» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 
 Home :...

Vay anasini sayin seyircileerrrrrr... Nasil bölümdü yaa, o öyle!!! Tamam birçok sahne acayip derecede ürkütücüydü ama bazi sahnelerde katila katila gülmekten kendimi alamadigimi itiraf etmeliyim. Burada ayrica yönetmenin ve senaristlerin (Kim Manners) zekasini takdir etmek lazim, yapmalari gerekeni biliyorlar, HOME bölümünün rahatsiz edici, insani geren havasini yumusatmak için aralara espriler koymayi akil etmisler, belki bunda takdir edilecek bir yön yok ama, bu esprili sahneleri en gerekli olduklari yerde kullanmak maharet ister, iste bu, çok önemli bir ayrinti! Bizi bir yandan rahatlatarak, gerilime hazirlamislar. Bravo yani!

Amerika’da dizinin girisinde, aileler için uyarida bulunulmasi yerinde bir uygulama olmus (Açilis jenerigini kaçirdigim için TGRT’nin bu konuda ne yaptigini bilmiyorum, yapmistir herhalde, ya da bilinçli olarak 23.30’ a koymayi yeterli bulmus ta olabilirler). Zira ölü bebegin bulunus sekli, Scully’nin bebek üzerinde ilk incelemesini yaptigi sahneler, Peacock ailesi bireylerinin ensest iliskileri gibi konular, insani sarsacak, ayni zamanda midesini kaldiracak cinsten...

Bölümün konusuna gelince, Pennsylvania’nin Home kasabasinda topraga gömülmüs bir bebek ölüsü bulunur ve ajanlarimiz olayi arastirmalari için kasabaya gönderilir. Scully’nin ilk incelemeleri, bebegin birçok anomali tasidigi ve bunlarin genetik bozukluklardan kaynaklandigini anlamasini saglar. Uzun lafin kisasi, bebegin bulundugu arazinin yaninda elektrigi, suyu, herhangi bir alt yapisi bulunmayan bir evde, kasaba halkindan soyutlanmis bir halde yasayan Peacock ailesi fertleri süpheli haline gelir ve olay gittikçe garip ve ürkütücü bir hal almaya baslar.

Glen Morgan ve James Wong ikilisinin elinden çikma senaryo gerçekten farkli ve sürükleyiciydi, insani geriyordu bu bir gerçek. Ama sanirim artik korkuya karsi bagisiklik kazanmis biri var karsinizda, öyle ziplayacak veya gözlerimi kapayacak bir sahne bulamadim dizide yaa... Tamam korktum ama o da evin karanligindan :)). Mulder ve Scully Peacock’larin evine her girdiginde, dik bir pozisyonda hangi köseden neyin firlayacagini düsünüp tirstim açikçasi, ama bir sey çikmadi ne yapayim?... Diger sahnelerde kardesimin uzandigi yerde büzülmesini görüp eglenmekle mesguldüm zaten...Peki igrendigim sahneler olmadi mi? Valla yeteri kadar fazlaydi öyle sahneler. Beyzbol oynayan çocuklarin ölü bebegi bulmalari, bebegin görüntüsü, aile fertlerinin görüntüsü, Mulder ve Scully’nin Peacock evini ilk ziyaretlerinde merdivenlerde duran domuz kafasi (iyyyyyy), ve evin her yeri!! Ajanlarimiz el fenerlerini evin içinde gezdirirken bir ara dayanamayacagimi düsündüm yani.

Mulder ve Scully’nin bebegin bulundugu yerde arastirma yaparken, daha dogrusu Scully arastirma yapip, Mulder beyzbol topuyla oynarken (adam isi iyi biliyor, ne ara beyzbolla ilgilenmisti hatirlayamadim valla) yaptiklari diyalog çok iyi bir giristi. (Özellikle Scully’nin kendisini dinlemedigini anladiginda söyledikleri ve Mulder’in cep telefonu olmadan geçirecegi iki dakika sonunda sizofren olabilecegini söylemesi. Bayiliyorum bunlarin atismalarinaaaa) Tabii ilerleyen dakikalarda ne bekledigimizi anlamamiza da yardim etti. Mulder, Peacock evinde bulduklari kadinin aslinda anne Peacock oldugunu anladigindaki surat ifadesi haricinde, sanki isin dalgasindaymis gibi davrandi. Zaten polis merkezinden çikip bankta oturduklari sahnede de olayin F.B.I ile ilgisinin olmadigini söylemisti. Onu bu konuda ikna eden Scully oldu tabii... Ama tavirlari gerçekten çok eglendiriciydi. Bir Amerika’li olmadigim için serif adini söylediginde “Gerçekten mi?” ve serif yardimcisini Barney diye tanistirdiginda “Fife ?” diye sormasi (tabii bu kisim senaryodan, çevirmenler sagolsun gene) konusunda pek bir sey anlamis degilim ama isin içinde ince bir alayin oldugunu görmek için Scully’nin ifadesine göz atmam yeterli oldu. Bankta oturduklari sahne, unutulmazlar listesine eklenecek cinsten dogal olarak...Benim için “küçük Scully’ler dogurmaya basla” söylevi ve arkasindan gelen sirtini oksama sahnesi yetti de artti bile... Ama Scully kalktiginda “Seni hiç anne olarak düsünmemistim” demesi, bir shipper olarak agzimin açik kalmasina neden oldu. Aslinda bu cümle degil de Scully’nin gösterdigi tepki çok daha güzeldi. Mulder’a bakarken ifadesi kesinlikle memnuniyetti. Kessinlikleeeee!!! Demek Mulder’in Scully’yi bir anne olarak gözünde canlandirdigi ilk yer burasiymis. Kaydedelim arkadaslar. Benim ilk aklima gelen yalayip yuttugum Requiem bölümü oldu valla. Ah su spoilerlar yok mu? Insana kafayi bile yedirtebilir. Bu arada annelik mevzusunu bir de anne Peacock’tan duyunca, ne düsünecegimi bilemedim, düsünmemenin daha hayirli olacagina karar verdim :)). Herhalde çocuklarin anneleri için neler yapabileceklerini anlatacak son kisinin o olmasi fikri beni afallatti, kim bilir?

Bu bölümde ironik sahneler dikkatimi çekti bir de... Serif Taylor kasabasinin sakin bir kasaba oldugunu, herkesin herkesi tanidigini, kimsenin kapisini kilitlemedigini söylemisti. Silah bile tasimayacak kadar kasaba halkina güveniyordu. Sonuçta karisiyla birlikte vahsi bir cinayete kurban gitmekten kurtulamadi. Peacock kardeslerin serifin evine giderken yolda dinledikleri sarki da olayi daha ironik hale getiriyordu, degil mi? “Wonderful, Wonderful”. Evet, artik yeni bir çagdayiz, insanlara güven duydugumuz günler artik çok gerilerde kaldi maalesef. Serif Taylor veranda merdivenlerinde oturup, her sey degismeden önce son bir kez etrafa bakinirken; güven duydugumuz, bizim için tehlikeli olmayacagina inandigimiz birçok duygunun ve degerin nasil parçalandigi ve bizden önceki nesillerden farkli olarak nasil rahatsiz, güvensiz bir nesil oldugumuzu düsündüm. Dogal olarak bu durum beni daha da rahatsiz etti ve elimden bir sey gelmeyecek durumda olmak ta sinirlendirdi. Aranizda yasi benden büyük olanlar varsa, beni daha iyi anlayacaklardir, eminim.

Bu yaziyi yazan ben olduguma göre bir yerlerde Mulder & Scully iliskisine deginmemek söz konusu olamaz. O yüzden hemen deginivereyim :))... Ama önce sunu söyleyeyim: her hafta “bu sefer çaktim köfteyi” tribine girip sabrinizi zorlayabilirim. Kusura bakmayin, yapabilecegim bisi yok, bu konuda beynim gerekenden fazla çalisiyor. Madem gelecegi biliyorum, peki bu nasil oluyor? Sadece gelecegi bilmek, ülkemde izledigim bölümlerin keyfini çikarmayacagim anlamina gelmez, bu yüzden oluyor iste... Hem spoilerlari biliyorum da ne oluyor, hala ne oldugunu anlamis degilim, hiç olmazsa adim adim gidelim, degil mi? Sekiz sene doldugunda sonuca ulasabilecek miyim bilmiyorum, çünkü CC ile bu konuda hiçbir zaman yildizlarimizin barismayacagi bir gerçek! Neyse iste çekiverin bi zahmet.

Simdiii... Bu hafta da Unruhe bölümü hakkinda yazdiklarim geçerli aslinda. Ama arti olarak bir sey var: Mulder’in davranislari... Önceki hafta hatirlarsiniz, ise Mulder’la baslamistim ama sonunda Scully’yi analiz etme girisimine dönüsmüstü olay. Analiz kisminda, forumdaki mesajlardan sizin de düsüncelerinizin hemen hemen ayni oldugu sonucuna vardim. Ancak o bölümde Mulder’i tam olarak degerlendirebilecek yeterli kanitim yoktu. Simdi var. Bankta Scully ile yaptiklari diyalog. Peki bu sefer neyi anladim? Sunu: Konusmalarindan tutun da yaptigi hareketlere kadar tek bir amaci var Mulder’in : Scully ile ortakliklarini dostluga dönüstürmek... Aradaki resmiyeti kaldirmaya çalisiyor, bu çok açik... “Zaten resmiyet yoktu” diyebilirsiniz. Güven konusunda; ciddi testlerden geçtikleri bir gerçek; mesela WETVIRED, mesela ANASAZI, daha da öncesinden ICE; bu aralarinda bir bagin olusmasini da saglamistir. Ama bu bagin profesyonel anlamda oldugu da bir gerçektir. Bölümün baslarindaki olay yeri incelemesinde Mulder olayla ilgilenmeyip geçmisten bahsederken Scully’nin “ne saçmaliyor bu adam” bakisi yeteri kadar belli olduguna göre, bu girisimin ilk üç sezondaki davranislardan farkli oldugu sonucuna kolaylikla varabiliriz. Hadi burada sadece Mulder kendi halinde takiliyordu diyelim, ancak bankta otururken yaptiklari diyalogdan kesinlikle Mulder’da bir seylerin degistigini anliyoruz. Ve bu degisikligin -su an için- Scully tarafindan anlasilmadigi izlenimine kapiliyorum nedense. Mulder’in Scully’yi anne olarak o ana kadar hiç düsünmedigini söylemesi ve Scully’nin ne kadar memnun olsa da, ilk andaki saskinligi (umarim uydurmuyorumdur ama bana öyle geldi) bu izlenime kapilmama neden oluyor. Mulder’in espri yaptigi sahneleri hatirlayin; Scully hep garip bir sekilde ortagina bakip durdu , degil mi? Bir de domuz agilindaki diyaloglarini hatirlayin, Scully de sonunda Mulder’in oyununa katilmis gibi davraniyordu orada... Ama o an için yapilan bir seydi. Simdilik üzerinde fazla durmuyorum ama sanki ileride bizi bu bekliyor... Mulder aralarinda farkli bir iletisim kurmaya çalisacak ve Scully ise mümkün mertebe bundan kaçinacak. Kissadan hisse: “olmuyor, olmuyoooorr!!!” deyip saçinizi basinizi yolmaya, tirnaklarinizi kemirmeye hazirlanin. Bu mesele ileride çok büyüyecek bence (gerçi bunu bilmeyen kalmamistir da hade neyse, gelecek orda dursun, biz bugüne bakalim)... Bu bölümden çikarabildiklerim bunlar, fazlasi varsa düsünmekten yoruldugum daha dogrusu kafam durdugu için bulamamisimdir heralde : )).

Neyse yazma dürtümün beni birakacagi yere kadar sizinleyim arkadaslar. Umarim keyif alirsiniz arkadaslar, benim keyfi yerinde valla : ))

SAYIKLAMALAR
(Bu bölüm gerekli, gereksiz, çogunlukla önemsiz bilgilerden derlenmistir.)
“Burada kapilar kilitlenmez ki!” diyerek cesaret gösterisinde bulunun ama kapinizin arkasina sandalye dayamayi ihmal etmeyin.

Domuzlar hakkinda kisa bir bilgi: “Bah-ram-ewe!" ünlemi ise yaramiyor, unutun! Bir de Mulder’a “spooky” derler! (yarildim, yarildim!)

“Oh hayir! Elvis Presley 42 yasinda ölmüs!” . Canimcim, bir daha espri yaparsan Scully kafana indirecek silahi, ona göre!

TGRT 5. sezonu almazsa ben bittim. Hele Pelin’in Mulder ve Scully ile ilgili söyledikleri 4. sezonu komple kapsiyorsa, hep bir seyler askida kalacaksa depresyona bile girecegim demektir, hade hayirlisi...

Bir bilen, lütfen Andy Taylor ve Barney Fife isimlerindeki espriyi açiklasin! X-Files hatirinaaa!!!
Eeee, bunu sorduktan sonra istifami isteyebilirsiniz ama; Kim Manners kadin mi, erkek mi? Kusura bakmayin nette arastirma yapardim ama abonelik bitti biliyosunuz. Zaten arkadasim soruyo ben diiillll :PP

Su Mulder’in odasindaki anten krizini hatirlayin. O sahnenin outtake’lerini neyse ki çekmisim. Mulder, Scully yaklasirken eliyle durduruyor ya, outtakelerin birinde DD elini direk GA’nin gögsüne koyuyor. Sonrasi malum, kahkaha krizi... DD ve GA güldükçe ben daha beter kopuyorum, her türlü seviyorum ben bu ikiliyi beaaa : ))

Adam toplayip çeviri sirketini basmayi planliyorum arkadaslar. Böyle de rezalet olmaz. Mulder saka yapiyor, sesi acayip derecede ciddi; hadi espriyi anlamadiniz, göz ucuyla adamin ifadesine de mi bakmiyosunuz, ne yapiyo bunlar yaaaa!!???.

“Scully, simdi sana hos bir adam oldugumu söylesem, azcik ta olsa buna inanir misin?” Scully inanabilir, benim için her halin hos ta, domuzlar ne düsünür bilemiycem!...X’le kalin!

Rukiye Fırat

TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR