» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 
 X-Files Nedir? :...

X-Files nedir ? Bir TV dizisi mi ? Bilinmeyene bir yolculuk mu ? Iki insanin yasadigi iliski mi ? Yoksa hayatin ta kendisi mi ?

Hangi seçenek sizin için dogru cevap olursa olsun,sanirim kesinlikle anlasabilecegimiz bir nokta var: Hayattaki hemen her sey gibi X-Files’in da bir felsefesi var ve tartisilmayi bekliyor.

Aslinda bu noktada çok dikkatli olunmali,çünkü felsefe,duragan bir bilgi türü degildir. Yapilacak her yorumun,yazilacak her kelimenin göreceli oldugu ve kisiden kisiye degisecegini unutmamak gerekiyor,herkesin kendine göre bir felsefesi oldugu gerçegi asla göz ardi edilmemeli.

Buradan yola çikarak yazinin esas konusuna geçebiliriz. X-Files felsefesi,ilk olarak onu yaratanlarin felsefesidir. Felsefeye,biraz kabaca da olsa hayat tarzi dersek Chris Carter’dan tutun,en önemsiz gibi gözüken set çalisanina kadar dizide olan herkes o 45 dakikaya kendinden bir seyler katmakta,dolayisiyla kendi tarzlarini ve felsefelerini dizide yansitabilmekteler. Onlarin yarattigi dünyada,tabii ki onlarin felsefesi hüküm sürecektir. Ancak o dünyada sözü biraz daha fazla geçen birileri var:

Yazarlar.

Her seyin sorumlusu aslinda onlar diyebiliriz. Onlar bize her hafta Mulder’i, Scully’yi, Skinner’i, CSM’yi, Krycek’i sunuyorlar. Onlar o dünyada nasil yasanacagini,neler yapilip yapilmayacagini belirliyorlar. X-Files dünyasinda hayati onlar düzenliyorlar. Hayatin oldugu her yerde felsefe de olduguna göre burada da mutlaka var ve nasil bazi seyler asla çözülememesine ragmen çesitli alternatifler,görüsler önümüze sunuluyorsa,ayni sekilde XF dünyasinda da alternatifler ve görüsler mevcut. Örnek vermek gerekirse, Glen Morgan ve James Wong’un hikayeleri bizi nasil XF dünyasinin karanlik,ürkütücü ve paranoyak köselerinin en içlerine kadar götürebilip,geceleri karanliktan korkmamizi ve “korku” ile “paranoya” kavramlarini sorgulamamizi saglayabiliyorsa,Darin Morgan bizi o dünyanin ironik,karmasik,tuhaf ve komik diyarlarinda bir gezintiye çikararak sasirmamizi ve “gerçeklik” hakkindaki bilgilerimiz ve düsüncelerimizi tekrar gözden geçirmemize neden olabiliyor. Bu,felsefedir; hayata dair duygulari,kavramlari sorgulamak, incelemek, tartismak. Degisik görüsleri kabul edip,kendinizinkilerle karsilastirmak, yeni seyler ögrenmek...

Bu noktadan sonra sanirim yaratilan bu dünyayi bir bütün olarak algilayip ona göre yorum yapmak daha dogru olur. X-Files pek çok seyi sorgulayan,pek çok seye cevap arayan bir dizi. Bu nedenle birden fazla felsefesi olmasi dogal karsilanmali. Yukarda belirttigim gibi,yazarlarin kendilerinden kaynaklanan “derin düsünceler”in yani sira dizinin kendisinin bize düsünmemiz,kafa yormamiz için sundugu bazi olgular var. X-Files- en basit düsünceden baslayacak olursak- “gerçegi” arayan bir dizi. 8. Sezon’un sonunda Mulder’in Scully’ye oldukça romantik bir sekilde “Gerçegi ikimizde biliyoruz” deyip * nihayet * su beklenen öpüsmeyi gerçeklestirdigine bakmayin. Dünyadaki tüm X-Files hayranlari biliyor ki kahramanlarimizin 8 seneden beri aradigi gerçek,ask degil. X-Files’in aradigi gerçek,yalanlarin içinde. Iste burada düsünmeye basliyoruz: XF’in savundugu sey bugün artik hiçbir gerçegin,hiçbir dogrunun orda öylece durup bizi beklemedigi,hatta bizden olabildigince saklandigi. Basarmak için,kendi gerçeklerimizi bulmamiz için çabalamak,savasmak gerektigi. Aksi takdirde her an ugruna çabaladigimiz her seyin önümüzden çekilip alinacagi ve daha da kötüsü amaçlarimizin kaybolmasina neden olarak,yasamimizi bir hiç olarak sürdürebilme tehdidinin varligi. Düsünsenize,amaçlariniz sizin dogru olduguna inandiginiz seyler. Amaçlariniz,sizin gerçekleriniz. Onlar için savasinca,basarili olacaginizi biliyorsunuz. Amaçlariniz elinizden alinirsa,sudan çikmis baliga dönmez misiniz ?

Tüm bunlar yoruma ve düsünceye açik konular. Ancak dikkat edilmesi gereken ciddi bir durum söz konusu: Ben felsefeden bahsederken,bu bilim dali için yapilan ugraslarin asla bir kesinligi yoktur derken dogrularin kesinliginden söz ediyorum. Çünkü bence hayatta dogrular birden fazla olabilir,ancak sadece tek bir yanlis vardir. Gelmek istedigim nokta su: Pek çok kisi,kas yapayim derken göz çikarabiliyor ve X-Files’i en olmayacak yerlere çekerek diziyi hem kendileri yanlis anliyorlar hem de diger Phile’lerin diziyi yanlis anlamalarina neden oluyorlar. Bu iddiami desteklemek için önünüze pek çok örnek sunabilirim, ve öyle yapacagim da ancak bu örnekler özellikle ülkemizden olacak çünkü söyle bir düsünürsek X-Files Türkiye’de su anda tamamen kült mertebesinde olan bir dizi. Hayranlari çok az,izleyenleri ise az. Ama isin ilginç yani,kime “X-Files’i biliyor musun?” ya da “Gizli Dosyalari izledin mi?” diye soracak olsaniz alacaginiz cevap hep ayni oluyor: “Aa,izlemedim ama duydum.” Bizim X-Files Türkiye Resmi Sitesi olarak kendimize hedef koydugumuz konularin basinda diziyi genis kitlelere yaymak geliyor. Ancak insanlarin,tabi ki hiçbir zaman tek bir bilgi yada haber kaynagi olamayacagindan,biz ne kadar reklamimizi yaparsak yapalim,tercihler baska yerlere kayabilir. O yüzden,ikinci hedefimizi de X-Files hakkinda en dogru en gerçek ve en yeni bilgileri ilgilenenlere sunmak olarak belirledik.

Sitenin bu kadar reklamini yapmam hos karsilanmayabilir ama inanin,bunun gerçekten bir nedeni var.

X-Files ile ilgili diger Türk sitelerde yapilan bazi konusmalar gerçekten insani güldürecek derecede gerçekle alakasiz. Dizi’ye hakim olan paranoyayi buradaki insanlar biraz fazla benimseyerek,gereksiz bir sekilde öküz altinda buzagi aramaya çalisiyorlar. Olmayan seyleri yaratmaya çabalayarak,bu olmayan seyleri tartisarak hem bosa vakit harciyorlar hem de aslinda X-Files’a zarar veriyorlar.

Evet,XF bir yere kadar devlet düzenlerini ve sistemi de elestiriyor. Aslinda simgelemelere bakarsak XF,dini de elestiriyor,dine göndermeler yapiyor,inançlari sorguluyor,teknolojiyi yorumlarimiza sunuyor vs...tüm bunlar varken bazi “arkadaslarimiz” olayin sadece “siyaset” yönüyle ilgilenerek,diziyi siglastiriyorlar. Ya da ve en komigi de,dizinin ülkemizde politik entrikalarla,XF’in içinde yatan gizli sistem elestirileri ve sembolleri sayesinde,belirli bir görüs tarafindan yayinlanabilecegine inanarak iyice absürdlesebiliyorlar. Bunlari düsünürken ve söylerlerken de “Felsefe” basligini kullaniyorlar. Iste felsefedeki tek yanlis budur: Olmayan seylerle ugrasmak.

Üstelik,söyle bir yorum da getirebiliriz: Bahsettigimiz sey,9 senelik,dünyanin en iyisi olarak kabul edilmis(en azindan öyleydi,ama bizce hala öyle :)...) bir efsane. Ve biliyoruz ki efsaneler anlatilmaz yasanir. Bizim ne haddimize,yüzlerce insanin kafasinin içindekileri çözmeye çalismak-felsefe yapmak?...

Beyin Atölyesi’nin ilk yazisini yazmanin gerginligi içinde oldugumdan dolayi anlatmak istediklerimi tam olarak ifade edememis olabilirim. Açikçasi yaziyi yazarken korktum ve ögrendim ki gazetelerde her gün gördügümüz o binlerce köse yazisi hiçte gözüktügü kadar kolay yazilmiyor. Ama ne olursa olsun bu yaziyi ben yazdigima göre,burada yer alan her kelimeden sorumlu oldugumu biliyorum ve elestirileri bekliyorum. Katiliyor yada katilmiyor olabilirsiniz. Ancak lütfen bana katilip katilmama konusundaki kararinizi verdikten sonra lütfen bir paragraf yukaridaki tek cümleyi akliniza getirin: “Sitenin bu kadar reklamini yapmam hos karsilanmayabilir ama inanin,bunun gerçekten bir nedeni var.”

O nedeni merak ediyorsaniz, bize baglanmaya devam edin. Siz anladikça,X-Files’in ve bizim,size ihtiyacimiz oldugunu göreceksiniz.

Murat AKPINARTheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR