» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 

 
 
x PHILE KATEGORİLERİ


BAMMER : Scully’nin Mulder dışında herhangi biriyle birlikte olması gerektiğini düşünen philelar.

DARKSIDE SHIPPER = DARKSIDER : Shipper olup ta Offical forumdaki NoRomo postlarına veya chatlerine de takılan philelar. NoRomo’ ların düşüncelerine yatkın oldukları söylenebilir.

DARKSIDE INTELLIFINISHIPPER (DIFS) : Darkside Shipper, Intellishipper ve Finis Shipper özelliklerini bir arada barındıran philelar. Genelde NoRomo’larla aynı fikirlere sahipler ancak bariz bir farkları var: Dizinin son bölümünde ya da son filmde Mulder ve Scully’nin bir araya gelmelerini istiyorlar.

FENCER = FENCESITTER : Shipper ve NoRomo olmayan phile’lara bu ad veriliyor. Fencer’ların sıklıkla Mulder ve Scully dışındaki karakterlerle ilgilendikleri gözlemlenmiş. (Krycek, Skinner, Lone Gunmen, vs.) . Mesela Lone Gunmen’le ilgilenenlere Fencer / Gunner deniyor. Tabi ille de başkalarıyla ilgileneceksiniz diye bir kaide yok. Kendinizi ne Shipper ne de NoRomo olarak görmüyorsanız, Fencer’sınız demektir.

FINIS SHIPPER = FINISHIPPER : Scully ve Mulder’ın son bölümde ya da filmde bir araya gelmesi gerektiğini savunan phile’lar… Bu düşüncenin iki temeli var:

1. Eğer şimdi romantik bi beraberliğe başlarsalar, bu diziyi mahveder. David Duchovny’ye göre;

Eğer birlikte olursak, şov 30’lu birşeylere dönüşür. Kimse çocukları kimin alacağı konusunda dırdır etmemizi, sonra da ‘Biliyor musun tatlım? Sokakta takılan birkaç mutant gördüm. Haydi onları yakalayalım’ laflarını duymak istemez.”

2. Eğer şimdi romantik bir beraberliğe başlarlarsa, bu romantik gerilimi yani UST’yi mahveder.

FRICKER : Frohike/Scully Shipper. Scully ve Lone Gunmen üyesi Melvin Frohike arasında romantik bir şeyler olmasını umut edenler. (Ne diyelim umut etmeye devam etsinler… Yok daha neler… demeyelim :P)

GRIPPER : Mulder’ın kendisinden başka hiçkimseyle olmasını istemeyenler… Yani bilmiyorum, anlayan anladı heralde, bu konu üzerinde fazla durmaya ahlakım müsaade etmiyo maalesef… (Mulderist tarafım bu phile grubunu yok etmek için yanıyo tutuşuyo ama :P)

GUNNER : Lone Gunmen fanları bu isimle anılıyor ya da kendilerini bu isimle nitelendiriyorlar. Az kullanılan diğer adları ise; GunFan (GunFen çoğulu oluyor) ya da Lone Gunmaniacs

INTELLI FINISHIPPER (IFS) : IntelliShipper ve Finis Shipper terimlerinin kombinasyonu. Mulder ve Scully’nin son bölüme ya da filme kadar birlikte olmamaları gerektiğine inanıyorlar yine…

INTELLI SHIPPER : “Akıllı shipper” anlamına geliyor ama bu da pek iddialı bir deyim oldu. Bu tip shipperlar Mulder ve Scully arasında romantizmin zaman içinde doğal ve mantıklı bir şekilde geliştiğine inanırlar, istedikleri sulu bir romantizm değildir kısacası. X Files’ ta işlenen konuların Mulder ve Scully arasındaki ilişkiden daha önemli olması gerektiğini düşünürler. Intelli shipperların forumlardaki özellikleri; düşündüklerini düzgün bir dille anlatmaları ve kendileri ve dizi hakkında dalga geçebilmeleriymiş..

MORSOR = Mulder/Other, Scully/Other Society : NoRomo sitelerinden biri. Bu kulübe üye olanlar Mulder ve Scully’nin birlikte değil başkalarıyla olması gerektiğine inanırlar. Bu kulübün fikirlerini destekleyen bir de FanFic arşivi vardır : TSN (The Shipper’s Nightmare –Shipper’ın Kabusu-). Bu arşiv bünyesinde sadece M/O ve S/O hikayeleri bulunur.

MULDERIST : Favori karakteri Mulder olan, Mulder ve Scully arasındaki tartışmalarda her zaman Mulder’ ın tarafını tutan phile’lar. (kim?? Ben mi??? Aaaaaa??? Ne alaka canım :P)

NOROMO = NO ROMANCE = NoRos : Mulder ve Scully arasında kesinlikle romantik bir ilişki istemeyen philelar bu gruba giriyorlar. Shipper’larda olduğu gibi NoRomo’larda da fikir farklılığına göre farklı kategoriler var. Ancak temelde hepsi romantizmin konuyu mahvedeceğini düşünüyorlar; cinsellik, seks konularına az yer verilmesinin dizinin farklı olmasını sağladığına inanıyorlar; bazıları TV’de romantik sahneler görmenin rahatsız edici, sıkıcı olduğunu düşünüyor ve shipperları, özellikle de rabid shipper’ları rahatsız edici buluyorlar.

David Duchovny demiş ki;

“Karakterler arasındaki bağ; birlikte yatmaları kadar iyi.. Eğer ilişkiyi geliştirmeye başlarsak, bu dizinin ilgi odağı haline gelecek. Sonra da dizi, iki beyaz insan arasındaki sıkıcı bir ilişkiye odaklanmış diğer herhangi bir şov haline gelecek.” (no comment!!)

RABID SHIPPER : Shipper’lığı hırs haline getiren phile’lar diyebiliriz. Offical Forum’da diğer philelara saldırgan davranışlarıyla ya da şok edici yazım hatalarıyla tanınırlar. Diziye saplantı derecesinde bağlılar denebilir; olumsuz eleştirilere gelemezler. Büyük ihtimalle kahramanlarımızın içine düştükleri komik durumlarda gülmüyorlardır bile :). Rabid Shipper Syndrome denen bir rahatsızlığın pençesine düştükleri düşünülüyor.

REALMERS : Chris Carter’ın şirketi 1013 Productions’ un yapımcılığını üstlendiği diğer bir dizi olan HARSH REALM’in hayranları bu adla anılıyor.

SCULLYST : Favori karakteri Scully olan; Mulder ve Scully arasındaki tartışmalarda her zaman Scully’nin yanını tutan phile’lar…

SHIPHAP : Bu phile’lar kesinlikle Mulder ve Scully arasında romantik bir ilişki istemiyorlar; ancak romantizm olmadığı için, aralarındaki elektriğin ya da romantik gerilimin dizinin konusunu gölgede bırakacağının farkına varmışlar. Bu nedenle Mulder ve Scully’nin yatağa girmesini ve bu gerilimin sona ermesini istiyorlar. ShipHap ismi “Ship Happens” teriminden ileri geliyor.

SHIPPER:

1. RELATIONSHIPPER = MSR SHIPPER = SHIPPIER : Mulder ve Scully arasında romantik bir ilişki olmasını isteyen phile’lar. Shipper terimi Relationshipper’in kısaltılmasından ileri geliyor. Shipper’ların da kendi içlerinde farklı türleri var; Darkside Shippers, Intellishipper, Finis shippers gibi.. Açıklamalarını ilgili başlık altında bulabilirsiniz.

2. Herhangi bir karakter çiftinin yanında “shipper” kelimesi kullanıldığında (Marita/Krycek, Scully/Krycek, Mulder/Krycek), bu karakterlerin birlikteliklerini uygun bulan, bir arada iyi olduklarına ya da bir arada olmaları gerektiğine inanan phile’ları açıklar. Birçok karakter çiftinin shipperlarının kendilerine özgü isimleri vardır (Dipper, Dripper, Skamper, Skipper…). Açıklamalarını burada bulabilirsiniz.

SHRIPPER = SARLEOist : Scully/Reyes Shipper. Scully ve Reyes’in romantik birlikteliğini isteyenler… Bu aslında NoRomo’ ların ortaya attığı bir şaka olsa da bunu gerçekten isteyenler de varmış…

SKAMPER : Krycek/Marita Shipper. Krycek ve Marita arasındaki ilişkiyi destekleyenler..

SKIPPER : Scully ve Krycek’in romantik anlamda birlikte olmalarını isteyen phile’lar.

SKITTLE : Scully / Skinner Shipper. Scully ve Skinner arasında romantik bir ilişki olmasını isteyenler.

SNOGGER : Gillian Anderson / David Duchovny Shipper. David Duchovny ve Gillian Anderson’un romantik bir ilişkisi olmasını isteyenler… Bir ara (1997 yılı başları olması lazım) GA ve DD arasında garip şeyler olduğu bir gerçek… Ama kimse fazlasını bilmiyor… Artık bu düşünce çok uzaklarda kalmış gibi görünüyor, ancak forum alanında hala Snogger’lara rastlamak mümkün…

David Duchovny’nin 26 Ekim 1997 yılında Los Angeles Times’ta yayınlanan bir röportajında şöyle bir açıklaması var:

“Bizim tamamen farklı ve yapay bir ilişkimiz var. Bir araya getirildik, birbirini tanımayan iki insan olarak bir arada fazlasıyla zaman geçirmeye zorlandık, evli çiftlerden de fazla…Bu nedenle ilişkimizi ‘benziyor’ ya da ‘benzemiyor’ diye tanımlayamazsınız.”

SNOWDEN : The X-Files’ ın ana bestecisi Mark Snow’un hayranları.

TRUE SHIPPER : “Gerçek Shipper” demek oluyor. Mulder ve Scully arasındaki güçlü bağın anlamlı bir şekilde, doğal olarak aralarında romantik bir ilişkiye dönüştüğüne, dönüşmesi gerektiğine inanırlar. Rabid shipperların tersine saplantılı bir ruh sağlığı içinde değildirler ve kendilerini açık, net ve düzgün bir şekilde ifade edebilirler. Mulder ve Scully arasındaki ilişkinin, dizinin bahsettiği diğer şeylerden (uzaylılar, kaçırılmalar, komplolar, doğa üstü olaylar) daha önemli olduğunu düşünürler. Romantizmi son bölümde görmek yerine hemen görmeyi tercih ederler.

WENCHE : A.D. Skinner hayranı olan phile’lar..DIPPER : Dogget/Scully Shipper. Dogget ve Scully arasında romantik bir ilişki olmasını isteyen phile’lar… Gelecek sezonlarla ilgili bilgisi olmayan arkadaşlara şöyle bir bilgi verebilirz: Dogget Mulder’ın yokluğunda Scully’nin ortağı olarak FBI’da göreve başlayan bir ajan.

DRIPPER : Dogget/Reyes Shipper. Ajan Dogget ve Reyes arasında romantik bir ilişki olmasını isteyenler…

FRIPPER : Reyes ve Flukeman arasında romantik bir ilişki istiyorlar. Sanırım Reyes’ ten pek haz etmeyen phile’ ların ortaya attığı bir şeydir…

MISTER : Mulder/Reyes Shipper. Mulder ve Reyes’in romantik beraberliğini isteyenler…

MUGGETT : Doggett / Mulder shipper. Dogget ve Mulder arasında romantik ilişki isteyenler… Yine FanFic fantezicilerinin eseri olsa gerek…

SKINDOGG = SKINNY DIPPER : Dogget ve Skinner arasında romantik ilişki isteyenler. Tabii ki bu bir fiction kategorisi… (Neyse ki !...)

                                                                                                                     « Genel Terimler / Fanfiction Terimleri »

 


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR