» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
...:: 5. The X Files Türkiye Buluşması (06/07 Ağustos 2005) ::...


Derleyen: Berivan Tokem (spooky)

 

SICAK, ÇOK SICAK

SICAK, DAHA DA SICAK OLACAK…

Kordon'uyla, Saat Kulesi'yle, kızlarıyla meşhur İzmir'deydik bu sene. 5. kez toplandık, 5. kez hep birlikte bir şeyler paylaşmanın zevkini yaşadık. Katılım açısından (diğer şehirlere oranla) sönük geçen bir buluşma olmasına rağmen hiç kimseden çok kötü bir eleştiri gelmemesi (bakınız, eleştiri gelmedi demiyorum; çok kötü eleştiri gelmedi diyorum :P) aslında önemli olanın sayı değil, paylaşılanların fazlalığı olduğunu yeniden hatırlattı bize…

Normalde Temmuz başı ya da en geç Temmuz ortası gibi gerçekleştirdiğimiz Geleneksel Buluşma, bu sene elde olmayan nedenlerle (organizatörlerden birinin şehir dışında staj adı altında bir takım işkencelere maruz kalmak zorunda olması gibi :) Ağustos başında yapıldı. Ağustos başında bırakın başka şehirlerden İzmir'e insan getirmeyi, İzmirlilerden bile katılımcı bulmakta zorlandık desem sanırım yalan olmaz. Hele bir de geleceğini beyan etmesine rağmen buluşma günü ortalarda görünmeyen (ve hatta telefonlarına yanıt vermeyen) bazı arkadaşlar da var ki, kendilerini Tanrı'ya havale etmek istiyorum. (Sonradan haberleştiğimiz arkadaşları tenzih ederim bu konuda… ;))

Sitede ve forumda buluşma duyurusu ilk yapıldığında ve insanlara “Organizatörlere mail atın, ona göre plan program yapılacak” dendiğinde inanın 15-20 kadar mail geldi. Ancak buluşmanın en kalabalık anı, kameralarla da yakalandığı üzere, toplamda 10 kişi olmamızdan öteye gidemedi. Genele baktığımızda ise katılımcı sayısı 12'ydi. Şimdi kız-erkek dağılımını da vereceğim, az kaldı. :P

Bu buluşma, kendi içinde, şehir dışından gelen katılımcıların taksit taksit gelmeleriyle de bir farklılık yarattı desek yalan olmaz. Murat ve Tuğçe Perşembe sabahı, Murat'ın alter egosu Murat2 ve Ece Cuma sabahı, Tufan Cumartesi sabahı, Oğuz Cumartesi akşamı ve Boran da Pazar sabahı gelerek buluşmayı şenlendirdiler. (Öeehh, yazarken yoruldum yahu…) Cumartesi sabahı ve Pazar sabahı gelen arkadaşlar öncekiler kadar şanslı olamadığından benim acayip yol tariflerimle buluşma mekanlarını bulmak zorunda kaldılar. Zira İzmir'e geldiğim Salı sabahından beri ben, buluşmada izlenecek bölümlerin çevirileriyle uğraştığımdan Cumartesi ve Pazar sabahları misafir karşılayacak gücüm kalmamıştı. (Ki bu çeviri olayına daha sonra ayrıntılarıyla değineceğim.) Arkadaşlar uykulu halimle uğraştılar, ağzımın içinde yuvarladığım yol tarifleriyle İzmir'i hiç bilmeyen insanlar olarak memleketimi keşfetmek zorunda kaldılar. Bu konuda aşırı derecede acı çekiyorum, af diliyorum. Bundan sonra topluca gelin, uğraştırmayın beni… :)

Neyse…Gelelim buluşmanın ayrıntılarına… Buluşmayı, Cumartesi sabahı Teras Cafe'de, sucuklu dört yumurta, bir türlü gelmek bilmeyen gözlemeler, The Kara Şimşek and The Sosyete Mantısı ve cafe'nin Ice Tea stoğunu eritme çabalarımızla resmi olarak başlattık. Kamerayla bol bol çekim yaptık. (İlgililere cd'ler, görüntüler kurgulandıktan sonra tez zamanda ulaştırılacaktır. ;)) Altı kişi geldiğimiz mekanı “Hani bir sürü adam geliyordu Beri, yalancı organizatör” nidaları eşliğinde yedi kişi olarak terk ettik. (Ki bu adamlar iki gün boyunca susmadılar. İşkenceyi düşünebiliyor musunuz?) Murat'ın evine doğru yola çıkıp yol üzerinde (Konak'tan) forum üyesi olmayan, ancak gelişmeleri mail list aracılığıyla takip eden Oya'yı aldık. Bu arada konaklama sponsorumuz Murat'a sürpriz olması açısından Oğuz'un buluşmaya geleceğini kendisinden saklıyorduk. Ama tabi Oğuz, Oğuzluğunu yaparak Murat'a “2 saat sonra oradayım” diye mesaj atınca bütün plan altüst oldu. Oysa biz Murat'ın yüzündeki o dumur ifadesini görmek için günlerce beklemiştik. Eve gittiğimizde, bölümler için Emrah ve benim günlerce uğraşarak yaptığımız Türkçe alt yazılar, Murat'ın son model olmasına rağmen çağdışı kalmış olan Divx Player'ı tarafından bir türlü hafızaya alınmayınca ben ve Emrah uykusuzluk çektiğimizle kaldık ve elimiz mahkum tüm bölümleri İngilizce alt yazılı olarak izledik. (Allahtan Tuğçe dışında İngilizce sorunu çeken pek olmadı. O da zaten gösterim öncesi arşivimden kendisi için özel olarak çekip getirdiğim David Duchovny müzik videosunu izlediği için mest olmuş durumdaydı. Pek fark etmedi alt yazının hangi dilde olduğunu… :P)

Oya ve Türke gösterimin ardından, akşam üstü saatlerinde evden ayrıldılar. Biz de Murat'ın tepine tepine anlattığı (!) annesinin beşamel soslu krepinden yemek için hazırlıklara başladık. (Bu arada Ece ve Murat'ın alter egosu Murat2 bir makarna yapıyorlar, aklınız hayaliniz durur. Belirtmeden geçemedim. :) Carnivale ve South Park izleyerek; kocaman evde 1 m² yere 8 kişi sığışarak ve bu şekilde uyumaya çalışan Oğuz'u taciz ederek, bol kahkahayla geçen bir gecenin ardından yatıp uyuduk.

Normalde, programa göre, Pazar sabahı 11.00-12.00 gibi Teleferik Tesisleri'ne gidecek ve orada hep beraber mangal keyfi yapacaktık. Ancak biz insan görünümlü başka varlıklar olduğumuzdan Pazar sabahı 9.00 yerine 13.00'te uyanınca doğal olarak programda istem dışı bir sapma meydana geldi. Murat'ın evinin küçük bir bahçesi olmasını ve havanın kapalı olmasını (yani her an yağdı, yağacak modundaydı – ki sonradan yağdı zaten) fırsat bilerek Teleferik programını iptal ettik ve en yakın Tansaş mağazasından Afrika'yı doyuracak kadar et ve ayran aldık. Gerisini anlatmaya gerek yok, siteye konan bazı fotoğraflar buluşmanın bu kısmının nasıl geçtiği konusunda size yeterli bilgiyi verecektir zaten. :)

X Files Türkiye grubunun %90'ı çalışan insanlardan oluştuğundan, ekibin büyük bir kısmı Pazar akşamı çeşitli yollarla memleketlerine dönmek zorundaydı. Bu yüzden geç uyanmamızın ve bu insanların araçlarının erken kalkacak olması nedeniyle buluşmanın ikinci gününden bir şey anlamayarak 5. buluşmaya son noktayı erken saatte koymak zorunda kaldık.

Öz eleştiri yapmak gerekirse; genel buluşmaya ilk kez gelen arkadaşların hayal kırıklığına uğradıklarını ya da en iyi ihtimalle aradıklarını bulamadıklarını biliyorum. Kendilerinden özür diliyor, onları bundan sonra daha kalabalık olan ve daha fazla X Files konuşulabilen İstanbul buluşmalarına katılmaya davet ediyorum.TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR