» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
...:: BÖLÜM 5 :: SENDİKA VE MUHBİRLER ::...


   Bu dünya çapındaki grubun ana üyelerinin yanı sıra,hükümette dostları ve onlar için “kirli işleri” yapan Kızıl Saçlı Adam,Asker Traşlı Adam, Luis Cardinal,Sessiz Willy,iki Siyah Saçlı Adam (hepsi öldü) ve Gri Saçlı Adam gibi ajanları vardı. Sendika, İkinci Dünya Savaşı sonrasında hükümet faaliyetlerini gizlemek için (örneğin UFO’lar gibi) inandırıcı bir şekilde olayları inkar etmek amacıyla kurulmuştu. Roswell olayından sonra Proje üstünde yoğunlaştı. Zamanla uzaylılarla tüm ilişkilerden sorumlu ve sömürgeleşme ile klonlama operasyonlarını yürüten grup haline dönüştü.

Liderleri,Sendika ve muhtemelen sömürgeleşme için merkez olan Tunus’ta yaşayan alman sanayici Conrad Strughold’dur. (“FIGHT THE FUTURE”) Roush (Almanca “duman” kelimesine yakın) adlı bir lobicilik şirketi ile Roush Technologies adlı bir araştırma (tabi ki uzaylı araştırmaları) şirketini kontrol ediyorlardı. Roush Technologies daha sonra Sendika için Kara Yağ araştırmaları yapmaya devam etti.

ABD ve diğer ülkelerin hükümetleri,meclis üyeleri( örneğin Senatörler Sorenson ve Matheson gibi) ve ordu,hepsi istenilen zamanda kullanılmak üzere Sendika’nın kontrolü altındaydı. Sendika, ilgileri dahilindeki her şeyi kontrol edebilir ve herhangi bir şeyin gerçekleşmesine neden olabilir. Örneğin,ordu aracılığıyla ele geçirilen uzaylıların teknolojilerini savunma amaçları için kullandılar.

Grubun en asi kişiliği Sigara İçen Adam’dır(C.G.B Spender). Küçük yaşta yetim kalan Sigara İçen Adam’ın(CSM) babası elektrikli sandalyede öldürülen bir Komünist ajanı,annesi ise akciğer kanserinden ölen bir hanımdı. Sendika’ya 1963 yılında ilk görevi olan JFK cinayetini başarıyla tamamladığı için kabul edilmişti. Scully’yi Mulder’a hayatını değiştiren bir deneyimden sonra atamıştı-1991 yılında iş arkadaşı “Roland” Deep Throat,onun gözü önünde,düşen bir UFO’dan çıkan E.B.E’yi(Dünyadışı Biyolojik Varlık) öldürmüştü. CSM’nin yeni görevi belliydi: Proje’yi ortaya çıkarabilecek herhangi bir kanıtı yok etmek. Mulder ve Scully bu planların bir parçasıdır,daha çok bir duman perdesi konumundadırlar.(“MUSINGS OF A CIGARETTE-SMOKING MAN”) Sessiz Willy tarafından “öldürülmüştü” ama aslında karlı ve ıssız bir bölgede yaşamaya devam etti. (“GETHSEMANE”, “REDUX”, “REDUX II”, “PATIENT X”, “THE RED AND THE BLACK”) Bir süre sonra Krycek onu geri getirdi.(“THE END”) CSM,eğer başka planları varsa yada bir şeyleri yapamayacaksa Sendika’ya yalan söylemekten çekinmez. Eskiden, Skinner’ın ofisinde kalıp,olayları yönlendiriyordu. Bu,Mulder’ın (doğru bir şekilde) onun kendisini gözlediğini ve Skinner’ı kontrol ettiğini düşünmesini sağladı. Scully,onun Mulder’ı etkisiz hale getirmek için kurduğu planın bir parçasıydı. Skinner zamanla CSM’yi odasından kovdu.

Sigara İçen Adam,Mulder’ın babasıdır. Mulder’ın hayatını pek çok kez kurtarmasının ve yaşamasına izin vermesinin en büyük nedeni budur. CSM,Krycek ve Marita tarafından,bir karşılık olarak öldürülmüştü. (“ANASAZI”, “THE BLESSING WAY”, “PAPER CLIP”, “TALITHA CUMI”, “HERRENVOLK”, “DEMONS”, “GETHSEMANE”, “REDUX”, “REDUX II”, “BIOGENESIS”, “THE SIXTH EXTINCTION”, “THE SIXTH EXTINCTION II: AMOR FATI”, “REQUIEM”, “WITHIN”, “WITHOUT”)
Bakımlı Adam (The Well-Manicured Man-WMM) CSM’ye karşıydı. Mulder ve Scully’ye birkaç defa ipucu veren bu adam,grubun esas liderlerinden biridir. İngiltere’deki torunları,Mulder’a zamanla her şeyi anlatmasının ve sonra kendini öldürmesinin temel nedeniydi.(“FIGHT THE FUTURE”) WMM aslında Mulder’a daha önceden yalanladığı bilgilerin gerçek versiyonlarını açıklamıştı.(“ANASAZI”, “BLESSING WAY”, “PAPER CLIP”) WMM’nin,Krycek’le bir ittifakı vardı,çünkü CSM Krycek’i öldürmeyi denemişti.

WMM aynı zamanda bir defa Scully’ye ipucu veren İlk Yaşlı’ya da(First Elder) karşıydı.(“NISEI”, “731”). İlk Yaşlı,Strughold’la beraber,ana merkezleri New York 46. Cadde’deki özel bir klüp olan grubun lideri olarak gözükmektedir. Bazen Londra’da da acil toplantılar yapmaktadırlar,böylece Strughold’un daha kısa bir sürede buraya ulaşması sağlanmış oluyordu. Bir diğer buluşma merkezi ise WMM’nin Charlotteseville,Virginia’daki çiftliğiydi. İkinci,Üçüncü ve Dördüncü Yaşlılar da grubun güçlü üyeleridir. İkinci yaşlı,Sendika’nın direnişe yardımcı olmasını sağlamak için yüzünü onunkine dönüştürüp onun gibi davranmaya çalışan bir Asi tarafından öldürülmüştü. CSM,durumu oğlu Jeffrey Spender ve Spender’ın hayatını kurtaran Krycek yoluyla halletti.(“TWO FATHERS”, “ONE SON”)
Krycek görevine,X-Files’ın ilk defa kapatıldığı ve Mulder ve Scully’nin ayrıldığı dönemde,Mulder’ın yeni ortağı olarak başladı. Daha sonra,aslında Mulder’ın çalışmalarını sabote etmeye çalıştığını gösterdi. Sendika’ya,Scully’nin Skyland Dağları,Virginia’daki toplu kaçırılma bölgesinde kaçırılması için yapılan planın gerçekleşmesi için yardım etti. Scully kaçırılınca,Skinner X-Files’ı tekrar açtı.(“SLEEPLESS”, “DUANE BARRY”, “ASCENSION”) Artık onun herkesle bağlantıları olduğunu biliyoruz: Mulder,Sendika,Ruslar ve hatta Mulder’ın son muhbiri Marita Covarrubias dahil. Krycek’in sol kolu,Tunguska’da bir grup tek kollu adam tarafından onun “yararı” için kesilmişti,böylece üstünde Kara Yağ deneyleri yapılamayacaktı. Ama Krycek’in zaten Rus bilim adamlarının tarafında olduğunu bilemezlerdi...(“TUNGUSKA”, TERMA”) Krycek, Skinner’ın kan dolaşımına,bir komutuyla ölümcül bir kan pıhtılaşmasına neden olabilecek mikroskobik nanorobotlar enjekte ederek Müdür Yardımcısı’nı kontrol edebilen bir yöntem geliştirmişti. Skinner Krycek’i Mulder’dan tamamen kurtulmaya çalışırken öldürerek,intikamını alabildi.

Dr. Openshaw 1973’ten beri,yani Samantha ve Cassandra’nın kaçırılmalarından beri Sendika için çalışan bir bilim adamıydı. Melezleştirme için denek olarak kullanılmaya başlandıklarında onlarla beraberdi,ve 25 sene sonra Cassandra ilk başarılı örnek olduğunda onun yanındaydı. Openshaw’a Cassandra başarılı olursa onu öldürmesi için emir verilmişti,böylece sırlar ortaya çıkmayacaktı,ancak Asiler mükemmel melezleştirme prosedürünü bilen tüm bilim adamlarını öldürmüş ve Cassandra’yı Sendika’yı ortaya çıkarmak için canlı tutmuşlardı. Gerçeği bilen tek kişi olarak kalan CSM, Openshaw’u öldürerek sırların ortaya çıkmamasını güvence altına aldı. Daha sonra Asiler Cassandra’yı öldürdüler.(“TWO FATHERS”, “ONE SON”)

Sendika’nın ABD’deki tüm üyeleri ve aileleri(onlar da melez olacaktı) Cassandra’nın melez genlerini ele geçirmeden hemen önce Asiler tarafından öldürülmüşlerdi. CSM sömürgeleşmeyi başlatmıştı,çünkü eğer şimdi başlamasaydı,Asiler Sendika’yı ortaya çıkaracaklardı. Ancak Asiler,bunun(sömürgeleşmenin) gerçekleşmesini engelledi. Sadece CSM,Fowley ve Krycek hayatta kalmıştı(ve Strughold ile ABD’de bulunmayan diğer üyeler) Görünen o ki,CSM bu olaydan sonra ordunun yardımını istedi,ve en kötü kolonileşme senaryosuna,uzaylılara karşı savunma sistemi kurarak hazırlanıyorlar. Artık melezleştirme projesi Asiler tarafından yok edildi ve panzehirin Saflık üstünde hiçbir etkisi yok.(“BIOGENESIS”, “SIXTH EXTINCTION”, “SIXTH EXTINCTION II: AMOR FATI”)

Mulder geçen yıllar boyunca pek çok muhbire sahip oldu,ve biri hariç hepsi önce ona geldi. Deep Throat bir sene boyunca,Sendika onu öldürene kadar Mulder’ın muhbiriydi. Ona önemli bir şeylere yaklaştığı zaman uzaklaşması için bazen yalan söylemesine rağmen Deep Throat, Mulder’ın,halka yutturulan tüm yalanları ortaya çıkarmasını istiyordu.(“DEEP THROAT”, “E.B.E.”, “THE ERLENMEYER FLASK”) X daha isteksizdi,ama Mulder’ın hayatını en az iki defa kurtarmıştı. Deep Throat ile aynı kaderi paylaşmak istemiyordu,ama zamanla Sendika onun fakına vardı. Ölümünden önce Mulder’ı bir sonraki muhbire yönlendirmeye başarmıştı; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Özel Mümessili(Special Representitive to the Secretary General-SRSG) Marita Covarrubias’a. Marita buradaki görevine SRSG asistanı olarak başlamıştı.(“THE HOST”, “SLEEPLESS”, “NISEI”, “731”, “TALITHA CUMI”, “HERRENVOLK”) Covarrubias,bilgi vermek için gevşetilebilir. SRSG,aynı zamanda Sendika ile iyi ilişkiler içindeydi,ve CSM ona “Mulder’a ne duymak istiyorsa onu söylemesini” öğütlemişti.(“ZERO SUM”)

Yukarıda bahsedilen diğer iki muhbir de Sendika’da yada hükümette yüksek yerlerdeydi. Marita’ya Kara Yağ bulaşmıştı,ve sonra Sendika tarafından ele geçirilen Rus panzehiri sayesinde tedavi oldu. Daha sonra panzehiri geliştirmek için bir denek olarak kullanıldı,bu onu çok zayıf kıldı. Ama bu olaydan sonra “CSM’nin adamı görevi”ne geri döndü ancak CSM’yi,ona çektirdiklerinden ötürü Krycek’le birlikte öldürdü. Son olarak,Doggett’ında Knowl Rohrer’da bir muhbiri oldu,hükümetin derinliklerinde ve CIA’de bir hafiye. Rohrer birkaç defa Doggett’ı atlattı,çünkü o da komplonun bir parçasıydı. Rohrer daha sonra bir uzaylı yerine geçti(bu konu daha sonra açıklanacak) ve Dogget ile Mulder’ı kandırmayı başardı. İkili son anda ölümden döndü.("PATIENT X”, “THE RED AND THE BLACK”, “TWO FATHERS”, “ONE SON”, “REQUIEM”, “WITHIN”, “WITHOUT”, “PER MANUM”, “THIS IS NOT HAPPENING”, “DeadAlive”, “THREE WORDS”, “ESSENCE”, “EXISTENCE”)                                                                                                                                          «  BÖLÜM 4  / BÖLÜM 6 »


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR