» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 
 Kendiliğinden Yanma Olayları :...

MERHABALAR.....

Üzerinde yasamakta oldugumuz Dünya bizi sizce nereye götürmektedir? Ger-
çeklere mi, yalanlara mi? Peki gerçek nedir, yalan nedir? Bizim gerçek olarak bilip nitelendirdiklerimiz yalan, yalan oldugunu sandiklarimizda gerçek olamazmi? Yalani yalan,gerçegi gerçek diye yorumlayan düsüncemizdir. Peki düsünce nedir? Biz mi düsünceyiz , yoksa düsünce mi biz? isik ve karanlik!

Size tekrar merhaba dedikten sonra yasam gerçekten yukarida anlatildigi gibi karisik, çözümü olmayan bos bir problemmi? Yoksa ne oldugunu bile dogru dürüst anliyamadigimiz sadece hergün ise gidip geldigimiz basit bir olgu mu? Ama sonuç ne olursa olsun siradanligiyla, karisikligiyla, olaganüstülüyle yasama devam etmekteyiz. Ve ne olursa olsun yasama bir gül uzatmaliyiz. ve yanlizca esas olan gerçege yönelmeliyiz. Yine sizlerle dogaüstü konular hakkinda konusacagiz.. Bu bölümde kendiliginden yanma olaylarini isleyecegiz.

MAVI ALEV

Kendiliginden yanma olaylari çok nadiren gerçeklesen olaylardir. Aslinda pek çok uzman daha böyle bir fenomenin varligina ikna olmusta degildir. Bu olaylarin özelligi kisinin, disaridan belirgin bir yakici etkisi olmaksizin bir anda kendini alevler içinde bulmasidir. Bu olaylarda sag kurtulan olmamakla beraber, görgü sahitleride çok enderdir. Sahitler ise kisinin karin bölgesinde ortaya çikan mavimsi bir alevin varligini tanimlamaktadirlar. Bu olaylar genelde oda içinde gerçeklesirken, ortaya çikan ates, kurbanin alevlerden hiç etkilenmemise benzeyen ayak yada bacak gibi bazi organlari disinda kemikleride dahil olmak üzere tüm vucudunu küle dönüstürür. Buda otopsi olasiligini imkansizlastiriyor. Isin en ilginç kismi ise kurbanin vücudunu küllere çeviren bu alevler çevredeki esyalara neredeyse hiç zarar vermemekte ve bir iz birakmadan yok olmalaridir.

Örnek bir olay 1731 de Italya Cesinada meydana gelmistir. Soylu bir aileye mensup yasli bir kadin kendini agir ve bitkin hissettigini söyliyerek yatagina gider. Ertesi gün kalintilari yatagin kenarinda bulunur. Kalintilar ise 2 ayak, 3 el parmagi ve bir kafatasi parçasindan baska bir sey degildi. Gerisi ise tamamen küldü. Kalin ve kokulu bir is tabakasi odayi sarmisti. Ve sari renkli bir sivi camdan asgiya dogru süzülüyordu. Kadinin küle dönüsen vücudunun disinda odanin hiçbir yerinde bir hasara rastlanamamisti. Daha sonraki benzer olaylardada bu is tabakasina ve sari siviya rastlanilmisti. Arastirmalar sonunda bu sari sivinin, vücuttaki yaglarin yüksek bir isiya maruz kalmasiyla olustugu anlasildi.

MUM TEORISI

Her zaman oldugu gibi insanlar yine inanmak istemediler. Bu fenomeni açiklamada septiklerin en güçlü silahlari mum teorisiydi. Teoriye göre insan bedeni bir muma benzetilebilirdi. Kemikler mumun fitili, vücuttaki yaglar ise bu fitilin yakitiydi. Eger bir insan kalp krizi geçirirse ve bu sirada herhangi bir ates kaynagina yakinsa, baygin veya ölü bir haldeyken vücut tutusmaya baslarsa bu yanma, bir yakit durumunda olan vücut yagi eriyene ve iyice yanarak kemikleri küle çevirene dek sürer.

BBC televizyonu 1989 nisaninda yayinladigi bir belgeselde mum teorisini savunumus ve insanlarda bu olaylarin hiçbir gizemli yönlerinin olmadigina inanmislardi. Bir baska teori is sudur. Bildigimiz gibi insan vücudunun %70 ' i sudur. Bilinmeyen bir elektiriksel etkiyle suyun gazlarina yani hidrojen ve oksijen e ayristigi ve bu sekilde yanma olayinin gerçeklestigi düsünülmektedir.

Bu olaylara en güzel örnek ise 28 Aralik 1987de gerçeklesmistir. Bu olayda bir adam , yasadigi dairenin mutfaginda, sapasaglam duran bir ayagi ve spor ayakkabilari disinda bütün vücudu küle dönmüs bir halde bulundu. Mutfakta ne bir yangin nede herhangi bir hasar izine rastlanamamisti. BBC bu olayi basit bir mum teorisi oldugunu açiklamisti. Kurban hala yanmakta olan ocagin yaninda bulunmustu. Kurbanin bu ocagin basinda bir kalp krizi geçirdigi ve ocagin üzerine düstügü ve tutusarak, baygin bir halde yavas yavas yandigi düsünülüyordu. Ancak, kurbanin canli olarak birileri tarafindan görülmesi ile kalintilarinin bulunmasi arasinda 15 saat vardi. Bu önemliydi çünkü laboratuvar çalismalarina göre kurbanin mum teorisine uygun bir sekilde ölebilmesi için daha uzun bir sürenin geç-
mesi gerekirdi. Olay yerinde arastirma yapanlar ilk görgü taniklari ile görüstüler. Söz konusu tanik odaya girdiginde yemek ocaginin üzerinde hala isinmakta olan yarim çaydanlik su oldugunu belirtmistir. Çaydanliktaki su hala buharlasip bitmemis olduguna göre, bu çaydanlik en fazla 1 saat önce evde yalniz yasiyan kurban tarafindan ocaga konmustu. Buda
mum teorisini çürütmeye yetiyordu.

Kimyacilar, yedigimiz besinlerin ölümcül bir karisimin, sindirim sisteminde ani zincirleme reaksiyonlara neden olabilecegini belirtmektedirler. Bazi besin maddelerinin karisimiyla vücutta asiri yanici gazlar ortaya çikabilirdi. Kendiliginden yanma olaylarinda söz konusu alevlerin karin bçlgesinde orataya çikmasi bu teoriyi güçlendiriyor. Ama henüz nadir yasanan bu olaya neden olan kimyasal reaksiyon tespit edilememistir. Arastirmacilar, bagirsaklarda olusacak asiri miktarda fosfor gaziyla olusacak kimyasak bir reaksiyonun, sindirim sisteminde bir yanma baslatabilecegi görüsündeler.

Arastirmacilarin, ortaya atiigi en çok kabül gören teori ise sudur: Her insanin bedeninde az da olsa bir miktar elektirik gücü vardir. Bazi insanlarin vücudunda dogal yollarla üretilen elektirik gerilimleri diger insanlarinkine göre daha yüksektir. Hatta bu insanlar birbirlerini öptüklerinde hafif bir elektirik çarpmasi gerçeklesmektedir. Arastirmacilar, fazla metalin olmadigi bir yerlerde yanliz yasiyan kisilerin vücutlarinda olusan elektirik gerilimlerinin kolayca bosaltilamiyacagini ve günlere biriken bu elektirigin, elektroliz ve iyonizyasyon yoluyla vücuttaki kimyasal bilesikleri parçalayabilceginin belirtmektedirler. Teorinin dogrulugu kanitlanamamistir. Ancak bu garip ve ender yasanan olaylara en yakin teori budur.

Kendiliginden yanma olaylari kendini hala bir sir olarak korumaktadir. eger basinizdan olaganüstü bir olay geçti yada tanik olduysaniz lütfen bize yazin.
isik ve segiyle...........

THE TRUTH IS OUT THERE.

merlin
TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR