» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


 

Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
Aşağıdaki bazı bilgiler, spoiler özelliği taşımaktadır. Bu nedenle söz konusu bölümleri hiç izlemediyseniz, izledikten sonra bu bilgileri okumanızı tavsiye ederiz..

İsminin yanında * işareti bulunan bölümler mitoloji bölümleridir. Birden fazla bölüm halinde devamlılık gösteren bölümler "(1/2) (2/2)" şeklinde belirtilmiştir.

 07x01 :: Hungry :...

Costa Mesa, California’da bir adamın cesedi, beyni kafatasından çıkarılmış halde bulununca Mulder ve Scully araştırmalarında yerel polise yardım etmek için görevlendirilir. Bulunan tek ipucu, onları Lucky Boy Burgers restoranına yönlendirir. Bütün çalışanların kimlik kartlarını kontrol ederler ve görevlilerden biri olan Derwood Spinks’in kimlik kartının kayıp olduğunu fark ederler. Ancak kendisi kimlik kartını evde bıraktığını iddia etmektedir. Daha sonra sabıka kaydı olduğu ortaya çıkan Derwood, yerel polis ve Ajan Scully için asıl şüphelenilen kişi haline gelir. Buna rağmen Ajan Mulder’ın farklı bir teorisi vardır: Kurbanların beyinlerinin kafataslarının içinden bir çeşit hortum tarafından çekildiği. Mulder, kurbanın öldüğü gece geç saate kadar çalışmış olan Rob Roberts isimli bir çalışandan kuşkulanmaktadır. Derwood Spinks, Rob’un evine gider. Sabıka kaydı konusunda yalan söylediği için Lucky Boy Burgers’tan kovulması canını sıkmıştır. Rob’un katil olduğunu gösteren kanıtları gösterir ve şantaj yapmaya kalkar. Ama Derwood, Rob’un nasıl biri olduğunun farkında değildir ve açlığının kurbanı olur. Yaşanan son olaylar üzerine çalışanlara danışmanlık yapması için Lucky Boy Burgers tarafından işe alınan Dr. Mindy Rinehart, Rob ile bağlantıya geçer. Rob, konuşmaları sırasında kendisine yemek yeme bozukluğu ile mücadele ettiğini anlatır. Bunun üzerine doktor, kendisini Aşırı Yeme Hastaları Derneği’nin bir toplantısına gönderir. Rob’un insan beyniyle beslenme dürtüsü olan bir canavar olduğunu anlayamamıştır. Ancak Mulder, bunu biliyor gibidir.
 07x02 :: The Goldberg Variation :...

Henry Weems gangsterler tarafından bir binanın çatısından atılır, bir kağıt oyunundan 100.000 $ kazanır ve bu düşüşten kurtulur. Gangsterleri gözetleyen FBI Chicago’nun ajanları, kimliği bilinmeyen bu adamın inanılmaz kurtuluşuna tanık olurlar ve bu olayı araştırmaya karar veren Mulder ve Scully’ya haber verirler. Mulder’ın teorisi adamın özel bir iyileştirme yeteneği olduğu yönündedir. Ancak Scully adamın sadece şanslı olduğuna inanmaktadır. Adamın düştüğü yerde havlularla dolu bir arabanın olduğunun keşfedilmesi de bu teoriyi destekler. Arabanın içinde bulunan yapay bir göz onları, yeni bir yapay göz sahibi olmak randevu alan Weems’e yönlendirir. Kendisini sorgulamak için Weems’in kaldığı binaya giderler ve su sızdıran bir musluğun vanasını kapatmak konusunda yardıma ihtiyacı olan apartman yöneticisine yardım ederler. Ancak vana kırılır ve Mulder’ın ıslanmasına neden olur. Mulder’ın üzerinde durduğu yer gevşer ve Mulder’ın Weems’in saklanmakta olduğu alt kata düşmesine neden olur. Mulder kendisine yapay gözünü geri verir, ama Weems gangster Jimmy Cutrona’ya karşı tanıklık etmeyi reddeder. Scully Weems’i, Cutrona’nın kendisini yeniden öldürmeye çalışacağı konusunda uyarır. Ajanlar oradan ayrıldıktan kısa süre sonra Weems’i öldürmek için bir tetikçi gelir, ama daha sonra bu adam ayakkabı bağcıklarından tavandaki pervaneye asılmış halde bulunur. Weems’in geçmişiyle ilgili yapılan bir araştırmada, kendisinin 1989 yılında bir uçak kazasından kurtulduğu ve o zamandan beri iyi şansla “kutsandığı” ortaya çıkar. Ancak Weems’in şansı iyi giderken, bunun sonucu olarak bir başkasının şansı da kötü gitmektedir.

 07x03 :: The Sixth Extinction :...

Ajan Scully, bölgede bulunan ve Merkmallen’in iş arkadaşı olan biyoloji profesörü Amina Ngebe’nin yardımıyla Afrika’nın Fildişi Sahilleri’nde gömülü olan UFO’nun üstündeki esrarlı sembolleri deşifre etmeye çalışır. Bu sırada Washington’da Mulder’ın durumu kötüleşmektedir. Müdür Yardımcısı Skinner, Mulder’ın ısrarı üzerine eskiden Pentagon’da araştırmacı olarak görev yapan Michael Kritschgau’yu görmeye ve kendisini Mulder’ı hastanede ziyaret etmesi için ikna etmeye gider. Kritschgau, Mulder’ın durumunun CIA’in ESP yeteneği konusunda yaptığı araştırmalara benzediğini fark eder ve Mulder’ın beyninin bedeninin dayanabileceğinden daha hızlı bir şekilde çalıştığını anlatır. Skinner’a, Mulder’a Phenytoin enjekte etmelerini söyler. Bu, Mulder’ın beynindeki gücü yavaşlatır ve bilincinin açılmasını sağlar. Afrika’da, Dr. Barnes gelip yardım teklifinde bulunduğunda Scully uyanık davranır. Scully ve Amina kısa sürede UFO’nun üstündeki sembollerin insan genlerini tanımladığını ve bütün büyük dinlerin metinlerini içerdiğini keşfederler. UFO’nun hayatın en yüksek gücü olduğuna inanan ve bu keşfi kendisine mal etmek isteyen Dr. Barnes, Scully ve Amina’yı rehin alır. Ama Scully ona bir sandalyeyle vurur. Bilincini kaybettiğinde Scully ve Amina kaçar. Washington’da Skinner Mulder’a, kendisini hastaneden çıkarabilmek için yüksek dozda Phenytoin enjekte eder. Ancak Ajan Fowley gelir ve kısa süre sonra Mulder’ın vücudu kasılmaya başlar. Scully Washington’a döner ve Skinner kendisini Mulder’ın ölmek üzere olduğu konusunda uyarır. Scully hastanede Mulder’ı ziyaret eder ve dayanması için kendisine yalvarır. İkinci Bölüm
 07x04 :: The Sixth Extinction II - Amor Fati :...

Mulder’ın annesi hastanede, komada olan oğlunu ziyaret eder. Sigara İçen Adam Mulder’a, kendisini komadan çıkartan bir madde enjekte eder. Kritschgau Scully’yi bulur ve Mulder’ın hastalığının UFO’daki kabartmalardan kaynaklandığını, bunların Tunguska’da maruz kaldığı uzaylı virüsünü yeniden harekete geçirdiğini söyler. Müdür Yardımcısı Skinner, Scully’yi arar. Mulder’ın hastanede ortadan kaybolduğunu, ama pozisyonu tehlikeye düştüğü için kendisine yardım edemeyeceğini söyler. Sigara İçen Adam Mulder’a, kurtulmanın tek yolunun X Files’ı geride bırakmak ve bir çeşit tanık koruma programına katılmak olduğunu söyler. Albert Hosteen Scully’yi ziyaret eder ve onu insanlığı kurtarmak için Mulder’ı kurtarmak zorunda olduğu konusunda uyarır. Scully, kapağında UFO’nun üzerindeki sembollere uyan sembollerin olduğu, Amerikan Yerlilerinin uygulamaları hakkında olan bir kitap ele geçirir. Kitapta yaklaşmakta olan büyük tükenişin sadece tek bir adam tarafından durdurulabileceği konusunda detaylar bulunmaktadır. Scully Mulder’ın, şu anki durumunun yaklaşmakta olan bu belaya karşı koruma olduğuna inanan Sigara İçen Adam tarafından kaçırdığını fark eder. Scully Ajan Fowley’i bulur ve ondan Mulder’ı kurtarmasına yardım etmesini rica eder. Bu da Ajan Fowley’nin Sigara İçen adam’ın Mulder’la ilgili amacını sorgulamasına neden olur. Krycek Kritschgau’yu öldürür ve Scully’den UFO’lar hakkında çaldığı kanıtları yok eder. Ajan Fowley, Scully’nin Mulder’ı kurtarmasını sağlayacak bilgileri verir, ama bunu hayatıyla öder. Üçüncü Bölüm

 07x05 :: Milenium :...

Tallahassee, Florida’da kocasının cenazesinde bulunan bir kadının yanına, kocasıyla birlikte çalıştığını iddia eden Mark Johnson isimli bir adam gelir. Cenazeye katılanlar gittikten sonra Johnson cenaze salonuna geri döner ve ölü adamın avucuna bir telefon koyar. Bir hafta geçer. Johnson mezarlığın dışında beklemektedir. Telefonu çalınca bir mezarın yanına gider. Ajan Mulder ve Ajan Scully, boş bir mezarı kontrol etmek için çağırılırlar. Birisinin tabuttan çıktığına dair kanıtlar vardır. Scully’nin teorisi, birisinin özellikle bu şekilde görünmesini sağladığı yönündedir. Müdür Yardımcısı Skinner’la yapılan kısa bir görüşmeden sonra Mulder kendi teorisi olan Necromancy’yi, ölüyü kaldırmayı açıklar. Skinner, Mulder ve Scully’yi bir köşeye çeker ve ölen kişi olan Crouch’un Milenyum Grubu adı verilen bir grubun üyesi olduğunu anlatır. Bu, eski FBI ajanlarından oluşturulmuş sadık bir kuruluştur. Mulder ve Scully, Milenyum Grubu’nun eski bir üyesi ve suç profilleri çıkaran biri olan Frank Black’i ziyaret eder. Black, kızının velayetini almak için uğraştığından yardım etmek konusunda gönülsüzdür. Ama sonunda araştırmalarında yardım etmeye karar verir. Milenyum Grubu üyelerinin yeni Milenyum’un ilk gün doğumu gerçekleşmeden kendilerini öldürerek dünyanın sonunu getireceklerine inandıklarını anlatır. Scully morgda ölü bir polisin saldırısına uğrayınca Mulder, Frank Black’ten aldıkları bilgiler üzerine hareket ederek Johnson’ı bulmaya çalışmaya odaklanır. İki ajan da çok geç olmadan önce Johnson’ı bulmak için ellerinden geleni yaparlar.

 07x06 :: Rush :...

Pittsfield, Virginia’da üç genç gece geç saatlerde ormanda buluşurlar, ama bir memur tarafından fark edilirler. Birkaç dakika sonra memur, kendi feneriyle öldürülmüş bir şekilde yerde yatmaktadır. Mulder ve Scully memurun cesedini incelerler. Kendisini öldüren darbe o kadar kötüdür ki, gözlüğü kafasının arkasından çıkmıştır. Fenerin üstünde parmak izleri bulunan Tony Reed’i sorgularlar, ama genç adam cinayete karıştığını reddetmektedir. Mulder ve Scully Tony’nin masum olduğu konusunda hemfikirdirler. Ancak daha mantıklı bir araştırma yapmayı tercih eden Scully, Mulder’ın bu işe ruhların karıştığıyla ilgili olan teorisine katılmaz ve Tony’nin arkadaşlarını sorgulamayı önerir. Mulder ve Scully Tony’nin okuluna giderler ve o gece Tony ile birlikte ormanda olan iki gençle konuşurlar. Bunlar Şerif’in oğlu Max Harden ve kız arkadaşı Chastity’dir. Mulder ve Scully Tony’nin hapse girebileceğini söylediklerinde Chastity’nin Tony için endişelendiğini görürler. Ancak cinayet silahı gizemli bir şekilde kanıt odasından kaybolunca Tony serbest bırakılır. Mulder ve Scully kanıt odasının video görüntülerini izlediklerinde el fenerinin bir anda ortadan kaybolduğunu görürler. Görüntülerdeki bulanıklık Mulder’ın dikkatini çeker. Daha sonra görüntüleri analiz eden Chuck Burks, bulanıklığın somut bir şeye ait olduğunu ve üstünde yerel lisenin renklerinin olduğunu ortaya çıkartır. Lisedeki öğretmenlerden biri pek çok tanığın önünde görünmeyen bir güç tarafından saldırıya uğrayınca Mulder, Max’ın paranormal bir yeteneği olduğundan ve bunu cinayet işlemek için kullandığından şüphelenir.

 07x07 :: Orison :...

Rahip Orison, Illionis’te bulunan ve üst düzey korumaya sahip bir cezaevi olan Marion’daki kilisede, bir grup mahkumla birlikte ayin yapmaktadır. Ayin sırasında “Amen”, diye haykırır ve mahkumlar kendisine eş zamanlı olarak ayaklarını yere vurarak yanıt verirler. Topluluğun içinde Donnie Pfaster da vardır. Ayinden sonra mahkumlardan biri, Brigham, giysi yapım işinde çalışırken parmaklarını elektrikli dikiş makinesine kaptırır. Gardiyanlar ve mahkumlar Brigham’ın yanına gittiklerinde Donnie Pfaster kaçar. Ölüm fetişisti olan Donnie Pfaster’ın peşine düşmek için başta kendisini yakalayan ajanlar olarak Mulder ve Scully’den yardım istenir. Mulder, Scully’nin Pfaster ile olan geçmişini göz önüne alarak Scully’ye bu davadan çekilmesini önerir, ama Scully ortağıyla birlikte olmaya kararlıdır. Herkesin tanık olduğu kazaya rağmen yaralanmamış olan Brigham’ı sorgularlar. Brigham bunun bir mucize olduğunu söyler. Ama Mulder “Amen” kelimesini kullanmasının ve bilinçsizce ayaklarını yere vurmasının hipnotizma ile telkin sonrasının kanıtı olduğunu fark eder. Kısa sürede şüpheler Rahip Orison üzerinde yoğunlaşır. Mulder rahibin eski ilahiler yoluyla toplu hipnotizma yaparak mahkumların fark edilmeden kaçmalarını sağlayan bir yeteneği olduğuna inanmaktadır. Rahip Orison, işlediği bir cinayetin davasında aklandığı için af dilediğine inanmaktadır. Ancak davranışlarının daha geniş anlamları olduğu ortaya çıkar. Donnie Pfaster özgürlüğünü, elinden kaçan tek kurbanının peşine düşmek için kötüye kullanmıştır.

 07x08 :: The Amazing Maleeni :...

Muhteşem Maleeni isimli bir sihirbaz Santa Monica Pier, California’daki rutin bir gösterisi sırasında seyirciler arasında hiç etkilenmemiş olan bir adam tarafından soru yağmuruna tutulur. Mısırlı Dedi hilesini deneyeceğini anons eder ve başını 360 derece döndürür. Seyirciler alkışlarlar. Ama gösterinin ardından rıhtım yöneticisi Muhteşem Maleeni’nin kafasız bedenini arabasında bulur. Ertesi gün Mulder ve Scully olay yerini incelerler. Scully olayla pek ilgilenmemekte, bunun sadece bir cinayet davası olduğuna inanmaktadır. Bir turistin çektiği Muhteşem Maleeni’nin hilesi Mulder’ın merakını uyandırmıştır. Soru soran adamın yüzünü seçemeseler de Scully, adamın filmde bir soda kutusu attığını fark eder. Kutunun üstündeki parmak izleri Billy LaBonge’a ulaşmalarını sağlar. Kendisi sabıka kaydı olan küçük çaplı bir sihirbazdır. LaBonge’u sorgularlar, ama adam Muhteşem Maleeni’nin sadece kumar borcu olan yaşlı bir adam olduğunu iddia eder. Ancak Scully’nin yaptığı otopsi Muhteşem Maleeni’nin (gerçek adı Herman Pinchbeck) kafasının dikkatlice kesildiğini ve sonra yeniden yerine yapıştırıldığını ortaya çıkartır. Aslında kalp krizinden öldüğü ve bir aydan fazla buzdolabında saklandığı anlaşılınca şüpheler Herman’ın ikiz kardeşi ve aynı zamanda kendisi de bir sihirbaz olan Albert Pinchbeck üstünde yoğunlaşır. Mulder, Albert’in rıhtımdaki gösteriyi ölümünden sonra da ününü garantiye almak istediği kardeşinin onuruna yaptığına inanmaktadır. Aynı zamanda o da Billy LaBonge’u tanımaktadır ve muhteşem bir banka soygunu yapmak için birlikte çalışmaktadırlar.

 07x09 :: Signs and Wonders :...

Mulder ve Scully Blessing, McMinn County Tennessee’deki küçük bir kasabada yılanlar tarafından 116 yerinden ısırılmış olarak bulunan Jared Chirp isimli genç bir adamın davasını araştırmak için çağrılırlar. Jared’in cesedi bütün kapıların ve pencerelerin kilitli olduğu arabasında bulunmuştur, ama olay yerinde hiç yılan yoktur. Aynı zamanda bazı ısırıklar kış uykusuna yatan yılan türlerine aittir. Ajanlar Jared’in öldürüldüğünden şüphelenirler, ama Mulder yılanların cinayet silahı olarak kullanılmasına şaşırmıştır. Scully yılanların ve dinin birbiriyle yakın ilişkide olduğunu söyler ve yılanların katil için sembolik bir değer taşıyıp taşımadığını merak eder. Jared’in “İşaretler ve Mucizeler Kilisesi”nin bir üyesi olduğu ortaya çıkınca, bu teori inandırıcılık kazanır. Bu, ibadetlerinin bir bölümü olarak yılanları tutan aşırı tutucu bir cemaattir. Rahip O’Conner’ın Jared ve Rahip O’Conner’ın kızı olan kız arkadaşı Gracie’ye, Gracie hamile kaldığından beri baskı yaptığı ve çiftin o çevredeki daha az tutucu olan bir kilise için İşaretler ve Mucizeler Kilisesi’ni bıraktıkları ortaya çıkınca şüpheler kısa sürede kilise lideri Rahip O’Conner üzerinde yoğunlaşır. Ama Rahip O’Conner’ın kendisi de yılanların saldırısının bir kurbanı olunca Mulder ve Scully, Jared’in kısır olduğunu, bu yüzden de Gracie’nin bebeğinin babası olamayacağını öğrendiği için öldürüldüğünü gösteren kanıtları ortaya çıkartırlar. Bu da topluluk içinde daha kötü işlerin dönme olasılığı olduğunu göstermektedir.

 07x10 :: Sein und Zeit (1/2) :...


Amber Lynn LaPierre isimli küçük bir kız evinden kaçırılır ve tek ipucu annesinin el yazısıyla yazılmış olan bir kaçırma notudur. Mulder, Müdür Yardımcısı Skinner’dan kendisini bu davaya atamasını ister. Scully, Mulder’ın bu davayla kız kardeşi Samantha’nın kaçırılması arasında bağlantı kurup, davayı kişiselleştirmesinden endişe etmektedir. Mulder kaçırma notundaki “kimse Noel Baba’yı vurmaz” deyimiyle bir önceki dava arasında bir bağ kurar. Idaho eyalet hapishanesindeki Kathy Lee Tancate’yi ziyaret ederler. 1987’de oğlu ortadan kaybolduktan sonra kendi el yazısıyla yazılmış benzer bir not kanıt gösterilerek cinayetten hüküm giymiştir. Kathy başta onlara yardım etmek istemez, ama bir süre sonra onlara oğlunun güvende olduğunu bildiğini söyler. Washington’a döndüklerinde Mulder’ın annesi Tena Mulder’ın intihar ettiğini öğrenirler. Mulder intihar ettiğine inanmak istemez, ama Scully’nin yaptığı otopsi annesinin ölümcül bir hastalığa yakalandığını ve kendisinin de bunu bildiğini ortaya çıkartır. Mulder Kathy’yi görmek için geri döner. Kathy ona açılır ve oğlunu gördüğünü anlatır. Oğlunun “bedene girenler”, yeni bedenler arayan aydınlanmış ruhlar, tarafından götürüldüğünü söyler. Mulder’ın kız kardeşinin kaderinin de buna benzer olduğuna inanmaktadır. Mulder annesinin telesekreterine bıraktığı bir mesaj bulur. Annesi geride söylenmemiş pek çok şey bıraktığını ve bunu bir gün anlamasını umduğunu söylemiştir. Mulder bunun kız kardeşiyle ilgili olduğunu düşünür. Bayan LaPierre Mulder’la bağlantı kurar ve ona Amber’i gördüğünü söyler. Bu da onları Santa Village’a ve birkaç mezara yönlendirir.

 07x11 :: Closure (2/2) :...

Mulder ve Scully Santa Village’ın sahibi Scruloff hakkında Sacramento Polisi’nin yaptığı araştırmaya yardım etmeye giderler. Daha fazla çocuk cesedi ortaya çıkmıştır. Adam 24 çocuğu öldürdüğünü kabul eder, ama Amber’i öldürmekle suçlanmayı reddeder. Bir psişik olan Harold Piller Mulder’ı bulur. Dünyanın her tarafındaki polis kuvvetlerine yardım ettiğini ve çocukların bedenlerinin olay yerlerinden “bedene girenler” tarafından alındığına dair kanıtlar bulduğunu anlatır. Onların çocukları korkunç bir sondan kurtardıklarına inanmaktadır. Bu hassas zamanında Harold’un Mulder’ı etkisi altına almasından endişelenen Scully, araştırmayı derinleştirmek için Washington’a döner. California’da Harold, Mulder’ın annesini görür ve bu olay da onları April Hava Kuvvetleri Üssü’ne yönlendirir. Bu sırada Scully Tena Mulder’ın evinde ucu Sigara İçen Adam’a dokunan belgeler bulur. Scully, evine döndüğünde Sigara İçen Adam kendisini beklemektedir. Samantha’nın öldüğünü bildiği için yapılan araştırmayı durdurduğunu anlatır. Ancak Mulder, Samantha’nın Sigara İçen Adam ve oğlu Jeffrey Spender ile birlikte April Hava Kuvvetleri Üssü’nde yaşadığına dair kanıtlar bulur. Scully, Samantha’nın tanımına uyan bir kaçağın 1979’da bir hastanenin acil servisine getirildiğiyle ilgili bir rapor bulur. Onu tedavi eden hemşireyi bulurlar. O da kızın Amber’inkine benzer bir şekilde ortadan kaybolduğunu anlatır. Mulder Samantha’yı görür ve onun iyi bir yere gittiğini anlar. Bu, sonunda kendisini özgür hissetmesini sağlayacaktır.

 07x12 :: X-Cops :...

“The Cops” programının çekim ekibi Los Angeles Şerif Departmanı’ndan memur Keith Wetzel ile birlikte dolaşmaktadırlar. Evinin etrafında pençeli bir yaratığın dolaştığını iddia eden bir kadınla ilgili bir rapor gelir. Memur Wetzel ekibe, dolunay olan gecelerde hep böyle çılgınca şeyler olduğundan bahseder. Olay yerine geldiklerinde histerik bir kadının kendisini evin içine kilitlediğini görürler ve bir şeyin içeriye zorla girmeye çalıştığını gösteren kanıtlar bulurlar. Birkaç dakika sonra saldırıya uğrarlar ve memurun arabası tepetaklak olur. Diğer görevliler memur Wetzel’e yardım etmek için olay yerine gelirken silahlı iki şüpheli olduğuna dair bir rapor gelir. Çekim ekibi olay yerine giden polislerin peşine düşer. Şüpheliler kendilerini FBI Ajanları Mulder ve Scully olarak tanıtırlar. O bölgede bulunan bir dava üzerine çalışmaktadırlar. Mulder polis memurlarına 60 gündür mahallede dolaştığı görülen bir şeyin rapor edildiğinden bahseder. Bu, hep dolunayın olduğu gecelerde olmaktadır. Tanıkların tanımlarına göre bu, kürklü ve arka ayakları üstünde duran bir hayvandır. Bu da yaratığın bir kurt adam olma olasılığını göstermektedir. Çavuş Mulder’ın kimliğini yeniden görmek ister! Scully, Mulder’ın teorisi çekim ekibi tarafından kaydedildiği için endişelidir, ama Mulder yerel televizyonda paranormal olaylarla ilgili bir kanıt bulma fikrinden hoşlanmıştır. Ancak daha fazla saldırı oldukça kurt adam teorisi gittikçe çürümeye başlar. Tanıklar kendilerine saldıran kişiyi, en büyük korkularının cisimleşmiş hali olarak tanımlarlar. Peki bu dava dolunay batmadan önce çözülebilecek midir?

 07x13 :: First Person Shooter :...

Mulder ve Scully Yalnız Silahşörler’in yaptıkları First Person Shooter oyununun ofisine çağrılırlar. Oyunculardan bir tanesi oyunun içindeyken gerçekten ölmüştür. Yalnız Silahşörler grubunun üyelerinin bu oyundan çıkarları vardır ve oyun piyasaya sürülmeden önce bu ölümle ilgili yapılacak olan herhangi bir ters haberden kaçınmak isteyen oyunun programcıları Ivan ve Phoebe’nin endişelerini paylaşmaktadırlar. Oyun alanında silah olduğuna dair bir kanıt olmasa da kurban vurulmuştur. Bilgisayar üstünde çalışırken olaylardan sorumlu olabilecek bir kadının görüntüsünü almayı başarırlar. Bir bilgisayar uzmanı da oynaması için oyuna alındığında oyun alanında saldırıya uğrar ve ölür. Bütün kanıtlar katilin oyunun içindeki Maitreya isimli bir sanal karakter olduğunu göstermektedir. Ancak yerel polis Mulder’la bağlantıya geçer ve bir şüpheliyi tutukladıklarını söyler. Kadının adı Jade Blue Afterglow’dur ve tıpkı Maitreya’ya benzemektedir. First Person Shooter oyunu hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Bir tıp merkezinde bütün vücudunun tarandığını ve bunun için para aldığını iddia eder. First Person Shooter ofisine geri döneriz. Yalnız Silahşörler oyun alanını kontrol ederken oyun kendiliğinden başlar ve onları içeri hapseder. Mulder Frohike, Langly ve Byers’e yardım etmek için oyuna girer, ama kısa süre sonra Maitreya ile karşılaşır. Mulder hala içerideyken oyun birden sona erir. Ancak kendisini görüntüleyen yazılım Mulder’ın yerini tespit eder ve onu kurtarmaya çalışmak Scully’ye kalır.

 07x14 :: Theef :...

California’daki Doktor Robert Wieder, Bay Area Yılın Doktoru Ödülü’nü kazanınca kendisi ve ailesi çok sevinir. Ama kutlamalar kayınpederi Irv’ün Robert Wieder’in evinde boğazı kesilmiş ve asılmış halde bulunması üzerine yerini hoş olmayan bir havaya bırakır. Yandaki duvara kanla “Hırkız” yazmaktadır. Mulder ve Scully bu olayı araştırmaları için çağırılırlar ve duvardaki mesajın hırsız kelimesinin yanlış yazılmış hali olduğu sonucuna varırlar. Ayrıca Mulder Irv’in yatağında bir tür büyünün izleri olduğunu fark eder. Bu konuda Robert Wieder’i sorgularlar, ama Wieder ne kendisinin ne de kayınpederinin düşmanı olmadığını iddia eder. Scully’nin Irv’ün cesedi üzerinde yaptığı otopsi ileri derecede bunama hastalığı olduğunu gösterir. Bu, insanın akıl sağlığını etkileyen ve oldukça az rastlanan bir hastalıktır. Mulder Irv’ün kendisini öldürmesine bunun neden olmuş olabileceğini düşünür. Robert Wieder’in eşi Nan hastalanıp hastaneye kaldırılınca yine çok az rastlanan, derisinin tümüne yayılmış bir hastalık geçirdiği anlaşılır. Mulder birisinin büyü kullanarak bu az rastlanan hastalıkları ailenin üzerine yönlendirdiğine inanmaktadır. Ama bir bilim adamı olan Robert Wieder Mulder’ın endişelerine kulak asmaz. Ancak daha sonra devrilen bir otobüsün karıştığı kaza sonrası tedavi ettiği Lynette Peattie isimli bir hastanın babası olduğunu iddia eden bir adam gelir. Wieder onu kurtaramayacağını bildiği için ölene kadar acısını hafifletmek için kıza morfin vermiştir. Mulder Lynette’in babasının Robert’in ailesinin zarar vererek onu cezalandırmak için bu büyüleri kullandığına inanmaktadır.

 07x15 :: En Ami :...

Scully dairesinin önünde bir haberin yuvarlak içine alındığı bir gazete bulunca Mulder ve Scully, Goochland, Virginia’daki bir çocuğun mucizevi bir şekilde iyileşmesiyle ilgili bir davayı araştırmaya başlarlar. Ailesinin dini inançları, kanser hastası olan Jason’ın tedavi yolları aramasını engellemiştir. Scully Jason’ı sorguladığında çocuk ona insan gibi görünen bazı meleklerin kendisine korkmaması gerektiğini söylediğini ve sonra ensesine çimdik attıklarını anlatır. Scully ensesini kontrol eder ve bir yara izi bulur. Bu da ensesine bir çip yerleştirilmiş olabileceğini göstermektedir. Scully arabasına döndüğünde Sigara İçen Adam’ın kendisini beklemekte olduğunu görür. Jason’ı ve Scully’yi iyileştiren, Scully’nin dikkatini davaya çekmek için gazeteyi gönderen kişinin kendisi olduğunu iddia eder. Ayrıca Scully’ye ölmek üzere olduğunu ve bu ilacı ona vermek istediğini söyler. Scully Sigara İçen Adam’a pek güvenmemektedir, ama kanser ilacına sahip olma şansı bir doktor olarak görmezden gelemeyeceği bir şeydir. Scully Mulder’ı arayıp bir aile sorunu yüzünden birkaç gün şehir dışında olacağını söyler. Mulder Scully’nin davranışları hakkındaki endişelerini Müdür Yardımcısı Skinner’la paylaşır. Yalnız Silahşörler’in yardımıyla birisinin Scully’nin bilgisayarından Savunma Bakanlığı’ndaki Kobra isimli birine e-mail gönderdiğini fark ederler. Mulder bu işin arkasında Sigara İçen Adam’ın olduğundan ve Scully’nin hayatının tehlikede olabileceğinden korkmaktadır.

 07x16 :: Chimera :...

Dirty Dames Strip Club’tan altı fahişenin kaybolması üzerine Mulder ve Scully Washington’da pusuya yatarlar. İki polis baskınından ortadan kaybolarak kaçmayı başaran ve muhtemelen bir seri katil olan, gizemli bir sarışını izlemektedirler. Ancak Mulder Müdür Yardımcısı Skinner tarafından çağırılır ve Bethany, Vermont’taki bir kayıp kişi davası konusunda bilgilendirilir. ABD Federal Hakimi’nin kızı olan Martha Crittendon, sekiz yaşındaki kızı kara bir kuzgun gördükten hemen sonra evindeyken ortadan kaybolmuştur. Skinner Mulder’ın bu davayı olası bir paranormal duruma karşı bir de kuzgun açısından araştırmasını istemektedir. Mulder, Crittendonların evine giderek Şerif Phil Adderly’ye katılır. Martha’nın eşi doğum kontrol haplarını ve üzerinde altı sayısının olduğu bir anahtarı bulduktan sonra karısının kaybolmadığından, ilişkisi olduğu adamla kaçtığından şüphelenmektedir. Ancak şöminenin üstündeki tırnak izleri ve kırılan ayna Mulder’ı bu davanın daha derin olduğuna inandırır. Bu inanç Martha’nın kuzgun tarafından gagalanmış olan cesedinin bahçede gömülü olduğunun fark edilmesi üzerine kanıtlanır. Kısa süre sonra şerifin eşi Ellen evinde karanlık bir figür tarafından kovalanır ve bu sırada aynalar çatlar. İkinci kadın da Martha’ya benzer bir şekilde öldürülmüş halde bir otel odasında bulunur. Martha’nın eşinin bulduğu anahtar odanın kilidine uymaktadır. Bu da iki kurban arasında bağlantı kurulmasını sağlar. Mulder’ın teorisine göre birisi bilerek ya da bilmeden kötü bir ruhu saldırması için yönlendirmektedir.


 07x17 :: All Things :...

Scully bodrum katındaki X Files ofisinde, öğle yemeğinde Mulder’a katılır. Mulder ona tarlalar üzerindeki yuvarlak şekillerin olduğu slaytlar gösterir. Ancak Scully bunlarla ilgilenmemektedir ve araştırma yapmak için Mulder’la birlikte İngiltere’ye gitmemeye karar verir. Scully tıbbi bir çizelgeyi almak için Ulusal Washington hastanesi gider. Ancak kendisine yanlış çizelge verilir. Üzerinde D. Waterson yazmaktadır. Scully hemşireye çizelgenin Dr. Daniel Waterson’a ait olup olmadığını sorar. Çizelge ona aittir. Scully Daniel’in doktoruyla konuşur ve doktor hastanın göğüs sıkışması şikayetiyle getirildiğini söyler. Scully, Daniel’in kendisinden bahsettiğini öğrenince şaşırır. Daniel’in bilinci açılmadan önce Scully hastaneden ayrılır. Ama daha sonra Daniel’in kızı Maggie’den babasının kendisini görmek istediğine dair bir telefon alır. Scully hastaneye geri döner. Maggie bu durumdan hoşnut değildir ve odayı terk eder. Ancak Daniel Scully’yi gördüğüne memnundur. Bir geçmişleri vardır. Bir zamanlar birlikte olmuşlardır. Scully, Daniel’in ailesinin parçalanmasına neden olmaktan korktuğu için ondan ayrılıp FBI’a katılmıştır. Ancak Daniel’ın, Scully’den ayrılmasına rağmen evliliği bitmiştir. Yeniden bir araya gelme umuduyla Washington’a bile taşınmıştır. Scully daha sonra Mulder için tarlaların üstündeki şekiller hakkında biraz araştırma yapmak için Colleen Azar’ı görmeye gider, ama Daniel’den bahsetmeye başlar. Dua ile şifa bulma taraftarı olan Colleen, Scully’ye utanç ve suçluluk duygusunun hastalığa neden olabileceğinden bahseder. Hastaneye geri dönen Scully Daniel’a artık kendisine aşık olan kişi olmadığını ve Daniel’in kızına çektirdiği acılarla yüzleşmesi gerektiğini söyler. Bu, iyileşmesinin tek yoludur.

 07x18 :: Hollywood A.D. :...

Mulder’ı ofisine çağıran Müdür Yardımcısı Skinner, kendisine Kardinal O’Fallon’un kilisesindeki mahzenin bombalanması konusunda bilgi verir. Bu bilgilendirme sırasında odada bir başka adam daha vardır. Müdür Yardımcısı Skinner FBI hakkında bir film çeken eski arkadaşı Wayne Fetterman’ın bu araştırmaya katılması için ayarlamalar yaptığını söyler. Mulder ve Fetterman Kardinal O’Fallon’u sorgularlar ve kutsal emanetleri saklamakta kullanılan mahzeni incelerler. Çalan bir cep telefonu molozların arasında kalmış olan bir adamın keşfedilmesini sağlar. Telefon, 1960’lardaki karşı devrimcilerden biri olan Micah Hoffman’a aittir. Scully, Hoffman’ın dairesinde Mulder ve Fetterman’a katılır. Burada bomba yapım ekipmanları ve Hoffman’ın dini metinler hazırladığına dair kanıtlar bulurlar. Hoffman’ın bunları Kardinal O’Fallon’a gerçeklermiş gibi vermeye çalışmış olabileceğini düşünürler. Mulder ve Fetterman bu konuyu görüşmek için Kardinal O’Fallon’un yanına dönerler. Ancak Fetterman mahzendeyken kemikleri dağılmış bir iskelet formunun kilden bir kase üzerinde çalıştığını görür. Daha sonra Scully onun gördüklerinin mantıklı bir açıklamasını yapmaya çalışır, ama Fetterman filmi için kendisine gereken her şeyi bulmuştur ve onları araştırmalarında yalnız bırakır. Scully, Mulder’a Lazarus’un kasesinin hikayesini anlatır. Bu, İsa’nın Lazarus’u dirilttiği zamanda yapılmış kilden bir kasedir. Sözleri bu kase içine kaydedilmiştir ve bunun ölüleri diriltme gücü vardır. Scully kaseyi uzman teknisyen Chuck Burks’e götürür, o da Aramik dilinde konuşan bir ses keşfeder. Ses, bir başkasına dirilmesini emreden bir adama aittir.

 07x19 :: Brand X :...

Mulder ve Scully, Müdür Yardımcısı Skinner tarafından korunan bir tanığın banyosunda ağzı yenmiş bir halde bulunması üzerine North Carolina, Winston-Salem’e çağrılırlar. Tanık Dr. Scobie, Büyük Jüri’ye Morley Tütün Şirketi hakkında ifade verecektir. Scully otopsiyi yaparken Mulder ve Müdür Yardımcısı Skinner Dr. Scobie’nin iş arkadaşı Dr. Voss ile buluşurlar. Ama çevresi şirketin avukatları tarafından çevrilmiştir, bu yüzden sorulara cevap veremez. Mulder Dr. Voss’a Dr. Scobie’nin evinde bulunmuş olan küçük bir böceği gösterir. Dr. Voss bunun tütün böceği olduğunu söyler. Daha sonra Dr. Voss eve gittiğinde Daryl Weaver isimli bir adam ile karşılaşır. Kendisi Dr. Scobie ile bir anlaşma yaptıklarını iddia etmektedir. Dr. Voss bu adamdan şüphelenir ve birkaç sigara uzatır. Scully’nin yaptığı otopsi Dr. Scobie’nin yaralarının solunum sistemine yapılmış olan bir saldırı sonucu oluştuğunu ortaya çıkartır. Mulder’ın teorisi Dr. Voss’un konuşmaları sırasındaki tepkisine dayanarak suçlunun, bulduğu tütün böceği olduğu yönündedir. Scully de Müdür Yardımcısı Skinner da bundan kuşku duymaktadırlar. Ancak Dr. Scobie gibi öldürülen bir başka adamın olduğu yerde de tütün böcekleri bulununca Mulder’ın teorisini desteklenmiş olur. Kısa süre sonra Mulder hastalanır. Scully Mulder’ın tedavisiyle ilgilenirken, Müdür Yardımcısı Skinner Morley Tütünleri’nin sırrını ortaya çıkartır ve hayatta kalmayı başaran tek denek olan ve Mulder’ın kurtuluşu için kilit konumunda bulunan Daryl Weaver’ın peşine düşer.

 07x20 :: Fight Club :...


Kansas ofisinden iki FBI ajanı, iki adamın dini çağrılar yaptıkları bir davayı araştırırken birbirleriyle kavga ederler. İki eve uğrarlar. Bu evlerde birbirine tıpatıp benzeyen iki kadın oturmaktadır. Mulder, Scully’nin dikkatini bu davaya çeker. Kadınlardan biri Betty Templeton’dur. Kansas’ta Betty’ye tıpatıp benzeyen Lulu Pfeiffer, Koko’nun Fotokopi dükkanına bir iş başvurusu yapar. Lulu’nun 3 yıl içerisinde 17 eyalette 17 işe girmesi müdürün dikkatini çeker. Kasabanın diğer tarafındaki bir başka Koko’nun Fotokopi dükkanında Betty de bir iş başvurusu yapmaktadır. Betty’nin 3 yıl içerisinde 17 eyalette 17 işe girmesi müdürün dikkatini çeker. Bir gazete küpürü Mulder ve Scully’yi amatör bir güreşçi olan Burt Zupanic’e yönlendirir. Burt Betty’yi tanımadığını iddia etmektedir, ama bir adres verir. Scully adresi kontrol eder ve Lulu’yu bulur. Mulder’a, Betty ve Lulu’nun birbirlerini eyalet eyalet takip ettiklerini anlatır. Nereye giderlerse gitsinler kavgadan yangına, hatta ayaklanmalara kadar her türlü yıkım kendilerini takip etmektedir. Kanıtlar kadınların birbirlerinin kopyası olduğunu göstermektedir ve onları ayrı tutmak birinci görevleri olmalıdır. Ne yazık ki Betty de Lulu da Burt Zupanic’e aşık olmuş ve Kansas’ta kalmak istediklerine karar vermişlerdir. Scully Betty ve Lulu’nun benzerliklerinin bir sperm bankasına yapılan bağış yoluyla aynı babaya sahip olmalarından kaynaklandığını anlar. Bu da onları Burt’un kopyasına yönlendirir ve bir araya geldiklerinde kargaşa çıkar.

 07x21 :: Je Souhaite :...

Missouri’den bir iş adamı kendisine acı veren garip bir olayı araştırmaları için Mulder ve Scully’yi bulur. Ağzı birdenbire ortadan kaybolmuştur. Eski çalışanlarından Anson Stokes’in, kendisine ağzı kaybolmadan birkaç dakika önce “kapa çeneni” dediği için suçlu olabileceğini düşünmektedir. Mulder ve Scully Anson’u sorgulamak için Mark Twain karavan parkına giderler. Karavanın yanına park etmiş olan yepyeni bir yat vardır. Anson onların yatın vergileri için gelen maliye uzmanları olduklarını sanır. Saklanır ve onun yerine tekerlekli sandalyeye mahkum olan kardeşi Leslie Mulder ve Scully ile konuşur. Mulder mutfakta siyahlı bir kadın olduğunu fark eder. Anson daha sonra ölü bulunduğunda ve otopsi için getirildiğinde Scully şaşkına döner. Çünkü görünmezdir! Heyecanlanan Scully keşfini onaylamaları için Harvard’tan bir araştırma ekibini çağırır. Bu arada Mulder siyahlı kadın hakkında hiçbir kayıt bulamamıştır. Görüntüsünü ulusal arşivde araştırdığında aynı kadının çeşitli dönemlerde ortaya çıktığıyla ilgili kanıtlar bulur. Hep büyük başarıların ardından büyük başarısızlıklar yaşayan adamların yanındadır. Harvard araştırma ekibi gelip Arson’un cesedinin kayıp olduğu anlaşılınca Scully’nin heyecanı söner. Ancak Mulder bunun bilimle ilgisi olmadığını, Anson’un cesedinin ortadan kaybolmasının yerine getirilmiş bir dilek olduğunu düşünmektedir. Mulder’ın teorisine göre siyahlı kadın bir cindir. Ama onun iyi bir cin mi yoksa kötü bir cin mi olduğunu anlayamaz. Çünkü kendisiyle bağlantı kuran herkesin sonu bir trajedi olmuş gibidir.

 07x22 :: Requiem :...

Mulder ve Scully, harcamaları ile ilgili bir denetlemeyle karşılaşırlar. Mulder FBI kaynaklarını sorumsuzca harcamakla suçlanırken, Scully onu çizgide tutamamakla suçlanır. Ajanlar, Billy Miles tarafından aranınca devam eden olayları araştırmak üzere , Bellefleur, Oregon’a, birlikte çalıştıkları ilk davanın olduğu yere doğru yola çıkarlar. Washington’da ise, Marita Covarrubias ve Alex Krycek, onlara Oregon’da bir UFO’nun düştüğünü ve bunun projeyi yeniden inşa etmek için bir fırsat olduğunu söyleyen, tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş ve ölmekte olan Sigara İçen Adam’la buluşurlar. Billy Miles, artık şerif yardımcısıdır ve Mulder’la Scully’e ormana bir şey düştüğünü ve bir şerif yardımcısının kayıp olduğunu anlatır. Mulder, kayıp şerif yardımcısının arabasının, 7 yıl önce o ve Scully 9 dakika kaybettiklerinde kendisinin işaretlediği noktada bulunduğunu fark eder. Yerel halktan insanlar birer birer kaybolmaya başladığında, Mulder ve Scully ormanda UFO’yu aramaya başlarlar, ancak Scully’nin ani rahatsızlığı ve Billy’nin kaybolması üzerine Washington’a geri dönmek zorunda kalırlar. Müdür Yardımcısı Skinner, Marita Covarrubias ve Krycek yanında olduğu halde Mulder’la konuşmak ister. Krycek, kaçırılmaları kanıtlamak için UFO’yu bulmalarına yardım etmek istemektedir. Araştırmalarına devam ederken, çabalarını Yalnız Silahşörler ile birleştireceklerdir. Sonunda, Mulder Skinner’la Oregon’a geri döner, ancak uzaylı kafa avcısı tarafından kaçırılır. Washington’da Krycek, Sigara İçen Adamı merdivenlerden aşağı iter ve Scully Skinner’a hamile olduğunu haber verir. İkisi de kendilerini Mulder’ı bulmaya adayacaklardır.

KAYNAK : <X Files WeAreHere.Net>
Çeviri :
Berivan Tokem (spooky)


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR