» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 
 X-Files ve Gerçekler :...Dünyamizda basta uzay teknolojisi olmak üzere en son bilgi ve iletisim teknolojilerini gelistiren Amerika Birlesik Devletleri, özellikle tekellesmis büyük medya güçleriyle kendi halki dahil, tüm insanlari etkileyen bir güce sahiptir.

Yillar önce taninmis amerikali yazar Arthur Miller -kitleleri kolaylikla etkileyen görsel yayinlarin özellikle televizyonun yayginlasmasi, her eve girebilmesi nedeniyle olabilir- insanlarin bilgilerinin çok yüzeysellestiginden bahsetmisti. Bu durumun en tipik örneklerini ülkemiz de dahil birçok ülkede sevilerek izlenen "The Simpsons" ve "Married with Children"(Evli ve Çocuklu) gibi dizilerdeki amerikan aile yapisindan çikartilabilir. Dünyayi kendi kitalari disindaki, insanlik dramlariyla ilgili gelisen çogu olaylari sorgulamazlar(belki de bu olaylar hakkinda bilgiler kendilerine verilmez). Belli bir yasam biçimi olusturulmustur, ailenin hiç bir seyi eksik degildir, araba, televizyon, buzdolabi ve bunun gibi iyi veya kötü herseyi vardir.

Böyle bir toplumda X-files dizisinin büyük bir ilgi toplamasinin nedeni mekanik yasamlarina heyecan katmasi ve tabulasmis konularin ele alinmasi olabilir. Toplumun %75 gibi büyük bir bölümü ufolara ve ufolar tarafindan kaçilirildigina inanir, ayrica kendisini Isa Mesih ilan eden yüzlerce insan, bir çok gizli örgüt ve tarikat bulunur.

Bilindigi üzere hemen hemen bütün amerikan filmlerinde amerikan gizli servislerinin isleyisi açikca sergilenir, burdan söyle bir yorum çikarilabilir: "Bakin biz o kadar güçlüyüz ki kendi yapilanmamizi bile gözler önüne seriyoruz ve buna ragmen yenilmeyiz!" Öte yandan gerçegin pesinde olan Scully ve Mulder bir türlü sonuça ulasamazlar çünkü önleri her zaman belli bir sekilde kesilir. Chris Carter'in gerçekten çok basarili bir yazar oldugu bu cesur senaryolarindan anlasiliyor. Yazmis oldugu bütün senaryolarda (özellikle halktan gizlenen bilgiler konusunda) hükümet yönetimine
gerçekten çok sert elestirilerde bulunmustur. Yönetimin gizli isleri basarili bir sekilde sergilenmis, hükümetin içindeki bu güçlerin istedigi yerde karmasa çikarmasi, istedigi kisiyi istedigi zamanda iz birakmadan öldürmesi veya varolan kanitlari yoketmesi gibi birçok konu islenmistir.

Bölümlerin büyük bir kismi dünya disi zeki varliklarin gerçek gibi gösterilmesi ve bazi gerçek olaylarin uzaydan gelen yaratiklarca çikarilmis gibi hikayelestirilmesidir. Elbette bu konular yasandigi varsayilan gerçek olaylardan alinmistir. Bunun en büyük örnegi Roswell fenomenidir (4 temmuz 1947). Seyrettigimiz içerigi ufo'lu bölümlerin tümü Roswell olayindan etkilenerek yazilmistir. Roswell'de bulunan parçalar elbette meteoroloji balonu degildi, fakat ne yazik ki uzayli da degildi. Roswell'de bulunan parçalar dünya kamu oyundan saklanan bir bombaydi. Fakat bunu basindan ve halktan saklamak için gizliden gizliye ufo olayi gibi gösterildi. Askeriyedeki küçük tabutlar, basina el altindan verilen fotoraflar ve otopsi görüntüleri[1] büyük gerçegi saklamak için yapilan yalanlardi. Roswell olayindan yillar önce (30 haziran1908) Rusya Sibirya'nin Tunguska adli bölgesinde benzeri bir uzayli kazasi yasandigi varsayilir. (Mulder ve Krycek'in Rusya'da karakanseri arastirmasinin nedeni, Bölüm:TUNGUSKA). Ayni FBI gibi zamaninda KGB'ninde parapsikoloji ve uzaylilarin arastirmasi için bir bölüm kurulmustur fakat kurulan bu bölümler hiç bir zaman dünya disi bir varligin kanitina rastlamamistir. Ancak bu uçan dairelerin olmadigi anlamina da gelmez. 2.Dünya Savasi sirasinda çagdaslarina göre teknolojilerini en çok gelistirmistir olan Almanya uçan daireleri tasarlamis ve bu iste oldukça basarili da olmustu. Günümüzde Amerika da bu alanda gelistirilmis uçan dairelere sahiptir; zaman zaman basina dünya disi zeki varliklarin araci gibi gösterilen görüntüler bu araçlarin fotograflaridir. Öte yandan gerçek olan birçok görüntü de bilimsel olarak yeterince açiklanamamistir. Bunun için bu görüntülere kimligi belirlenememis uçan cisim(Ufo, ingilizce açik yazilisi Unidentified Flying Object) adi verilmistir. Bugün basta A.B.D olmak üzere uzaylilara inanan bir çok insan vardir. Hatirlayacaginiz gibi yakin geçmisde "Cennetin Kapisi" isimli tarikat üyelerinin toplu intihari ile bu tür inançlarin baglantilari ortaya çimistir. (4. sezonun 5. bölümü olan THE FIELD WHERE I DIED'daki toplu intiharlar bu olaydan esinlenerek yazilan bir senaryodur).

Bilimsel bakis açisi hiç bir olaya önyargiyla yaklasmaz. Bu nedenle hiçbir bilim adami kanitlanmadikça dünya disi zeki varliklarin olup olmadigi hakkinda kesin bir görüste bulunamaz. Bu nedenle 1969'da "Mavi Kitap Projesi" adi altinda ufo gözlemleri ve olaylarina iliskin resmi kayitlar tutulmustur. Bu kayitlarda kimligi tam olarak tanimlanamamis ve nedeni astronomik, meteorolojik oldugu düsünülen görüntü ve bilgiler bulunur. Aralik 1969'da bu projeye son verilse de bir çok ülkede buna benzer bilimsel projeler ve benzeri konulari arastiran kurum ve dernekler olusturulmustur.

Senaryolarin diger önemli bir bölümü de hükümet içindeki gizli yapilanmalar
ve bununla ilgili olaylardir. Bugün bilindigi gibi bir çok devlet adami bazi güçler tarafindan
desteklenerek toplum içinde belli noktalara getirilir. Devlet çikarlari dogrultusunda bu tip kisiler islevlerini tamamladiktan sonra ya ortadan kaldirilir ya da degisik bir kimlikle yasamlarini sürdürmelerine izin verilir.Bunun gerçek örnekleri arasinda John F.Kennedy cinayeti verilebilinir(ki senaryoya göre cinayeti isleyen kisi CSM'dir ve Mulder'a "Ben baskanlarin ölümünü gördüm ajan Mulder" diyebilecek kadar cesaretlidir çünkü bu olayin kapatilacagina emindir). Bu gizli yapilar ve kuruluslar istedigi yerde istedigi kisiyi susturur(Mr. X gibi), hasta edebilir(Scully'nin kansere yakalanmasi) ve farkli bölgelerde çesitli suni krizler ve hastaliklar yaratarak toplumun dikkati baska yöne çekilir(ki yine Scully ve Mulder'in yapmis oldugu çogu çalismalar bunlari arastirmakla geçer). Bunun en büyük örnekleri arasinda 1980'lerde AIDS virüsünün Afrika'da ortaya çikmasidir. Bugün hemen hemen herkes tarafindan kabul edilen bu virüsün maymundan insana geçtigi yalanidir ancak bu tür virüslerin A.B.D labrotuarlarinda yaratilmis oldugunu iddia eden görüsler de vardir.

Yazimdan da anlasildigi gibi hayata olan bakis açim Scully'nin ki ile paralellik gösteriyor. Yani bilimsel verilere göre davranmak. Sonuçta Mulder ne kadar hakli da olsa elinde hiç bir kanit olmadan bu tür olaylari bilimsel veriler disinda açiklamaya kalkmasi onu haksiz ve komik bir duruma düsürür. Bütçesi bu kadar düsük bir dizinin (çekimlerin tümü Kanada'da yapiliyor!) bu kadar begenilmesi senaryosunun basarisidir.Yazimin sonucu söyle bir soru ortaya çikabilir: Madem gerçekten bu tür güçler var bunlar bu dizinin yayinlanmasina neden engel olmazlar? Buna cevabim ise bu tip güçlerin bu dizileri tehlike olarak görmemeleri ve bunlarin ticari bir hale dönüstürülmesidir.

[1].Dünya disi bir varliga ait oldugu söylenen otopsi görüntülerindeki varlik 13 yaslarinda varsayilan, nadir bir hastaliga yakalanmis bir kiz çocugudur.

Boran Gürüney

 TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR