanustan kurtarılır. Kendine geldiğinde “Queen Anne” isimli bir İngiliz seyahat gemisinde olduğunu fark eder. Fakat bu gemi II. Dünya savaşından önce 1930larda kaybolmuştur.

Geminin kaptanı Yip Harburgh’un önüne çıkarılan Mulder, savaşın bittiğini ve geminin bir çeşit zaman döngüsü olan Şeytan Üçgeninin içinde 50 yıldır takılı kaldığını açıklamaya çalışır. Ama kaptan ve tayfasının farklı düşünceleri vardır. O zamanda geminin Nazi askerleri tarafından ele geçirildiğini anlarız. Naziler geminin “Thor’un Çekici” isimli bir atom bombası taşıdıklarına inanmaktadırlar. Mulder yanlışlıkla “Thor’un Çekici”nin atom bombası yapabilen bir bilim adamı olduğunu açıklayınca Naziler atom bombası teknolojisini savaşı kazanmak için kullanabileceklerini fark ederler ve rotayı Almanya’ya çevirirler.

Atom bombacısı bilim adamı Scully’e tıpatıp benzeyen bir kadınla yolculuk etmektedir. Mulder Scully benzerinin yardımına ihtiyaç duyar ve ona gemiyi geri döndürmesini, geleceği kurtarmasını söyler. Yapmaz ise Almanlar savaşı kazanacaklarıdır ve doğal olarak Mulder ve Scully asla varolmayacaktır. Scully benzerinin kafası karışmıştır ama Mulder acele etmelidir ve kendi geçmişine gitmelidir. Bir daha asla şansı olamayacağını fark eden Mulder, Scully benzerine derin bir öpücük verir. Scully benzeri de ona kendi “özel” öpücüğünü verir– tam çenesine.. Mulder güverteden atlar.

Bu sırada Lone Gunmen FBI merkezindeki Scully’e yaklaşır ve Mulder’ın kaybolduğu haberini verirler. Skinner’ın yardımı ile Scully deniz donanmasının uydu bağlantısıyla kayıp gemiyi bulur.

Mulder’ın kaybolduğu noktaya koşan Gunmen ve Scully gemiyi bulurlar ve Mulder’ı kurtarırlar. Hasta hanede Lone Gunmen, Scully ve Skinner Mulder’ı ziyaret ederler. Mulder onlara tüm olanları anlatır ama diğerleri bunu bir rüya olarak yorumlar. Ona çabuk iyileşmesini dileyip hastahaneden ayrılırlar. O sırada Mulder yüzündeki küçük bir çürüğü fark eder. Ona Scully benzeri tarafından verilen çürüğü.. Ve tüm olanların bir rüya olmadığını anlar.

 06x04 :: Dreamland :...

Mulder, 51. bölgede çalıştığı varsayılan ve kendisine hükümetin uzaylı teknolojisi ile deneyler yaptığının pozitif kanıtını verecek bir “kaynak”la buluşmak için Scully’i Nevada çölüne sürükler. Ne yazık ki buluşacakları insanla buluşmadan önce başka 51. bölge ajanları tarafından durdurulurlar ve geri dönmeleri söylenir. Scully Mulder’ı arabaya geri çekmeye çalışırken tepelerinden bir UFO geçer. UFO bir çeşit ısı dalgacığı yayar ve bu da Mulder ve bir 51. bölge ajanı olan Morris Fletcher’ın kişiliklerini değiştirir. Mulder ve Morris’ten başka kimsenin anlamadığı bu değişiklik sonucu şu an Mulder’ın vücuduna sahip olan Morris, Scully ile arabaya biner ve şu an Morris’in vücudunda bulunan Mulder’ı 51. bölge ajanları ile bırakır.

Tüm UFO hikayelerinin kaynağı olan mekanda tıkılı kalan Mulder kendini bu düştüğü durumdan kurtarmaya çalışır. Öbür yandan Morris, bekar bir FBI ajanı olmaktan memnundur ve durumu değiştirmek için parmağını kıpırdatmamaktadır.

Mulder pekte açık görüşlü olmayan Scully’e kendisinin Morris olmadığını inandırmaya çalışır. Mulder ona 51. Bölgedeki test uçuşlarında düşen bir uçağın kara kutusunu, yani bilimsel bir kanıt vereceğini söyler. Ne yazık ki Morris(aynı zamanda Mulder) Mulder’ın planını anlar ve Kersh’i haberdar eder. Kersh Scully’e Mulder’a tuzak kurmasını emreder. 51. Bölge polisi gelir ve Mulder’ı yakalar. Ve askerler kendisinin Mulder olduğunu savunan Morris Fletcher adlı adamı götürürlerken, Scully tüm bu olanlarda gerçeklik payı olup olmadığını merak eder.

 06x05 :: Dreamland II :...

Siyah-Giyen-Adam Morris’in vücudunda hala tıkılı kalan Mulder, Scully’e vermek istediği kara kutunun sahte olduğunun arkadaşları tarafından keşfedilmesiyle kurtulur. Mulder’ın FBI’a bir oyun yapmak istediğine karar verirler. Mulder bunu onaylar ve Siyah-Giyen-Adamlar rahatlarlar ama hala orijinal kara kutuyu istemektedirler. Mulder afallar ama kara kutuya sahip olduğunu ve onlara vereceğini söyler.

Bu sırada Scully uzaklaştırılmıştır ve Morris(Mulder’ın vücudunda) onu rahatlatmak için kendi evinde yemek pişirmeye çağırır. Şüphelenen Scully, daveti kabul eder. Oraya gittiğinde Mulder’ın evinde daha önce hiç fark etmediği bir şeyi fark eder- gerçek bir yatak odasını.. İşlerin de biraz garip gitmesinden şüphelenen Scully, Morris’i kelepçeler ve onu düğme hakkında itiraf ettirir. Morris düğmeyi eski haline nasıl getireceğini bilmediğini söyler.

Teslim olmuş Morris, Mulder’a bu durumu tersine çevirecek bir yol bulunmadığını açıklayan Scully’e eşlik eder. Ama bir şekilde, Siyah-Giyen-Adamlardan biri zaman deliğinin geriye döndüğünü fark eder. Morris ve Mulder’ı doğru zamanda doğru yere götürür ve kendi bedenlerine dönerler. Önceki birkaç gün hakkında hiçbir fikirleri yoktur ve kimse bir şey hatırlamamaktadır. Mulder evine döndüğünde eskiden boş olan odasında bir su yatağı bulunca oldukça şaşırır.

 06x06 :: Terms of Endearment :...

Wayne ve Laura Weinsider her çift gibi aile kurmak istemektedirler. Ne yazık ki, ultrason sonuçları geldiğinde Laura’nın bebeğinde bazı anatomik bozukluklar olması ihtimali görülür ve bu da Wayne’i oldukça üzer. O gece Laura bir şeytanın gelip bebeğini çaldığı rüyasını görür. Uyandığında, rüyasının gerçekleştiğini ve doğmamış çocuğunun ondan alındığını görür.

Laura’nın abisi, kasabada şeriftir ve dosyayı Ajan Spender’a getirir. Ajan Spender ise dosyayı kağıt öğütücüsüne atar. Mulder raporu ele geçirir ve kendi araştırmasına başlar. İlk şüphelisi Wayne’dir ama Scully, Laura’nın kendi kendine kürtaj yaptığını düşünmektedir ve Laura’yı tutuklatır. Bu sırada, Mulder Wayne’i takip eder ve onun ikili bir yaşam sürdüğünü keşfeder. Onun ikinci karısı Betsy, şehrin öbür tarafında yaşamaktadır ve Mulder onun güvenliği hakkında korkuya kapılır. Mulder ve Scully, Betsy’i kurtarmak için yarışırlarken bir araba yolun ortasında birden bire durur. Bu Betsy’dir ve kanayarak Wayne’in bebeğini çaldığını haykırmaktadır.

Betsy’nin evine giden Mulder ve Scully, Wayne’i öfkeli bir şekilde arka bahçeyi kazarken bulur. Ajanlar Wayne’in bebeği gömmeye çalıştıklarını zannederler ama Wayne onlara tam tersi olduğunu açıklamaya başlayacakken Şerif Wayne’i vurur. Gerçekte Wayne, Betsy’nin oraya gömdüğü doğmamış normal bebekleri çıkarmaya çalışmaktadır. Wayne bir şeytandır ve normal bir bebek sahibi olmak tek istediği şeydir. Fakat Wayne’den daha şeytan olan Betsy’nin tek isteği bir şeytan bebektir. Betsy günbatımında arabasıyla kaybolurken yanında yeni doğmuş bebeği vardır ve isteğinin olduğunu görürüz.

 06x07 :: Rain King :...

Kroner, Kansas 3 aydır kuraklık çekmektedir. O gün Sevgililer günüdür ve Sheila Fontaine erkek arkadaşı Darryl Mootz’u beklemektedir. Eve geldiğinde, daha yeni karar verdikleri nişanlarını herkese duyuran Sheila’ya kızar ve evden hiddetle çıkar. Sheila evde gözyaşları ve bir kutu çikolatayla kalakalmıştır. Kısa süre sonra Darryl, bir fırtına yakalanır ve fırtınada arabasını parçalar.

6 ay sonra tam 9 aydır kuraklık çekmektedirler. Mulder ve Scully Kroner’ın belediye başkanı tarafından çağrılır. Belediye başkanı Darryl’in kuraklığa neden olduğuna ve insanlardan yağmur için para aldığına inanmaktadır. Ajanlar yerel bir meteorolog olan Holman Hardt’a başvururlar. Holman belediye başkanının teorisini destekler ve Darryl’in yağmur yağdırabildiğine inandığını açıklar. Mulder ve Scully Darryl’in şovunu izlerlerken Sheila, Holman’a FBI’ın buralarda gezmesinden rahatsız olduğunu söyler. Kısa süre sonra Mulder’ın hayatı bir ineğin küçük bir hortumla kaldırılıp kaldığı otelin çatısına düşmesiyle tehlikeye girer.

Suçlu hisseden Sheila, kendisinin bu kötü havalara sebep olduğunu açıklar. Son 20 yıldır kendi hayatında gelişen olaylarla Kroner’deki fırtınaların zamanları örtüşmektedir. Mulder’ın oysaki başka bir teorisi vardır. O, Holman’ın CULPRIT olduğuna ve duygularını hava durumunu etkilemeden gösteremediğine inanmaktadır. Holman, Shelia’ya liseden beri tutkuludur. Sheila Holman’a açılır ve Mulder’ı beğendiğini söyler. Holman karşılığında bardaktan boşalırcasına yağmur yağdırır ve sele yol açar.

Seli durdurmak için Mulder Holman’a “çıkma” tavsiyeleri verir ve Sheila’ya duygularını açmasını söyler. Bir süre sonra Holman ona kalbini açar. Bir yıl sonra Holman ve Sheila evli ve çocukludur. Hava da muhteşemdir.

 06x08 :: Hoew The Ghosts Stole Christmas :...

Noel arifesinde bir akşamüstüdür. Mulder, yıldızlar hiç barışmayan ve sonsuzluğun bir parçası olan iki sevgilinin hikayesini anlatarak Scully’i bu ikilinin muhtemelen lanetlediği karanlık bir malikaneye sokar. İçeri girdiklerinde ön kapı kilitlenir ve ajanlarımızı içerde mahsur bırakır. Mulder bunun evi ele geçiren hayaletlerin işi olduğuna inanmaktadır. Scully, skeptik insan, Mulder’a insanların hayatötesi inançlarının kendi ölüm korkularını bastırmak için olduğu bir psikolojisini anlatır. Önceden kilitli olan bir kapı açılıp odanın içinden ışık gelmesiyle Mulder bunu gene hayaletlere bağlar. Scully korktuğunu ama bunun mantıksız bir korku olduğunu itiraf eder ve hala evde yaşayan insanların bulunabileceği teorisini ortaya atar.

Kapıdan geçip ikili kendilerini bir kütüphanenin içinde bulurlar. Birkaç garip denemeden sonra ayrılırlar ve değişik versiyonlardaki kütüphanelerde kapana kısılırlar. Burda Mulder, bir hayalet olan Maurice’le karşılaşır ve Maurice Mulder’ı Scully’i öldürmesi için ikna eder. Kendi paralel kütüphanesinde Scully ise gene bir hayalet olan Lydia ile tanışır ve o da Scully’i Mulder’ı vurması için ikna eder. Ajanlar tekrar karşılaştıklarında hayaletlerin planına uyarak birbirlerine ateş ederler. Yerde nefessiz kalan ikili merdivenlerden sürünürken birden zarar görmediklerini farkederler. Bu sadece hayaletlerin onlara uyguladıkları bir tür beyin oyunudur.

Evlerine sağ salim dönen ikili, bu olayların hiç olmadığına karar verir.

 06x09 :: Tithonus :...

Özgeçmişlere bakmakla hükümlü Mulder ve Scully çok sıkılmışlardır. Assistant Yöneticisi Kersh nihayet Scully’i çağırır ve onu özel bir görev için New York Şehri ajanı Peyton Ritter’la ortak yapar. Bilgisayarda eski cinayet mahali fotoğraflarına bakan Ritter fotoğrafların çekildiği saatlerde bir tutarsızlık olduğunu görür. Fotoğraf çeken adamın, yani Alfred Fellig’in, sorumlu olduğunu düşünmektedir. Ritter Fellig’in önce insanları öldürdüğüne, fotoğraflarını çektiğine daha sonra cinayet fotoğrafları çekmek için polisler tarafından tekrar çağrıldığını teorize eder.

Bronx’ta ki karanlık bir ara sokakta, bir soyguncu kurbanını soyar ve öldürür. Suçun ortasında soyguncu yukarı bakar ve Fellig’in yangın çıkışında fotoğraf çektiğini görür. Soyguncu Fellig’e döner ve onu sırtından bıçaklar. Fellig betona düşer ve onun öldüğüne karar veren soyguncu kaçar. Dakikalar sonra Fellig bıçağı sırtından çıkarır ve gecenn karanlığına karışır.

Fellig soruşturma için getirilir ama o kimseyi öldürmediğini iddia eder ve orda sadece “poz” için bulunduğunu söyler. Fellig’in cinayeti işlediğine dair hiçbir kanıt olmadığından serbest bırakılır. Fakat Ritter, Fellig’i 24 saat gözetlemeye alır. Scully Ritter’dan nöbeti teslim alır ve Ritter gittikten kısa süre sonra Fellig’in kendisini izlediğini görür. Scully’de Fellig’i fotoğrafladığı cinayetlere karıştığını iddia ederek suçlar. Fellig onu bir geziye davet eder ve ona cinayetin işlendiği an nasıl orada olabildiğini gösterceğini söyler.

Saatler boyu araba kullandıktan sonra Fellig nihayet durur ve bir hayat kadınını işaret eder. Scully’e onun bir saat içinde öleceğini söyler. Kadın biri tarafından tutulduğunda Scully Fellig’i öleceklerini bildiklerine yardım etmediği için azarlar ve kadına yardıma gider. Scully adamı tutukladıktan sonra kadın sokağa çıkar ve gelen bir kamyon tarafından ezilir. Scully, şokta, Fellig’i ordan giderken görür.

Mulder kendi başına bir araştırma yapar ve Scully’e Fellig’in kimliğini değiştirmek gibi bir huyu olduğundan bahseder. En geçmişi 1849dur. Bu da Fellig’i 149 yaşında yapmaktadır. Scully Fellig’in bir başka kimlik krizine girmesinden korkarak onun oturduğu apartmana gider. Orda Fellig, Scully’i karanlık odaya sokar. Ona uzun zaman önce ölmek için işaretlendiğine fakat ne yazık ki Ölüm’ün onu kaçırdığımı açıklar. O zamandan beri ölen insanların fotoğrafını çekip Ölüm’ün bir pozunu yakalayıp onun yüzüne bakarak ölmeyi umuyordur.

Konuşma sırasında Fellig, Scully’nin de ölmek için işaretlendiğini farkeder ve onun fotoğrafını çekmek için hazırlanır. Ajan Ritter gelir ve karanlık odaya gelişigüzel ateş eder. Kurşun Fellig’i vurduğu gibi Scully’e de isabet eder. Ritter yardım çağırmak için yan odaya gittiğinde Fellig, Scully’nin elini tutar ve ona Ölüm’ün yüzüne bakmamasını söyler. Scully gözlerini kapar ve Ölüm nihayet Fellig’i alır.

 06x10 :: SR 819 :...


Ölmek üzere olan bir adam acil servise getirilir. Doktorlardan biri hemşireye Ajan Scully’i aramasını çünkü hasta adamın FBI için çalıştığını söyler. Adam Asistan Yöneticisi Skinner’dır.

24 saat önceye döneriz. Ajan Mulder A.D Skinner’ı ofisinde iyi hissetmiyorken bulur. Scully’i çağırır ve Scully’de Skinner’ın zehirlenmiş olabileceğini söyler. O gün olağandışı bir şey olup olmadığı sorulduğunda Skinner, tanınmış bir fizikçi olan Kenneth Orgel tarafından sabahleyin holde durdurulduğunu söyler. Mulder ve Skinner Orgel’i ziyarete giderler ve onu kaçırılırken görürler. Kaçıranlar Orgel’le kaçarken Mulder kötü adamlardan birini yakalar fakat onu bırakmak zorunda kalırlar çünkü adam diplomatik dokunulmazlığı olan bir Tunusludur.

Scully bu arada Skinner’ın kan örneğini inceler. Mikroskopla iyice büyütüldükten sonra hızla ve düzenle çoğalan yabancı varlıklar bulur. Bunlar Skinner’ın damarlarında birleşerek kan akışını kesmektedirler.

Mulder Orgel’in evine gider ve Senatör Mathesonla bir bağlantı bulur. Senatörü ziyaret eden Mulder, SR 819 adıyla bilinen üçüncü dünya ülkeleri için medikal teknoloji sağlıyacak olan bir sağlık programı hakkında bilgilenir. Skinner’ın ofisine giden Mulder, orada Skinner’ın bu programı araştırdığını ve bir şekilde bununla ilişkisinin onu zehirlediğini keşfeder. Tekrar Senatör Matheson’a gider ve bir nanoteknoloji hakkında bilgi alır. Mikroskopik atom boyutlarındaki daha önce sadece teorilere dayanan makineler Skinner’a enjekte edilmiş ve birileri de onları öldürmeye programlamıştır.

Bu sırada Skinner, hastahanede yatmaktadır ve kalbi birden durur. Ölüm saati belirlenir. Dakikalar sonra Skinner soluklanarak hayata geri döner. Haftalar sonra Scully, Skinner’ı etkileyen herneyse azalmaya başladığını rapor eder. Mulder dosyayı araştırmak için izin ister ama Skinner davayı kapar.

Günün sonunda Skinner, arabasına gider. Arka koltukta Krycek’i bulur. Krycek nanoteknoloji atomlarını kontrol etmektedir. Krycek Skinner’a bakar – artık Skinner parmağının altındadır ve onu orda tutmaya da niyetlidir.

 06x11 :: Two Fathers :...

Arlington, Virginia’da bir depoda, bir ameliyat Dr. Openshaw’a eşlik eden bir operatör tarafından bir tren vagonunda sürmektedir. Openshaw yüzü görünmeyen bir hastanın yattığı ameliyat masasına yaklaşır. Ameliyat başarılı olur ve Openshaw operatör tarafından 25 yıldır yapmaya çalıştıklarının başarılı olması nedeniyle kutlanır. Operatör tren vagonundan çıkar ve Yüzü Olmayan Adamlar tarafından yakılır. Ameliyat ekibinin geri kalanı da yakınlardaki bir vanda bekleyen Yüzü Olmayan Adamlar tarafından yakılır. Bu adamlardan biri ameliyat kısmına girer ve silahını Openshaw üzerinde kullanır ve onu yakar. Yaratık daha sonra ameliyat masasına bakar. Masada baygın Cassandra Spender yatmaktadır.

Belirtilmemiş bir mekanda Sigara İçen Adam gizlenmiş bir dinleyiciye Cassandra ve komplo teorisi hakkında bilgi vermektedir.

Skinner ajan Spender’a depoya giderken eşlik eder. Bir grup insanın yandığını ve sadece onun annesinin ve durumu kritik olan bir adamın kurtulduğunu anlatır. Spender annesini sağlık görevlilerinin orada görür ve yanına gider. Cassandra Mulder’la konuşmak istediğini söyler. Dakikalar sonra Spender Skinner’a bu dosyaya ajan Mulder’ın karışmış olabileceğini söyler. Spender fikrini değiştirir ve Mulder’a annesinin isteği üzerine haber verir. Mulder Spender’a gerçeği kendi içinde bulmasını söyler.

Bu sırada, Sigara İçen Adam yanmaktan mucize eseri kurtulan ve hastahanede plastik bir çadırın içinde kalan Openshaw’a yaklaşır. Openshaw ona Cassandra’nın başarılı olduğunu ve uzaylı koloniciler bir insan/uzaylı melezin varolduğunu öğrenmeden yokedilmesi gerektiğini söyler. Kısa süre sonra Sigara İçen Adam openshaw’u öldürür.

Sigara İçen Adam Büyük(elder)#1 e telefon açar ve Sendikanın acil toplantısı hakkında onu bilgilandirir. Büyük#1 toplantıya geleceğine söz verir. Ön kapıya doğru ilerlerken öbür tarafta Openshaw’ın durduğunu görür. Büyük#1 yabancının yüzünü yakalar ve altından Yüzü Olmayan Asilerden biri çıkar. Bir boğuşma sonucu Büyük#1 öldürülür.

Scully ve Mulder Cassandra ile Spender’a haber vermeden buluşmaya karar verirler. Mucizevi bir şekilde Cassandra arkalıları iter ve ayaklarını yere koyar. Scully inanmayarak bakarken daha önce tekerlekli sandalyeye mahkum olan Cassandra yardım almadan yürümeye başlar. Cassandra ajanlara operatörlerin uzaylılarla ortak çalıştıklarını ve kendisini iyileştirmeye çalıştıklarından bahseder. Şimdi uzaylıların evreni ele geçirmeye çalıştıklarına ve tüm yaşayan varlıklara kara virüs vereceklerine inanmaktadır. Operatörler başka bir ırk uzaylı tarafından yakılmışlardır ve bu ırk yüzlerini enfekte olmamak için mutasyona uğratmışlardır. Cassandra oğlunun hayatının tehlikede olduğuna inanmaktadır çünkü o uzaylılarla beraber çalışan adamlara ortaktır.

Sendika üyeleri, Krycek ve Sigara İçen Adam dahil, bir toplantı için buluşurlar. Büyük(elder)#1 uzaylı asilerle bir anlaşma yapmayı teklif eder. Ama bu grubun tüm yaptıklarına terstir. Toplantıda sonra Krycek Sigara İçen Adam’ı Mulder’ın Cassandra’yı ziyaret ettiğini söyler.

Scully ve Mulder, Mulder’ın eski ofisine sızarlar ve Cassandra, oğlu ve “C.G.B. Spender” olarak adlandırılan Sigara İçen Adam hakkında bilgisayar dosyalarına erişirler. Bilgisayarda gizemli adam hakkında daha fazla bilgi yoktur. Dakikalar sonra Skinner ajanlara yakalanmak üzere olduklarını söyler. Mulder ve Scully kaçmaya fırsat bulamadan Spender’la karşılaşırlar. Spender babasına Mulder ve Scully’nin FBI’dan atılmak istediğini söyler. Annesi hakkındaki gerçeği ister. Sigara İçen Adam ona Cassandra’nın çok önemli bir deneyde yer aldığını söyler. Daha fazla bir şey anlatmaz çünkü Spender bilgiyle gelen sorumluluğu üstüne almak için yeterli olup olmadığını kanıtlamalıdır. Bu sırada Scully biraz araştırma yapar. Cassandra Spender’ın ilk defa 27 Kasım 1973 tarihinde kaçırıldığını öğrenir- Mulder’ın kardeşinin kaçırıldığı gece.

Sigara İçen Adam Spender’a Büyük(elder)#1in ölümünü anlatır. Spender’a onun yerine geçeni uzaylı silahıyla öldürmesini emreder. Krycek Spender’ı Büyük#1in evine götürür. Ne yazık ki, Spender bu görevi yapacak cesareti kendinde bulamaz. Büyük#1 Spender’ın elinde uzaylı silahını görür ve ona saldırır. Krycek Spender’ı kurtarır ve uzaylının boynuna silahı batırır. Daha sonra Krycek Spender’a babasının Cassandra üzerindeki deneyleri kontrol ettiğini anlatır. Spender annesinin koruması gerektiğini ve deneylerin devam etmesi gerektiğini anlar.

Sigara İçen Adam hikayesini bitirir ve dinleyene sadece ona güvendiğini söyler. Dinleyici ayağa kalkar, Sigara İçen Adam’a kendisine güvenebileceğini söyler ve çıkar. Dinleyici Diana Fowley’dir.

Çalınmış kıyafelerle Cassandra Mulder’ın evine gider. Zaman geçerken ajanlara kendisini öldürmeleri için yalvarır çünkü o yaşarsa olacakları durdurmak için bir şans olmayacaktır. Mulder silahını çeker ve Cassandra’ya doğrultur.

Devam edecek…

 06x12 :: One Son :...
Mulder tam tetiği çekecek ve Cassandra’nın hayatına son verecekken dairesinin kapısı birden açılır ve CDC ajanları içeri dalarak Mulder, Scully ve Cassandra’yı tutuklarlar.

Karantinaya alınmış bir bölgede Ft. Marlene askeri üssünde, Mulder ve Scully Diana Fowley’i görmeye götürülürler. Diana ajanlara Cassandra Spender’ın çok bulaşıcı bir virüse yaalandığını ve tamamen tıbbi bir değerlendirmeden geçmesi için izole edilmesi gerektiğini açıklar. Scully bu söylediklerine kızar ve bunların tamamen gerçekdışı ve şüpheli olduğunu söyler. Scully Cassandra’nın testlerin devam etmesi için götürüldüğüne inanmaktadır. Mulder Scully’e testlerin devam etmeyeceğini çünkü onların tamamlandığını anlatır. Cassandra aslında ilk başarılı insan/uzaylı melezdir. Cassandra bunun farkındadır ve Mulder’a hayatını sonlandırması için yalvarmakta böylece uzaylılar bir kolonizasyon başlatamayacaktır.

Ft. Marlene’de bir koridorda Mulder Marita Covarrubias’la karşılaşır. Kendisi hasta ve bitkin görünmektedir. Mulder’a kendi üzerinde kara yağa karşı bir aşı bulmak için testler yaptıklarından bahseder. Melez programının uzaylılarla ortak yapıldığını fakat komplocuların bunun asla başarılı olabileceğini düşünmediklerini anlattı. Onlar sadece Kara Yağ için aşı geliştirirken zaman kazanyorlardı. Fakat şu an Cassandra Spender başarılı bir insan/uzaylı melezi olduğuna göre kolonizasyon başlıyacaktır.

Scully Mulder’ı Lone Gunmen’lerin yerine çağırır ve ona Diana Fowley hakındaki şüphelerinden bahseder. Scully Diana’nın bir şekilde Sendikayla çalıştığına inanmaktadır fakat Mulder buna inanmayı reddeder. Scully kızarak odadan kaçar ve Mulder Diana’nın evine bir ziyarette bulunur. Odasını herhangi bir kanıt için karıştırırken Sigara İçen Adam eve girer. Mulder ona silah doğrultur ve Sigara İçen Adam ona tüm Sendikanın planını anlatır. Hatta Mulder’ın babasının Samantha’yı uzaylılara kendi güvenlikleri için verdiğini anlatır. Karşılığında uzaylılar Sendika’ya insan/uzaylı melezi yapmaları için bir uzaylı fetüsü vermişlerdir. Sigara İçen Adam bu yaptığının milyonlarca hayat kurtardığına ve eninde sonunda Samantha’yı ve diğer aile üyelerini geri getireceğine inanmaktadır. Uzaylı fetüsünün DNA’sının bir aşı için kullanılması fikri Mulder’ın babasına aittir.

Jeffrey Spender Sendika ofislerindeki babasını ziyaret eder, fakat orada sadece boşaltılmış bir oda ve Krycek’i bulur. Krycek Spender’a herkesin melez genleri almak için El Rico Hava Üssü için yola çıktığını ve Sigara İçen Adam’ın da Cassandra’yı uzaylılara vermek için almaya gittiğini söyler. Spender Scully’i haberdar eder. Bu sırada Mulder ve apartmanına dönen Diana Üsse gitmek içi yola çıkarlar. Mulder Scully’i arar ve onlarla orda buluşmasını söyler. Scully Mulder’a Cassandra hakkında bilgi verir ve ikili treni durdurmak için giderler. Tren arabalarını ezip geçerken bunlar darbeden kurtulurlar.

Diana Sendikaya üsteki hangarda katılır ve Cassandra getirilir. Kapılar açılır ve uzaylı asiler gelir. Sendikayı ve ailelerini yakarlar. Diana ve Sigara İçen Adam kaçmayı başarırlar. Daha sonra Spender tüm ölümlerin sorumluluğunu alır. Mulder ve Scully’nin Gizli Dosyalara tekrar atanmasını ister. Sigara İçen Adam Spender’ın ofisine yüzleşmek için girer. Spender Sigara İçen Adam’a öfkesini açıklar. Sigara İçen Adam silahını çeker ve Spender’a doğrultur. Tek bir silah sesinden sonra Sigara İçen Adam çıkar.

 06x13 :: Arcadia :...

Ülkenin en üst sıralarındaki planlanmış topluluklardan biri olan “Arcadia Şelaleleri”ne hoşgeldiniz! Ne yazık ki üç çift son yedi yılda mahalleden kaybolmuştur. Mulder ve Scully bu garip kaybolmaları araştırmak için yeni ev alan bir çift kılığına girerler.

Yardımcı mahalle sakini vejeteryan olan Koca Mike ve yan komşuları Win ve Cami Schroeder, Mulder ve Scully’e taşınmalarında yardım eder. Ne yazıkki Win, Mulder’ın bir basketbol potası monte etmek istediğine karşı çıkar. Bu topluluğun katı kurallarına uymamaktadır. Win bu konuyu Evsahibi yönetici Gene Gogolak’la tartışmasını söyler.

Koca Mike birden kaybolunca Shroederlar Muler ve Scully’e iş için gittiğini söyler. Scully ve Mulder Gogolak’a bir ziyarette bulunur ve Gogolak’ta onlara basketbol potaısnın niye takılmaması gerektiğini açıklar. Kuralları açıkladıktan sonra uygulanması zor gibi görünse de alışacaklarını ve burda bir sistemin yürüdüğünü söyler. Mulder daha sonra konuyu Gogolak’ın dekorasyonuna kaydırır. Gogolak çoğu antikasının Nepalden ve Tibetten geldiğini söyler. Pier 9 İthalatın sahibidir ve Uzak Doğu’ya pek sık gitmektedir.

Shroederlar Mulder ve Scully’i akşam yemeğine davet eder ve Mulder konuyu hep Koca Mike’ın kayboluşuna getirir. Cami konudan rahatsız olunca köpeği dışarı çıkarmak için izin ister ve Scully’de onunla beraber gider. Yürüyüşleri sırasında köpek kaçar ve yağmur ızgaralarının oraya gider. Scully onu dışarı çıkarmaya çalışırken Koca Mike tarafından takılan kan gibi bir maddeyle kaplanmış bir kolye bulur.

Scully “kan”ı analiz eder ve onun sadece çöp olduğunu görür. Mahalle eskiden doldurulmuş bir yerin üstündedir. Mulder Kline’ların bahçede bir yerde gömülü olabileceğini düşünür ve bir delik kazarken üzerinde Pier 9 İthalatın etikeri bulunan eski bir Malazyalı bir kalıntı bulur. Mulder Gogolak’la yüzleşir ve kendisinin Uzak Doğuya olan yolculukları sırasında bir tulpa, bir Tibet düşünce şekli, kabiliyeti olan biri tarafından yaratıldığı bir yaratıkı öğrendiğini anlatır. Gogolak’ın bu yaratığı mahalle sakinlerini kontrol etmesi için çöpten yarattığına inanmaktadır.

Bu sırada, evde, Scully Koca Mike’ı canlı fakat hırpalanmış bir şekilde bulur. Bir yaratık tarafından saldırıldığını ve kaçtığını söyler. Scully’e “kocası”nında tehlikede olduğunu çünkü onunda kuralları bozduğunu söyler. Koca Mike Scully’i dolaba atar ve önünde yaklaşan canavara karşı barikat kurar. Silah sesleri Mulder’ı uyarır ve Mulder eve koşar. Daha sonra Gogolak’ı Scully’e yardım etmeden önce posta kutusuna kelepçeler. Dışarda Gogolak kendi yarattığı tarafından saldırılır. Onun da ölümüyle tulpa da parçalara ayrılır ve ölür.

 06x14 :: Aqua Mala :...

X-dosyalarının babası olan Arthur Dales, Mulder ve Scully’i Florida’nın Körfez Sahiline bir fırtınanın ortasına deniz canavarı hikayeleri ile çeker. Scully kolay kolay ikna olmaz ve canavarın öldürdüğü varsayılan aileyi inceledikten sonra Mulder’a son uçağa binmek için yalvarmaya başlar. Fakat fırtına kopar ve şehrin havaalanı ile yolları kapanır.

Yakındaki bir apartmanda mahsur kalırlar ve Scully’nin bir parazit tarafından saldırıldığını düşündüğü şerifin yardımcısını bulurlar. Şerifin yardımcısına saldıran şeyin musluk yolunda olabileceğini düşünen Mulder, binanın geri kalan kısmını kontrol etmeye karar verir. Bir yağmacı, bir çift; Walter, onun bayaı bir hamile kız arkadaşı Angela ve militan komşu George Vincent bulur.

Karanlık bir apartmana toplananlar, şerif yardımcısının ölüme yakın gidişatını izlerler. Onu buz dolu bir küvete yatırıp yükselen ateşinin düşmesini beklerler. Grup bakmıyorken yağmacı şerif yardımcısının yüzüğünü çalar ve bir kutu Epsom tuzunu banyo suyuna döker. Dakikalar sonra hamile Angela banyoyu kullanır ve bağırarak yaratığı bir ahtapota benzeyen uzun kollarıyla gördüğünü anlatır. Mulder banyoya girdiğinde şerif yardımcısının bedeninin su içinde eriyip yok olduğunu görür. Mulder’ın teorisine göre canavar su içinde yaşamıyordur sadece saldırırken su şekline giriyordur.

Daha fazla saldırı olamaması için Mulder herkesin öbür binaya geçmesinin uygun olduğuna karar verir. Araba limanına gider ve yağmacının şerif yardımcısının sinsiliğini alıp kaçmıştır ve grubu zor durumda bırakır. Apartmana geri dönerken Mulder yerden çıkıp kollarını Mulder’ın boynunu dokunaçlarla karşılaşır.

Kendini canavardan kurtulan Mulder, apartmana geri dönmeye çalışır ama Vincent onu dışarda bırakarak kapıyı kitler. koridorda uğraşırken Angela’nın sancıları başlar ve Scully ona doğumda yardım etmek zorunda kalır. Yeni bir tomar geldiğinde Scully taze suyun organizmayı öldürdüğünü tahmin eder ve Walter sulama makinelerinin üstünü vurur. Aynı zamanda Mulder aynı şeyi farkeder. Fırtına geçer ve Mulder ile Scully Dalesle gezintilerini noktalarlar ve Dales durmadan Mulder’a Scully’nin hayatını kurtardığını anlatır.

 06x15 :: Monday :...

Pazartesi günüdür ve Mulder şimdiden kötü bir gün geçiriyordur. Su yatağı patlamıştır ve akan sular alarmlı saatinin bozulmasına yol açmıştır. Bu onun toplantıya geç kalmasını sağlar. Cep telefonu da bozulmuştur, alt kat komşuları su sızıntısı şikayet ediyorlardır ve daha da kötüsü zararlar için yazdığı çeki hemen bugün bankaya yetiştirmesi gerekiyordur.

Mulder çeki almak için ofise gider ve Scully’e depositosunu yapar yapmaz toplantıya katılacağını söyler. Şans eseri Mulder bankaya girdiği an, kötü görünüşlü Bernard isimli bir hademe kendi şansını bankayı soyarak değiştireceğine karar verir. Bernard bir silah çıkarır ve Mulder dahil herkesi yere yatırır. Deli gibi davranıyordur ve Mulder’da onu durdurmanın iyi bi fikir olduğunu düşünür.

Bu sırada, Scully Mulder’ı toplantıda beklemektedir ve gittikçe sabırsızlanmaktadır. Sonunda bankaya gitmeye karar verir. Mulder onu sokağın karşısından yaklaşırken görür ve Bernard’a kapıları kilitletmeye çalışır ama çok geç kalmıştır. Scully içeri girer, durumu görür ve silahını çeker. Bu kaos içinde ve Scully’nin dehşetiyle Mulder göğüsünden vurularak yere düşer. Mulder Scully’nin kolları arasında ölürken Scully Bernard’la konuşmaya çalışır. Hırsız alarmı harekete geçmiştir ve Skinner olaydan haberdar olmuştur. Bir özel tim ekibi de dışarda beklemektedir. Bernard tüm bunları görür ve geri dönüş olmadığı anlar. Ceketinin önünü açar ve birkaç düzine dinamit çubuğu ortaya çıkar. Tetiği çeker ve banka havaya uçar.

Sahne başından tekrar başlar – Pazartesi sabahı, sızan su yatağı, aynı kötü gün fakat hep de bankanın patlamasıyla biter. Gün kendini tekrar ve tekrar minik değişikliklerle yeniler. Bazı günler Scully, Mulder’ın çekini yatırır ama diğer günler Mulder ATM’i kullanır. Fakat her defasında hiçbiri yaptıklarını tekrarladığının farkına varmaz. Ama Mulder yüksek sayıda dejavu yaşadağından bahseder. Bunu doğrulayan bir şey olamaya başlar: her defasında Bernard’ın kızarkadaşı Pam umutsuzca Mulder’ı uyarmaya çalışır. Tüm olanları hatırlayan tek insan olarak görünmektedir. Mulder’a kendisinin Bernard’ı durdurmaya çalıştığını, polisi bile aradığını söyler fakat hiç bir şey değişmemiştir. Tek değişken Mulder’dır. Ona bankaya gitmemesi gerektiğini, “ilk defasında birşeyin çok kötü gittiğini” söyler. Bu doğru olana kadar kendini yenilemeye devam edecektir.

Pam’in sözleri nihayet bir etki yaratmıştır. Mulder bir dahaki sefere Bernard’ı gördüğünde kendini bombayı hatırlamaya zorlar. Scully’i arar ve ona Pam’i bankaya getirmesini söyler. Üçlü Bernard’ı ikna etmeye çalışırlar fakat Bernard gene Mulder’a ateş eder. Ne yazık ki bu sefer Pam kendini kurşunun önüne atar ve göğsünden vurularak yere düşer. “Bu daha önce hiç olmamıştı” der ve ölür.

Mulder ertesi sabah kanepesinden kalkar. Günlerden Salı’dır.

 06x16 :: Alpha :...

Gemi limana yanaştığında Dr. Ian Detweiler, konteynırların sahibi, kutulardan birinden sızan bir kan gölü görür ve içindeki hayvanlardan birinin yaralanmış olduğundan şüphelenir. Dış kilitlerden birini kırıp açtıklarında, ne yazıkki kutunun dibinde iki tane tayfa bulurlar fakat hayvan hiçbir yerde yoktur.

Mulder olayı haber alır ve ön araştırmadan sonra geminin manifestosunda hayvanın köpek olarak kaydedildiğini görür. Mulder bir köpeğin bunu yapabilmiş olduğu teorisini ortaya attığında Scully Mulder’a bunun olabilmesi için, insanın en iyi dostu sayılan köpeğin, kutudan kaçması, iki adamı öldürmesi, kutuya geri koyması ve kutuyu ardlarından kilitlemesi gerektiğini hatırlatır.

Güvertede T’ien Kou, Balık ve Vahşi Doğa Departmanından Jeffrey Cahn, Mulder ve Scully’i Detweiler’la tanıştırmaya götürür. Detweiler köpeğin az bulunan ve Asya’da nesli 150 yıldan beri tükenmiş sanılan bir cins kaniş olduğunu söyler. Detweiler onlara köpeğin bir doğal mekanı olmadığını açıklarken B&V departmanı memuruna bir köpek saldırısının daha olduğu haberi gelir.

Mulder ve Scully, Karen Berquist adında bir kaniş davranışcısına ziyarete gider. Mulder’a da bu haberi kendisi internet yoluyla vermiştir. Berquist’in bu hayvanın davranışına biraz olsun anlam getireceğini umarlar. Kütüphanede beklerlerken Scully Berquist’in duvarında bir “I WANT TO BELIEVE” (inanmak istiyorum) posteri bulur. Berquist sonunda geldiğinde ajanlara kanişlerin avlarını çekmek için bazı yöntemlere başvurduklarını fakat asla cinayeti bilinçle işlemediklerini anlatır. Cinayet bir insan davranışıdır. Mulder Berquist’e inanırken, Scully şüphelidir. Berquist’in Mulder’la tanışmak için böyle bir yöntem kullandığını düşünmektedir.

Saldırılar devam eder. Bir B&V departmanı memuru ve bir vejeteryanlar da ölenler arasındadır. Detweiler köpeğin yakalanabileceğini ama Cahn’ın onu öldürmek istediğinden bahseder. Sonra Cahn saldırıya uğrar ama bir şekilde ölümden dönüp hastahaneye götürülür.

Mulder Detweiler’ı Cahn’ın hastahane odasında bulur ve cinayetlerden Detweiler’ı sorumlu tutar. Mulder’ın teorisine göre Detweiler Asya’da Dhole’u yakalamaya çalışırken bir saldırıya uğrar ve şekil değiştirme özelliği kazanır. Artık bir hayvan şekline girebilmektedir. Detweiler Mulder’ın teorisine şiddetle karşı çıkar ve gider. Mulder fikirlerini Berquist’e açar ve o da fikirleri doğrular. Mulder’a hastahanede kalmasını ve Cahn’a göz kulak olmasını söyler çünkğ Detweiler geri gelip Cahn’ı ortadan kaldırmak istemektedir.

Saatler geçer fakat Detweiler gelmez. Mulder Berquist’in kendisine yalan söylediğini farkeder. Detweiler Berquist’i öldürmeye gitmiştir. Berquist, köpek sıçrarken ayakta durur fakat daha sonra ikinci kattan sırtüstü yere düşer. Mulder ve Scully vardığında Berquist’i ve Detweiler’ı ölü bulurlar.

Oysa Berquist, Mulder’a bir emanet bırakmıştır. Washington’a dönüşünde Mulder’a bir paket gelir. Paketteki kendisinin “The End”(Bölüm 5X20)de ki yangında yanan “I WANT TO BELIEVE” posterinin bir kopyasıdır.

 06x17 :: Trevor :...

Stringer, Mississippi’de bir hapishanede iki arkadaş Rawls ve Whaley tayfuna dönüşebilecek bir fırtınadan koşarcasına kaçıp, barakaların penceresinden içeri girer. Rawls ve Whaley, bir tartışmaya girerler ve bir gardiyan bakarken Rawls Whaley’in eline bir çivi geçirir. Rawls daha sonra Robert Fellowes tarafından “kutu” cezasına çarptırılır. Rüzgar hızlanırken gökyüzü kararır ve Rawls küçük hücresinden çıkmak için yalvarmaya başlar. Ama yardımına kimse gelmez. Fırtına geçtikten sonra gardiyan “kutu”nun yerinden uçtuğunu görür. Fellowes’in ofisine gidip olayı haber vermeye karar verir fakat içerde Fellowes’in ikiye bölünmüş cesedini bulur.

Scully ve Mulder kalanları morgta incelerler. Fellows’un vücudu tam ortadan ikiye bölünmüş olsa da ofisinde bir damla bile kan bulunmamıştır. Scully durumu açıklayamaz. Ajanlar kendilerine Pinker Rawls’un hayaletinin suçlu olduğu teorisini anlatan bir cezaevi gardiyanı ile konuşurlar. Mulder bu teoriye karşı çıkar çünkü Rawls’ın canlı olduğuna inanmaktadır. Kısa bir süre sonra Mulder Fellowes’in duvarında normal olmayan bir yer keşfeder. Oraya biraz baskı uyguladığında bir adam boyutunda bir delik ortaya çıkar. Ajanlar daha sonra Rawls’ın ve kızarkadaşı June’un bir fotoğrafını bulurlar. Bu sırada June televizyon izlerken Rawls’un öldüğü haberini izler.

Rawls bir dükkana kıyafet çalmak için girer. Bir güvenlik görevlisi onu yakalar ve kelepçe takar. Ama Rawls bağlarından kurtulur ve güvenlik görevlisinin arabasıyla ordan kaçar. Kısa bir süre sonra ajanlar olay yerine gelirler. Güvenlik görevlisi Rawls’ı tanır. Mulder daha sonra hala kilitli kelepçeleri incelerken kelepçeleri çelik ışığa doğru tutar. Kelepçeler cam gibi parçalanırlar. Bu sırada Rawls eski arkadaşı Bo tarafından kiralanan bir eve gider. Öyle görünüyordur ki Rawls, artık Bo ile ilişkisi olan June’u arıyordur. Bo sliahını çeker ve ateşler. Kurşunlar Rawls’u tam kalbinden vurur ama bir etkisi olmaz.

Ajanlar Bo’nun yüzü olmayan vücudunu evde bulurlar. Rawls’ın eskiden çaldığı 90.000$’ının peşinde olduğunu farzederler. Mulder evin duvarına gömülmüş minik gümüş parçaları farkeder. Kurşunların Rawls’ın vücudunu delmeden geçtiği tezini ortaya atar. Rawls katı cisimlerin içinden geçebiliyordur.

Kısa bir süre sonra Rawls June’un kardeşi Jackie’e bir sürpriz ziyarette bulunur. Jackie bir bıçak çeker ve kendini yatak odasına kapar. Rawls Jackie bakmıyorken kıyafetlerinden kurtulur ve duvardan geçerek odaya girer. Mulder ve Scully eve gelirler ve Jackie’i kurtarırlar. Ajanlar daha sonra June’un evine doğru yola çıkarlar. Bilmedikleri tek şey Rawls’ın da metalin içinden geçerek onların arabasına saklandığıdır.

June, Rawls’ın 90.000$’ını kendisinin aldığını itiraf eder. Parayı evi için harcamıştır. Sonra Mulder arabasının bagajını açınca bir çıtlama sesi duyar ve görür ki kapak elinde parçalanır. Mulder hemen iki polis memuruna June’u sıkı kontrol altına almalarını salık verir. Kısa süre sonra o ve Scully, June’un evine geri girerler ve duvarda “Benim olanı istiyorum.” yazısı ile karşılaşırlar. Mulder Rawls’un mesajı yazmak için parmağını kullandığını tahmin eder. Son harfin tam aynanın asılı olduğu yerde yarıda kaldığını görür. Parçaları birleştirerek Rawls’ın gücünün elektriksel olduğunu ve cam ya da plastik gibi bir insulatorle durdurabilinecegine karar verir. O ve Scully June’un eşyaları arasında ödenmemiş hastane faturaları görürler ve anlarlar ki Rawls parasının değil oğlu Trevor’un peşindedir.

Rawls June’un motel odasının yerinden içeri girer. Ajanlar vardığında June ve Rawls çoktan gitmiştir ve polis memurlarından biri ölmüştür. Bu sırada Rawls, June’a oğlunun varlığından haberdar olduğunu söyler ve kendisini ona götürtmesini ister.

Ajanlar Jackie’nin June’un oğluna baktığını farkederler. Ne yazıkki Rawls ajanlardan önce Jackie’nin evinde varır. Jackie Rawls’ın suratına kaynar çorba atar ama sıvı Rawls’ın içinden geçer gider. Jackie daha sonra tavayı sallar ve cam kısmı Rawls’un kafasına çarpar. Trevor kapıdan çıkar ve Rawls ile karşılaşır. Mulder ve Scully olay yerine gelirler. Mulder Rawls’ı plastik kurşunlarla vurur ve onu yavaşlatır. Scully Trevor’la kaçmaya çalışır ama Rawls takip eder. Çabucak düşünerek kendilerini camdan telefon klübesine atarlar. Rawls ordan geçemez ama bir asfalt parçasıyla camı kırmaya çalışır. Birden June arabasını Rawls’ın üstüne sürer. Rawls öncam tarafından parçalanır. Daha sonra Mulder Rawls’un sadece bir şans daha istediğini belirtir.

 06x18 :: Milagro :...

Mulder’ın dairesine dogru bir davayı konusmaya giderken Scully, Mulder’ın yeni yan daire komsusu Phillip Padgett’la karsılasır. Padgett yalnız bir kuştur, kendi aklında yaşayan bir yazardır ve Scully’i ürpertir.

Ajanlar davayı konusurken Mulder teorisini açıklar. Cinayet psişik ameliyat yapan biri tarafından yapılmıştır çünkü kurbanın kalbi çıkarılmış olmasına rağmen adli tıp açısından hiçbir iz kalmamıştır. Scully her zamanki gibi şüphecidir.

Benzer bir cinayet Lover’s Lane’de olduğu zaman Mulder, Scully’i ofisine çağırır. Scully, birinin Mulder’ın kapısının altından bir zarf attığını görür. Bu bir “milgaro”dur, üzerinde yanan bir kalp işaretinin bulunduğu bir şans materyali. Scully, bunun katilden gelmiş olabileceğini düşünür ve araştırmaya başlar.

Yakın bir kilisede Scully, elinde yanan bir kalp tutan İsa’nın heykelinin üzerindeki boyayı araştırırken Padgett ona yaklaşır. Kendisinin Scully’e milagroyu yolladığını ve romanının başından beri onun karakterini incelediğini söyler. Padget kendisinin bir Scully hayranı olduğunu itiraf eder.

Scully, Padgett’tan çekinmesine rağmen onu Mulder’ın apartmanına kadar takip eder. Tam onun derisinin altına girmeye çalışırken Mulder elinde silahla içeri dalar ve Padgett’ı yakalar. Görünüşe göre cinayetler kişisel ilanlarla çakışmaktadır; Padgett kurbanlarını bulmak için kişisel ilanları kullanmaktadır. Ayrıca romanında her cinayeti ayrıntıları ile anlatmıştır.

Padgett tutukluyken bir cinayet daha olur. Mulder Padgett’ın psişik güçlerini kullanarak suç ortağı olan Brezilyalı plastik cerrah Dr. Ken Naciamento ile iritbata geçtiğini düşünür. Ama Naciamento üç yıldır ölüdür. Mulder bu cinayeti çözmenin tek yokunun Padgett’ı bırakmak olduğunu düşünür.

Dairesine Padgett, Naciamento tarafından ziyaret edilir. Mulder ve Scully, Padgett’ın dairesini izlerler ama Naciamento’yu göremezler. Naciamento, Padgett’a Scully’nin mutlaka ölmesi gerektiğini anlatır. Padgett hızlıca romanını bitirir ve hemencecik kazan dairesine kağıtları yakmaya gider. Mulder oraya gider ve tam onu tutuklayacakken yukardan bir çığlık duyar. Naciamento Scully’e saldırmaktadır. Mulder koşar ve onu kan içinde fakat canlı olarak bulur. Ama Padgett, kazanın yanında elinde hala atan kalbi ile yere yığılmıştır.

 06x19 :: Unnatural :...

Zaman: 1947. Mekan: Roswell, New Mexico. Hepsi Afrikalı- Amerikalı olan Roswel Grileri adlı beysbol takımı, “kaktüs ligi” isimli bir gece maçında, çölün ortasındaki bir sahada hepsi beyaz olan bir takıma karşı oynuyorlardır. Josh “Ex” Exley sopasını eline aldığında diğer takım daha derin oynar ve Ex’in hepsi siyah olan takımdaki en iyi oyuncu olduğuna dair şüphe bırakırlar. Beyaz atıcı, Moose, topu atar. Ex topa vurur ve top karanlığa karışır. Maçı kazananlar Ex’i yakalar ve omuzlarının üstüne kaldırırlar. Dakikalar sonra büyük bir Ku Klux Klan grubu, atlarıyla beraber, gelir ve beysbol sahasını ele geçirirler. Grubun başı olan Büyük Ejderha sadece Yankees’in de ilgisini çeken Ex ile ilgilendiklerini söyler. Birden Moose saatte 100 mille giden toplarından birini Büyük Ejder’e atar ve onu atından atar. Daha sonra diğer grup üyelerini de vurur. Siyahların grubunun koçu Büyük Ejderhanın başındaki kukuletayı çıkarır ve altındaki gri uzaylı suratını görünce çok şaşırır.

Bir Cumartesi, Scully kendini 1940lardaki New Mexico’daki uçan daire raporlarını inceleyen Mulder’a yardım ederken bulur. Scully birden onun uçan daire raporları yerine 50 yıllık beysbol sonuçlarını araştırdığını fark eder. Mulder’ın dikkatini birden üzerinde uzaylı ödül avcısı ve Arthur Dales’in Ex’le fotoğrafı olan bir gazete çeker. Mulder küpürü koparır ve Arthur Dales’in evine doğru yol alır. Arthur Dales’in Florida’ya taşındığı ve Arthur isimli abisinin o apartmanda kaldığı ortaya çıkar. Mulder Dales’e eski bir fotoğraf gösterir. Dales 1940larda Roswell’de polis olarak çalışmıştır. Kendini Ex’in yanındaki adam olarak tanımlar. Dales uzaylı ödül avcısının planlarını abisinin ve kendisinin 40 yıldır bildiğini söyler. Ve uzun zamandır gizli tuttuğu bir hikayeyi anlatmaya başlar.

Geçmiş zamanda, genç Arthur Dales Roswel beysbol stadyumuna elinde Ex’in yok edilmesi için hazırlanan raşist bir tabela ile girer. Tabelada “Beysbolu temiz tutun, beyaz tutun” yazmaktadır. Dales, Ex’e yanaşır ve onu koruması için gönderildiğini söyler. Ex’e stadyuma kadar eşlik eder. Oyun devam ederken atıcı topu bilinçli olarak Ex’in başına atar ve Ex yere düşer. Dales atıcının eldiveninin kenarında yeşil fokurdayan bir sıvı keşfeder. Sersemleyen Ex, kendinin Macon Georgia’dan olduğunu belirtir. Dales hemen Macon Polis departmanını arar. Yüzü görünmeyen bir polisten 6 yaşlarında Josh Exley adlı bir çocuğun 5 yıl önce kaybolduğunu söyler. Dales konuşmayı bitirdiğinde polisin uzaylı ödül avcısı olduğunu görürüz. Dales daha sonra eldiveni polis kimya laboratuarına analiz için verir.

Oyun devam ederken, Ex bir grup Yankee izcisinin kenarda oturduğunu görür. Özellikle kötü oynar ve izciler kalkıp gider. Gittiklerinden sonra Ex kendisi gibi oynar. Daha sonra Dales Ex’e yanaşır ve onun ne sakladığını bulacağını söyler. O gece geç saatte Dales yan odadan gelen bir sesle uyuduğu otel odasında uyanır. Dales iki odayı birleştiren kapıyı açar ve bir uzaylının boxerıyla elinde sopasıyla beysbol oynadığını görür. Dales bayılır.

Dales kendine geldiğinde uzaylının aslında Josh Exley olduğunu fark eder. Exley ona, Macon'da beysbola aşık olana dek yaşadığını söyler. O günden beri eve geri gidememiştir. Bu sırada uzaylı ödül avcısı kimyacıyı öldürür ve laboratuar çalışmalarını yok eder. Kısa süre sonra Dales gerçek Exley’i cinayet hakkında uyarır. Dales, Exley’in katil olmadığına inanmaktadır. Dales Exley’e şehirden ayrılmasını söyler. Böylece Exley, takımdan ayrıldığını açıklar. Kaybolmadan önce Exley Dales’ten insanlara nasıl beysbol oynadığını anlatmasını ister. Dales kenarda Ex’in el yazısı ile yazılmış ve kendisine hitap eden bir kağıt keşfeder. Kağıtta Roswell’in bir haritası vardır ve üzerine beysbol sahası resmi çizilmiştir. Ev kısmı şehirden 30 mil uzaktadır.

Hikaye açılış seansında bittiği yerden başlar. Birden gri uzaylı, uzaylı ödül avcısına dönüşür ve Ex’e yaklaşır. Dales sahaya doğru arabasını sürer ama çok geç kalmıştır. Uzaylı kafa avcısı Ex’in boynuna bıçağı sokmuştur. Ex Dales’i uzak durması için uyarır, yeşil kanının ona zarar vereceğinden korkmaktadır. Fakat Dales Ex’e kanının yeşil veya toksik olmadığını normal kırmızı insan kanı olduğunu gösterir. Ex ölürken yavaşça gülümser.

Yaşlı Dales hikayesini bitirdiğinde Mulder Scully’e telefon açar ve onunla halk beysbol sahasında buluşmasını söyler. Erken bir doğum günü hediyesi olarak Mulder, Scully’e nasıl topa vuracağını öğretir. İkili her topa vurduklarında gülüşürler.

 06x20 :: Field Trip :...


Genç bir çift, Angie ve Wallace Schiff, tüm gün ormanda gezdikten sonra motellerine geri dönerler. Yorgun olan ve başı ağrıyan Angie bir duş almaya karar verir. Birden, beyaz duşakabin duvarlardan saman rengi bir sıvı akmaya başlar. Ve daha sonra birden duvarlar tekrar normale döner. Angie bu olayı baş ağrısından kaynaklanan bir ilizyon olarak görür. Dakikalar sonra kendisini karanlık bir yerde gözleri ve ağzı bir çeşit sıvıyla kaplanmış bulur. Angie duşunu bitirir ve kocasının yanına oturur. Gördüğünden sarsılmış bir şekilde kocasından onu tutmasını ister. Daha sonra çiftin iskeletleri bir tarlada bulunur.

Mulder Shieff’lerin ölümünü Scully ile gözden geçirir. Mulder iskeletlerin, çiftin kaybolmasından 3 gün sonra bulunduğunu söyler. Scully Schifflerin ritueller süzenleyen bir katile kurban gitmiş olabileceğini söyler. Katil vücutları aside batırmış olabilir. Bedenlerin bulunduğu yerde ise 700 yıldır garip ışıklar görülmektedir. Mulder bir bağlantıdan şüphelenir. Scully ise sadece niçin partnerinin basir bir cevabı kabul etmediğini merak etmektedir. Mulder ona teorilerinin yüzde 99 doğru çıktığını hatırlatır.

Ajanlar Schiff’in iskeletlerini incelemeye giderler. Scully doktora kemiklerdeki ilginç sıvıyı sorar. Doktor bunun bataklıktaki bir organik madde olabileceğini söyler. Mulder Scully’i orda bırakır ve tarlaya gider. Mulder’ın arabası oraya giderken bazı mantarların üstünden geçer ve sporları etrafa yayılır. Dakikalar sonra Mulder Walter Schiff’i canlı görür. Schiff kaçar ve Mulder’da onu bir mağaraya kadar takip eder. Burda onu kaybeden Mulder çıkmak için arkasını döndüğünde mağara ağzının kaybolduğunu görür. Mulder bir çıkış aramaya başlar. Bu sırada Scully o sıvının bir bitkinin öğütme sıvısı olduğunu keşfeder. Scully doktorun arabasını alır ve Mulder’ı aramaya gider. Giderken o da mantarlara basar ve sporlar daha da dağılır. Aynı zamanda Mulder bir çıkış ararken Wallace’la karşılaşır. Wallace iskeletlerin yalan olduğunu bir çeşit uzaylı ırkı tarafından oraya konduğunu anlatır. Wallace daha sonra mağara çıkışını gösterir. Birden bir ışık hüzmesi girişi aydınlatır. Işığın uzaylıların olduğuna emin olan Wallace mağaradan çıkar. Mulder takip eder. Aslında ışık Scully’nin elindeki minik el feneridir. Scully partnerine seslenir ama cevap alamaz. Mulder ve Wallace Angie’nin yanına giderler. Angie mağarada yerde yatıyordur. Uzaylılar tarafından kaçırldığını ve üzerinde testler uygulandığını söyler. Kısa süre sonra ışık geri gelir. Bu sefer Mulder ışığa gider.

Bu sırada Scully, Mulder’ın apartmanına gider. İçerde ortağını bulur ve onu niye geride bıraktığı hakkında bir açıklama talep eder. Mulder ona Wallace ve Angela’yı tanıştırır. Ona artık “gerçeği” bulduğunu söyler. Daha sonra Mulder Scully’i yatakodasına götürür ve orda ona küzük bir gri uzaylıyla tanıştırır. Scully ortağını hep haklı olduğu için kutlar. Mulder şaşırır. Scully’nin söylediklerini kabul etmesine inanamaz. Dakikalar sonra Scully erir. Aslında Mulder apartmanında değil sadece karanlık bir yerde komada rüya görüyordur.

Scully mağaraya geri döner ama bu sefer yanında doktorlar da vardır. Bir iskelet keşfederler ve Mulder’ın olduğu sanılır. Diş kayıtları da bunu doğrular. Scully, Mulder’ın bir bitki kurbanı olduğuna inanmaktadır. Mulder’ın apartmanına gider ve yas tutanlarla karşılaşır. Lone Gunmen Scully’e katili bulacaklarını söyler. Scully onlara bakakalır. Onlara bunun arkasında cinayet olmadığını, Mulder’ın nerde olduğunu bulmak istediğni söyler. Birden Mulder kapıda görülür. Mulder Scully’e uzaylılar tarafından kaçırıldığını ve apartmanına ışınlandığını söyler. Scully bunun mantıksız olduğunu söyler. İkisinin de bir çeşit halüsilasyon gördüğüne karar verir. İkisininde yakalandığını hatta belki hazmedildiğini düşünür. Bununla Mulder bilincini geri kazanır ve kendini ıslak yerden çıkarır. Daha sonra Scully’i yakındaki bir kozadan çıkarır. Ajanlar daha sonra Skinner’la konuyu tartışmak için toplanır. Skinner ikisinin de aynı raporu vermesinin ne kadar az oldugundan bahseder. Bu olay Mulder’ı rahatsız eder. İkisinin nasıl olurda kendilerine geldiklerini merak eder ve sonuçta ikisinin de hala aynı yerde olduğuna karar verir. Bunu kanıtlamak için Skinner’a ateş eder. Skinner’ın yarasından sıvı akar. Birkaç dakika sonra gerçek Skinner ajanları bulur. Mulder ve Scully ambulansa yüklenirlerken, Mulder gücünü toplayıp Scully’nin elini sıkar. Scully de geri sıkar.

 06x21 :: Three of a Kind :...
Byers, bir rüyasını tekrar tekrar görmektedir. O ve Susanne Modeski muhteşem bir evde muhteşem iki kızlarıyla beraber yaşamaktadırlar. Ama rüyası hep aynı bitmektedir. Çocuklar ve Susanne kaybolur ve ona sadece bir evlilik yüzüğü kalır.

Lone Gunmen, bir savunma sözleşmecisinin toplantısı olan Las Vegas’a gizlilik içinde giderler. Üçlü bununun içindeki gizli bilgileri içlerine sızarak ele geçirmek istemektedirler. Byers kendisini Conglomerated Teknolojinin bir elemanı olarak tanıtıp bir poker oyununa katılır. Kendini bir casino çalışanı olarak gösteren Frohike’den yardım almaktadır. Diğer oyuncuların bilmedikleri şey, Byers’ın gözlüklerinin minik bir verici taşıdığıdır. Bu verici otel odasına laptoplarla çevrili Langly’e ulaşmakta ve ona iş hakkında bilgi sağlamaktadır. Ne yazık ki dağıtıcı, Byers’ı ortaya çıkarır ve Byers’la Frohike, binadan dışarı atılırlar.

Lone Gunmen otel odasında toplaşır. Jimmy ve Timmy adındaki iki kart taşıyan komplo teorici tipler tarafından ziyaret edilirler. İki adam da anlaşmacıların içine girmesinin başarısız olduğunu iddia eder. Sonra, Byers ve Frohike casino kısmında yürürken, Byers Modeski’yi farkeder. Ona doğru gider ama yaşlıca bir adamla çarpışır ve yere düşer. Kalktığında Modeski gitmiştir. LoneGunmen Scully’e telefon açarlar ve bir program kullanarak onun Mulder’la konuştuğuna inanmasını sağlarlar. “Mulder” onun las Vegas’a uçmasını istemektedir. Konuşma bittiğinde Byers diğerlerine Mulder’ın orada bulunmasının Modeski’yi 10 yıl önce kaçıranların kulağına gideceğini söyler. Kısa süre sonra Byers, poker oyunundaki dağıtıcının Susanne Modeski’yi öperken görür.

Laptopunu kullanarak Frohike otelin kayıtlarına girer. Modeski’nin kaldığı odanın Grant Ellis diye birine kayıtlı olduğunu belirtir. Ellis’in New Mexico’da bulunan yüksek teknolojideki silah mekanıyla bağlantılı olduğu bilinmektedir. Byers Modeski’nin beyninin yıkandığına ve kendisinin geliştirdiği “psikolojik savaş” gazının kurbanı olduğuna karar verir. Grup Byers’ın teorisinin doğru olup olmadığını bulmak için ayrılır.

Langly ve Byers geçmişteki durumlarından dolayı savunma anlaşmacıların düzenlediği özel bir partiye katılamazlar. Jimmy’e başvururlar. Jimmey olayların gelişimi için bir havalandırma deliğine tırmanır. Şaşırarak Timmy’i grubun içinde görür. Jimmy göz altına alınır. Timmy, Jimmy’nin kulağının arkasına bir ilaç silahı dayar ve tetiği çeker. Kısa süre sonra Lone Gunmen Jimmy’nin kendini bir otobüsün altına attığını öğrenirler. Bu sırada Frohike, Ellis ve Modeski’nin odasına girer ve bir kayıt cihazı yerleştirmek ister. Fakat havalandırmanın içinde saklı bir cihaz daha keşfeder. Kasedi alır ve ordan çıkar.
Scully otele gelir ve Lone Gunmen’in ricası üzerine Jimmy’nin üstüne bir otopsi düzenler. Kulağının arkasındaki silik işareti farkeder. Dakikalar sonra Timmy, Scully’nin arkasından yaklaşır ve ilaç silahını Scully’nin kulağının arkasından vurur. Scully kendine geldiğinde kişiliği tamamen değişmiştir.

Modeski Lone Gunmen’i ziyaret eder. Byers’a Grant’le kendi işini bozan insanlara karşı savaşırken tanıştığını ve aşık olduğunu söyler. Kendisinin ve Grant’in Las Vegas’taki grubu ortaya çıkarmak için kullandıklarından bahseder. Ama teybin varlığı bunu tehlikeye düşürmektedir. Kendisini ve Grant’i öldüreceklerinden emindir. Kısa süre sonra Modeski Scully’nin kulağının arkasındaki kırmızı izi farkeder. Scully’nin kendisinin son buluşuyla, E-H gazının son haliyle enjekte edildiğini söyler. Ama sadece kendisinin ve Grant’in bu son halden haberdar oldugunu yane bu işin arkasında Grant’in olduğunu belirtir. Modeski Scully’e antidotu enjekte eder. Frohike adamların Scully’i otopside bulduklarını unutması için uyuttuklarını anlar. Jimmy’nin ölümünün de bir kaza olmadığını farkeder. Kimsenin haberi olmadan Langly’e de aynı zamanda aynı beyin uyuşturucu ilaçtan verilmiştir.

Timmy beyni yıkanmış Langly’e konferans sırasında Modeski’yi öldürmesi emrini verir. Katılanlar tartışırken Langly ateş açar ve Modeski’yi göğsünden vurur. Scully Modeski’nin yanına koşar. Scully Grant’in alıkoyulmasını emreder. Dakikalar sonra Frohike ve Byers sağlık görevlileri olarak giyinmiş bir şekilde Modeski’yi götürürler. Grant bir otel odasında Modeski ile buluşturulur. “Suikast”ın bir uydurmaca olduğu ortaya çıkar. Langly ortaya çıkarılmış ve antitodlanmıştır. Timmy birşeylerin doğru olmadığını sezer. Konferans odasındaki “kan”ı tadar ve haklı olduğunu görür. Otel odasına gider ve Grant’ı vurur. Daha sonra silahı Modeski’ye çevirir. Karışıklık sonucu Byers elindeki enjektörü Timmy’nin bileğine batırır. Daha sonra bir T.V. haberinde Timmy’nin Grant ve Susanne Modeski cinayetlerinden tutuklandığı haberi geçer.
Byers Modeski’ye yeni kimliğini verir; Holly Fitzgerald. Susanne Byers’ın onunla gelip yeni bir hayata başlamasını ister ama Byers onsuz daha güvenli olacağına inanmaktadır. Böylece Susanne Byers’a öncelikle Grant için olan bir düğün yüzüğü verir.

 06x22 :: Biogenesis :...

Kuzey Afrika’da bir plajda Bağıran Adam bir grup balıkçıya bir taşın içine gömülmüş bir metal parçasından bahseder. Parça bir gofret büyüklüğündedir ve üzerinde bir grup sembol vardır. Köşesi daha büyük bir parçadan kırıldığını göstermektedir.
Dr. Solomon Merkmallen bir grup balıkçının bekleştiği dalga havuzunun oraya gider. Universite ofisinin içinde Solomon metali taştan çıkarır. Onu benzer semboller taşıyan bir benzerinin yanına koyar. Solomon parçaları elinde dolaştırırken birden ikisi birleşip elinden uçar ve kendilerini bir incile saplarlar. Brileşmiş parçaların parçaladığı yer Yaradılış bölümünün bir kısmıdır. Solomon Washington D.C. deki Amerikan Universitesine gider ve orda bir bioloji labaratuarında Dr. Sandoz’la buluşur. İkili konuşurken Solomon karşısındaki adamın Sandoz olmadığını farkeder. Sonra gerçek Dr. Sandoz Solomon’un ölü vücüdunu keşfeder.

Skinner Solomon’un ölümünü Mulder ve Scully ile tartışır. Solomon’un vücüdunun kayıp olmasına rağmen biyoloji labaratuarında bol miktarda kan keşfedilmiştir. Solomon ve Dr. Sandoz dünyadaki yaşamın uzayda başka bir yerden geldiğine inanmaktadır. Skinner Scully’e Solomon’un ofisinde bulunan parçanın üstündeki işaretlerin bir karbon kopyasını verir. Kısa süre sonra Mulder kafasında ses duymaya başlar. Kendini bu garip durumdan biran önce kurtarır. Scully Mulder’ın niye Sendika üyelerinin ölmesinden ve gizlediklerinin ortaya çıkmasından sonra hala “gerçek”i aradığını merak eder. Mulder sadece tek bir şey daha bulmayı umut ettiğini söyler: kardeşini.

Mulder kendini daha önce Dr. Sandoz olarak tanıtan adamla konuşur. Adam, Dr. Barnes, universitedeki biyoloji departmanının başıdır. Scully Barnes’a karbon kopyayı gösterirken Mulder ikinci bir durum yaşar. Hemencecik özür diler. Bu sırada hastanenin içinde Dr. Sandoz Albert Hosteen’e, Mulder’a yıllar önce yardım eden Amerikalı Navajo Yerlisine bakmaktadır. Hosteen çok hastadır.

Mulder Scully ve Chuck Burke die sembolleri araştıran adamla buluşur. Burke yazıların fonetik Navajo olduğunu ama tercümenin imkansız olduğunu söyler. Dr. Barnes’in dini yazıtlar konusunda uzman olduğunu ve sahtekarlıkları ortaya çıkardığı öğrenilir. Dakikalar sonra Mulder bir kriz daha geçirir. Scully’e bu krizlerin ona özel bir duygu verdiğini söyler. Barnes’ın Solomon’u öldürdüğünden emindir. O ve Scully Solomon’un apartmanına giderler ve onun Albert Hosteen’le çekilmiş bir pozunu bulurlar. Çöp öğütücünün de içinde Solomon’un vücudunu bulurlar. Ajanlar bulduklarını Skinner’la paylaşırlar. Mulder Solomon’un vucudunun Sandoz’da bulunmasının onu suçlamak için olduğunu söyler. Ayrıca Sandoz’un Dr. Barnes gibi gerçek bir yazıt bulduğunu düşünmektedir. Labratuar sonuçları Solomon’un sadece güneş sisteminde bulunan bir radyasyona maruz kaldığını gösterir. Bu radyasyon Mulder’a göre tabletten yayılmıştır. Toplantı bitmeden Mulder Skinner’ı gizlice başka bir grupla işbirliği yapmakla suçlar. Ajanlar ofisten ayrıldıktan sonra Skinner duvara monte edilmiş minik bir kameraya doğru ilerler. İçinden bir VCR kaset çıkarır ve Alex Krycek’e verir.

Mulder Amerikan Universitesi’ne geri döner. Barnes’ın ofisini tablet için arar ama bulamaz. Daha sonra görmesini etkileyen bir nöbet geçirmeye başlar. Merdivenlere yığılır. Dakikalar sonra karanlık bir figur Mulder’ın vücuduna yaklaşır. Ne görebilen ne de duyabilen Mulder kim olduğunu çıkaramaz. Figür Krycek’tir. Krycek Barnes’in ofisine gider ve ona Skinner’ın kendisine verdiği kasedi verir.

Sandoz Scully’e bulduğu metal parçanın sadece daha büyük bir bulmacanın bir parçası olduğunu söyler. Solomon dalga havuzunda iki parça daha bulmuştur. Hosteen’e bu parçaların karbon kopyaları verilmiştir. İkisi birleşip Yaradılış’tan bir bölümü işaret etmiştir. Hosteen de çevirmeler yaparken sağlığı bozulmuştur. Scully Mulder’ın dairesine telefon eder. Telefonu bir kadın açar ve Mulder’a verir. Mulder ortağına tabletlerin uzaydan geldiğini ve insanlığın orijininin aslında uzaylılar olduğunu kanıtladığını söyler. Kadının Diana Fowley olduğu ortaya çıkar. Kısa süre sonra o CSM’le buluşup Mulder’ın nöbetler geçirdiğini söyler.

Scully ve Sandoz Hosteen’e New Mexico’da ki bir iyileşme merkezinde eşlik ederler. Skinner Scully’i arar ve Mulder’ın durumundan haberdar eder. Scully hastaneye ulaştığında Mulder’ın psikiyatrik bir bozukluğu olduğunu anlar. Skinner’dan ve Fowley’den süphelenir.

Dr. Sandoz Scully’e telefon açar. Hosteen’in mektuplarından tabletin insanın genetik olarak değiştirilmiş bir versiyonu olduğunu söyler. Krycek vurur ve Dr. Sandoz’u öldürür.

Scully balıkçıların arasında durmaktadır. Onlara karbon kopyayı gösterir. Bağıran Adam oan plajı gösterir. Scully dalga havuzunun kenarına gider ve birden onun üzeri sembollerle kaplı kocaman bir uzay gemisinin üstünde durduğunu görürürüz.

KAYNAK : <The X Files Official Site >
Çeviri :
Ece Yazan (agharta)


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR