» Ana Sayfa
   » X-Files Nedir?
   » FORUM
   » X-Cast
   » Bölüm Rehberi
   » Bölüm Adları
   » Mitoloji
   » Senaryolar
   » Fanfiction
   » Fanart
   » Basında X Files
   » X-Sözlük
   » Bilmedikleriniz
   » The X Team
   » Etkinlikler
   » Linkler

 


Dizi ve sayfa ile ilgili her
türlü soru ve önerinizi
faq@thexfiles-tr.net
adresine yollayabilirsiniz!

 
 
x FANFICTION TERİMLERİ


FanFiction’lar “Genel Terimler” başlığı altında açıklandığı üzere X-Phile’lar tarafından yazılmış hikayalerdir. Genelde roman tarzında birden fazla bölümden oluşurlar. Gossamer ve Ephemeral’in en fazla bilinen FanFic arşivleri olduklarından söz etmiştik. Bu hikayelerin ana dili doğal olarak İngilizce’dir. Ancak orta düzeyde İngilizce bilgisi olanların da, ana dil derecesinde İngilizce bilenlerin de okuyabileceği tarzda hikayeler mevcuttur.

Yukarıda bahsettiğimiz arşivlerde bulunan FanFic’lerden birkaçının başlangıcı aşağıdaki gibidir:

-------------------------------------

TITLE: Pear Necessity
AUTHOR: Lysandra
FEEDBACK: Lysandra@mediaone.net or Lysandra31@aol.com
SPOILERS: Blink and you'll miss them for Never Again & Lazarus. This story is set sometime in the 5th season.
RATING: PG-13
CLASSIFICATION: VR
SUMMARY: Why should anyone settle for 'acceptable?'
DISTRIBUTION: OK for Gossamer; others please ask permission before archiving.
DISCLAIMER: These characters are owned by Chris Carter, Ten Thirteen Productions, and Twentieth Century Fox.

-------------------------------------

From: Piper624@hotmail.com
Date: Thu, 04 Nov 1999 10:17:27 GMT
Subject: NEW: Foxhole (1/2)
TITLE: Foxhole
AUTHOR: Piper
E-MAIL: Piper624@hotmail.com
RATING: PG-13 for adult situations
KEYWORDS: UST, DAL, M&S Angst
SPOILERS: WARNING! SEASON 7 SPOILERS AHEAD!
ARCHIVING: I'd be absolutely honored. Just let me know so I can come visit.
SUMMARY: There are no atheists in foxholes...
NOTES: I began writing this when the first round of season 7 spoilers started coming out, so there may be some late-breaking news that's not included. This story is just my perception of how things may turn out, and was written with pure Mulder love. *g*
FEEDBACK: Best gift I could receive.
DISCLAIMER: Nope, I don't own 'em. But I'll be sure to put them on my Christmas list for Santa Claus this year. And special thanks to my Barb, my wonderful beta. I'd be honored to have you nitpick my stories anytime.

-------------------------------------

Örneklerde görüldüğü gibi bir FanFiction’un başında, hikaye hakkında bilgi vermek amacıyla aşağıdaki başlıklar bulunur. Ephemeral veya Gossamer gibi geniş içerikli arşivlerde FanFic’lerin yayınlanması için, FanFiciton yazarlarının bu bilgileri hikayelerinin başına eklemeleri gerekmektedir:

Title
Author
E-mail adress
Rating
Category
Keywords
Spoilers
Summary

Title (hikayenin başlığı), Author (hikaye yazarının ismi veya nicki), e-mail haricindeki başlıklar aşağıda açıklanmaktadır:

RATING : Değerlendirme. FanFic’lerin okunabilirlik açısından hangi seviyede olduklarını, hangi yaştaki insanlara hitap ettiklerini belirleyen başlıktır. Arşivlerde bu seviyeleri belirlemek için Amerikan Film Değerlendirme Sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde dört çeşit değerlendirme mevcuttur:

       G : Her yaştan insanın okuyabileceği FanFiction’lar bu gruba girer. Yasal yaş sınırının altındaki okuyucular için uygundurlar.

        PG : İçeriğinde hafif küfür, şiddet veya seks öğelerine yer verilen FanFiction’ lar bu gruptadır.

        R : Bu gruptaki FanFiction’larda küfürlü vb. konuşmalar oldukça ağırdır; seks ve şiddet yoğundur ve açık açık anlatılır. Bu gruba giren FanFic’ler yasal yaş sınırının altındaki okuyucular için uygun değildirler.

        NC-17 : Aşırı derecede açık bir anlatımla şiddete, seks öğelerine yer veren FanFic’ler bu gruba dahil edilmiştir. Yasal yaş sınırının altındaki okuyucular ve bazı yetişkinler için kesinlikle uygun değildirler.


CATEGORY / CLASSIFICATION :
Bu başlıklar (özellikle ‘category’); arşiv sitelerinde okuyucuların konu, karakter vs. açısından aradıkları türde FanFiction’lara kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için kullanılır. Arşiv sitelerinde FanFiction’lar konularına göre kategorilere ayrılmıştır. Bir FanFiction’un hangi kategoriye ait olduğu bilgisi FanFiction yazarının kendisi tarafından belirtilebileceği gibi, yazarın yazdığı hikaye hakkında verdiği bilgiler göz önünde bulundurularak arşiv yöneticileri tarafından da belirtilebilir. Mesela girişinde “Shipper değilseniz, okumayın!” şeklinde bir uyarı bulunan FanFic’ler MSR (Mulder/Scully Romance) kategorisine dahil edilir.

Bir FanFiction’da Category ya da Classification belirtilmemişse; büyük ihtimalle FanFic’in konusuyla ilgili bilgiler KEYWORDS (bkz. Keyword) başlığında verilmiştir. Bazı FanFic yazarları kategori bilgilerini bu kısıma yazabilir.

FanFiction kategorileri aşağıdaki gibidir:

        C = CROSSOVER : FanFiction’da TV’deki diğer dizilerin, filmlerin veya kitapların ana karakterlerine yer verilmesi durumunda, bu tip FanFic’lerin kategorisi “C” dir.

        X = X-FILE : X Files’ın ana konusunu oluşturan uzaylılar, karayağ, gizli devlet komploları etrafında dönen ya da ajanlarımızın soruşturduğu diğer X Files konularına yer veren macera, entrika bazlı FanFic’ler bu kategoriye dahildir.

         T = ADVENTURE : Bir soruşturma veya komplo etrafında dönmeyen ancak içeriğinde maceraya, entrikalara vs. yer veren fic’lerdir. X kategorisinden farkı; X Files’ta karşımıza çıkabilecek bir konusu olmamasıdır.

         S = STORY : Karakter bazlı FanFic’ler bu gruba girer. Komplo, soruşturma ve benzeri bir olay değil karakter etkileşimi odaklı hikayelerdir. Sadece romantizm değil, arkadaşlık, aile vb. kavramlar da anlatılabilir. Erotik hikayeler de bu gruba girebilmektedir.

         V = VIGNETTE : Karakterlerin içinde bulundukları ruh halinin ya da düşüncelerinin anlatıldığı kısa hikayelerdir. Hikayede konuşmalar olabilir. Vignette hikayelerinin macerayla alakası yoktur. Kısa bir zaman süresince, tek bir konu hakkında (olay, his veya ilişki), çoğunlukla tek bir karakterin ele alındığı hikayelerdir.

         R = ROMANCE : Ana karakterlerden birinin veya birkaçının herhangi biriyle romantik ilişki içinde olduğu hikayelerdir. Eğer karakterler arasında romantizm gerçekte olmayıp bir şekilde ima ediliyorsa, bu tip FanFic’ler romance kategorisine girmez. Sadece UST keyword’ü kullanılır. Erotizm ilişkinin anlatımına göre R kategorisindeki bir FanFic’te kullanılabilmektedir.

         H = HUMOR : Komik ve eğlenceli FanFic’ler bu kategoriye dahildir.

         A = ANGST : Ana karakterlerden birinin ya da birkaçının yoğun duygusal ya da fiziksel acı çektiği hikayeler bu gruba girer.

KEYWORD : Yukarıda sayılan kategorilerin yanı sıra, FanFic yazarı hikayesi ile ilgili bilgiler vermek için belli başlı anahtar kelimelere (Keyword) başvurabilir. Bir FanFic’in ana kategorilerden herhangi birine girmeyen bir konusu varsa, yazar kategori başlığına yer vermeden, ilgili anahtar kelimeleri keyword başlığına yazar. Bazı durumlarda kategori açıklaması keyword başlığında verilmiş olabilir.

FanFic’lerde kullanılan anahtar kelimeler ve hikayenin konusuyla ilgili verdikleri bilgiler aşağıdaki gibidir:

         SLASH : Aynı cinsiyetten karakterler arasında romantik ya da seksüel ilişkinin olması durumu…

         CHARACTER DIES (CD = CHARACTER DEATH) : Ana karakterlerden biri ya da birkaçı hikayede ölüyorsa, bu keyword kullanılır.

         RAPE : Hikayede açık ve net bir şekilde anlatılmayan bir tecavüz olayının varlığını gösterir. (Açıkça anlatılanlar da vardır gibi geliyor bana.. Araştırmak isteyenlere kalmış artık..)

         PRE-XF : Hikayenin büyük bir kısmı ya da tamamı X Files’ın ilk bölümü PILOT’tan önceki bir zamanda geçmektedir.( Mulder ve Scully’nin FBI’a girmeden önce ne yaptıkları ile ilgili olabiliyorlar mesela..)

         ALTERNATE UNIVERSE : X Files’ın ana karakterlerinin zamanda yolculuk ettiği ya da insanüstü güçlere sahip olduğu, X Files evreninden tamamen farklı dünyalarda bulundukları hikayeler… Mulder ve Scully’nin İskoçyalı (Highlander) filminin geçtiği evrende bulundukları bir hikaye Alternate Universe (alternatif evren) hikayesidir. Eğer İskoçyalı filmlerinde oynayan karakterlere de hikayede yer veriliyorsa, aynı zamanda C - Crossover kategorisine girer.

         MULDER/SCULLY RELATIONSHIP : Mulder ve Scully ilişkisi. Bu ilişkinin anlatıldığı FanFic’lerin sayısı oldukça fazladır. Bu tip FanFic’ler için keyword olarak MSR kullanılır ancak yeni hikayeleri M/S arasındaki ilişkiyi ele alma şekillerine göre birbirinden ayırmak için aşağıdaki keyword’ler de kullanılmaya başlanmıştır.

             » Mulder/Scully friendship: Arkadaşlık, dostluk anlatılır. Romantizm yoktur.
             » Mulder/Scully: Seks vardır, romantizm yoktur.
             » Mulder/Scully UST: Mulder ve Scully arasındaki UST (çözülmemiş cinsel gerilim, bkz. UST) anlatılır.
             » Mulder/Scully married: Mulder ve Scully’nin evli olduğu hikayelerdir.
             » Mulder/Scully romance: M/S romantizmi anlatılır. Bu hikayeler ROMANCE kategorisine de girer.

Skinner/Scully romance, Mulder/other romance gibi diğer karakterlerin de içinde bulunduğu eşleştirmelere göre yazılmış hikayeler de vardır. Eğer Skinner / Scully (ya da Sk/S) gibi sadece karakter adları varsa (yani romance ibaresine yer verilmemişse) bu karakterlerin arasında romantizm olmadığı sadece seks olduğu anlaşılır. Diğer karakter birlikteliklerini EŞLEŞTİRMELER başlığı altında bulabilirsiniz.

SPOILERS : Birçok FanFic yazarı, X Files’ın herhangi bir sezondaki herhangi bir bölümünde işlenen konularla bağlantılı hikayeler yazarlar. Amerika dışında, X Files’ın hala yayınlandığı diğer ülkelerdeki (Türkiye gibi) phile’ların, henüz izlemedikleri sezonlar ya da bölümler hakkında fikir sahibi olmak istememeleri olasılığı göz önünde bulundurularak, FanFic’lerde bu başlığa yer verilir. Böylece FanFic’in hangi sezondaki hangi bölümle ilgili bilgilere yer verdiği hakkında okuyucu uyarılmış olur. (“WARNING! SEASON 7 SPOILERS AHEAD!” gibi.)

SUMMARY : FanFiction’un konusuya ilgili bölümdür. Hikayede nelerin anlatıldığına dair bilgiler vardır. Bir kitabın arka kapağını düşünün…

* * *

FANFİCTION ETİKETLERİ :

Arşivlerde yayınlanan FanFic’lerin yapım aşamasında mı, yoksa bitmiş bir hikaye mi olduğu, ya da kaç bölümden oluştuğu gibi bilgiler etiketinde verilmektedir. Örnek olarak “Reunion” adında bir FanFic’i vereceğiz. Öncelikle etiketlerine göre FanFic’ler ikiye ayrılır:

1. Completed Stories = Bitmiş Hikayeler : Tamamıyla bitmiş FanFiction’lar, arşivlerin “Completed Stories” kısmında tutulurlar.

(a) Hikaye tek bir bölümden oluşuyorsa; Reunion (1/1)

(b) Hikaye birden fazla bölümden oluşuyorsa (mesela 5 bölüm); Reunion(1/5) -1. Bölüm ; Reunion(2/5) : 2. Bölüm ….

(c) Hikaye başka bir hikayenin devamıysa ve bir bölümden oluşuyorsa; Reunion II (1/1)

(d) Hikaye başka bir hikayenin devamıysa ve birden fazla bölümden oluşuyorsa; Reunion II(1/3) – 1. Bölüm ; Reunion II(2/3) … şeklinde etiketlendirilir.

2. Works-in-Progress (WIP) = Devam Eden / Bitmemiş Hikayeler: Henüz tam olarak bitmemiş FanFic’ler, arşivlerin WIP kısmında tutulurlar. Hikayenin kaç bölüm olacağı belli olmadığından Reunion (1/?) ya da devam hikayesi ise Reunion II (1/?) şeklinde etiketlendirilir.


DİĞER TERİMLER :


BABYFIC : MSR kategorisinde yer alan bir alt kategori.. Mulder ve Scully’nin evli , bir de bebeklerinin olduğu hikayelerdir.

BADFIC : Kötü FanFic… Açmak gerekmez heralde : )

BETA = BETA READ : Bir FanFic yazarının yazdığı FanFic tamamlanmadan yani kabataslak halindeyken, başka biri tarafından bu hikaye hakkında yorum yapılmasına ya da hikayenin hazırlanmasına katkıda bulunulmasına “beta-reading” adı verilir. Bu deyim bilgisayar terimi olan “betatesting” den ileri gelmektedir.

BETA READER : FanFic yazarlarının ricası üzerine eserlerini hazırlamaya yardımcı olan kişilerdir. FanFic yazarları kendilerinin betareader’lığını yapamaz. Hikaye web’de yayınlandıktan sonra yazar istemediği halde yapılan yorumlar ya da öneriler değerlendirilmez.

DGR = DDGAR = David / Gillian Romance : Gillian Anderson ve David Duchovny arasındaki ilişkinin anlatıldığı FanFic’ler… (FanFic yazarlarının hayal güçlerinin götürdüğü yere kadar dersek, neler vardır kim bilir :P)

DISCLAIMER : Her FanFic’in başında X Files üzerindeki hakların sadece Chris Carter ve şirketi 1013 PRODUCTIONS’ a ait olduğunu belirten yazıdır. Yazar bu şekilde, bu işten maddi anlamda kazanç sağlamadığını da belirtmiş olur.

FEEDBACK : FanFic hakkında okuyucuları tarafından yapılmış yorum veya eleştirilere bu ad verilir.

FLICKFIC : Herhangi bir XF bölümünün herhangi bir sahnesi baz alınarak yazılmış FanFic’lerdir. Sahne yeniden yaşanır ve gerisi yazarın hayal gücüne bağlı olarak gelişir. (Örnek mi? 1. Sezon’dan TOOMS’u hatırlayın.. Ya o bardağın içinde *çay* olsaydı –MULDER : If there’s an ice tea in that bag, could be love -. Bilmiyorum artık.. :P )

FLUFF : Herhangi bir kategoriye dahil olmayan, kendiliğinden gelişen hikayelerin anlatıldığı FanFic’lere bu ad verilir.

MS = MISSING SCENE : Bu tip FanFic’lerde herhangi bir XF bölümünde bir sahne baz alınır; ancak sahne FlickFic’lerde olduğu gibi gerçekten var olmamıştır, tamamıyla yazarın hayal gücüne dayalı bir sahnedir.

POV = POINT OF VIEW : Bakış açısı.. Belki bir yerlerde çıkar diye belirteyim dedim.

SLASH : X-Files kahramanlarının erkek erkeğe ya da kadın kadına ilişkilerinin ele alındığı FanFiction. Bu tip FanFic’lerde cinsellik sonuna kadar kullanılıyor, hatta açıkça her detay anlatılıyor. Fiction bölümünde Slash türleri mevcuttur.

SLIPPER : Slash Fiction’ların light hali :). Seksüel aktivitenin açık açık anlatılmadığı türden hikayeler bu gruba giriyor. Karakterlerin romantik bir ilişki içinde oldukları belli, öpüşmek vb. gibi eylemler var; bundan daha ilerisi anlatılmıyor…

SMT = SADISTIC MULDER TORTURE : FanFic’lerde alt kategorilerden biri olan bu tür hikayelerde, Mulder’a fiziksel ya da zihinsel olarak işkence edilir. Bu tür için hazırlanmış bir site de var.


PAIRINGS = EŞLEŞTİRMELER :


Bu kısımda; FanFic’lerde kullanılan karakter birliktelikleri ele alınacaktır. FanFic’ler eşleştirme bazında iki ana kategoriye ayrılırlar:

1. HET : Kadın / Erkek eşleştirmelerinin kullanıldığı FanFic’ler bu kategoriye dahildir. Shipper, Skipper, Skamper, vs.., phile kategorilerinde bahsi geçen karakter birliktelikleri hikayelerin konularını oluşturur.

2. SLASH : Erkek/Erkek (M/M), Kadın/Kadın (F/F) şeklinde aynı cinsiyetten karakterlerin birlikteliğinin anlatıldığı FanFic’ler bu kategoriye girer: Mulder / Krycek gibi…

Bunların yanında Erkek / Erkek / Kadın (M/M/F), Kadın / Kadın / Erkek (F/F/M) türünde FanFic’ler de vardır. Ancak 3. bir kategori olarak ele almaamk daha uygun olur. Bu tip FanFic’ler biraz araştırmayla bulunabilirler.

Eşleştirmeleri tanıtmadan önce birkaç bilgi daha verelim:

(a) Eşleştirmeler genelde karakter isimlerinin kısaltmalarıyla belirtilirler. (yani Mulder / Scully değil de M/S kullanılır).

(b) Bazı FanFic’ lerde karakter isimleri ya da kısaltmaları değil de phile’ları açıklayan terimler kullanılabilir. (M/S yerine SHIPPER terimi kullanılır)

(c) Farklı şekilde ele alınabileceği durumlar olsa da; genelde sadece karakter kısaltmaları varsa ilgili FanFic’te romantizm olmadığı, seks ağırlıklı bir hikaye olduğu anlaşılır. Eğer romantizm varsa (ya da başka bir şey – keyword bölümünde Mulder/Scully Relationship’e bakın), bu kısaltmaların yanında belirtilir : M/S romance, M/S UST gibi… Ancak bu durum bahsettiğim gibi *genel* de kullanılanı anlatmaktadır. Aşağıdaki açıklamalarda sadece karakter kısaltmaları ve genel açıklamasını vereceğim. Mulder ve Scully haricinde diğer karakter eşleştirmelerinde genelde karakterler arasında ya romantizm ya da seksüel ilişki anlatılmaktadır. Arşivlerde en fazla bulunan FanFic’ler Mulder ve Scully ile ilgili olanlardır ki bunlar Mulder/Scully Reletionship keywordünde açıklandı.


HET TÜRLERİ :


MSR = Shipper = M/S : Mulder / Scully birlikteliği (bkz keyword – MULDER/SCULLY RELATIONSHIP)

S/K = SKipper : Scully / Krycek ilişkisi (romantizm ya da seks ilişkisi). Bu eşleştirmenin kullanıldığı FanFic’lere “SKipperfic” deniliyor.

S/Sk = Skittle : Scully / Skinner ilişkisi (romantizm ya da seks ilişkisi)

K/Ma = K/Marita = A/M = K/C : Alex Krycek / Marita Covarrubias ilişkisi (romantizm ya da seks ilişkisi). Bu eşleştirmenin kullanıldığı FanFic’lere “Skamperfic” deniliyor.

SLASH TÜRLERİ :

M/K : Mulder / Krycek birlikteliği. (THE RED AND THE BLACK’teki öpücük sahnesini aklınıza getirin :) )

M/Sk : Mulder / Skinner birlikteliği

K/Sk : Krycek / Skinner birlikteliği.

Sk/CSM : Skinner / Sigara İçen Adam birlikteliği… (Her zamanki gibi yorum yok.!!! :P)

M/K/Sk : Mulder / Krycek / Skinner birlikteliği… (………)

K/CSM : Krycek / Sigara İçen Adam birlikteliği… Korkutucu!!!

S/Other : Scully / Diğer… Scully ve dizideki diğer bayan karakterlerden birinin birlikte olması Size sadece şunu söylesem: Scully / Fowley slash’ı bile varmış!!! Nasıl ???!!!

M/S/K : Mulder / Scully / Krycek birlikteliği.. (Yapmışlar valla.. Nası olur diye sormayın… Merak edip araştırmam bile :) (Yararlandığım kaynakta bu eşleşme HET kategorisindeydi ancak bana göre SLASH olması daha muhtemel, o yüzden bu kategoriye koydum)

M/S/Sk : Mulder / Scully / Skinner birlikteliği.. (Yine merak etmediğim bişi… Bu da HET kategorisindeydi )

WMM/K : Bakımlı Adam / Krycek birlikteliği… (Slash arşivleri ciddi bir şekilde aransa ne kadar garip şey bulunabileceğinin bir göstergesi daha…)
HET TÜRLERİ :


DSR = Dipper = D/S : Dogget / Scully ilişkisi (romantizm ya da seks ilişkisi)

DRR = Dripper = D/R : Doggett / Reyes ilişkisi (romantizm ya da seks ilişkisi)

SLASH TÜRLERİ :


M/D : Mulder / Doggett birlikteliği.

D/Sk : Doggett / Skinner birlikteliği.

K/D : Krycek / Doggett birlikteliği.

S/R : Scully / Reyes birlikteliği.
                                                                                                                       « Phile Kategorileri / Karakterler, ... »


TheXFiles-TR isminin kullanım hakları İzmir 14. Noterinden alınan belgeyle sayfamız adına kayıt altına alınmıştır. TheXFiles-TR isminin başka kişi,kurum ve Internet siteleri tarafından kullanılması yasaktır. Site içerisinde yer alan tüm haber, metin, ve diğer içerik thexfiles-tr.net 'e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemizin Beyin Atölyesi, Fanfic, Fanart bölümlerinde yayınlanan yazı, resim vb. eserlerin sorumlulukları, sahiplerine aittir. Alıntı, kopya olduğu anlaşılan eserler derhal silinecektir.

Bu site The X Files hayranları tarafından hazırlanmış, dizinin Türkiye'deki hayranlarına kaynak teşkil etmesi için tamamen amatör sebeplerle oluşturulmuş bir sitedir. 1013 Productions ve 20th Century Fox ile hiçbir bağlantısı yoktur. The X Files ile ilgili tüm haklar, bu şirketlere aittir.

Copyright © 1999-2006 TheXFiles-TR