» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 
 Paralel Dünyalar :...

10 Eylül 1993’te X Files yayina basladiginda , TV endüstrisi diziyi fazla iddiali bulmamisti. Bu günleri Chris Cater’in bile hayal edemedigi ortadaydi. Amerikan TV endüstrisi karisik ve devamlilik gerektiren senaryolarla yeni tanismaya baslamisti. X Files bu fikirle dogdu. Karmasik ve devamlilik gerektirecek bir senaryo ,genis bir yardimci kadro ve yapilmayani yapma fikri.

Peki X files’i dünya çapinda bir fenomen haline getiren o itici güç neydi ? Senaryosu.

X Files çogunlukla dehset verici olmasina ragmen bir korku dizisi degil ; uzaylilar ve paranormal olaylar dizinin temel diregi olmasina ragmen tam anlamiyla bir Star Trek de degil :) Hükümet komplolari ve resmi yalanlari sik sik dile getirmesi onu bir politik gerilim de yapmiyor. Tipki FBI’in ajanlarinin ana kahramanlar olmasina ragmen NYPD türünden bir polisiye olmamasi gibi. X Files bunlarin tümü hakkinda. Onu bu kadar farkli yapan elementlerden biri de bu. Herseyin birarada oldugu bir evren X Files.

Kendi taktiklari isimleriyle X Phile'larin diziyi sevmelerinin en büyük nedeni gerçekçiligi. Bir fantezi dünyasi degil bu .. Uzaklarda bir galakside eski bir hikaye ya da muhtesem bir geminin uzayin sinirlarini kesfetmeye çiktigi bir macera degil. Bu bizim hayatimiz. Her gün okuyup bir tarafa firlattigimiz gazetelerden ,FBI’in resmi olarak açikladigi belgelerden ,yerel efsanelerden esinleniyor. Hiçbir olay dayanaksiz bir hayalden ortaya çikmadi. Bunlar USA‘da , Ingiltere’de ve bir çok bati ülkesinde enstitüler tarafindan arastirilmis ve hala arastirilmakta olan olaylar. Süphesi olanlar için Jane Goldman’in harika arastirmasi The Unexplained 1-2 yi tavsiye ederim.

X Files ‘in bu kadar popülere olmasinin nedeninin senaryosu oldugunu söylemistik. X Files’in muhtesem karmasikligi iki nedenden ileri geliyor. Ilki hiçbir zaman kolay cevaplar alamamamiz. X Files bulacaginiz cevaplar hakkinda degil ,kendinize sordugunuz sorular hakkinda. Hayatinizi ,çevrenizi ,hükümetinizi ve en önemlisi kendinizi sorgulamaniz hakkinda . Biz gerçekten neye inaniyoruz ? Hükümetimize ? Ailemize ? Allah’a ? Kendimize? Orduya? Gazetelere ? Bunlardan kaçina evet dediniz? Evet derken ne kadar eminsiniz? X Files sizi çevrenizi sorgulamaya itiyor. Hiçbir sey basit degildir ve her sey çok basittir. Kimseye güvenme .Her seyi sorgula.

Ikinci nedende karakterlerin karmasikligi. Tipki gerçek insanlar gibi X Files evrenindeki insanlarda beyazlar ve siyahlar gibi ikiye ayrilmiyorlar. Gerçek olan renk gridir. Içinde tüm tonlari barindiran gri. Belki beyaz ve siyahin gerçekte renk sayilmamalarinin nedeni de budur. Çünkü gerçek beyazlik ve gerçek siyahlik yok , asla var olmadi. Dizinin karanliklar prensi kim ? Sigara Içen Adam mi ? Dolasiyisla hükümet. UFOlari gizleyen ,gelecekteki kolonizasyonu halktan saklayan ,insanlar üzerinde deneyler yapan hükümet ...ve onun adami Sigara Içen Adam. Acaba o gerçekten tamamiyle suçlu mu ? O ve Konsorsiyum ? Gerçegi halktan sakladiklari için suçlular mi ? Yoksa 1947 de ya da , iddialarin ayyuka çiktigi son yillarda gerçegi açiklamali miydilar? Peki ne yapacaktik? Uzaylilarin kolonizasyondan Birlesmis Milletlerde yapilacak bir dizi görüsmeden sonra vazgeçeceklerini düsünmek herhalde saçma olur. Dünya halklarinin verecegi tepkiyi düsünelim. Dindar olanlar kiyametin geldigini düsünerek kendilerini dünya islerinden çekip , dine ve ibadete verirken ; kahramanlik için dogduguna inanan bir grubun UFOlara *silahlariyla * ates açacaklari ; normal insanlarin siginaklara yiyecek ve su depo ederken ,yagmanin ve UFO tarikatlarinin ortaya çikacagi ,gerçek bir panigin ve karmasanin yeryüzüne hakim olacagini tahmin etmek pek yanlis olmaz. Peki bu kargasanin içinde bir seyler yapmaya çalismak , *çok üstün * silahlarimiz ve uçaklarimizla uzaylilari gezegenden defetmeye çalisirken ,dünya nüfusunu kendi kendimize yok etmemiz mi daha mantikli yoksa onlarla isbirligi içinde görünürken bir yandan onlarin virüsüne karsi bir asi gelistirmek mi? Machiavelli der ki : “Amaca giden yolda her araç mübahtir. “ Konsorsiyum’un (Sendika) felsefesi her zaman bu oldu. Dürüst ve idealist olmak amacini bir yana birakarak basarmayi kendilerine amaç edindiler. Eger hepimiz öleceksek ,bir kismimizin kurtulup insan irkinin devamini saglamasi en önemli amaçtir. Hükümetin insanlar üzerinde deneyler yapmasi ne kadar igrenç olursa olsun ,CSM ve Konsorsiyum’un( Sendika ) hakli oldugu pek çok nokta oldugu kesin. Hayatimiz toplumsal histerinin örnekleriyle dolu. Ne yazik ki histerik bir topluma gerçekleri anlatmak sanildigi kadar kolay degil. Bundan 1.5 yil önce Ingiliz Kamyon soförleri artan petrol fiyatlarini protesto etmek için rafinerilerin önlerinde , tankerlerin istasyonlara ulasmasini engellemek amaciyla , bloklar olusturdular. Görünen ve korkulan ,günler sürecek bir petrol sikintisinin bas gösterecegiydi. Ertesi gün marketlerdeki tüm ekmek ,süt ve temel gida maddeleri tükendi. Çünkü halk panikle yiyecek depoluyordu. Ve simdi siz -her ne kadar egitilmis ya da modern olurlarsa olsunlar - topluma ,uzaylilarin insanlari gerçekten kaçirip ,üzerlerinde test yaptiklarini ve yakinda Dünya’yi isgal ederek ,bizleri köle bir irk ve tasiyici olarak kullanacaklarini ,açiklar miydiniz?

Mulder gerçegin pesinde. Gerçegi buldugunda bunu halka açiklayamayacagini biliyor. Mulder ve Scully ilerleyen yillarda pek çok yeni bilgi ögrenmelerine ve kesin olmasa da kanitlar bulmalarina ragmen bunu halka açiklamak gibi bir girisimde hiç bulunmadilar. Mulder için itici güç olan gerçegi arama dürtüsü acaba Samantha asla kaçirilmasaydi da ortaya çikar miydi ? Yoksa tamamen farkli bir hayatta ,uzaylilar tarafindan kaçirildigini iddia edenlere hafif bir gülümsemeyle mi bakardi? Uyumsuzlugun uyumu olan iki ajanin çalismalari her zaman gerçegi aramak üzerineydi ,her ne kadar ikisi ayni seye inanmasalar da her zaman gerçegin pesinden kostular ama tökezledikleri ,sarsildiklari , umutlarini kaybettikleri bazen kesin yargilarla gerçekleri reddettikleri olaylarla karsilastilar. Inançlari sarsildi ama devam ettiler. Tipki CSM’in tamamiyle siyah olmamasi gibi Mulder ve Scully ‘de tamamen beyaz degiller. Onlar aziz degil. Hiçbir zaman olmadilar ve olmamalari onlari bizden biri yapti. Bizim birer parçamiz olmalari dizinin gerçekçiliginden ileri geliyordu. Biz de inanmak istiyoruz ama ayni zamanda inanmak için kanit istiyoruz.

Kanitlari ne yazik ki ,bizim gözlemlememiz gerek. Kuskularimizi dile getirdigi ve bizi kuskularimizin pesinden kosmaya ikna ettigi için mi seviyoruz X Files ‘i ? Olaylara kahramanlik ,aci , dehset pencerelerinden ayrilip genis perspektiflerle bakmaya basladigimiz gün bizim gerçegi arayisimiz baslayacakti . X Files bu arayisi dile getirdigi , insanlarin önüne yeni bir bakis açisi getirdigi için bir fenomen. Gerçek disarida. Arayin onu.

Pelin AkyüzlüTheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR