» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 
ÖNEMLİ NOT:


Hazırlanan bu sözlük Türk X-Files hayranlarını bilgilendirme amaçlı olup; Phile Kategorileri ve FanFic Terimleri üzerine yoğunlaşılmıştır.

Birazdan okuyacağınız terimler; X Files Offical Forum’da ya da FanFiction’larda kullanılan terimlerdir. Bütün bu terimlerin X Files hayranları tarafından ortaya çıkarıldıklarını bir kez daha hatırlatmak isterim

Dizinin geleceği ile ilgili bilgiler içeren terimler veya açıklamalar, her sayfanın sonunda uyarısı altında ele alınmıştır. Okuyup okumamak sizin tercihinize kalmış.. Dikkat etmenizi öneririm..

İyi eğlenceler :)

-rukish-Sözlük 4 ana gruba ayırılmıştır:

Genel Terimler
Phile Kategorileri
Fanfiction Terimleri

Karakterler, Kişiler, Lakaplar

Genel Terimler ile başlıyoruz.. Dilerseniz yukarıdaki ilgili başlığa tıklayarak diğer konulara geçebilirsiniz..


x GENEL TERİMLER


ANGST : Bu terim aslında bir FanFic kategorisi olmakla beraber phile’lar arasında da sıkça kullanılan bir terimdir. Ana karakterlerin fiziksel ya da duygusal acı içinde oldukları durumları ifade etmede kullanılır.

ARCHIVE : FanFiction’ların toplu olarak yayınlandığı siteler ya da otomatik olarak yüklendikleri bazı mail gruplarına bu ad verilmektedir. Birçok FanFic yazarının kendi kişisel arşivi internette yayınlanmaktadır ancak daha büyük bir topluluğa hikayelerinin ulaşmasını istiyorlarsa, geniş içerikli arşivlerde de eserlerinin yayınlanmasını sağlarlar… X Files ile ilgili en geniş arşiv siteleri; www.ephemeralfic.org ve http://gossamer.x-philes.com’ dur. Bu sitelerden, FanFic yazarlarının kişisel arşivlerine de erişmek mümkündür.

FANFIC = FAN FICTION: X-Files hayranları tarafından yazılmış X-Files ile ilgili hikayeler. Bu türde yüzlerce hikayeyi (uzun ya da kısa, genellikle uzun hikayeler var tabii) FanFic arşivlerinde bulmanız mümkün. Bazı fic’ler bilinen diğer TV şovlarıyla X-Files arasında bir ilişki kurabiliyor. Sözlüğümüzün FANFİC bölümünde FanFiciton’larla ilgili ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz…

FLAME : Offical Forum camiasında çirkin tartışmalar başlatmak isteyenlerin yazdıkları kaba, uygunsuz postlara bu ad veriliyormuş…

MSR : “Mulder / Scully Romance” in kısaltması. Mulder ve Scully arasındaki ilişkinin romantik boyutunu ifade ediyor. FanFic kategorilerinden biri aynı zamanda.

MOTW = MONSTER OF THE WEEK : Haftanın canavarı. Mitolojiden bağımsız herhangi bir bölümde ajanların peşinde koşturduğu garip yaratıklar, tuhaf insanlar vs.. böyle adlandırılıyor. Mitoloji bölümü olmayan bu tip bölümlere MOTW denilebiliyor. Ancak bağımsız bölümler genelde Stand Alone Episode olarak bilinir.

MYTHOLOGY = MYTHARC : The X-Files’ ın ana konusunu oluşturan geniş kapsamlı entrikalar zinciri diyebiliriz kısaca.. Uzaylıların var olup olmadıkları konusunun etrafında dolanan, Sendika, komplolar, Mulder’ın kızkardeşi Samantha, Kara Yağ konularını işleyen bölümler Mythology veya Mytharc Bölümü olarak bilinir. Diğer bölümler forumda “Monster Of The Week (MOTW)” ya da “Stand Alone” Bölümleri olarak adlandılıyor.

NEWBIE : Message boardlara ya da foruma yeni katılmış kişiler.

SPOILER : Dizinin yayınlanmış bölümlerinde olmayan, çoğunlukla gelecek bölümlerde ya da sezonlarda ortaya çıkacak bilgilere “spoiler” deniliyor. Eğer izlemediğiniz bir bölüm hakkında birşeyler öğrenirseniz, kendi bildiklerinizi “spoil” etmiş oluyorsunuz, dilimizdeki anlamıyla mahvediyorsunuz; tıpkı sinemalara gelmiş, izlemek için sabırsızlandığınız bir filmin sonunu öğrenmek gibi… Ancak bu bilgiler için çıldıran insanlar da var. Amerika’lılar için artık sorun yok, dizi sona erdi biliyorsunuz; ancak ülkemizde 6. sezon bittiği ve 7. sezon henüz başlamadığı için gelecekte neler olacağını bilmeyenler açısından spoiler olabilecek çok şey var.

Gelecek sezonlar hakkında bilgisi olmayan arkadaşların kazara bu tip bilgileri okumaması için Offical Forum’daki yöntem kullanılıyor bizde de… Mesela bir mesaj yazıyorsunuz ve içinde gelecek bölümlerle ilgili bilgiler var. Bu bilgilerin geçtiği cümlenin başına aşağıdaki gibi bir uyarı koyuyorsunuz:

S
P
O
I
L
E
R

veya

SPOILER
*
*
*
*
*
*


Cümle bitince birkaç boşluk bırakıp ya da * işaretiyle belli edip mesajınızın geri kalanını yazabilirsiniz.

STAND ALONE : The X Files’ın mitoloji bölümlerinde anlatılan geniş kapsamlı komplo’dan bağımsız, mitoloji bölümlerinin aksine devamlılık arzetmeyen (devamı olursa sadece bir bölüm olabilir. - Pusher ve Kitsunegari gibi -), bir saatlik süre içinde sonuca bağlanan konuları işleyen bölümlere bu ad verilir…

UST = UNRESOLVED SEXUAL TENSION : Çözülmemiş cinsel gerilim olarak dilimize çevirebiliriz sanırım. Mulder ve Scully arasında zaman zaman gördüğümüzü düşündüğümüz, ya da gördüğümüzün o olduğunu umut ettiğimiz bir elektriklenme olur ya (Tamam! Kabul! Bunu ancak shipper’lar umut eder!), bir bakış veya bir dokunuşun sanki başka şeyler ifade ettiklerini düşünürsünüz; işte bu duruma UST adı veriliyor. FanFic’lerin birçoğu UST üzerine yazılmıştır.

X- PHILE : The X Files dizisinin hayranı… Phile’ lar öncelikle iki ana kategoriye ayrılır: Shipper’lar ve NoRomo’lar… Tüm bu kategorilerin alt kategorileir vardır:


Shipper’lar

* Finis Shipper
* IntelliFiniShipper
* IntelliShipper
* Rabid Shipper
* True Shipper

NoRomo’lar ve Darksider’lar

* Darkside IntelliFiniShipper (DIFS)
* Darkside Shipper
* Monkie
* NoRomo
* ShipHap

Fencer’lar ve Diğer Kategoriler

* Dipper
* DRipper
* Fencer
* Fricker
* Fripper
* Gripper
* IntelliKryMulShipper (IKMS)
* Mister
* Shripper
* Skamper
* Snogger
* Skinny Dipper
* SKipper
* Wenche

Phile kategorilerinin açıklamalarını ilgili başlık altında görebilirsiniz.RST = RESOLVED SEXUAL TENSION :
En basit anlamıyla çözülmüş cinsel gerilim diyebiliriz. Mulder ve Scully arasındaki UST’nin karakterlerin birbirlerine hissettikleri duyguları ifade etmeleriyle ortaya çıkan romantik içerikli ilişki. Gelecek sezonlarda ortaya çıkacak olan bu durum Shipper’ların işine geldiği kadar shipper olmayan diğer phileların da eleştirilerine hedef oldu. Öne sürdükleri ana sebep Mulder ve Scully arasındaki ilişkinin çok sıkıcı bir hal alması… Hatta bu durumdan memnun olmayan phile’lar RST’yi *pas* anlamına gelen RUST olarak anmayı tercih ediyorlar. Tabii bizim çin daha zaman var. Bakalım gelecek sezonları Türk phile’lar nasıl karşılayacak…                                                                                                                                               Phile Kategorileri »


 


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR