» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 


FBI'da yüksek fizikten, şeytana tapanlara, gözü dönmüş şiddet tarikatlarından, uzaylıların istilasına dek karanlıkta kalmış ve 'açıklanamaz 'olarak nitelendirilen bütün dosyalara X-Files adı verilir. Olaylara yaklaşımları farklı, iki FBI ajanı Fox Mulder ve Dana Scully, günümüz Amerika'sında çözülmemiş bu en gizemli dosyaları araştırmaktadırlar. Mulder asidir, hayalcidir, yıllar süren araştırmaları sayesinde edindiği tecrübeler ve bilgiler neticesinde, ele aldıkları davaların geneline, tamamen alternatif ve genelde gerçeküstü bir bakış açısından yaklaşmayı tercih eder. Scully ise FBI ajanlığının yanında aynı zamanda doktordur, bilimkadınıdır ve gerçekçidir, Mulder'ın tersine davalara mantıksal düzeyde yaklaşır, O'nun ortaya attığı alternatif teorileri, her zaman bilimin getirdiği kuşkuculukla değerlendirir. The X Files'ın her bölümünde işlenen olaylar, bu iki ajanın "inanan" ve "kuşkucu" bakış açıları çerçevesinde ele alınarak iki türlü argümana da yer verilir.. Böylece ortaya, zekice kotarılmış, izleyiciyi konu üzerinde düşünmeye iten, izlemesi oldukça zevkli bölümler çıkmaktadır.

X-Files adı verilen bu dosyaları araştıran FBI ajanlarının maceraları yıllardan beri birçok ülke televizyonunda heyecanla seyredilmektedir. Dizi, Türkiye dahil 92 ülkede yayınlanmış ve bu ülkelerin birçoğunda yayınına halen devam edilmektedir. Amerika'da 10 Eylül 1993'te ilk bölümü yayınlanmış olan The X Files, 2002 yılında, 9 sezon sonunda, 2 saatlik The Truth adlı bölümü ile ekranlara veda etmiştir. Dizinin ayrıca, 1998 yılında FIGHT THE FUTURE adlı bir de sinema filmi çekilmiştir.. X-Files işlediği konulara getirdiği gerçekçi yaklaşımı sayesinde, gerek oyunculuk, gerek yaratıcılık, gerek dizi yönetimi alanında, aralarında Emmy, Golden Globe gibi televizyon dünyasının prestijli ödüllerinin de bulunduğu, bir çok ödül kazanmıştır.

The X Files'ın dünya çapında oldukça büyük bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Dizi ile ilgili materyaller (kitaplar, t-shirtler, şapkalar, cd'ler, posterler vb.) özellikle yurt dışında oldukça çok alıcı bulmaktadır. Ayrıca bir çok hayranın X-Files ile ilgili web sayfası bulunmaktadır. Ve bu web sayfalarının sayısı oldukça fazladır. Internet'teki herhangi bir arama motoruna girip X-Files yazdığınızda bunu açıkça görebilirsiniz.

The X-Files, Türkiye'de 1998 yaz aylarında 'Gizli Dosyalar' adıyla TGRT ekranlarında yayınlanmaya başlamış, 7. sezona kadar devam etmiş ve 2003'te yayın hakları CNBC-e'ye geçmiştir. CNBC-e kanalında Pazar günleri 21:00'da ekrana gelmekte olan dizinin yayınına ilk sezondan başlanmıştır. 22 Şubat 2006'da ise 7. sezona ait bölümlerin gösterimine başlanmıştır. Türkiye'de ilk yayınlandığı yıllarda yeteri kadar tanıtımının yapılmaması, bölümlerinin oldukça geç saatlerde ve düzensiz yayınlanması gibi nedenlerden ülkemizde gereken ilgiyi görememiş olsa da The X Files, CNBC-e'de yayınlanmaya başladığından beri daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmaya başlamıştır.

The X Files Türkiye hayran grubu olarak amacımız; bu kült haline gelmiş dizinin ülkemizde de hakettiği yere gelebilmesini sağlamak, Türk The X Files izleyicilerini bir araya getirebilmek ve onlara The X Files hakkında Türkçe kaynak sunabilmektir.

THE TRUTH IS OUT THERE
(Gerçek orada bir yerlerde)


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR