» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
...:: 6. The X Files Türkiye Buluşması (01 Temmuz 2006) ::...


Derleyen: Berivan Tokem

İSTANBUL, İSTANBUL OLALI…

Sanırım artık geri saymaya başlayabiliriz. X. Geleneksel The X Files Türkiye Buluşması'nı yapmaya şunun şurasında ne kaldı ki? 6. senemizde yine İstanbul'daydık. Aslında sıraya uysaydık bu seneki buluşmanın Ankara'da olması gerekiyordu. Ancak Ankara'da buluşmanın detaylarıyla ilgilenebilecek olan bir arkadaşımız kalmadığı için buluşmayı hem bu nedenle hem de yeni açılan forum aracılığıyla aramıza katılan arkadaşlarımızın çoğunun İstanbul'da olmasını göz önüne alarak Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul'a almaya karar verdik.

Buluşmanın asıl yükünü mekanı ayarlayan ve insanlarla iletişime geçen Ruki sırtlasa da (ki kendisi sırf bu gün için koskoca mehter takımını bile hiçbir masraftan kaçınmayarak katılımcıların ayağına getirmiştir :P), ancak gerçek bir hayranın bütün yanıtları bilebileceği trivia'yı hazırlayan Pelin, yarışma sonucu verilen hediyeleri ayarlayan Murat ve Tuğçe, ankette seçilen bölümleri temin eden Tancan gibi X Team üyeleri de buluşmanın en iyi şekilde geçmesi için çaba gösterdiler. Organizasyona bir bakıma sonradan dahil olduğum için önceden yapılan çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi veremesem de bir elimde fotoğraf makinesi bir elimde kamerayla bütün buluşma boyunca malzeme toplamaya çalışan biri olarak buluşmanın kendisiyle ilgili yorumlarıma geçiyorum:

Saat 12.30 civarı mekana geldiğimizde (Ruki dışındaki bütün X Team üyeleri buluşmaya geç geldiler, dayaklık insanlarız valla) zaten erken gelen arkadaşlarımız arasındaki muhabbet koyulaşmıştı. Buluşmaların teknik sorumlusu diyebileceğimiz Tancan, bölümleri izleyeceğimiz notebook ve divx codec'leriyle bir süre boğuştuktan sonra (tabi bu arada Ruki ve ben insanların canları sıkılmasın diye oradan oraya zıplayıp durduk. Ama sonradan fark ettik ki herkes muhabbete dalmış, aslında kimse bizi sallamıyor.. :P) ters insanlar olarak normalde ilk sezondan son sezona doğru olması daha mantıklı olan bölüm izleme sırasını Bad Blood (5. Sezon), Small Potatoes (4. Sezon) ve Clyde Bruckman's Final Repose (3. Sezon) olarak uyguladık. (Zaten David Duchovny ve Gillian Anderson'un bölümler ilerledikçe gençleşmelerinin başka bir açıklaması olamazdı.) Bu arada bölümler izlenirken diğer X Team üyeleri de yerlerini aldılar. Sitemizin “Etkinlikler” bölümü editörü olan Tuğçe ise sağlık sorunları nedeniyle ironik olarak bu etkinlikte yer alamadı. (Oysa geçen sene söz vermişti bu seneki buluşmada bir sürü güzel fotoğraf çekeceğine. Üühühü… Benim elime düştünüz artık, sabır diliyorum fotoğraflara bakarken.) Bölümler arasında yemek arası verildi ve şu anda adını hatırlayamadığım bir arkadaşımız bunun “Geleneksel Kumpir Buluşması”na döndüğünü söyledi, ki bu tespiti yaptığı ve bu şekilde ifade ettiği için kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum. Üç bölüm de izlendikten sonra ise su damlatıp ses çıkaran klimaların kapatılması sonucu içerisinin iyice sıcak olması yüzünden ve komedi bölümleri izlememizin etkisiyle koltuklara börek gibi yayılmış olan katılımcıları silkip kendilerine getirmek için hemen yarışmaya geçtik. Pelin'in hazırladığı, ve itiraf ediyorum bir kısmının cevabını benim bile bilmediğim, 25 soru soruldu ve katılımcılardan sınav oluyorlarmış gibi bu sorulara yanıt vermeleri istendi. (Burada da Burcu ve Elif soruları imece usulü yanıtladılar sanki biraz ama, sorular kazık falan diye görmezden geldik diyelim. :P) Yanıtların yazılı olduğu kağıtlar toplanıp site editörleri tarafından değerlendirildikten sonra şahsen kontrol ettiğim ve kendisini aşıp “X Files'ın toplam kaç bölümü yayınlanmıştır?” sorusuna teker teker bütün sezonlarda yayınlanan bölüm sayılarını yazarak takdirimi ve saygımı kazanmış olan Azer'in birinciliği, dolayısıyla da X Files t-shirt'ünü kaptığı belirlendi. İkincilik aynı sayıda soruya yanıt veren Seda ve Emrah arasında bir t-shirt ve bir poster şeklinde bölüşülürken, Ruki'nin yarışmadaki favorilerinden olan Can da üçüncü olarak The X Files: Fight The Future Soundtrack'ini evine götüren isim oldu. Mansiyon ödülü olarak da dördüncü olan Burcu'ya buluşmada izlediğimiz Türkçe alt yazılı X Files bölümlerini hediye ettik. (Resmen hediye yarattık valla ayak üstü. Yaratıcı bir ekibiz vesselam.)

Bu seneki buluşma her ne kadar kalabalık olsa da geçen buluşmalarda demirbaş haline gelmiş olan Oğuz, Boran, Sercan, Nigar, Ezgi ve Mahmut Abi gibi arkadaşlarımız ellerinde olmayan nedenlerle bu seneki buluşmaya katılamadılar. Bazı arkadaşlarımız da, öyle sanıyorum ki yine ellerinde olmayan nedenlerle, mekandan erken ayrılmak zorunda kaldılar. Gelen gidenleri, arada uğrayanları falan da sayarsak 20 kişiyi geçtiğimiz bir buluşma oldu bu da. (Yine de parmak hesabını yanlış yapmadıysam Ankara buluşması sanırım hala geleneksel buluşmalar içerisinde en kalabalık buluşma olma özelliğini koruyor.) Bu arada mekanda bizi elinden geldiğince rahat ettirmeye çalışan ve sürekli soğuk içeceklerle bizleri “sulayan” mekan görevlisi Fatma'ya da buradan özel olarak teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. :)

Geçen senelerin aksine bu sene sadece bir gün yapılan buluşmamız umarız bizim için olduğu kadar aramıza yeni katılan arkadaşlarımız için de eğlenceli geçmiştir. Gelecek sene bu seneki buluşmadan çıkardığımız dersler sonucu daha da iyi olacak olan "VII Geleneksel X Files Türkiye Buluşması"nda görüşmek dileğiyle…

Ha, yazıyı bitirmeden bir de geleneksel kapanışımızı yapalım:

Bu Buluşmadan Neler Öğrendik?:

•  Sercan bu seneki buluşmaya katılamadığı için Ruki her seneki klasik “Hayır, sen Sercan değilsin, Ercan'sın!” kaosunu yaşayamadığından bu anı bir sene boyunca dört gözle bekleyen insanlar hayal kırıklığına uğrayabiliyorlarmış.

•  Murat buluşmada hiçbir şey ters gitmesin diye uzun uzun duş aldığı için hem kendisi geç kalabiliyormuş, hem de beraberindeki Ece, Muratcan ve Umut üçlüsünü de geç bırakabiliyormuş.

•  Pelin soru hazırlayınca sadece katılımcılar değil, editörlerin bile çoğu yamulabiliyormuş.

•  “Pizza pizza” ve “The Curse Of The Meeting” gibi buluşma gelenekleri bu sene itibariyle kesin olarak ölmüş, yerlerini ise “Tuğberk” gibi yeni ve daha lezzetli geleneklere bırakmışlardır.

•  Ece yine konaklama sponsoru olarak omuzlara alınmayı hak edebiliyormuş.

•  Muratcan eş durumundan 2 senedir, Umut ise site editörlerinden biri hamili yakını olduğu için 3 senedir X Files hayranı olmasalar da buluşmaları hardcore fan'lar gibi takip edebiliyorlarmış.

•  Tancan teknik konularda eli, ayağı ya da o an neresi denk gelirse orası öpülmesi gereken; bir codec uğruna yaz sıcağında sağa sola koşturabilen bir insanmış.

•  Dizinin hayranı olup sitenin müdavimi olan insanların ürkütücü çoğunluğu bilgisayarla ilgili işlerde çalışıyormuş.

•  Tuğçe “Etkinlikler” bölümünün editörü olmasına rağmen kaderin cilvesine yenik düşüp senenin en büyük etkinliğini bu defa “elde olmayan nedenlerle satarak” sevenlerini boynu bükük bırakabiliyormuş.

•  Tuncay çeçe sineklerinin İstanbul'da en fazla sevdiği insan olarak yatmayı bilmediği gibi kalkmayı da bilmeyen, bu yüzden de buluşmaya geç gelen bir arkadaşımızmış. (Ama ben kontrol ettim, o kadar uykuya rağmen hala on parmağında on marifet var.:P)

•  Derya “beni çekmeeee” çığlıkları atmasına rağmen bu sene de en fazla fotoğrafı çekilen insanlardan biri olmayı bir şekilde başarabiliyormuş.

•  Seda, Burcu, Elif, Can, Abidin, İnci, Emrah, Engin, Azer, Oya, Ercan… derken biz bayağı kalabalıklaşmışız yaw. :P

•  Ben foruma pek girmediğim için buluşmaya gelmiş olan, ancak ismini cismini burada göremeyenler bana bir mail atarlarsa Ruki üstünde baskı kurup onların isimlerini de buraya ekleyebilme gibi süper bir olaya imza atabiliyormuşuz.

•  Aaaaaaaaaa bu sene de bitmiş… :)


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR